Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Tento krátký zápisek nebude věnován dnešnímu větrnému počasí, ale subnotebooku MSI Wind U100, který jsem měl dnes na chvíli k dispozici.
V rukou jsem měl verzi s Windows XP, takže o kvalitě předistalovávaného SUSE se zde nic nedozvíte. Ve stručnosti připomínám, že se jedná malý notebook s procesorem Atom taktovaným na 1600 MHz s desetipalcovým displayem o rozlišení 1024x600. Narozdíl od svého konkurenta Asus EEE obsahuje klasický pevný disk o velikosti 80 GB a ve Windows verzi i Bluetooth. K dispozici má 1 GB RAM a váží 1,04-1,18 Kg dle použité baterie (což mi připomíná klasický chyták - co váží víc, kilogram peří nebo kilogram železa? Samozřejmě kilogram železa, protože váha není totéž co hmnotnost). V závislosti na kapacitě baterie vydrží 2,5 až 5,5 hodiny.
Wind je parametry téměř plnohodnotný notebook bez DVD mechaniky. Velmi příjemně mě překvapila klávesnice, která je především oproti konkurenčnímu Asusu EEE o několik tříd výše. Lze na ní pohodlně psát všemi deseti a nemá záludnosti v rozložení podobné splývajícímu pravému shiftu a šipce nahoru u EEE. Potěší přibalené pouzdro, kde se narozdíl od EEE počítá i se zdrojem, který je opravdu malý a lehký. Za pochvalu stojí i tichý provoz a to, že díky Atomu nemá problémy s přehříváním.
Ač můj celkový dojem z tohoto stroje byl velmi dobrý, má MSI Wind má i několik temných stránek. V první řadě bych zmínil display, k němuž mám hned dvě výtky. U Asusu EEE (700) si mi jeho uživatelé po chvíli stěžovali na bolesti očí. Bohužel jsem nenabyl dojmu, že by u Windu byla situace o mnoho lepší. Pravděpodobně hodně pomůže citlivé nastavení podsvícení a kalibrace displaye, ale i tak se jedná o největší zklamání, který mi Wind připravil. Display měl být také kvůli provedení kloubu posunut o něco výše.
Další výtky už jsou spíše drobnosti. Oproti konkurenci má slabši wifi, používá umístění funkční klávesy po vzoru ThinkPadů a klávesy Ctrl a Fn nelze v BIOSu přehodit. Touchpad sice vypadá kvalitněji než u EEE, ale také příliš nenadchne. Konektory jak z notebooku tak ze zroje trčí kolmo ven (porovnej s IBM), což věští jejich kratší životnost. Vzhledem ke konstrukci zdroje by se síťový konektor měl obejít bez ochranného vodiče, který ho zbytečně zvětšuje. Webová kamerka se jevila jako méně kvalitní než u EEE.
Na závěr ještě přikládám fotografii porovnávající sedmistovkový Asus EEE (velikost cca A5, 900 g), MSI Wind U100 a Toshibu U300 (velikost cca A4, 2 kg).
Tiskni
Sdílej: