Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Před nedávnem jsem potřeboval přeinstalovat jeden server aniž bych si mohl dovolit ho na delší dobu odstavit, takže volba padla na instalaci gentoo z toho debianu co tam běžel. Přestože jsem gentoo nikdy předtím neinstaloval, povedlo se všechno tak jak jsem si představoval. Na druhý disk jsem si v chrootu nainstaloval kompletní systém včetně aplikací a pak stačil jen reboot. (o tom že jsem zapoměl na modul k síťovce a musel si udělat procházku do serverovny mluvit nebudu :))
Jednou takhle ve tři hodiny ráno mě napadlo jestli by něco takového nešlo provést i z windows, protože to co mě doteď odrazovalo od instalace gentoo na desktopu je to, že si kompilací na dlouhou dobu zablokuji počítač a nebudu moct nic dělat. Tak jsem se pustil do experimentování, ve vmware jsem připojil fyzický disk a nabootoval z gentoo live CD. Vyčistil jsem partišny od mandrake kterého jsem už půl roku nenabootoval a chystal se k instalaci gentoo. Tady byl první zádrhel - na té mandrakovské partišně byl i konfigurák grubu přes který jsem bootoval i windows :) No nic, počítač stejně nevypínám a později to opravím, jen musím doufat že nevypnou proud než budu mít doinstalováno :) Po tomhle zjištění jsem si řekl ráno moudřejší večera a šel spát.
Následující den jsem chtěl pokračovat v instalaci ale další ouha - na gentoo minimal CD jsem neobjevil lynx ani wget ani nic čím bych stáhl stage3, nejspíš to byla chyba v interface židle-klávesnice, ale co naplat :). Stáhl jsem tedy universal CD a bootoval nanovo. Tentokrát už vše bez problémů, instalace podle handbooku proběhla jako po másle. Přikompiloval jsem ještě x.org a blackbox (na KDE přijde řada až budu vědět že to celé nedělám zbytečně :)). Pak už jen opravit bootování, grub už jsem v mbr měl takže stačilo napsat znova konfigurák (ten co jsem předtím tak šikovně smazal ;)). No a pak už jen reboot a chvilka strachu jestli to všechno bude fungovat.
Když pominu detaily jako špatně nastavenou dns nebo to že nenajely x-ka (opět kvůli chybě obsluhy :) tak vše fungovalo na jedničku.
Takže pokud někoho od instalace odrazuje to dlouhé kompilování, zkuste to takhle, jde to taky :)
Tiskni
Sdílej:
Že by Kernel Panic nebyl zase až tak mimo realitu? ([1], [2], [3], [4], [5])
Ja nevim jak u tebe, ale ted zrovna instaluju 2005.1-r1 a hned jak se dostanes poprve do konzole, tak tam na tebe bafne text, ze k prohlizeni Hanbooku mas pouzit links2