Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Párkrát jsem zaznamenal na Atlasu Tip: Zachraňte Elišce tatínka nebo velký obdobný Rudo-Černevý banner na velkých serverech.
Včera jsem na něj konečně kliknul a rozhodl se dát narychlo obsah výzvy do svého BLOGu. Táhne mi už na 40 a tak je to jen to málo co mohu udělat. Musím podotknout, že nejsem žádné vlče a první krok byl prověřit server HOAX.CZ. Na hoax.cz tato zprava nebyla a 13.4.2005 v 7.38 porad ještě není!
Poslední dobou se mi zdá, že čím dál tím víc pohodlníme. Je mnohem snazší označit nějakou zprávu za HOAX než se zamyslet třeba nad tím k čemu vlastně transplantace dřeně slouží a jak je pro potřebné opravdu těžké najit i mezi 10000 dárci toho pravého.
Podpora jen jednomu člověku může vypadat podezřele, ale u kostní dřeně to rozhodne jednomu nikdy není. Snaha pomoci konkrétnímu člověku může být velká nepravděpodobná loterie, ale rozhodne dobrá motivace.
Každý kdo je vybrán pro dárcovství kostní dřeně je zaregistrován v registru a ten je pak prohledáván pro každého potřebného a to i mezinárodně! Je těžké pomoci přímo panu X, ale je velká šance pomoci někomu z mnoha Y Y Y Y Y.
Na "Zachraňte Elišce Tatínka" mne zaujalo, ze se nejedná o rozesílání obtěžujících řetězových zpráv emajlem, ale relativně neobťěžující bannerovou kampaň.
Možná je to jen promyšlená reklama na program transplantace kostní dřeně nebo něčeho jiného, kdo ví?
Každopádně, ale alespoň zamyslet se hlouběji nad programem transplantace kostní dřeně stoji rozhodne za to.
Budu pátrat dál co vlastně vězí za kampaní "Zachraňte Elišce Tatínka" a pokud se ukáže, že je pravdivá, dám její banner na svůj web. Jo to totiž jediný učinný způsob jak bojovat proti záplavě skutečně nesmyslných HOAXů.
Tiskni
Sdílej:
Lidi s astmatem, co berou léky, nechcou ani na odběr krve.jo, to mě jednou pěkně nas*ali na transfúzce v Plzni
Na "Zachraňte Elišce Tatínka" mne zaujalo, ze se nejedná o rozesílání obtěžujících řetězových zpráv emajlem, ale relativně neobťěžující bannerovou kampaň.Ze ktere jste vy opet udelal hoax kampan a spamujete s tim tady a kdovi kde jeste jinde. Jestlize je toto reklamni kampan slouzici k naboru darcu kostni drene, tak opravdu nebudu lenit a obratim se na prislusne organy se stiznosti na neetickou povahu teto kampane. Mimochodem - misto toho, abyste tady nadaval rozhorcenym ctenarum - overoval jste to? Kdyz uz tady s tim tapetujete, mohl byste na ten telefon a na dalsi kontakty (FN Plzen, CNRDD) zavolat a zjistit to? Je to soukroma aktivita dotycne pani nebo se skutecne jedna o akci CNRDD? A Vy osobne citove vydirani povazujete za vhodnou a etickou formu, jak ziskat darce?