Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Aneb jen krátký povzdech. Padlo rozhodnutí, že se bude Dokumentovat. A když Dokumentovat, napíše se Dokumentace v DocBooku. Zní to hezky, ne? A máme to validní, xmllinte.
Jak každý ví, propaganda co není na papíře není k ničemu. Nedá se shazovat z letadla, aby si měli tamní (za peníze místních) čím utírat… Úloha Gutenberga byla jednodušší, kdyby se to nepovedlo jemu, každý by nad tím mávnul rukou, nic se nestalo. Ty jejich tisky stejně asi nebyly dobré ani na to utírání a ta cena. Přidejme ale do kroku abychom se vyrovnali pokroku. Je jasné, že když budeme v 21. století něco tisknout, že se tiskárny nejspíš ani nedotkneme. Jenom blázen dnes ukládá hesla do /etc/passwd, že.
Cílová skupina je vybíravá a pečlivě zvalidované XML na ní dojem nedělá. To je sice smutný jev, ale velmi rozšířený a stále ještě na postupu. Dnes je vůbec těžké cílovou skupinu něčím zaujmout, pokud tedy nepilotujete strategický bombardér. No dobrá, pravda je jenom jedna, ovšm na pěkně formátovaném výstupu v tiskové kvalitě vypadá lépe. Jak jí tam ale dostat?
Vzhůru na šablony. Ne na ty příšery s nějakým pochybným označením ČSN co se mi tu někde válí. Ty jsou zralé do šrotu. Ale jsou z plastu, tak se s nima nedá dělat nic než je tu někde válet. Povolejme tedy XSL.
Nějaké ty šablonky jsou součástí nástrojů k docbooku. Tyhle umí to a ty zas to. Po krátkém bádání dospějeme k závěru, že chceme ty co umí FO. Xsltproc je nadšený příznivce vkládání bílých znaků pro zpřehlednění výstupu. Ale co bychom měli z čtení jazyka kterému ani nerozumíme (a teď právě zrovna po tom dvakrát netoužíme).
Pohleďme teď více na západ, kde mají Apachi svůj hrad a stáhněme si FOP. Vadí moc, že to někde něco mrví a místo oblíbených češtinářských znaků dělá krásné #? Ani ne. Vyřiďte pozdravy do Číny. Že prý je Unicode fajn.
Je to asi jenom můj dojem, ale ty šablonky jsou dost nic moc a chtělo by je to asi předělat, zhezčit, zkrášlit. Jenže měřící přístroj se ustálil na 1600 kB a i pokud zvážím možnost chybné odečtení hodnoty z displeje, furt je to aspoň jeden kurvahodně (kurva = předpona SI pro 10^moctou, hodně je jednotka pro množství). Hm, co teď s tím naším krásným DocBookem?
Jsme lapeni v XML světě. Ale pro dnešek volíme výstup do HTML a transformaci směrem Mozilla -> OpenOffice.org Čus.
Tiskni
Sdílej: