Bylo oznámeno vydání nové verze 8.1 "Hoare" kolekce svobodného softwaru umožňujícího nahrávání, konverzi a streamovaní digitálního zvuku a obrazu FFmpeg (Wikipedie). Doprovodný příspěvek na blogu Khronosu rozebírá kódování a dekódování videa pomocí Vulkan Compute Shaders v FFmpeg.
Byl představen open-source a open-hardware prototyp nízkonákladového raketometu kategorie MANPADS, který byl sestaven z běžně dostupné elektroniky a komponent vytištěných na 3D tiskárně. Raketa využívá skládací stabilizační křidélka a canardovou stabilizaci aktivně řízenou palubním letovým počítačem ESP32, vybaveným inerciální měřicí jednotkou MPU6050 (gyroskop a akcelerometr). Přenosné odpalovací zařízení obsahuje GPS,
… více »Vědci z univerzity La Sapienza v Římě vyvinuli systém, který dokáže identifikovat jednotlivce pouze na základě toho, jak narušují signály Wi-Fi. Autoři tuto novou technologii nazvali WhoFi. Na rozdíl od tradičních biometrických systémů, jako jsou skenery otisků prstů a rozpoznávání obličeje, nevyžaduje tato metoda přímý fyzický kontakt ani vizuální vstupy. WhoFi může také sledovat jednotlivce na větší ploše než kamera s pevnou polohou; stačí, je-li k dispozici Wi-Fi síť.
SuperTux (Wikipedie), tj. klasická 2D plošinovka inspirovaná sérií Super Mario, byl vydán v nové verzi 0.7.0. Videoukázka na YouTube. Hrát lze i ve webovém prohlížeči.
Ageless Linux je linuxová distribuce vytvořená jako politický protest proti kalifornskému zákonu o věkovém ověřování uživatelů na úrovni OS (AB 1043). Kromě běžného instalačního obrazu je k dispozici i konverzní skript, který kompatibilní systém označí za Ageless Linux a levné jednodeskové počítače v ceně 12$ s předinstalovaným Ageless Linuxem, které se chystají autoři projektu dávat dětem. Ageless Linux je registrován jako operační
… více »PimpMyGRC upravuje vzhled toolkitu GNU Radio a přidává alternativní barevná témata. Primárním cílem autora bylo pouze vytvořit tmavé prostředí vhodné pro noční práci, nicméně k dispozici je nakonec celá škála barevných schémat včetně možností různých animací a vizuálních efektů (plameny, matrix, bubliny...), které nepochybně posunou uživatelský zážitek na zcela jinou úroveň. Témata jsou skripty v jazyce Python, které nahrazují
… více »GIMP 3.2 byl oficiálně vydán (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
FRANK OS je open-source operační systém pro mikrokontrolér RP2350 (s FRANK M2 board) postavený na FreeRTOS, který přetváří tento levný čip na plně funkční počítač s desktopovým uživatelským rozhraním ve stylu Windows 95 se správcem oken, terminálem, prohlížečem souborů a knihovnou aplikací, ovládaný PS/2 myší a klávesnicí, s DVI video výstupem. Otázkou zůstává, zda by 520 KB SRAM stačilo každému 😅.
Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa by měla dostat zhruba deset miliard dolarů (asi 214 miliard Kč) za zprostředkování dohody o převzetí kontroly nad aktivitami sociální sítě TikTok ve Spojených státech.
Projekt Debian aktualizoval obrazy stabilní větve „Trixie“ (13.4). Shrnuje opravy za poslední dva měsíce, 111 aktualizovaných balíčků a 67 bezpečnostních hlášení. Opravy se týkají mj. chyb v glibc nebo webovém serveru Apache.
Tiskni
Sdílej:
. Velmi snadno se používal, nekteré vlastnosti WPS bych uvítal i na mém "moderním" desktopu. Na druhou stranu byl jednouživatelský, bez ochrany systémových souborů, aplikace se instalovali ad-hoc jako na windows. Přesto vzpomínám se slzou v oku a kdyby podporoval moderní HW (např. USB v něm nefungovalo) asi bych ho používal dodnes.
.
Ale proč zkoušet? Nehodlám zkoušet všechno, prostě mě to musí něčím motivovat
.
. Už toho je nějak moc, co založit univerzální petici za uvolnění všeho jako opensource?
Jinak nevím, k čemu by tohle konkrétně bylo dobré, připadá mi, že OS/2 je už natolik starý systém, že v něm nic objevného nebude.
A to nejde porad....
A uvolneni licence? Rekl bych, ze OS/2 ma dost priznivcu kteri tento system stale pouzivaji a tak by to urcite uvitali s nadsenim. Kdyz uz IBM ten system takhle zazdila - nejdrive ho nedokazali protlacit mezi sirokou verejnost i kdyz meli proti MS bezkonkurencni system a ted totalne ukoncili prodej/vyvoj/podporu (ted nevim presne a v jakem poradi
) Ale problem asi bude to, ze OS/2 byla vyvijena spolecne s MS (alespon ze zacatku) a tak v ni asi bude cast kodu od MS. Navic IBM uz OS/2 nepotrebuje, sami doporucuji prechod na Linux, vydavaji k tomu i navody.
No nic, moc tomu uvolneni neverim, ale podepsat se jdu, treba se neco stane (treba zahrmi
)
OS/2 jsem pouzival v dobe, kdy ostatni jeli na DOS+WIN31...Já taky tak, což mi připomnělo, že mám doma ještě i licenci a volný počítač.... Podle všeho se dá i emulovat pod vmware. Hmm, takže zbývají už jenom SciTech ovladače, Odin a EverBlue.