Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Napadlo mě v poslední době opět zkusit GNOME, které mě mnoha svými vlastnostmi docela láká. Normálně používám Xfce a jedna z věcí, které Xfce má a GNOME chybí je možnost přepínat plochy kolečkem myši kdekoliv na volném kousku desktopu. GNOME to dokáže pouze na pageru. Navíc je to v GNOME dost pomalé (slovem dost se tu myslí znatelně pomalejší než v Xfce). Takže co s tím? Součást GNOME, která je za toto zodpovědná je window manager a ten gnomí se jmenuje Metacity.
Používám GNOME 2.10 (protože Fedora, nrpms.org už víckrát ne!), ale když jsem zkoušel GNOME 2.12, dopadlo to víceméně stejně.
Metacity se dá trochu nastavovat, něco v gnomím nastavení prostředí, zbytek v gconfu. Ale moc slavné to tedy není. Další věc co se zřejmě nastavit nedá je zarolování okna pomocí kolečka myši. To je dost chyba, protože to využívám hodně často. Každopádně výsledek je prostě takový, že žádné experimentování nepřinutilo Metacity přepínat plochy kolečkem, zarolovávat okna kolečkem, přitahovat okna k sobě a hlavně dělat to aspoň přiměřeně rychle. Nepomohlo ani vyhození Nautila jakožto vykreslovače plochy.
Zvolil jsem tedy řešení trochu radikálnější a Metacity nahradil Openboxem. Rozdíl je patrný na první pohled. Přepínání kolečkem, rolování oken a jejich přitahování bez problémů funguje. Žádný viditelný problém při práci s prostředím nenastal. Zásadní změna je ovšem vyšší rychlost. Přepínání ploch je zcela srovnatelné s Xfce (což je rychlost už zcela dostačující) a viditelné zrychlení je i při změně velikosti oken (hodně viditelné).
Na druhou stranu to nemá jenom výhody, Openbox nepoužívá (celkem logicky) témata Metacity a ta nabízená se mi nelíbí (aspoň nemá problém s diakritikou v titulku okna). Nějaké nepěknosti se dějí i při startu, kde se to nechová úplně tak jak by se mi zamlouvalo (ale to se dá přežít).
Tak se ptám: je Metacity opravdu takový křáp? Nevidím moc důvodů aby Metacity muselo být pomalejší než Openbox, když má ve skutečnosti ještě méně funkcí. Pokud je všude stejně patrný rozdíl jako na mém počítači, přijde mi Metacity jako největší brzda GNOME.
Tiskni
Sdílej:
Fedoře
je kombinace Metacity-Gnome
dost natvrdo ale za pokus by to stálo...
MAKE
jsem dostal tohle
render/.libs/libobrender.so: undefined reference to `pango_xft_render_layout_line'Co s tím, když pango chci? (openbox-3.3-rc2)
No to ne, mám pango 1.6.0
a gcc (GCC) 3.4.4 20050721 (Red Hat 3.4.4-2)
, jak je teď na Fedoře 3
zvykem. - A google mi naznačil, že se jedná o parse error, který by měl souviset spíš s gcc
než s pangem
.
panga
se to zkompiluje fajn.Jen obconf
samozřejmě taky nic, protože jsem zatím nikde nenašel odpovídající openbox-devel-3.3
, který to potřebuje. Openbox CVS
mlčí též...
Tak bez obconf
nemím jak si změnit theme v mém rc.xml
:((
FC3
prostě není tak velký jako v FC4
, přesto ale na mém PIII 650MHz
a v celku odpovídajícímu zbytku systému by to mělo být znát víc....metacity-theme-viewer
.
Načteno téma "Atlanta" za 0,01 sekund Nakresleno 100 rámů za 0,21 sekund na straně klienta (2,1 milisekund na rám) a 0,593184 sekund reálného času včetně zdrojů X serveru (5,93184 milisekund na rám)
Načteno téma "Gorilla" za 0,1 sekund Nakresleno 100 rámů za 3,56 sekund na straně klienta (35,6 milisekund na rám) a 5,37848 sekund reálného času včetně zdrojů X serveru (53,7848 milisekund na rám)Kterépak jsem asi použil já?
nv
driver protože jeho výkon ve 2D je paradoxně spolehlivější než nvidia
metacity má taky xml soubor s konfigurací, tam se přímo myškoidní zkratky vložit nedají?
Jo, a jestli máš silnější počítač než já, tak to taky znamená, že FC4 s gnome2.10 jsou prostě zas o trochu pomalejší.. :))