NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Aneb jen krátký povzdech. Padlo rozhodnutí, že se bude Dokumentovat. A když Dokumentovat, napíše se Dokumentace v DocBooku. Zní to hezky, ne? A máme to validní, xmllinte.
Jak každý ví, propaganda co není na papíře není k ničemu. Nedá se shazovat z letadla, aby si měli tamní (za peníze místních) čím utírat… Úloha Gutenberga byla jednodušší, kdyby se to nepovedlo jemu, každý by nad tím mávnul rukou, nic se nestalo. Ty jejich tisky stejně asi nebyly dobré ani na to utírání a ta cena. Přidejme ale do kroku abychom se vyrovnali pokroku. Je jasné, že když budeme v 21. století něco tisknout, že se tiskárny nejspíš ani nedotkneme. Jenom blázen dnes ukládá hesla do /etc/passwd, že.
Cílová skupina je vybíravá a pečlivě zvalidované XML na ní dojem nedělá. To je sice smutný jev, ale velmi rozšířený a stále ještě na postupu. Dnes je vůbec těžké cílovou skupinu něčím zaujmout, pokud tedy nepilotujete strategický bombardér. No dobrá, pravda je jenom jedna, ovšm na pěkně formátovaném výstupu v tiskové kvalitě vypadá lépe. Jak jí tam ale dostat?
Vzhůru na šablony. Ne na ty příšery s nějakým pochybným označením ČSN co se mi tu někde válí. Ty jsou zralé do šrotu. Ale jsou z plastu, tak se s nima nedá dělat nic než je tu někde válet. Povolejme tedy XSL.
Nějaké ty šablonky jsou součástí nástrojů k docbooku. Tyhle umí to a ty zas to. Po krátkém bádání dospějeme k závěru, že chceme ty co umí FO. Xsltproc je nadšený příznivce vkládání bílých znaků pro zpřehlednění výstupu. Ale co bychom měli z čtení jazyka kterému ani nerozumíme (a teď právě zrovna po tom dvakrát netoužíme).
Pohleďme teď více na západ, kde mají Apachi svůj hrad a stáhněme si FOP. Vadí moc, že to někde něco mrví a místo oblíbených češtinářských znaků dělá krásné #? Ani ne. Vyřiďte pozdravy do Číny. Že prý je Unicode fajn.
Je to asi jenom můj dojem, ale ty šablonky jsou dost nic moc a chtělo by je to asi předělat, zhezčit, zkrášlit. Jenže měřící přístroj se ustálil na 1600 kB a i pokud zvážím možnost chybné odečtení hodnoty z displeje, furt je to aspoň jeden kurvahodně (kurva = předpona SI pro 10^moctou, hodně je jednotka pro množství). Hm, co teď s tím naším krásným DocBookem?
Jsme lapeni v XML světě. Ale pro dnešek volíme výstup do HTML a transformaci směrem Mozilla -> OpenOffice.org Čus.
Tiskni
Sdílej: