Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Predem reknu ze do "prace u pocitace" pocitam nejen programovani, ale i serfovani, vrtani se v systemu a uceni se novych veci. Sam jsem pracujici student, ale uvedene rady jdou vztahnout na kohokoliv.
Prace u pocitace je zpusob traveni casu jako kazdy jina. Buseni kodu nebo serfovani samozrejme vysoce prevysuje sledovani televize nebo vysedavani v hospodach, ale vseho moc skodi. Na sobe pozoruji pokles efektivity prace (tim myslim i uceni a soukrome projekty) na pocitaci spolecne se vzrustajicim poctem hodin stravenych u pocitace. Proste: cim dele u toho sedim, tim min udelam.
Clovek proste neni schopny udrzet pozornost. Mozek neni blby, takze zacne tekat, prokladat praci mikrospanky a vykonnost jde dolu. Clovek za 12 hodin tak snadno muze udelat mene prace nez za 8 hodin.
Jak se tomu branit? Ja to delam takto: pokazde kdyz usedam k pocitaci, naridim si budik, kdy od nej zase vstanu. Budik neni problem, dokonce existuji i specialozovane programky (soucasti KDE i Gnome). Zkousel jsem ruzne intervaly, nakonec jsem se ustalil na 50 minutach s 10 minutovou prestavkou. V tech deseti minutach je treba mit nejakou vymluvu, at uz pro sebe nebo pro okoli. V praci jdu bud na zachod / k testerkam / pro caj. Doma uz jsem si zvykl a vymluvu nepotrebuji.
Dalsi problem je start do noveho dne. Nejhorsi je kdyz si clovek pul hodinky prispi a do prace dorazi pozdeji. Telo si zapamatuje ze prvni vec, kterou delalo bylo valeni se, a clovek je zbytek dne pomalejsi a linejsi. Naopak, nejlepsi je IHNED po probuzeni vstat a dat si sprchu. Prochazka nebo jizda na kole take rozhodne neuskodi.
Dale existuji urcite negativni navyky na ktere je treba davat si pozor, ale o tech se rozepisu priste.
Tiskni
Sdílej: