Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Predem reknu ze do "prace u pocitace" pocitam nejen programovani, ale i serfovani, vrtani se v systemu a uceni se novych veci. Sam jsem pracujici student, ale uvedene rady jdou vztahnout na kohokoliv.
Prace u pocitace je zpusob traveni casu jako kazdy jina. Buseni kodu nebo serfovani samozrejme vysoce prevysuje sledovani televize nebo vysedavani v hospodach, ale vseho moc skodi. Na sobe pozoruji pokles efektivity prace (tim myslim i uceni a soukrome projekty) na pocitaci spolecne se vzrustajicim poctem hodin stravenych u pocitace. Proste: cim dele u toho sedim, tim min udelam.
Clovek proste neni schopny udrzet pozornost. Mozek neni blby, takze zacne tekat, prokladat praci mikrospanky a vykonnost jde dolu. Clovek za 12 hodin tak snadno muze udelat mene prace nez za 8 hodin.
Jak se tomu branit? Ja to delam takto: pokazde kdyz usedam k pocitaci, naridim si budik, kdy od nej zase vstanu. Budik neni problem, dokonce existuji i specialozovane programky (soucasti KDE i Gnome). Zkousel jsem ruzne intervaly, nakonec jsem se ustalil na 50 minutach s 10 minutovou prestavkou. V tech deseti minutach je treba mit nejakou vymluvu, at uz pro sebe nebo pro okoli. V praci jdu bud na zachod / k testerkam / pro caj. Doma uz jsem si zvykl a vymluvu nepotrebuji.
Dalsi problem je start do noveho dne. Nejhorsi je kdyz si clovek pul hodinky prispi a do prace dorazi pozdeji. Telo si zapamatuje ze prvni vec, kterou delalo bylo valeni se, a clovek je zbytek dne pomalejsi a linejsi. Naopak, nejlepsi je IHNED po probuzeni vstat a dat si sprchu. Prochazka nebo jizda na kole take rozhodne neuskodi.
Dale existuji urcite negativni navyky na ktere je treba davat si pozor, ale o tech se rozepisu priste.
Tiskni
Sdílej: