Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Aneb jen krátký povzdech. Padlo rozhodnutí, že se bude Dokumentovat. A když Dokumentovat, napíše se Dokumentace v DocBooku. Zní to hezky, ne? A máme to validní, xmllinte.
Jak každý ví, propaganda co není na papíře není k ničemu. Nedá se shazovat z letadla, aby si měli tamní (za peníze místních) čím utírat… Úloha Gutenberga byla jednodušší, kdyby se to nepovedlo jemu, každý by nad tím mávnul rukou, nic se nestalo. Ty jejich tisky stejně asi nebyly dobré ani na to utírání a ta cena. Přidejme ale do kroku abychom se vyrovnali pokroku. Je jasné, že když budeme v 21. století něco tisknout, že se tiskárny nejspíš ani nedotkneme. Jenom blázen dnes ukládá hesla do /etc/passwd, že.
Cílová skupina je vybíravá a pečlivě zvalidované XML na ní dojem nedělá. To je sice smutný jev, ale velmi rozšířený a stále ještě na postupu. Dnes je vůbec těžké cílovou skupinu něčím zaujmout, pokud tedy nepilotujete strategický bombardér. No dobrá, pravda je jenom jedna, ovšm na pěkně formátovaném výstupu v tiskové kvalitě vypadá lépe. Jak jí tam ale dostat?
Vzhůru na šablony. Ne na ty příšery s nějakým pochybným označením ČSN co se mi tu někde válí. Ty jsou zralé do šrotu. Ale jsou z plastu, tak se s nima nedá dělat nic než je tu někde válet. Povolejme tedy XSL.
Nějaké ty šablonky jsou součástí nástrojů k docbooku. Tyhle umí to a ty zas to. Po krátkém bádání dospějeme k závěru, že chceme ty co umí FO. Xsltproc je nadšený příznivce vkládání bílých znaků pro zpřehlednění výstupu. Ale co bychom měli z čtení jazyka kterému ani nerozumíme (a teď právě zrovna po tom dvakrát netoužíme).
Pohleďme teď více na západ, kde mají Apachi svůj hrad a stáhněme si FOP. Vadí moc, že to někde něco mrví a místo oblíbených češtinářských znaků dělá krásné #? Ani ne. Vyřiďte pozdravy do Číny. Že prý je Unicode fajn.
Je to asi jenom můj dojem, ale ty šablonky jsou dost nic moc a chtělo by je to asi předělat, zhezčit, zkrášlit. Jenže měřící přístroj se ustálil na 1600 kB a i pokud zvážím možnost chybné odečtení hodnoty z displeje, furt je to aspoň jeden kurvahodně (kurva = předpona SI pro 10^moctou, hodně je jednotka pro množství). Hm, co teď s tím naším krásným DocBookem?
Jsme lapeni v XML světě. Ale pro dnešek volíme výstup do HTML a transformaci směrem Mozilla -> OpenOffice.org Čus.
Tiskni
Sdílej: