Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Blog hlavne o Open Source, Free/Libre Software a Linuxe.
Na blogu sa hodne venujem aktuálne používanej linux distribúcií a tou je teraz Ubuntu.
Trvalejšie veci nájdete na mojej domovskej stránke valasek.wordpress.com
Tak dnes som si prešiel peklíčkom.
Na NB som spravil upgrade Ubuntu na 9.04. Samozrejme nasledovala konverzia ext3 na ext4. Stabilita i rýchlosť celkom fajn. Vývojári vyzývajú na test hybernácie, tak som ho skúsil. Ach jo ... Tá iniciatíva ...
Po reštarte mi grub zahlásil:
Error 24: Attempt to access block outside partition
Návod na vyriešenie problému:
1. Našiel som live distro, ktoré je malé a obsahuje nástroje pre ext4 SystemRescueCd a nainštaloval som ho na USB kľúč z ktorého som aj bootoval.
2. Skontroloval a opravil som chyby na linux oddiele:
fsck.ext4 -f /dev/sda2
3. Následne som vykonal nasledujúce kroky na reinštaláciu grub zavádzača:
# mount /dev/sda2 /mnt/ubuntu
# mount --bind /dev /mnt/ubuntu/dev
# mount --bind /dev/pts /mnt/ubuntu/dev/pts
# mount --bind /dev/shm /mnt/ubuntu/dev/shm
# mount -t proc none /mnt/ubuntu/proc
# mount -t sysfs none /mnt/ubuntu/sys
# chroot /mnt/ubuntu /bin/bash
# grub-install /dev/sda --root-directory=/ --recheck
4. Pri štarte mi Ubuntu skoro nabehlo a potom zahlásilo chyby na disku. Tak znovu manuálna oprava disku:
fsck.ext4 -f /dev/sda2
Po tejto oprave začínam mať pocit, že časť dát je nenávratne ta-tam ...
5. Ubuntu štartuje OK a ja hlásim chybu do Launchpadu.
Doplnkové informácie:
Tiskni
Sdílej:
Pokud vím, ten postup u GRUBu se dá podstatně zjednodušit. Hodí se zejména když máte 64-bit systém a potřebujete opravit zavaděč jedním z milionu 32-bit LiveCD, co máte k dispozici. (Nedávno jsem tímhle stylem opravoval zavaděč po tom, co mi ho přepsalo PC-BSD a dal jsem to podle paměti správně až potřetí :D. Nejdříve jsem ho nainstaloval na oddíl se systémem, pak na oddíl s Windows a nakonec jsem se trefil do MBR.)
# grub grub> root (hd0,1) grub> setup (hd0) grub> quit
Já si přeflashoval BIOS, že mi předtím suspend nefungoval, uspal jsem a PC v haj***, takže seš na tom ještě dobře