Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Blog hlavne o Open Source, Free/Libre Software a Linuxe.
Na blogu sa hodne venujem aktuálne používanej linux distribúcií a tou je teraz Ubuntu.
Trvalejšie veci nájdete na mojej domovskej stránke valasek.wordpress.com
Robím si představu o možnostech Linuxu místo klasického domácího kina.
Budu řešit:
- Propojení Linux PC (a výběr HW) s LCD TV
- Připojení signálu chytaného ze SetTopBoxu (výstupy SCART a VIDEO a AUDIO cinch)
- připojení ovladače (ideálně jednoho k TV, SetTopBoxu a Media Centru)
- připojení na Internet
- výběr instalace a rozchození linux media distribuce
Dal jsem dokopy pár informácií - Domácí kino
Můžete mě nasměrovat?
- Jaký HW používáte pro domácí kino na linuxu a jaký sw?
- Odkud jste čerpali informaci při sestavování?
- Existuje internetová televize, kterou je možné použít jako vstup do MythTV?
Tiskni
Sdílej:
Občas si hraju s XBMC. A jsem s ním spokojen.
XBMC používám. Umí snad jako jediná aplikace v linuxu přehrávat MPEG4/H264, přehraje i video ve Full HD 1920x1080i. Jako ovladač používám Wiimote (ovladač z Nintenda Wii) s vypnutým módem myši (tudíž používám jen šipky + asi 6 dalších tlačítek co na ovladači jsou).
Pro úplnost ještě HW:
Podotýkám, že na tom nenahrávám ani nesleduji TV (ono to ani XBMC neumí).
Používám Arch Linux + Freevo.
Ja jsem si koupil SkyStar HD 2, pres vplug rozkoduji cele DigiTV a treba i ORF HD
Připomínám článek HTPC pro odvážné (a další díly). Jenom pokud chceš přehrávat HD videa, tak bych uvažoval nad nVidia chipsetem s nějakou integrovanou GF 8000+ kvůli akceleraci...
Děkuji za odkaz, uvidíme, jaký soft na sestavu nasadí, ale dle zaměření to bude pravdepodobně Windows ...
Je to Windows... ale z hlediska HW je to zajímavý
Ja premyslim nad nejakou krabickou nebo HTPC, tam se totiz strasne bojim hluku... ja chci zcela bezhlucnou vec, by by se pri tom dalo spat napr. kdyby to stahovalo atd.
Blizsi info by nebylo?
Potřebuji nahradit stařičký DVD přehrávač na přehrávání dvd, divx, mp3, wav, ... něčím použitelnějším bez nutvnosti dalšího hromadění neskladných DVD ...
Takže je jasné, že pro přehrávání starých médií a přehrávání z disku (divx, mp3/ogg, h.264, ...) se nejvíc hodí HTPC, ale nestačilo by koupit HDD přehrávač [1] a znovu nějaký DVD/DivX přehrávač [2] ...
A proč takové rozhodování? HTPC má spousty možností, ale nemusí být dokonalé (záleží na výběru komponent) a tiché (nebo může?). Oproti tomu kombinace HDD + DVD/DivX nabízí vše co potřebuji. Ale: jsou to dvě zařízení. Pro: start téměř okamžitý.
Takže: HTPC nebo HDD + DVD/DivX? Do čeho by jste šli vy?