Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Jelikož mi jaktěživ nefunguje kbluelock, napsal jsem si vlastní řešení, třeba se bude někomu hodit.
Funguje to tak, že dokud je dané bluetooth zařízení v dosahu notebooku, nic se neděje, (oba musí mít funkční BT a dané zařízení - mobil třeba - musí být viditelné) ale jakmile zmizí hlídané zařízení z dosahu, zamkne se obrazovka uživatele, který má skript spuštěný.
Varování: Není to žádná programátorská perla, ale funguje to
Nahraďte adresu svou vlastní, zjistíte ji pomocí "hcitool scan".
Doporučuji přidat do .xinitrc, spouštět s ampersandem (&) na pozadí.
#! /bin/bash adresa="00:14:9A:6A:0E:74" zarizeni="hci0" if [ "$device_exists" != "" ]; then while true; do device_exists=`hcitool dev | grep $zarizeni` scan_result=`hcitool scan | grep $adresa` if [ "$scan_result" = "" ]; then if [ ! -f /home/snajpa/.is-locked ]; then nohup xscreensaver -nosplash >/dev/null 2>/dev/null & xscreensaver-command -lock touch /home/snajpa/.is-locked fi else if [ -f /home/snajpa/.is-locked ]; then killall xscreensaver 2>/dev/null rm /home/snajpa/.is-locked fi fi done else xmessage -center "BlueLock: Device $zarizeni not found" fi
Tiskni
Sdílej:
Device is not available: No such device
echo "Zamykani obrazovky neni funkcni" | osd_cat
Neni me dost jasne, k cemu takovy skript muze pomoci. To jako nekdo odejde od konzole a doufa, ze mu ten skript konzoli zamkne a ani neprekontroluje, zda je zamknuta? Na to bych nervy nemel. A nebo to uzivatel kontroluje? Pak vzhledem k reakcni dobe skriptu (nekolik sekund ?) je vyrazne rychlejsi ve zlomku sekundy zamknout konzoli klavesovou zkratkou.
Jaký to má praktický smysl kromě cvičení programování v bashi? Jestliže okolí nedůvěřuju natolik, že si potřebuju zamykat session, tak přece nebudu spoléhat na bluetooth zařízení v dosahu. Skript navíc ověřuje pouze MAC adresu BT zařízení, jak těžké je změnit ji? Co když někdo odposlechne MAC adresu BT na tvém telefonu (například) a pak si u sebe nastaví stejnou a přijde k tvé zamčené session? Opravdu je MAC adresa BT modulu dostatečně věrohodný údaj na odemčení session?