Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Na druhou stranu vidím prostor pro dynamicky typovaný jazykPrávě dynamické typování vidím jako největší slabinu Dartu. IMO lepší by bylo, kdyby programy, jenž neprojdou 'typovou kontrolou', nešlo vůbec spouštět.
IMO to, že runtime sémantika vůbec nezávisí na typových anotacích, je naprosto geniální.Hlavně je to docela neobvyklé. Nicméně připouštím, že to je výhodné při prototypování. Na druhou stranu si myslím, že pokud dobře typované programy poběží výrazně rychleji, tak většina knihoven bude dobře typovaná.
Já bych ten typový systém teda radši trochu bohatšíS tím souhlasím. Také bych uvítal typy vyšších řádů, které mi chybí v běžných programovacích jazycích.
Na druhou stranu si myslím, že pokud dobře typované programy poběží výrazně rychleji, tak většina knihoven bude dobře typovaná.Jak jsem říkal, typové anotace nemají vliv na runtime sémantiku, takže při překladu do nativního kódu se ignorují. Výjimkou teda je překlad do JavaScriptu, tam má překladač dovoleno spoléhat na to, že uvedené typové anotace jsou správné, takže v tomhle případě to smysl má.
Má klasickou céčkovou syntaxi, aby byl snadno přístupný programátorům v Javě a JavaScriptu.Che che che
GOTO 12
<?php $mluvimeO = "céčkové syntaxi s {,},;"; k12: { echo("sebemrskaci... ale co, patri jim to\n"); echo("(vztahuje se k $mluvimeO)\n"); } echo("\n"); if ($mluvimeO == "céčkové syntaxi s {,},;") { $mluvimeO = "syntaxi založené na neviditelných znacích s "; goto k12; } ?>
Osobně jsem Dartem nijak zvlášť nadšen nebyl. Hlavně proto, že neřeší některé problémy JavaScriptu, které považuji za palčivé (např. absence potlačitelných výjimek, kontinuací či slabých referencí).To bude tím, že jedním z primárních cílů Dartu je možnost kompilace do efektivního JavaScriptu
Dnes jsem zkusil, jestli Dart tento cíl naplňuje, a nepřekvapivě ano. V krátkém testování se skutečně umístil někde napůl mezi Javou a JavaScriptem. Tedy umístil by, kdybych neudělal tu chybu a nepodíval se na výsledky nejnovější verze V8. Zjevně práce s DOM není to jediné, co se podařilo popohnat, protože, dámy a pánové, JavaScriptu se podařilo podle Shootout benchmarků zrychlit někde na 2,5 násobek doby výpočtu programu v C.Dart ještě není ani alfa verze. Pokud jde o mne, tak když Lars Bak řekl, že Dart bude výrazně rychlejší než JavaScript, nemám důvod mu nevěřit
To bude tím, že jedním z primárních cílů Dartu je možnost kompilace do efektivního JavaScriptuVím, já očekával, že Dart bude vypadat tak, jak vypadá, jen jsem byl zklamán z toho, že jsem nebyl příjemně překvapen
Dart ještě není ani alfa verze. Pokud jde o mne, tak když Lars Bak řekl, že Dart bude výrazně rychlejší než JavaScript, nemám důvod mu nevěřitPotenciál na to skutečně má, ale je potřeba počítat s tím, že druhá strana zjevně nespí
Tiskni
Sdílej: