Byl vydán Debian 13.6, tj. šestá opravná verze Debianu 13 s kódovým názvem Trixie a Debian 12.15, tj. poslední patnáctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm, k dispozici je LTS. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 13 a Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
V jádře Linux byla nalezena a v upstreamu již byla opravena kritická zranitelnost GhostLock aneb CVE-2026-43499. Lokálnímu uživateli umožňuje získat práva roota a také obejít kontejnerovou izolaci. Zranitelnost existovala v Linuxu 15 let, tj. od roku 2011, od Linuxu verze 2.6.39.
Evropská komise předběžně shledala, že návykový design aplikací Instagram a Facebook od americké společnosti Meta porušuje unijní nařízení o digitálních službách (DSA). Návykový design zahrnuje například takzvané nekonečné posouvání, automatické přehrávání videí, tzv. push notifikace, kdy aplikace uživatele vybízí k návratu do jejího prostředí, či vysoce personalizovaný algoritmus, který rychle pozná, co uživatele baví a snaží
… více »Byla vydána verze 1.97.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Švýcarská společnost Punkt. má nově v nabídce telefon Punkt. MC03. Telefon byl navržen ve Švýcarsku s důrazem na soukromí a digitální suverenitu a vyroben v Německu. V telefonu běží operační systém AphyOS (Apostrophy OS) založený na AOSP (Android Open Source Project) 15. Cena telefonu je 745 eur.
TypeScript (Wikipedie), tj. JavaScript rozšířený o statické typování a další atributy, byl vydán v nové verzi 7.0. Kompilátor byl kvůli výkonu přepsán z TypeScriptu do Go.
Europarlament podpořil pozměněnou verzi výjimky známé jako „chat control 1.0“ umožňující firmám skenovat soukromou komunikaci na internetu kvůli ochraně dětí před zneužitím. Pozměňovací návrhy přijaté europoslanci však počítají s tím, že z výjimky bude vyřazena šifrovaná komunikace. Výjimka přestala platit začátkem dubna poté, co se Evropský parlament a Rada EU nedokázaly shodnout na jejím prodloužení. Rada následně přijala
… více »Nejnovější X.Org X server 21.1.24 a Xwayland 24.1.13 řeší 2 bezpečnostní chyby.
Clement "Clem" Lefebvre publikoval souhrn dění v Linux Mintu za červen 2026. Vypíchnuta je vylepšená podpora Waylandu. Už není považována za experimentální. V příští verzi Linux Mintu, plánována je na Vánoce, bude běh Cinnamonu plně podporován na X11 i Waylandu. V květnu na vývoj Linux Mintu přispělo 611 dárců celkovou částkou 19 612 dolarů. Dalších 2 326 patronů přispělo na Patreonu celkovou částkou 5 334 dolarů.
V Linuxu v KVM byla nalezena a v upstreamu již byla opravena kritická zranitelnost Januscape aneb CVE-2026-53359. Root na hostovaném počítači (virtuální stroj) může obejít izolaci a získat plnou kontrolu nad hostitelským systémem (DoS útok nebo vzdálené spuštění kódu s právy roota). Na obou hlavních architekturách – Intel i AMD. Zranitelnost v Linuxu existovala téměř 16 let (od srpna 2010 do června 2026).
No teda, dík za inspiraci ... to vypadá ještě lehčí ... v případě nouze ...
Taky bych to tak viděl, něco jako že se dobře rozkládá tlak? Prostě lepší mechanický vlastnosti.
proc sou kanaly kulatyMóda?
Hmmm, taky dobrý ... vysvětlení.
good luck
Pro autora: ok, jednou jsi to zkonil. Tak ať to neuděláš podruhé. Když se sám dívám zpátky, snad jsem udělal docela dost chyb, ale naštěstí spíš takové s malými následky, tedy relativně lacino jsem se poučil. Do Prahy jsem se dostal na podruhý na de facto stejnou pozici, poprvý jsem byl docela tragickej, to přiznávam. Už před tim jsem dělal konkurs na nějakou podporu u IBM, tvrdili mi, že kdybych byl Pražák, že by mne vzali. Nevim.
P.S. Trained Monkey je cvičená opice? Bysme mohli založit klub takovejch malejch koleček 
A práci jsem dostal, volali hned druhý den.
Jinak agentura se o mě stara vcelku vzorně, absolvoval jsem přípravný před-pohovor s agentkou, ve Winbledonu, vybavili mě všemi dostupnými detaily co sehnali. Z udaného kandidáta mají slušné peníze, takže se snaží.
První pohovor jsem zmastil taky. Myslím, že jsem propadl už jen jsem vešel. Vzít si do finanční instituce v City na pohovor ležérní sportovní sáčko a plátěné kalhoty nebyla dorá volba :)
Práci jsem tady hledal skoro dva měsíce, z Čech jsem neměl zařízeného nic, takže máš čas, hodně času.
Jinak můžu potvrdit, počasí je tu teď v Londýně hezky. Zima ale slunečno, fotí se tu jedna báseň.
Tiskni
Sdílej: