Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Aneb jen krátký povzdech. Padlo rozhodnutí, že se bude Dokumentovat. A když Dokumentovat, napíše se Dokumentace v DocBooku. Zní to hezky, ne? A máme to validní, xmllinte.
Jak každý ví, propaganda co není na papíře není k ničemu. Nedá se shazovat z letadla, aby si měli tamní (za peníze místních) čím utírat… Úloha Gutenberga byla jednodušší, kdyby se to nepovedlo jemu, každý by nad tím mávnul rukou, nic se nestalo. Ty jejich tisky stejně asi nebyly dobré ani na to utírání a ta cena. Přidejme ale do kroku abychom se vyrovnali pokroku. Je jasné, že když budeme v 21. století něco tisknout, že se tiskárny nejspíš ani nedotkneme. Jenom blázen dnes ukládá hesla do /etc/passwd, že.
Cílová skupina je vybíravá a pečlivě zvalidované XML na ní dojem nedělá. To je sice smutný jev, ale velmi rozšířený a stále ještě na postupu. Dnes je vůbec těžké cílovou skupinu něčím zaujmout, pokud tedy nepilotujete strategický bombardér. No dobrá, pravda je jenom jedna, ovšm na pěkně formátovaném výstupu v tiskové kvalitě vypadá lépe. Jak jí tam ale dostat?
Vzhůru na šablony. Ne na ty příšery s nějakým pochybným označením ČSN co se mi tu někde válí. Ty jsou zralé do šrotu. Ale jsou z plastu, tak se s nima nedá dělat nic než je tu někde válet. Povolejme tedy XSL.
Nějaké ty šablonky jsou součástí nástrojů k docbooku. Tyhle umí to a ty zas to. Po krátkém bádání dospějeme k závěru, že chceme ty co umí FO. Xsltproc je nadšený příznivce vkládání bílých znaků pro zpřehlednění výstupu. Ale co bychom měli z čtení jazyka kterému ani nerozumíme (a teď právě zrovna po tom dvakrát netoužíme).
Pohleďme teď více na západ, kde mají Apachi svůj hrad a stáhněme si FOP. Vadí moc, že to někde něco mrví a místo oblíbených češtinářských znaků dělá krásné #? Ani ne. Vyřiďte pozdravy do Číny. Že prý je Unicode fajn.
Je to asi jenom můj dojem, ale ty šablonky jsou dost nic moc a chtělo by je to asi předělat, zhezčit, zkrášlit. Jenže měřící přístroj se ustálil na 1600 kB a i pokud zvážím možnost chybné odečtení hodnoty z displeje, furt je to aspoň jeden kurvahodně (kurva = předpona SI pro 10^moctou, hodně je jednotka pro množství). Hm, co teď s tím naším krásným DocBookem?
Jsme lapeni v XML světě. Ale pro dnešek volíme výstup do HTML a transformaci směrem Mozilla -> OpenOffice.org Čus.
Tiskni
Sdílej: