Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tento krátký zápisek nebude věnován dnešnímu větrnému počasí, ale subnotebooku MSI Wind U100, který jsem měl dnes na chvíli k dispozici.
V rukou jsem měl verzi s Windows XP, takže o kvalitě předistalovávaného SUSE se zde nic nedozvíte. Ve stručnosti připomínám, že se jedná malý notebook s procesorem Atom taktovaným na 1600 MHz s desetipalcovým displayem o rozlišení 1024x600. Narozdíl od svého konkurenta Asus EEE obsahuje klasický pevný disk o velikosti 80 GB a ve Windows verzi i Bluetooth. K dispozici má 1 GB RAM a váží 1,04-1,18 Kg dle použité baterie (což mi připomíná klasický chyták - co váží víc, kilogram peří nebo kilogram železa? Samozřejmě kilogram železa, protože váha není totéž co hmnotnost). V závislosti na kapacitě baterie vydrží 2,5 až 5,5 hodiny.
Wind je parametry téměř plnohodnotný notebook bez DVD mechaniky. Velmi příjemně mě překvapila klávesnice, která je především oproti konkurenčnímu Asusu EEE o několik tříd výše. Lze na ní pohodlně psát všemi deseti a nemá záludnosti v rozložení podobné splývajícímu pravému shiftu a šipce nahoru u EEE. Potěší přibalené pouzdro, kde se narozdíl od EEE počítá i se zdrojem, který je opravdu malý a lehký. Za pochvalu stojí i tichý provoz a to, že díky Atomu nemá problémy s přehříváním.
Ač můj celkový dojem z tohoto stroje byl velmi dobrý, má MSI Wind má i několik temných stránek. V první řadě bych zmínil display, k němuž mám hned dvě výtky. U Asusu EEE (700) si mi jeho uživatelé po chvíli stěžovali na bolesti očí. Bohužel jsem nenabyl dojmu, že by u Windu byla situace o mnoho lepší. Pravděpodobně hodně pomůže citlivé nastavení podsvícení a kalibrace displaye, ale i tak se jedná o největší zklamání, který mi Wind připravil. Display měl být také kvůli provedení kloubu posunut o něco výše.
Další výtky už jsou spíše drobnosti. Oproti konkurenci má slabši wifi, používá umístění funkční klávesy po vzoru ThinkPadů a klávesy Ctrl a Fn nelze v BIOSu přehodit. Touchpad sice vypadá kvalitněji než u EEE, ale také příliš nenadchne. Konektory jak z notebooku tak ze zroje trčí kolmo ven (porovnej s IBM), což věští jejich kratší životnost. Vzhledem ke konstrukci zdroje by se síťový konektor měl obejít bez ochranného vodiče, který ho zbytečně zvětšuje. Webová kamerka se jevila jako méně kvalitní než u EEE.
Na závěr ještě přikládám fotografii porovnávající sedmistovkový Asus EEE (velikost cca A5, 900 g), MSI Wind U100 a Toshibu U300 (velikost cca A4, 2 kg).
Tiskni
Sdílej: