Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Na druhou stranu vidím prostor pro dynamicky typovaný jazykPrávě dynamické typování vidím jako největší slabinu Dartu. IMO lepší by bylo, kdyby programy, jenž neprojdou 'typovou kontrolou', nešlo vůbec spouštět.
IMO to, že runtime sémantika vůbec nezávisí na typových anotacích, je naprosto geniální.Hlavně je to docela neobvyklé. Nicméně připouštím, že to je výhodné při prototypování. Na druhou stranu si myslím, že pokud dobře typované programy poběží výrazně rychleji, tak většina knihoven bude dobře typovaná.
Já bych ten typový systém teda radši trochu bohatšíS tím souhlasím. Také bych uvítal typy vyšších řádů, které mi chybí v běžných programovacích jazycích.
Na druhou stranu si myslím, že pokud dobře typované programy poběží výrazně rychleji, tak většina knihoven bude dobře typovaná.Jak jsem říkal, typové anotace nemají vliv na runtime sémantiku, takže při překladu do nativního kódu se ignorují. Výjimkou teda je překlad do JavaScriptu, tam má překladač dovoleno spoléhat na to, že uvedené typové anotace jsou správné, takže v tomhle případě to smysl má.
Má klasickou céčkovou syntaxi, aby byl snadno přístupný programátorům v Javě a JavaScriptu.Che che che
GOTO 12
<?php $mluvimeO = "céčkové syntaxi s {,},;"; k12: { echo("sebemrskaci... ale co, patri jim to\n"); echo("(vztahuje se k $mluvimeO)\n"); } echo("\n"); if ($mluvimeO == "céčkové syntaxi s {,},;") { $mluvimeO = "syntaxi založené na neviditelných znacích s "; goto k12; } ?>
Osobně jsem Dartem nijak zvlášť nadšen nebyl. Hlavně proto, že neřeší některé problémy JavaScriptu, které považuji za palčivé (např. absence potlačitelných výjimek, kontinuací či slabých referencí).To bude tím, že jedním z primárních cílů Dartu je možnost kompilace do efektivního JavaScriptu
Dnes jsem zkusil, jestli Dart tento cíl naplňuje, a nepřekvapivě ano. V krátkém testování se skutečně umístil někde napůl mezi Javou a JavaScriptem. Tedy umístil by, kdybych neudělal tu chybu a nepodíval se na výsledky nejnovější verze V8. Zjevně práce s DOM není to jediné, co se podařilo popohnat, protože, dámy a pánové, JavaScriptu se podařilo podle Shootout benchmarků zrychlit někde na 2,5 násobek doby výpočtu programu v C.Dart ještě není ani alfa verze. Pokud jde o mne, tak když Lars Bak řekl, že Dart bude výrazně rychlejší než JavaScript, nemám důvod mu nevěřit
To bude tím, že jedním z primárních cílů Dartu je možnost kompilace do efektivního JavaScriptuVím, já očekával, že Dart bude vypadat tak, jak vypadá, jen jsem byl zklamán z toho, že jsem nebyl příjemně překvapen
Dart ještě není ani alfa verze. Pokud jde o mne, tak když Lars Bak řekl, že Dart bude výrazně rychlejší než JavaScript, nemám důvod mu nevěřitPotenciál na to skutečně má, ale je potřeba počítat s tím, že druhá strana zjevně nespí
Tiskni
Sdílej: