Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Zatím se musí počítače dodávat s operačním systémem - a drtivá většina firem to bohužel chápe tak, že v počítači musí být nainstalován systém Microsoft Windows. Řada z nich vám počítač ani jinak neprodá.
Vyznívá to z komentáře:
Pocitace se MUSI dodavat s OS? Hm, tohle slysim poprve, opravdu je to tak?
Když přitom
A treba tsbohemia prodava PC s linuxem a nejakou EU k tomu nepotrebuje....
V podstatě ten komentář vyplívá tak, že buď nepovažujes Linux za OS nebo EU nařizuje prodávat PC jen s Windows. V zásadě jde o logickou návaznost těch vět, které říkají zcela nezávislou informaci ale nejsou odděleny. Prostě nedorozumnění .
A treba tsbohemia prodava PC s linuxem a nejakou EU k tomu nepotrebuje....Zase je to předinstalovaný OS - a to co ta globalizační organizace nechce.
Prece pokud by mel zakaznik zajem o PC bez o OS a ja bych nabizel jen s OS, tak jde zde misto na trhu pro meho konkurenta, ktery MUZE nabizet PC bez OS a timpadem mi prebere zakazniky ...problém je, že to místo pro konkurenta není - on prostě nedostane tak výhodné podmínky, aby mohl konkurovat předpokládejme, že trh není tak velký, aby se na něm uživily firmy prodávající výhradně počítače bez OS (resp. bez OS od Microsoftu) - to je myslím bohužel docela realistický předpoklad - takže firmy musí prodávat i počítače s Windows, dokonce tyto počítače budou tvořit většinu prodeje jenomže aby firmy mohly prodávat Windows, musí prvně s Microsoftem uzavřít patřičnou smlouvu (nakoupit Windows) praktika, kdy Microsoft odmítl uzavřít smlouvu s firmou, která neprodávala výhradně počítače s jeho systémem, již byla naštěstí vymýcena (AFAIK) nicméně pořád fungují různé systémy slev a zvýhodnění ze strany Microsoftu, když se daný prodejce chová "správně" - považuješ za reálné být schopen konkurovat a vyplňovat nějaké mezery na trhu za situace, kdy artikl, který je nejdůležitější, resp. nejvlivnější, nejkupovanější součastí sortimentu, nejsi schopen nabídnout stejně levně jako konkurence, aniž bys jej dotoval (zatímco konkurence má na tomtéž slušnou marži)?
jenomže aby firmy mohly prodávat Windows, musí prvně s Microsoftem uzavřít patřičnou smlouvu (nakoupit Windows)To je přece jednoduché, nakoupím OEM verzi Windows v dostatečném počtu kusů a je to. V čem je problém (když nepočítám to, že jednotlivé kusy nepořídím za zrovna moc výhodnou cenu)?
nicméně pořád fungují různé systémy slev a zvýhodnění ze strany Microsoftu, když se daný prodejce chová "správně" - považuješ za reálné být schopen konkurovat a vyplňovat nějaké mezery na trhu za situace, kdy artikl, který je nejdůležitější, resp. nejvlivnější, nejkupovanější součastí sortimentu, nejsi schopen nabídnout stejně levně jako konkurence, aniž bys jej dotoval (zatímco konkurence má na tomtéž slušnou marži)?Jsem schopen nabídnout Windows stejně levně jako (některá) konkurence, aniž bych je dotoval.
nemohu si pomoci, ale nějak mi uniká smysl tvého příspěvkuSmysl je ten, že popírám velké rozměry problému.
poslední větě závorka "některá" naprosto nuluje výpověď vzhledem ku kontextuNe. To "některá" je tam naprosto nezbytné, aby mě někdo nechytil za slovo. Kdybych to slovo vynechal, někdo by mi mohl ukázat příklad, komu konkurovat nemohu. Podobné je to třeba u rohlíků. Není problém nakoupit rohlíky a konkurovat některým prodejcům. Vždy se ale může objevit někdo, komu konkurovat nebude možné - třeba proto, že jich nakoupil velké množství a má je proto levnější.
Smysl je ten, že popírám velké rozměry problému.to je subjektivní - viz níže v diskusi, jestliže si například nemohu vybrat notebook z plné nabídky tak, abych k němu nemusel kupovat Windows, je to pro mě velký problém (a bude, dokud bude nabídka notebooků bez Windows takto silně omezená)
Ne. To "některá" je tam naprosto nezbytné, aby mě někdo nechytil za slovo. Kdybych to slovo vynechal, někdo by mi mohl ukázat příklad, komu konkurovat nemohu. Podobné je to třeba u rohlíků. Není problém nakoupit rohlíky a konkurovat některým prodejcům. Vždy se ale může objevit někdo, komu konkurovat nebude možné - třeba proto, že jich nakoupil velké množství a má je proto levnější.no ale přesně o to v tomto jde - konkurovat některým výrobcům počítačů je obtížně, jestliže jsou protéžováni výrobci software ...
jestliže si například nemohu vybrat notebook z plné nabídkyA kdo rozhoduje o té "plné nabídce"? Výrobce a prodejce. Jestli někdo z nich řekne, že zredukuje sortiment na polovinu, má na to plné právo. Je jedno, jestli tak učiní absolutně nebo jen u počítačů bez systému.
Nikdo nikomu nebrání prodávat počítač bez systému.No vidíte a já bych řekl, že brání - tlak MS, který "zneužívá" své výsadní postavení a vlivu, má stejný výsledek. Tomu by asi chtěli zabránit. Volí ovšem tradičně krajně nevhodnou byrokratickou cestu přílišné regulace. Takže jinak souhlas.
Jde o stejně stupidní nápad, jako nutnost prodávat "Windows N", tedy bez Media Playeru. Nikomu to nepomůže a chování Microsoftu to nijak neovlivní.V tomhle má MS docela smůlu, protože nedělá nic jiného, než distributoři ostatních OS včetně Linuxu. Nicméně protože má nejvíc peněz, tak se EU vyplatilo kopnout si do nich, protože se z nich dá vytřískat nejvíc (jak peněz, tak politického kreditu) Nehledě na to, že s největší pravděpodobností zmizelo jenom GUI a Media Player jako přehrávač tam s největší pravděpodobností zůstal, protože jinak by nemělo co přehrávat systémové zvuky.
Nehledě na to, že s největší pravděpodobností zmizelo jenom GUI a Media Player jako přehrávač tam s největší pravděpodobností zůstal, protože jinak by nemělo co přehrávat systémové zvuky.Když měli odstranit Internet Explorer, tak také v podstatě zmizela jen ikona a pár drobných souborů. Renderovací jádro bylo a je součástí systému, vypárat se nedá. Jinak Media Player je především právě GUI. Zpracování se starají kodeky, které mohou být v systému různé a MS jich dává jen několik. Jádro MP je jen kus kódu, který odněkud požírá data, prohání je kodekem a posílá na výstup.
Renderovací jádro bylo a je součástí systému, vypárat se nedá.Pokud vím, tak dá. U soudu v USA zástupci Microsoftu předvedli Windows bez Internet exploreru. Samozřejmě to bylo naprosto nefunkční, protože ani nešly zobrazovat soubory.
...Instead, we decided that the best way to approach competition was simply to insist that operating systems are purchased separately from desktop and laptop computers.
...This paper’s recommendation is that the European Commission should require all desktop and laptop computers sold within the EU to be sold without operating systems.
Zároveň tam ale píše, že to nepřidělá práci zákazníkům, protože při prvním startu počítače mohou vložit dvd a počítač se pak automaticky zkonfiguruje. Výrobci taky budou moci dodávat vlastní ovladače k tomu hw a doporučit určitý operační systém. To vypadá trochu divně vedle té předchozí "autokonfigurační" věty. Takže nejspíš budou nabízet něco jako Windows Vista for Product X?
Takhle direktivně zeshora to ale podle mě vyřešit nejde. Lidi si stejně budou kupovat to na, co se udělá reklama a co se k tomu bude doporučovat, takže to k ničemu nebude. Linuxák si sice bude moci koupit libovolný laptop bez oken, ale bude cítit, že za tuhle jeho svobodu se zaplatilo svobodou někoho jiného.
Jde totiž o to, že podle nějakýho nevim čeho se nesmí prodat počítač bez OS (pokud se dobře pamatuju tak to byl jeden z bojů proti nelgálnímu používání windows).To není pravda. MS chtěl, aby to tak bylo, ale neuspěl.
Nebo mi najdi nový notebook kde není žádný OSJen tak namátkou...
a seš si jist, že tam OS opravdu není?Nejsem. Nikdy jsem si v Alze notebook nekupoval. Ale není to podstatné, podstatné je to, jak se to deklaruje.
Ať si každý myslí co chce ale pokud EU toto prosadí, já jako uživatel s tím souhlasím. Ať si prodejci nabízejí co chtějí, ale chci mít možnost volby.Já jsem si třeba nevšim, že by se dal běžně koupit vegetariánský párek v rohlíku. Neměla by EU přinutit prodejce, aby mi prodal jenom rohlík s dírou a hořčicí a párek si do toho vrazím vlastní?
... zkus ovšem u některých prodejců požádat o "nahý" počítač ...pán si asi dnes zapomněl vyčistit brýle nebo má nějaké logické zkraty ... když píšu u některých, tak asi nemluvím o (těch) jiných ... asi to bude tím počasím dneska, už je druhej, po tom moulovi, co řadí McDonald mezi stánkaře
Jak už jsem psal výše - bez problémů. Půjdu k těm prodejcům, kde mi ho prodají. Jak jednoduché ...
Problem je ze nekteri vyrobci (nemyslim smouly se sroubovakem, ale velke vyrobce) vam proste PC bez Woken neprodaji.Tak mají tito někteří výrobci prostě smůlu. Když mi u pumpy dávají "zdarma" k plné nádrži plyšáka, kterého zaplatím ve vyšší ceně benzinu, tak prostě tankuji jinde. A tohle je úplně stejné. Jako někteří pumpaři vědí, že firemní řidiči (kteří cenu benzinu neřeší, protože to neplatí ze svého) k nim kvůli plyšákovi pro děti zamíří, někteří výrobci a prodejci počítačů zase vědí, že většina lidí chce počítač se systémem (přesněji s Windows). Proto kdo chce počítač bez systému, může kupovat tam, kde mu ho nabídnou holý. Není co řešit.
Proto kdo chce počítač bez systému, může kupovat tam, kde mu ho nabídnou holý.nemůže - konkurence není adekvátní
Co si prat vic ... ?aby se taková nabídka netýkala jen pár vybraných modelů, ale všeho co vyrábí (resp. vše co prodávají s Wokny aby se dalo koupit i s Linuxem)?
Tiskni
Sdílej: