Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
ještě jsem neviděl odpůrce Lisabonské smlouvy, který by skutečně věděl, co v té smlouvě je
Tak to se klidne nekdy muzeme sejit, abys me videl . Samozrejme jsem ji necetl celou, takovych lidi opravdu moc neni. Ostatne, verim, ze to byl prave zamer tvurcu
.
Nebyl by odkaz, prosim?
To je nesmysl. Snad nikdo nechce Rusko stěhovat do EU. Svět není černobílý a těch variant, jak by EU mohla fungovat je mnoho. Pod správným fungováním EU si ale nepředstavuju, že se bude vše plánovat centrálně a o každém pšouku bude rozhodovat úředník z Bruselu. Něco takového jsme tady už měli, ne?
Konkrétně?
Stale nevidim souvislost mezi timhle a snahou stehovat Rusko do EU, co jsi psal na zacatku vlakna. Mozna jsem pouze neinformovany. Muzes to prosim vysvetlit?
Vzhledem k tomu, co o plynove krizi vim, bylo celkem jasne, ze politici nic moc nezmohou. Byla to demonstrace sily Ruska. Demonstrace, ze Rusko ma suroviny a muze kdykoliv vypnout kohoutky. Tak to bohuzel je, jedine, co muzeme delat je pokusit se osamostatnit (coz vzhledem k velkemu nerostnemu bohattstvi Ruska pujde asi dost spatne). Kazdopadne nevidim zadnou souvislost mezi Lisabonskou smlouvou a resenim vztahu s Ruskem.
Ostatne pokud je mi znamo, Rusko nakonec plyn prece jen pustilo .
Souvisi nejak spolecna zahranicni ekonomicka politika EU (ktera je urcite prospesna a rozhodne nejsem pro jejimu omezovani!) s nutnosti existence evropske ustavy, prerozdelovani obrovskkych dotaci na nesmyslne ucely, omezovani obcanskych svobod (pripad s telko dodatkem 138) apod? Nezachazi proste EU moc daleko a nerype do veci, do kterych ji nic neni? Opravdu musi EU vydavat normy na uplne vsechno, napriklad na vysku schodu na eskalatorech?
Je chybou domnivat se, ze odmitnuti LS znamena konec moznosti _ekonomicke_ integrace.
Nezachazi proste EU moc daleko a nerype do veci, do kterych ji nic neni?Příklad? Nepleteš si to s těmi případy, kdy naši úředníčci vezmou nějaké nezávazné doporučení jako dogma? Typicky třeba nebalené koblihy...
Opravdu musi EU vydavat normy na uplne vsechno, napriklad na vysku schodu na eskalatorech?Co se ti na principu jednotných technických norem nelíbí? Musel ses učit dvoje, případně přeučovat na nové?
Které evropské dotace jsou nesmyslné? Pozor, neplést s nespravedlivě rozdělenými, příliš velkými atd.
Jeden příklad za všechny - Cukrová politika EU. Tohle by nevymysleli ani v Kocourkově. V EU se cukr vyrábí několikanásobně dráž než jinde. Na dovoz cukru jsou uvalena vysoká cla, na vývoz vývozní dotace. Tohle by mohlo být přijatelné, ale zbytek už je mimo mé chápání. Aby EU pomohla rozvojovým zemím, dovážíme jejich levný cukr za EU garantovanou cenu. Tento dovozený cukr se často opět exportuje mimo EU a to s vývozní dotací od EU daňových poplatníků! Takovému spolku chceme svěřit více pravomocí?
Souvisi nejak...Ano, souvisí. Jakákoliv společná politika (zahraniční, ekonomická...) je nemožná, pokud nejsou předpoklady pro něco společného. Hromada rozhádaných státečků (aktuální stav, kdy každé Česko může blokovat, co se mu zlíbí, byť třeba jen z trucu) je možná príma pro velmoci mimo Evropu, ale dohodnout si rozumné podmínky jim v zásadě půjde hůř, než když potáhnou za jeden provaz. Z Vaší reakce mám pocit, že se nejedná pouze o Lisabon, ale máte mnohem širší škálu námitek, i když v zásadě ekonomicky byste rád integroval. Ale obávám se, že nelze říct A a neříct B. A k ekonomické spolupráci (pokud bych chtěl říci, že ta jediná je žádoucí a prospěšná, což zjevně není můj případ) holt patří i její pravidla. Připomnělo mi to roztomilý článek o krizi republikánské strany (elektronická podoba zde), který mj. ukazuje nesnadnou situaci ve snaze zavděčit se voličům:
Big Government is never popular in theory, but the disaster aid, school lunches and prescription drugs that make up Big Government have become wildly popular in practice, especially now that so many people are hurting. Samuel Wurzelbacher, better known as Joe the Plumber, tells TIME he's so outraged by GOP overspending... But he also said he wouldn't support any cuts in defense, Social Security, Medicare or Medicaid — which, along with debt payments, would put more than two-thirds of the budget off limits.Prostě je běžné, že bychom rádi všechno, co se nám líbí, i když se to třeba navzájem vylučuje. Raději se smíříme s tím, že 1 + 1 = 1, než abychom si to museli rozmyslet a něčeho se zříci.
mezovani obcanskych svobod (pripad s telko dodatkem 138)Tomu nerozumím. Ten dodatek by snad naopak na celoevropské úrovní mohl pomoci tu svobodu chránit proti choutkám korporací držících práva na kde co a lidí typu francouzského prezidenta.
Vidim, ze je chyba, ze jsi nebyl premierem. Evidentne by to bylo pro mezinarodni image CR vyhodne . Ja jsem posledni dobou na Topolanka nastvanej (mmj. v souvislosti s LS), kazdopadne nejvetsi trapas bylo prave "konstruktivni" svrzeni vlady opozici. Nemam informace o tom, ,ze by do te doby bylo nase predsednictvi nejak vyrazne spatne. Sice to muze tvrdit Sarkozy (=reditel EU), ale od nej se to tak nejak automaticky ocekavalo
.
> Nemam informace o tom, ,ze by do te doby bylo nase predsednictvi nejak vyrazne spatne.
Já takové informace mám. Nicméně pocházejí od dvou velkých států, které se domnívají, že by měly EU řídit jen ony, a od britského bulváru, takže o nic nejde.
Ono je veselé sledovat malého českého člověka, jak má děsný strach, aby náhodou v plátcích typu The Sun nebo v téměř libovolném francouzském "tisku" (proslulým svou prolhaností) nevyšlo o ČR nějaké škaredé slovíčko.
Ruský vpád do Gruzie by byl mnohem lepší příklad.Víš o tom vůbec něco, nebo jen tady blafeš ze setrvačnosti a čteš Faunovo zápisky o Gruzii?. Ruská vojska jsou na území separatistických regionů Abcházie a severní Osetie na základě dohod už od roku 1992. Teď je otázka, kdo koho napadl. Názory se různí, názor, že začala Gruzie zastává třeba i soudruh profesor Klaus. To je ale agent FSB v nejvyšší státní funkci, takže toho můžeme pominout. Takže to opět můžu shrnout: Ruské sbory byly na tomto území dlouhých 16 let a čekaly na nejvhodnější dobu, kterou období letní olympiády nesporně je, a čekaly na příkaz Putinova sluhy Medveděva, aby mohly napadnout nebohého diktátůrka Saakašviliho, který je přece demokrat a chce do NATO a do Evropy. Nějací političtí vězni a potačování opozice v Gruzii nehraje roli, stačí jen, když je Saakašvili dostatečně proamerický. Nedávné vojenské cvičení NATO v Gruzii, která je nečlenským státem, byl taky skvělý nápad. Ještě si taky zapomněl na Čečnu, soudruhiu Jašo.
Zprávy z letošní zimní plynové aféry budou ještě na vrchu novinových archivů.
To zcela určitě budou, v kydání sraček na Rusko jsou česká média opravdu na vysoké úrovni. Já jsem ale sledoval hlavně zahraniční média a poněkud vám asi uniklo, chlapci, že plynovou krizi způsobila Ukrajina neplacením a kradením plynu na svém území. Ukrajincům se taky nelíbila polovina tržní ceny obvyklá pro ostatní státy EU a tak se poďobaný mafián Juščenko rozhodl zatočit kohoutem. Plyn i tak proudil na plný výkon severní cestou plynovodem Jamal přes Bělorusko. Tento plynovod ale na mapkách různých serverů chyběl (aktuálně.cz) a bylo to asi záměrné, ve snaze nakrmit veřejnost, že tento plyn pochází z Norska. Takže bych to shrnul: Ano, Gazprom a Rusko nepotřebuje miliardy dolarů za plyn a každoročně čeká až udeří nejkrutější mrazy, poté vyšle báťuška Putin a jeho sluha Medveděv své agenty na Ukrajinu, kteří otočí kohohoutem a odváďějí plyn postranními přípojkami do ukrajinských tajných zásobníků.
Nedávno jsem sledoval v televizi pořad historie.eu. Tento pořad se odehrával ve stejném duchu, tj. kydáním kýblů sraček na Rusko. Co se týče minulosti Ruska hlavně ve 20. století, tak s tím se dá souhlasit. Poněkud groteskně ale působil v pořadu soudruh Jaromír Štětina, dnes velký bojovník proti Rusku, který dnes nezištně somruje peníze na eurokampaň rozesíláním emailů. Dnes tento překábátěný modrobolševický soudruh, který za totáče cestoval po zemi, kde zítra znamená již včera a pěl oslavné ódy na SSSR, zpívá v opačném gardu. Dnes je pro něj Rusko úhlavní nepřítel, který schválně zavírá kohouty s plynem a napadá Gruzii. Mediální obraz dnešního Ruska se skládá hlavně z blafů těchto angažovaných agitátorů jako je soudruh Štětina.
Normalni clovek se normalne rozhoduje (v libovolnych volbach) podle poplatku u lekare -- empiricky potvrzeno. Slush a spol. se rozhodují v otázce rámcové právní koncepce EU podle toho, že zakazala žárovky. Úžasné.
IMHO podle logiky české ústavy je ratifikace dokončena.
Článek 49
K ratifikaci mezinárodních smluv
a) upravujících práva a povinnosti osob,
b) spojeneckých, mírových a jiných politických,
c) z nichž vzniká členství České republiky v mezinárodní organizaci,
d) hospodářských, jež jsou všeobecné povahy,
e) o dalších věcech, jejichž úprava je vyhrazena zákonu,
je třeba souhlasu obou komor Parlamentu.
...
Článek 63
(1) Prezident republiky dále
...
b) sjednává a ratifikuje mezinárodní smlouvy; sjednávání mezinárodních smluv může přenést na vládu nebo s jejím souhlasem na její jednotlivé členy,
Na vládu bylo přeneseno sjednávání, ratifikace nikoli a tudíž tuto smlouvu ratifikuje prezident. Což dosud neudělal, takže podle logiky české ústavy ratifikace končí prezidentovým podpisem.
Tak já samozřejmě nerozumím ústavnímu právu -- ostatně kdo ano, že... Nicméně prezident je podle ústavy součástí moci výkonné a nikoliv legislativní -- imho "prezident ratifikuje" znamená "po doporučení moci legislativní prezident bez zbytečných odkladů ratifikuje".
(Kamarádi právníci mi říkali, že v ústavním právu platí princip, že pokud ústava neříka kdy, myslí se automaticky okamžitě.)
Nicméně podle toho co jsem slyšel, není ratifikace zahraničních smluv ošetřená právě dobře.
P.S. Najvětší legrace je zapojení brzdící kolony jménem Ústavní soud. Moc bych za to nedal, že původní podní bylo koncpováno tak, aby se s Lisabonem mohlo jít k ÚS pokud možno ještě několikrát. (ÚS nezkoumal Lisabon jako celek -- to umožňuje dělat podání po jednom článku až do nekonečna. Respektive do doby než X.)
Článek 54
(1) Prezident republiky je hlavou státu.
(2) Prezidenta republiky volí Parlament na společné schůzi obou komor.
(3) Prezident republiky není z výkonu své funkce odpovědný.
jenom jsem cekal kdy sem prijdes havlem, je to zajimave, ale typicty milovnici klause vidi havla za cimkoliv co se jim nelibi.
NIkde jsem nenašel nic o nadřazenosti moci výkonné moci legislativní a ratifikace zahraničních smluv z logiky věci náleží primárně moci legislativní.
Nicméně jak jsem řekl, nejsem právník a hlavně nejsem ústavní soud takže můj právní názor je zcela... lichý?
(Kamarádi právníci mi říkali, že v ústavním právu platí princip, že pokud ústava neříka kdy, myslí se automaticky okamžitě.)ano, jiz kdysi davno (uz ani nevim, v jake to bylo zalezitosti a nemam ani link) napr. Vojtech Cepl jasne rikal, ze prezident je povinen konat bezokladne (bez zbytecnych prutahu)
Nicméně podle toho co jsem slyšel, není ratifikace zahraničních smluv ošetřená právě dobře.kolegove v praci o tom minuly tyden na obede vzdycky diskutovali a shodli se na tomtez
LN Byvaly ustavni soudce Vladimir Klokocka rika, ze prezident je v podstate pouhy notar.
Pan Klokocka, Cepl a dalsi jsou smutni z toho, ze ja jsem je znova nenominoval k Ustavnimu soudu, kde prosazovali jeden extremni nazor na ustavni pravo. Tim padem cokoli ja udelam, oni kritizuji. Myslim, ze tito panove se zasadnim zpusobem myli.
LN Ze se myli ve vykladu ustavy?
Ano.
Muzu se zeptat, pokud jste pro referendum o Lisabonske smlouve, jste pro referendum i v jinych otazkach (napriklad takovych, kde byste prohral)?
Muzu se zeptat, pokud jste pro referendum o Lisabonske smlouve, jste pro referendum i v jinych otazkach (napriklad takovych, kde byste prohral)?Pokud vím, pro Lisabonskou smlouvu je více lidí než proti ní, takže by nejspíš prohrál iv tomto případě…
I podal prvorozenému z nich svazek tří prutů, aby je zlomil. S to když nebyl, dal svazek ten synu druhému a pak i třetímu. Žádný z nich však toho nedokázal. Svatopluk rozvázav pruty dal každému po jednom, i nebylo jim nesnadno po vůli otcově přelomiti pruty rozvázané.
Na jedné straně USA, na druhé Rusko s Čínou a mezi tím rozhádaná Evropa.... nevím, ale odpůrci LS mi přijdou tak nějak krátkozrací.
Taky mi příjde.
> Teď sedí Špidla v Bruselu, bere několikanásobně vyšší plat a co vlastně dělá? Kdo ho kontroluje? Brusel je daleko.
Jenze ted neni v politicke funkci, ale v urednicke funkci - v Evropske komisi, coz jsou urednici obdobni urednikum na narodnich ministerstvech, kteri podle politickeho zadani od Evropske rady pripravuji zakony (obdobne urednici na ministerstvu pripravuji zakony podle politickeho zadani od sveho ministra).
Bohužel, v praxi to bude tak, že LS dá větší páky velkým zemím (hlavně Francii a Německu), aby vládli Evropě podle svého.Nesmysl. A určitě ne více než je tomu dnes. Rozdíl je jen v tom, že na to, aby jedna jediná země ze 27 něco zablokovala, bude si muset najít několik zemí, které mají stejný názor. Samozřejmě, že je vždycky jednodušší osamoceně trucovat, než si najít spojence - to totiž předpokládá, že máte aspoň trochu pravdu, a že váš zájem je taky zájmem někoho jiného. Takže i ty velké země se budou chovat tak, jak jim ten zbytek malých zemí dovolí - i podle Lisabonské smlouvy. Je pravda, že se malé země nebudou moct chovat jako rozmazlený egoisté, to je opravdu ztráta zvlášť pro české politiky.
Nenapadlo tě, že je Evropa "rozhádaná" protože mají jednotlivé státy různé zájmy? Když tedy budeme vystupovat "jednotně", tak budeme sice třeba při jednáních silnější, ale nakonec klidně i proděláme, protože nějaký "kompromisní názor" nemusí žádné části (státu) celku (EU) vůbec vyhovovat.
Nehledě na to, evropské státy si prostě konkurují a konkurovat budou. Jaký má třeba Francie zájem na celkovém úspěchu ČR (mimo případů, kdy jí náš úspěch prospěje)?
A co to vůbec je?
Ono úplně stačí že tam je napsáno že pokud LS odmítne příjmout jediný stát, tak celá LS končí. Toto pokud se nepletu nastalo v Irsku, když LS odmítli Irové ve svém referendu. Dál už bylo v ostatních zemích nesmyslné o LS jednat a dokonce ji příjímat. Klaus už prostě nemá co ratifikovat. Ta smlouva je prostě mrtvá. Otázka má být o tom kdo a proč se stále snaží o resuscitaci mrtvoly LS.
Ano, něco jako ústava je skutečně potřebné. Proč to ale má mít rozsah skoro 500 stran textu ve kterém aby se prase vyznalo a proč to celé má velkým zemím dát do rukou daleko víc výhod a moci než těm malým, které to ještě víc omezuje proti dnešnímu stavu bez oné ústavy ? Tu ústavu bych i já napsal klidně na jednu stránku formátu A4. A ještě by na ní zbylo dost volného místa.
Nedemokraticke je, pokud ma hlas volice v male zemi vetsi vahu nez hlas volice v zemi velke. Podstatni jsou jedinci, ne zeme.Pozor na to, že pravice údajně podporuje práva jedinců proti právům společenství. Aspoň tak mi to někteří tvrdí vedle v diskusích. Tak jim to laskavě nebourejte. Jedinec je v pravicovém pojetí totiž jen "já sám".
Je iluze si myslet, že by v dohledné době mohl vzninout podobný dokument na pár stránek. Tuto smlouvu schválilo 25 demokratických zemí svými zastupiteli, různě velikých a šlo o kompromis. V ČR pro to hlasovala výrazná ústavní většina zákonodárců, všichni ústavní soudci, kteří měsíce zkoumali kompatibilitu nejzásadnějších bodů ústavní smlouvy rozhodlo, že je v pořádku (a předseda soudu i třeba Cepl se nad tím v podstatě několikrát pozastavovali, jakou to má logiku), ale pár idiotů převážně z ODS si musí postavit hlavu a dává novou stížnost ústavnímu soudu a přiznává, že jde jen o zdržovací taktiku. Nedělám si iluze, že ta smlouva je ideální, ale rozhodně je to pokrok vpřed a v budoucnu jistě budou následovat další kroky. Zde ale někteří lidé chtějí, aby 27 zemí bylo dalších pár podstatných let málo efektivních.
oprava: ...jakou má logiku to, že někdo dává znovu podnět k ÚS ve stejné věci, kdy je krajně nepravděpodobné, aby soud rozhodl na základě méně důležitých argumentů jinak. Nebo si snad někdo vážně myslí, že v první stížnosti odpůrci nepoužili silné a zásadní argumenty, kdyý měli šanci? To bych se teda divil. Teď je to jen o zdržování.
> a pro jistotu se žádné referendum nekonalo, kromě Irska. Irové řekli NE, tak se bude hlasovat znovu.
Otázkou je, JAK se v Irsku bude hlasovat znovu. Aby to nebylo jako v té Francii a Holandsku...
LS je mrtvá a tím že se ji snaží úředníci z Bruselu nesmyslně i po irském NE rozdýchat sami porušují jeden z paragrafů té mrtvé smlouvy. Z Klause nám naše média dělají démona který odmítá mrtvou smlouvu ratifikovat. Už ale nikdo neříká že ji ještě naratifikovalo třeba takové Německo, Polsko nebo Velká Británie. Hlavně když si může celá EU kopnout do Klause. Já toho člověka rád nemám a za svého prezidenta ho rozhodně nepovažuji. Ale v tomto jeho odporu proti totalitnímu způsobu vnucování LS bych ho neváhal podpořit. A taky jsem to nepřímo udělal skrze petici proti LS. Tu jsem podepsal.
LS je mrtvá a tím že se ji snaží úředníci z Bruselu nesmyslně i po irském NE rozdýchatJe až únavné, jak se LS a vůbec celá EU symbolem boje proti domácí byrokracii. Naprostá většina toho, co se nám nelíbí, je domácího národního "českého" původu - ale ve své lokajské povaze to zkrátka házíme "na pána" - a když už tam žádný není, tak si ho tam sugerujeme. Zlý monarcha EU nás zkrátka pohltil a zotročil a naši zdatní úředníci, politici a zlodějíčci aktivně bojují proti evropskému šimlu, evropským socialistům a omezování osobních práv (na zlodějny). Zajímavé, že dotace sviští jako blesk a není snad v Česku větší obce, kde by se něco z fondů EU nebudovalo, ale to už jaksi ehm, to je přece samozřejmost, to je naše vlastní zásluha. Já například věřím stokrát víc evropskému úředníkovi než českému, evropskému parlamentu než českému a evropským politikům než českým. A taky věřím, že nebýt EU, tak se u nás krade a porušují lidská práva ještě víc než je to teď. A že by všechno postavené z fondů EU nikdy nebylo - namísto toho by si peníze putující do fondů "přerozdělili" kamarádi našich skvělých svobodných českých politiků. Takže pro mě není "bruselský úředník" nic hanlivého... takhle kdybyste řekl "český úředník" - před tím mám skutečně hrůzu.
Jeden holanďan mi tvrdil, že administrativa evropských peněz pocházejících ze stejných fondů EU je u nás řádově náročnější než v Holandsku a Británii.
Zajímavé, že dotace sviští jako blesk a není snad v Česku větší obce, kde by se něco z fondů EU nebudovalo, ale to už jaksi ehm, to je přece samozřejmost, to je naše vlastní zásluha.
Je potřeba si uvědomit, co to jsou evropské dotace a fondy. To nejsou žádné dary od bohatých Evropanů nám chudákům. To jsou naše peníze, které my pošleme do Bruselu a následně nám je Brusel s velkou slávou pošle zpět. Ano, momentálně čerpáme o něco víc než platíme, ale za pár let to bude naopak. Celkově je to hra s nulovým součtem. Jediný, kdo opravdu vydělá, jsou úředníci a zprostředkovatelské firmy, které se v této byrokratické džungli orientují.
Já například věřím stokrát víc evropskému úředníkovi než českému, evropskému parlamentu než českému a evropským politikům než českým.
Takže když byl Vladimír Špidla českým premiérem, tak jsi mu nevěřil, ale co se stal eurokomisařem, tak jsi mu začal věřit stokrát víc? Viděl jsi ten dokument RTL o europoslancích, na který jsem dal odkaz? Jaký tam vidíš rozdíl mezi chováním českých a europoslanců?
A taky věřím, že nebýt EU, tak se u nás krade a porušují lidská práva ještě víc než je to teď.
Velmi dobře si vzpomínám, co Špidla a spol. slibovali před referendem o vstupu. Vstup do EU měl vyřešit v podstatě všechno - od rozbitých silnic po korupci. Uplynulo pět let a úbytek děr na silnicích ani korupčních kauz nějak nepozoruji. Stačí se podívat do Itálie - v EU je podstatně déle než my, ale politická kultura se tam nezlepšila. Nebo snad premiér Berlusconi představuje evropský politický standard?
(...) na předsednictví rovněž ne, všechny plánované akce byly připraveny už dlouho dopředu.
Domnívám se, že to není pravda. Vymění rozumná firma šéfa v půlce projektu nebo účetní těsně před uzávěrkou? Zkus si představit, že bys na obchodní/pracovní/... jednání místo sebe poslal Pepana -- opravdu by to nemělo žádný dopad? IMHO řada věcí závisí na osobních kontaktech mezi politiky. Zpřetrhat je v polovině jízdy není právě OK.
Nejsmutnější na tom je, že bezprostřední příčinou pádu vlády bylo, že její předsednictví bylo vnímáno jako úspěšné. Naprosto rozumím tomu, proč to Havel označil za největší ptákovinu co kdy ČSSD udělala. Lze takové straně věřit "proevropskou orientaci"? A lze od ní očekávat státotvorný přístup? Domnívám se, že nikoliv.
Voliči -- rostoucí preference vládních stran (ODS) byli všeobecně interpretovány jako důsledek předsednictví. Jiný důvod nevidím.
Vzhledem k padu vlady jsou "skutecne uspechy" irelevantni. Uplne staci kdyz verejnost vnima predsednictvi jako uspesne a to zveda preference vladnich stran.
Mas snad jine vysvetleni, ktere by zduvodnilo sestreleni vlady uprostred predsednictvi a recese? (Tomu trapnemu zduvodneni Vesecka+Dalik+"tato vlada je hrozna a spatna" myslim neveri vubec nikdo. Vesecka je v urade a od padu vlady jsem slovo Dalik neslysel.)
P.S. Jeste k tomu Dalikovi -- doporucuji si precist editorial Erika Taberyho v posledním čísle Respektu.
Tohle mi silně připomíná pregnantní vyjádření Jima Hackera, když se pokoušel shrnout v interview své úspěchy na začátku dílu Rovnoprávnost...
> Mas snad jine vysvetleni, ktere by zduvodnilo sestreleni vlady uprostred predsednictvi a recese?
No jasne - jedna se o prvni chvili, kdy se to povedlo. Tipuji, ze CSSD by s odvolanim vlady necekala, kdyby ziskala dojem, ze ma sanci odvolat vladu driv. Kdyz si Bursik rozhadal zelene poslance, tak uz vlada nemela vetsinu a tedy prirozene padla.
Ztráta poslanců a tedy důvěry v parlamentu vysvětluje pád vlády, ale ne proč nemohl 3 měsíce počkat.
P.S. Osobně si myslím, že ČSSD ani neměla v plánu vládu svrhnout. Chtěla jen v době růstu preferencí ODS hlasitě upozornit na to jak je tato vláda hrozná, škaredá atd. a upozornit na sebe. Po pádu vlády se mi zdálo, že samotnou ČSSD to nepříjemě překvapilo a také, že prostě neměla žádný plán co dál.
Každá hodina trvání Topolánkovy vlády přinášela daleko vyšší škody našemu státu a celé EU, než to že ji ČSSD sestřelila. Ta nejostudnější ze všech našich vlád totiž ani nikdy neměla vzniknout. Smiřte se s faktem že vaše ODS neuměla, neumí a nikdy se nenaučí vládnout. Na to je v ní moc zlodějů a jiných gaunerů ! A Vám jak se zdá docela dobře vypláchla ODS mozek.
Nedomnívám se, že by Topolánkova vláda byla v otázce negativních jevů spojených s politikou o tolik horší/lepší než vlády předchozí a budoucí -- byť její *program* byl mému politickému přesvědčení poměrně blízký.
Když kritizuješ minulou vládu (která si to rozhodně zaslouží) tak při tom nezapomínej na to, co se dělo za vlád předchozích. Opravdu v tom vidíš tak dramatický rozdíl? Já nikoliv. Ostatně podle různých názorů se kterými jsem se setkal se největší propojování státní moci a organizovaného zločinu datuje do období opoziční smlouvy a za to nesou odpovědnost obě největší strany -- které jsem jen tak mimochodem nevolil a ani zřejmě volit nebudu.
Popravdě řečeno mě dost mrzí jak jsou u nás i inteligentní lídé v otázce politiky zcela zaslepení. Napsal jsem snad něco co by se dalo interpretovat jako "ČSSD == zlo && ODS == dobro"? IMHO nikoliv. Jenom jsem napsal, že se ČSSD při rozhodnutí o svržení vlády řídila kalkulem, který považuji za velmi, velmi neodpovědný a který ji pro mě jako voliče diskredituje. Zdá se, že se z toho některým lidem dělají rudá kola před očima. Škoda.
Howgh.
ČSSD nic kalkulovat nemusela. Ona pouze využila chyb kterých se dopustila vládnoucí opozice. Nebo snad může Paroubek za dvě poslankyně vyhozené Bursíkem z klubu Zelených ? Může snad Paroubek za odchod Snítilého z řad poslanců ? Může on dokonce za Tlustého a jeho kolegu Jana Schwippela ? Ne, Paroubek za to nemohl. Ani nemohl za pokus Dalíka o ovlivnění redaktora, což pokud si vzpomínám odstartovalo v pořadí pátý pokus o odstřel Topolánka. Toho odstřelu nelituji. Jenom je škoda že se nepovedl už první pokus. Ta vláda byla skutečně tou nejhorší vládou kterou jsem zažil. A to pamatuji i komunistické vlády. Tak nabubřelé a hlavně neschopné ministry a premiéra ale nevyprodukoval snad ani neboštík Gottwald. Topolánkova vláda se vlastně o svůj odchod postarala sama tím co dělala a jak to dělala.
A cimpak si vyslouzila tvoji nevrazivost? Konkretně, v odrazkach,... dekuji.
Po vyplnění a zaslání žádosti obdržíte jedno z následujících vyrozumění:
Registrace odsouhlasena: Můžete cestovat do USA bez víz. Stránku s odsouhlasenou registrací ESTA doporučujeme vytisknout a vzít s sebou v den odletu na letiště. Musíte mít zakoupenou zpáteční letenku, prokazující, že opustíte Spojené státy během 90 dnů.
Povolení k cestě se zpracovává: Kontrolujte webové stránky ESTA pro zjištění aktuálního stavu žádosti. Vyrozumění dostanete nejpozději do 72 hodin.
Cesta nepovolena: Nemůžete cestovat bez víz. V tomto případě musíte zažádat o víza na velvyslanectví USA. *Ti, kterým bylo v minulosti vízum zamítnuto, s největší pravděpodobností obdrží odpověd’ “Cesta nepovolena”.
Chyba na mé straně. Jedná se o editorial 19. čísla -- tedy předposledního čísla.
Ke zbytku -- myslím, že jsem se vyjádřil dostatečně jasně. Pro vývoj preferencí je důležité přesvědčení voličů o (ne)úspěšnosti vlády a vzhledem k tomu je výčet "skutečných" úspěchů irelevantní.
Osobně nejsem kvalifikován k tomu, abych posoudil jestli bylo předsednictví (do pádu vlády) úspěšné nebo ne a také jsem se k tomu v této diskuzi nevyjadřoval. (Nebo jo?)
Howgh.
Domnívám se, že to není pravda. Vymění rozumná firma šéfa v půlce projektu nebo účetní těsně před uzávěrkou? Zkus si představit, že bys na obchodní/pracovní/... jednání místo sebe poslal Pepana -- opravdu by to nemělo žádný dopad? IMHO řada věcí závisí na osobních kontaktech mezi politiky. Zpřetrhat je v polovině jízdy není právě OK.Rozumná firma nebude zavádět něco jako rotační předsednictví. Samo o sobě to ukazuje na formální povahu celého předsednictví. Pokud by byli takto odstaveny stovky úředníků, kteří vykonávali méně viditelné, ale o to důležitější věci, mělo by to větší dopad.
++, dobře napsáno.
Já LS (detailněji) nerozumím, ale jsem proti přijetí z několika důvodů:
a) protože dlouhodobě více věřím lidem, kteří LS odmítají, než lidem, kteří jsou pro,
b) protože jsem s činností EU velmi nespokojen a jakékoli její další posílení považuji za špatné,
c) a hlavně, protože ji Irsko nepřijalo a opakované hlasování stylem "dokud to nepodepíšete, nejde se domů" je naprosto nedemokratické a hodilo by se spíše do SSSR než do civilizovaných evropských zemí (ostatně, LS není, pokud vím, jediným takto podepsaným dokumentem).
Jsem pro referendum, neboť se domnívám, že LS zcela mění suverenitu ČR jako takové (stejně jako vstup do NATO nebo do EU) -- na rozdíl od banalit typu "radar" nebo "knihovna" atd.
Tiskni
Sdílej: