Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
No, to bych možná měl. Hlavně zklamání z toho, že jsem si ten notebook vyhledal na linlap.com a v té době měl pozitivní hodnocení...
V článku je zklamání ale i z KDE, z podpory intelu, z otravného bugu YASTu, z podivné podpory nového HW (kernel nový, rozpoznání HW staré), bugu v GDM a podivné grafiky KDM. Jednoduše, čekal bych, že kvalitou bude nad openSUSE, ale je pod.
Debian má občas až fašistický přístup k firmwaru a obecně k čemukoliv uzavřenému,no nevím, co jsem naposledy zkoušel Debian (Lennyho) tak na rozdíl od Fedory mi například přehrával videa hned po instalaci (díky ffmpeg a totem-xine), což se u Fedory říct nedá. Ale od toho máme my Fedoristi RPMfusion, že?
Mýlíš se. To, co píšu, je všeobecně neznámé. Na internetu je o něm poměrně málo informací. Docela dost se píše o tom, jak je SLED 10 skvělý, ale o SLED 11 se toho moc najít nedá.
Mezi mýty, které na internetu kolují, jsou např., že SLED 11 je ořezané a stabilizované openSUSE 11.1 a SLED 11 SP1 je ořezané a stabilizované openSUSE 11.2. A není to tak. Stejně jako na netu koluje, že SLED 11 SP1 obsahuje extra stabilizovaný KDE z openSUSE 11.2. A naproti tomu nějaký zaměstnanec Novellu (tuším Luboš Luňák?) psal, že je tam stejné KDE jako v oS 11.2. Věřím, že většina lidí z netu by ho dala odladěností na úroveň Debianu, ale SLED není vůbec tak dotažen, jako Debian. Či kousek výše v diskuzi uvedený mýtus, že notebooky HP se SLEDem jsou všechny kompatibilní se SUSE.
Jinak, těším se na tvůj článek o tvých osobních zkušenostech se SLEDem a tvým hodnocením tohoto systému.
Tiskni
Sdílej: