Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Do telhe firmy jsem napsal uz z Cech. Trochu jim trvalo se rozhoupat, takze telefonicke interview jsem mel az tyden po priletu.
Po telefonu me zpovidali tri lide. Prvni polovina smerovala k me byvale praci a overovani referenci. Musim se v Praze zeptat jestli opravdu psali na uvedene emaily, typoval bych ze jo.
Druha cast byly "technicke" otazky. Tedy co je to GC kolektor, rozdil mezi abstraktni tridou a interface... Moje odpovedi je asi uspokojily, takze jsem postoupil do dalsiho kola.
Vlakem trva cesta z Dublinu do Corku asi tri hodiny a stoji 50 euro. Pro me to znamenalo vstat v 7 rano, jet hodinu a pul k nadrazi a pak dalsi tri hodiny vlakem, totez na zpatek. Ale co by clovek neudelal pro interview, ze?
A ted se dostavam k samotnemu interview. Trvalo celkem dve hodiny. Postupne se u me vystridalo pet lidi. Dalsi hodinu zabral test.
Prvni cast byla rozhovor s programatory. Zpovidali me celkem tri. Opet jsem zopakoval napln me byvale prace. Pak zodpovedel nejake chytaky z javy. Zajimavy byl dotaz "Kolik je zarovek v Irsku?". Samozrejme to nevim, ale nabidl jsem dva zpusoby jak to spocitat.
Pak doslo na kresleni schematek. Zde jsem narazil a to velmi tvrde. V pozici totiz byla vyzadovana znalost UML. Neco jsem cetl, neco znam ze skoly, ale necekal jsem to. Takze na dotaz jak bych nakreslil par trid, jsem zacal cmarat grafy, ktere obvykle delam na papir. Pak me dosla chyba a snazil jsem se schema prekreslit do UML... vysledkem byla cmaranice ve ktere jsem se ani ja nevyznal.
Druha cast byla rozhovor se dvema vedoucimi tymu. Otevirali vice pozic a snazili se urcit na kterou se hodim. Zde jsem udelal dalsi chybu, protoze jsem chtel aby me zaradili do starsiho projektu a podle toho take odpovidal. Bohuzel ve starsim projektu meli dost zkusenych programatoru, nove pozice byly jen v novem.
Kdyz me asi pul hodiny otukavali, ujeli mi nervy a pekne na rovinu jsem rekl v cem jsem dobry a v cem ne. Zkusenosti mam sice na juniorskou pozici dost a nerekl jsme nic co by sami nevedeli. Ale tady se asi hraje jinak nez v Cechach. Manazery tahle uprimnost asi zaskocila a trochu se zachmurili.
Jako posledni jsme napsal test. Nebyl tezky, par chytaku z javy a modelovych prikladu. Jako nejtezsi byl uveden priklad pro prepsani rovnice pro vypocet souctu ciselne rady do Javy.
Mimochodem vedeli jste ze v Jave muze jmeno promnene zacinat znakem $ ?
Jedine uskali bylo v anglictine. Nektere terminy z javy znam bohuzel jen v cestine. Ale myslim, ze jsem tak 90% dal.
Muj celkovy dojem z pohovoru byla absolutni jistota, ze praci mam a zbyva vyresit jedina otazka, kdy mam nastoupit.
Odpoved jsem cekal druhy den. Ale telefonat neprichazel a neprichazel. K veceru jsem nakonec zacal volat ja. V agenture nic nevedeli, muj clovek mel dovolenou a ostatni nesmeli s firmou komunikovat. Rozhodl jsem se tedy zavolat primo do firmi a to byla chyba.
Signal v mistni kuchyni ma zajimavou vlastnost. Je jen u oken, uprostred mistnosti neni. Pokud nekdo pri hovoru chodi po mistnosti (jako ja), tak mu signal stridave vypadava.
Hovor vzala recepci, zeptala se co chci, ja se predstavil, rekl ze chci vedet... a bum ztratil jsem signal. Bohuzel signal opet nabehl, prave v cas, aby recepci slysela moje "shit". Kdyz k tomu pripoctu, ze jsem vlastne ani nevedel s kymchci mluvit, tak vysledny dojem musel byt zalostny.
Chvilku jsem mlatil hlavou do steny a pak se uklidnil. Zavolal jsme znovu. Tentokrat s dobrym signalem, omluvou a jmenem cloveka. Recepcni s nim bohuzel uz mluvila, rekla ze se ozvou pristy tyden pres agenturu.
Opravdu se ozvali, pry ne, ale neni to definitivni. Technicka cast byla velmi dobra, ale moje anglictina neni moc dobra (vymluva). Tohle jsem nejen zoral, ale i pohnojil.
Tiskni
Sdílej:
No teda, dík za inspiraci ... to vypadá ještě lehčí ... v případě nouze ...
Taky bych to tak viděl, něco jako že se dobře rozkládá tlak? Prostě lepší mechanický vlastnosti.
proc sou kanaly kulatyMóda?
Hmmm, taky dobrý ... vysvětlení.
Pro autora: ok, jednou jsi to zkonil. Tak ať to neuděláš podruhé. Když se sám dívám zpátky, snad jsem udělal docela dost chyb, ale naštěstí spíš takové s malými následky, tedy relativně lacino jsem se poučil. Do Prahy jsem se dostal na podruhý na de facto stejnou pozici, poprvý jsem byl docela tragickej, to přiznávam. Už před tim jsem dělal konkurs na nějakou podporu u IBM, tvrdili mi, že kdybych byl Pražák, že by mne vzali. Nevim.
P.S. Trained Monkey je cvičená opice? Bysme mohli založit klub takovejch malejch koleček