Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Tento krátký zápisek nebude věnován dnešnímu větrnému počasí, ale subnotebooku MSI Wind U100, který jsem měl dnes na chvíli k dispozici.
V rukou jsem měl verzi s Windows XP, takže o kvalitě předistalovávaného SUSE se zde nic nedozvíte. Ve stručnosti připomínám, že se jedná malý notebook s procesorem Atom taktovaným na 1600 MHz s desetipalcovým displayem o rozlišení 1024x600. Narozdíl od svého konkurenta Asus EEE obsahuje klasický pevný disk o velikosti 80 GB a ve Windows verzi i Bluetooth. K dispozici má 1 GB RAM a váží 1,04-1,18 Kg dle použité baterie (což mi připomíná klasický chyták - co váží víc, kilogram peří nebo kilogram železa? Samozřejmě kilogram železa, protože váha není totéž co hmnotnost). V závislosti na kapacitě baterie vydrží 2,5 až 5,5 hodiny.
Wind je parametry téměř plnohodnotný notebook bez DVD mechaniky. Velmi příjemně mě překvapila klávesnice, která je především oproti konkurenčnímu Asusu EEE o několik tříd výše. Lze na ní pohodlně psát všemi deseti a nemá záludnosti v rozložení podobné splývajícímu pravému shiftu a šipce nahoru u EEE. Potěší přibalené pouzdro, kde se narozdíl od EEE počítá i se zdrojem, který je opravdu malý a lehký. Za pochvalu stojí i tichý provoz a to, že díky Atomu nemá problémy s přehříváním.
Ač můj celkový dojem z tohoto stroje byl velmi dobrý, má MSI Wind má i několik temných stránek. V první řadě bych zmínil display, k němuž mám hned dvě výtky. U Asusu EEE (700) si mi jeho uživatelé po chvíli stěžovali na bolesti očí. Bohužel jsem nenabyl dojmu, že by u Windu byla situace o mnoho lepší. Pravděpodobně hodně pomůže citlivé nastavení podsvícení a kalibrace displaye, ale i tak se jedná o největší zklamání, který mi Wind připravil. Display měl být také kvůli provedení kloubu posunut o něco výše.
Další výtky už jsou spíše drobnosti. Oproti konkurenci má slabši wifi, používá umístění funkční klávesy po vzoru ThinkPadů a klávesy Ctrl a Fn nelze v BIOSu přehodit. Touchpad sice vypadá kvalitněji než u EEE, ale také příliš nenadchne. Konektory jak z notebooku tak ze zroje trčí kolmo ven (porovnej s IBM), což věští jejich kratší životnost. Vzhledem ke konstrukci zdroje by se síťový konektor měl obejít bez ochranného vodiče, který ho zbytečně zvětšuje. Webová kamerka se jevila jako méně kvalitní než u EEE.
Na závěr ještě přikládám fotografii porovnávající sedmistovkový Asus EEE (velikost cca A5, 900 g), MSI Wind U100 a Toshibu U300 (velikost cca A4, 2 kg).
Tiskni
Sdílej: