Svobodný kancelářský balík ONLYOFFICE (Wikipedie) byl vydán ve verzi 9.0. Jak online Docs, tak i offline Desktop Editors. Přehled novinek také na YouTube.
Byla vydána nová verze 5.2.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
XLibre Xserver je fork X.Org Serveru. Enrico Weigelt včera oznámil vydání verze 25.0 se slovy "tento fork je nezbytným, protože je výslovným přáním většiny současné skupiny X.Org (IBM / Red Hat) opustit projekt, nechat ho navždy shnít a blokovat jakékoli podstatné příspěvky, natož nové funkce".
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Experti na kybernetickou bezpečnost potvrdili (en) největší dosud zaznamenaný únik dat. Hackeři při něm odkryli skoro 16 miliard přihlašovacích údajů z celého světa včetně účtů společností Google, Apple, Facebook, dalších sociálních sítí nebo některých serverů státní správy.
Společnost Meta ve spolupráci se společností Oakley oznámila řadu chytrých brýlí Oakley. První Oakley Meta HSTN si lze předobjednat za 499 dolarů.
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) vyjádřilo podporu předložení projektu AI Gigafactory CZ, který do veřejné konzultace Evropské komise zaslala společnost České Radiokomunikace (CRA) v rámci iniciativy Project AIGF CZ. Jde o významný krok k rozvoji výpočetní infrastruktury pro umělou inteligenci (AI), která je prioritou resortu. Projekt je v souladu s cíli Národní strategie umělé inteligence ČR 2030 a je již součástí návrhu
… více »Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 154 (pdf). S podtitulem Automatizace domácnosti.
Americký prezident Donald Trump podepsal exekutivní příkaz, který prodlužuje lhůtu pro prodej amerických aktiv aplikace TikTok vlastněné čínskou společností ByteDance do amerických rukou o dalších 90 dnů. Americký Kongres loni v dubnu kvůli bezpečnostním obavám přijal zákon, podle kterého měl vstoupit v platnost zákaz sítě TikTok v USA v případě, že se prodej neuskuteční do 19. ledna. Trump však v lednu lhůtu pro prodej prodloužil o 75 dnů. V dubnu pak přikročil k prodloužení o dalších 75 dnů, lhůta tak měla vypršet dnešním dnem.
Microsoft hodlá zrušit další tisíce pracovních míst, a to především v obchodních odděleních. Předchozí kolo propouštění se uskutečnilo v květnu a dotklo se 6000 zaměstnanců. Vedení firmy již dříve upozornilo, že vzhledem k rozsáhlým investicím do umělé inteligence (AI) se bude snažit omezovat výdaje v jiných oblastech.
Aneb jen krátký povzdech. Padlo rozhodnutí, že se bude Dokumentovat. A když Dokumentovat, napíše se Dokumentace v DocBooku. Zní to hezky, ne? A máme to validní, xmllinte.
Jak každý ví, propaganda co není na papíře není k ničemu. Nedá se shazovat z letadla, aby si měli tamní (za peníze místních) čím utírat… Úloha Gutenberga byla jednodušší, kdyby se to nepovedlo jemu, každý by nad tím mávnul rukou, nic se nestalo. Ty jejich tisky stejně asi nebyly dobré ani na to utírání a ta cena. Přidejme ale do kroku abychom se vyrovnali pokroku. Je jasné, že když budeme v 21. století něco tisknout, že se tiskárny nejspíš ani nedotkneme. Jenom blázen dnes ukládá hesla do /etc/passwd, že.
Cílová skupina je vybíravá a pečlivě zvalidované XML na ní dojem nedělá. To je sice smutný jev, ale velmi rozšířený a stále ještě na postupu. Dnes je vůbec těžké cílovou skupinu něčím zaujmout, pokud tedy nepilotujete strategický bombardér. No dobrá, pravda je jenom jedna, ovšm na pěkně formátovaném výstupu v tiskové kvalitě vypadá lépe. Jak jí tam ale dostat?
Vzhůru na šablony. Ne na ty příšery s nějakým pochybným označením ČSN co se mi tu někde válí. Ty jsou zralé do šrotu. Ale jsou z plastu, tak se s nima nedá dělat nic než je tu někde válet. Povolejme tedy XSL.
Nějaké ty šablonky jsou součástí nástrojů k docbooku. Tyhle umí to a ty zas to. Po krátkém bádání dospějeme k závěru, že chceme ty co umí FO. Xsltproc je nadšený příznivce vkládání bílých znaků pro zpřehlednění výstupu. Ale co bychom měli z čtení jazyka kterému ani nerozumíme (a teď právě zrovna po tom dvakrát netoužíme).
Pohleďme teď více na západ, kde mají Apachi svůj hrad a stáhněme si FOP. Vadí moc, že to někde něco mrví a místo oblíbených češtinářských znaků dělá krásné #? Ani ne. Vyřiďte pozdravy do Číny. Že prý je Unicode fajn.
Je to asi jenom můj dojem, ale ty šablonky jsou dost nic moc a chtělo by je to asi předělat, zhezčit, zkrášlit. Jenže měřící přístroj se ustálil na 1600 kB a i pokud zvážím možnost chybné odečtení hodnoty z displeje, furt je to aspoň jeden kurvahodně (kurva = předpona SI pro 10^moctou, hodně je jednotka pro množství). Hm, co teď s tím naším krásným DocBookem?
Jsme lapeni v XML světě. Ale pro dnešek volíme výstup do HTML a transformaci směrem Mozilla -> OpenOffice.org Čus.
Tiskni
Sdílej: