plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Tlak konkurence v podobě limitovaných bezplatných verzí databázových systémů a snaha přilákat nové potenciální zákazníky přiměly firmu GemStone Systems oznámit vydání bezplatné verze jejich legendární objektové databáze. GemStone/S
Odkaz na stažení zatím nehledejte, protože volně k dispozici bude až ve třetím čtvrtletí tohoto roku. Na co se do té doby můžete těšit?
Bezplatná verze bude mít omezení na jeden procesor, 1GB RAM pro cache sdílených stránek a 2 Gemy. Velikost databáze bude limitována na 4GB a 64 milionů objektů. Podporován bude jen 64-bitový Linux, ostatní Unixy a Windows mají smůlu.
Hlavním lákadlem pravděpodobně bude fakt, že se přímo na na GemStone podařilo portovat Seaside, takže vývojáři tak dostanou do rukou ucelený aplikační server obsahující jednu z nejstarších a nejkvalitnějších objektových databází a údajně jeden z nejsofistikovanějších webových frameworků současnosti, což spolu se slušným výkonem slibuje velice produktivní a robustní vývojovou platformu.
Za připomenutí stojí, že již dnes je k dispozici nekomerční testovací a studijní verze 32-bitového GemStone/S (bez Seaside). O Samotném GemStone se můžete dočíst např. v materiálech Vojtěcha Merunky.
Tiskni
Sdílej:
Trochu použitelná je Magma pod MIT licencí. Ale to je (především výkonnostně) bohužel úplně jiná liga.
Pokud někdo zná ještě něco rozumného krom Goods a OmniBase, sem s tím