abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    13.9. 17:33 | Pozvánky

    Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 211. sraz, který proběhne v pátek 19. září od 18:00 ve Studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Na srazu proběhne přednáška Jiřího Eischmanna o nové verzi prostředí GNOME 49. Nemáte-li možnost se zúčastnit osobně, přednáškový blok bude opět streamován živě na server VHSky.cz a následně i zpřístupněn záznam.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    13.9. 01:33 | IT novinky

    Microsoft se vyhnul pokutě od Evropské komise za zneužívání svého dominantního postavení na trhu v souvislosti s aplikací Teams. S komisí se dohodl na závazcích, které slíbil splnit. Unijní exekutivě se nelíbilo, že firma svazuje svůj nástroj pro chatování a videohovory Teams se sadou kancelářských programů Office. Microsoft nyní slíbil jasné oddělení aplikace od kancelářských nástrojů, jako jsou Word, Excel a Outlook. Na Microsoft si

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    12.9. 14:00 | Nová verze

    Samba (Wikipedie), svobodná implementace SMB a Active Directory, byla vydána ve verzi 4.23.0. Počínaje verzí Samba 4.23 jsou unixová rozšíření SMB3 ve výchozím nastavení povolena. Přidána byla podpora SMB3 přes QUIC. Nová utilita smb_prometheus_endpoint exportuje metriky ve formátu Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    12.9. 12:00 | Zajímavý článek

    Správcovský tým repozitáře F-Droid pro Android sdílí doporučení, jak řešit žádosti o odstranění nelegálního obsahu. Základem je mít nastavené formální procesy, vyhrazenou e-mailovou adresu a být transparentní. Zdůrazňují také důležitost volby jurisdikce (F-Droid je v Nizozemsku).

    🇵🇸 | Komentářů: 20
    12.9. 05:33 | Bezpečnostní upozornění

    Byly publikovány informace o další zranitelnosti v procesorech. Nejnovější zranitelnost byla pojmenována VMScape (CVE-2025-40300, GitHub) a v upstream Linuxech je již opravena. Jedná se o variantu Spectre. KVM host může číst data z uživatelského prostoru hypervizoru, např. QEMU.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    11.9. 22:00 | Komunita

    V červenci loňského roku organizace Apache Software Foundation (ASF) oznámila, že se částečně přestane dopouštět kulturní apropriace a změní své logo. Dnes bylo nové logo představeno. "Indiánské pírko" bylo nahrazeno dubovým listem a text Apache Software Foundation zkratkou ASF. Slovo Apache se bude "zatím" dál používat. Oficiální název organizace zůstává Apache Software Foundation, stejně jako názvy projektů, například Apache HTTP Server.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    11.9. 17:33 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) srpnová aktualizace aneb nová verze 1.104 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.104 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    11.9. 15:33 | IT novinky

    Spotify spustilo přehrávání v bezztrátové kvalitě. V předplatném Spotify Premium.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    11.9. 15:00 | IT novinky

    Spoluzakladatel a předseda správní rady americké softwarové společnosti Oracle Larry Ellison vystřídal spoluzakladatele automobilky Tesla a dalších firem Elona Muska na postu nejbohatšího člověka světa. Hodnota Ellisonova majetku díky dnešnímu prudkému posílení ceny akcií Oraclu odpoledne vykazovala nárůst o více než 100 miliard dolarů a dosáhla 393 miliard USD (zhruba 8,2 bilionu Kč). Hodnota Muskova majetku činila zhruba 385 miliard dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    10.9. 21:22 | Nová verze

    Bylo vydáno Eclipse IDE 2025-09 aneb Eclipse 4.37. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Pro otevření více webových stránek ve webovém prohlížečí používám
     (81%)
     (7%)
     (3%)
     (3%)
     (4%)
     (2%)
    Celkem 176 hlasů
     Komentářů: 12, poslední 10.9. 13:00
    Rozcestník

    Ubuntu Hoary inštalácia a nastavenia

    11.4.2005 00:09 | Přečteno: 4222× | Linux | poslední úprava: 17.4.2005 14:18

    Včera Ubuntu Hoary na mojom systéme vymenil debian testing. Celkovo som veľmi spokojný. Inštalácia išla až na pár problémov bezbolestne a keď porovnám množstvo krokov, nutných na dokonfigurovanie systému oproti debianu tak sa ich počet i technologická náročnosť hodne znížila.

    Bol som prekvapený vysokou úrovňou dokumentácie. Ako najužitočnejšie mi prišli tieto stránky:

    Ale aby sme neboli úplný optimisti. Pri inštalácií bolo aj pár chýb ale tie sa s trochou znalostí dali zvládnuť.

    A ako prebiehala samotná inštalácia?

    Tu je krátky postup:

    Ďalšie nastavovania

    Nainštalovanie podpory slovenčiny: Vyhľadanie balíkov s textom "sk" a pridanie lokalizácie pre Open Office, balíky aspell-sk alanguage-pack-sk.

    Zavedenie hesla pre root užívateľa:
    >sudo passwd root
    Podrobnejší popis: http://www.ubuntulinux.org/wiki/RootSudo

    Povolenie ostatných repositories: http://www.ubuntulinux.org/wiki/AddingRepositoriesHowto/

    Podporu neslobodných formátov som nainštaloval podľa stránky: http://www.ubuntulinux.org/wiki/RestrictedFormats.

    Pridanie Matillat GPG k+l[4a pre toto ATP repozitory: http://www.ubuntulinux.org/wiki/AptAuthenticationInstructionsForHoary.

    Javu som nainštaloval z Blackdown balíčkov.
    Poznámka: jre a skd som po stiahnutí musel rozbaliť a zbaliť zo zip archívu, taký formát požadovali inštalačné balíčky.

    Nainštovaný balíček s MS fontami: msttffonts.

    Nainštalovať spamassasin a v Evolution zapnúť Junk control

    Chyby pri inštalácií a pri používaní

    Inštalácia

    1) Pri zvolení inštalácie vo Slovenčine som mal dva problémy:
    • systém pri inštalácií volal base-config a tento som nedokázal ukončiť + vypisoval chyby "Directory not found". Po reštarte z tohoto stavu sa mi po spustení GDM zobrazila čierna obrazovka a skončil som. Žiaľ logy som si neodložil a teraz môžem len vešiť, kde systém skončil. Následne som spustil inštaláciu v angličtine a tá prebehla bez problémov.
    • inštalátor automaticky neprepol fonty v konzole a napr. po spustení Aptitude mi nesprávne kreslil rámčeky. Čo je však horšie fonty v konzole

    MPlayer

    • Chybné závislosti. Chce novšiu knižnicu ako má ubuntu v repository. Viac som neriešil.

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    Jiří Svoboda avatar 11.4.2005 10:33 Jiří Svoboda | skóre: 37 | blog: cat /dev/mind | Prostějov
    Rozbalit Rozbalit vše Ja ho dnes vymazal...
    Rekl jsem si, ze zkusim v notebooku pouzivat Ubuntu. Vnitrne jsem si argumentoval tim, ze notebook neni az tak kriticka masinka, kde musim mit vsechno pod absolutni kontrolou, ze proste bude stacit, kdyz bude fungovat.
    Ubuntu jsem instaloval v noci ze soboty na nedeli. Do domaci WiFi site jsem se bez hostapu ani nepokousel pripojit, takze instalace probihala bez pripojeni k internetu. Nejotravnejsi bylo cekani, nez vytimeoutovalo overovani internetovych apt zdroju. Obava, ze si prilis inteligentni instalator nepritomnost site vylozi uplne blbym zpusobem, se pozdeji potvrdila. Po instalaci a prvnim bootu jsem notebook vypnul a sel spat.
    V nedeli jsem pres den nebyl doma, takze az pred pulnoci jsem venoval asi ctvrt hodiny zprovoznovani binarnich nvidia driveru, ktere jsou soucasti distribuce. Nepovedlo se a doted nevim proc. Nu coz, zatim pojedu na nv. Chtelo se mi spat, dalsi prace jsem tedy odlozil na rano.
    Rano jsem v praci strcil notebooka do doku, nakonfiguroval pribyvsi sitovku a chtel doinstalovat par dalsich kritickych aplikaci, bez kterych se neda zit. apt-get update probehlo podezrele rychle. Pri pokusech o apt-get install nebyl zadny z potrebnych balicku k dispozici. Rychly pohled do apt zdroju naznacil, ze zadne internetove nejsou nakonfigurovany...
    Po kratke uvaze, kterou cestou se v danem okamziku dostanu nejrychleji k opet funkcnimu pocitaci, jsem behem deseti minut na misto Ubuntu obnovil Slackware ze zalohy...
    11.4.2005 15:07 Jiri Bajer | skóre: 34 | blog: Sarimuv koutek | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše instalace vs. pouzivani
    Dik za recenzi instalace, ale podle me vsichni strasne precenujou ten vopruz, kterej musej delat 1x za zivot dostribuce a mnohem dulezitejsi je pak samotne pouzivani... Za sebe muzu rict, ze bezproblemove neni, ale Hoary je zatim ze vsech distribuci, ktere jsem pouzival nebo videl pouzivat memu srdci nejblizsi...

    YMMV
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.