Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Před nedávnem jsem potřeboval přeinstalovat jeden server aniž bych si mohl dovolit ho na delší dobu odstavit, takže volba padla na instalaci gentoo z toho debianu co tam běžel. Přestože jsem gentoo nikdy předtím neinstaloval, povedlo se všechno tak jak jsem si představoval. Na druhý disk jsem si v chrootu nainstaloval kompletní systém včetně aplikací a pak stačil jen reboot. (o tom že jsem zapoměl na modul k síťovce a musel si udělat procházku do serverovny mluvit nebudu :))
Jednou takhle ve tři hodiny ráno mě napadlo jestli by něco takového nešlo provést i z windows, protože to co mě doteď odrazovalo od instalace gentoo na desktopu je to, že si kompilací na dlouhou dobu zablokuji počítač a nebudu moct nic dělat. Tak jsem se pustil do experimentování, ve vmware jsem připojil fyzický disk a nabootoval z gentoo live CD. Vyčistil jsem partišny od mandrake kterého jsem už půl roku nenabootoval a chystal se k instalaci gentoo. Tady byl první zádrhel - na té mandrakovské partišně byl i konfigurák grubu přes který jsem bootoval i windows :) No nic, počítač stejně nevypínám a později to opravím, jen musím doufat že nevypnou proud než budu mít doinstalováno :) Po tomhle zjištění jsem si řekl ráno moudřejší večera a šel spát.
Následující den jsem chtěl pokračovat v instalaci ale další ouha - na gentoo minimal CD jsem neobjevil lynx ani wget ani nic čím bych stáhl stage3, nejspíš to byla chyba v interface židle-klávesnice, ale co naplat :). Stáhl jsem tedy universal CD a bootoval nanovo. Tentokrát už vše bez problémů, instalace podle handbooku proběhla jako po másle. Přikompiloval jsem ještě x.org a blackbox (na KDE přijde řada až budu vědět že to celé nedělám zbytečně :)). Pak už jen opravit bootování, grub už jsem v mbr měl takže stačilo napsat znova konfigurák (ten co jsem předtím tak šikovně smazal ;)). No a pak už jen reboot a chvilka strachu jestli to všechno bude fungovat.
Když pominu detaily jako špatně nastavenou dns nebo to že nenajely x-ka (opět kvůli chybě obsluhy :) tak vše fungovalo na jedničku.
Takže pokud někoho od instalace odrazuje to dlouhé kompilování, zkuste to takhle, jde to taky :)
Tiskni
Sdílej:
Že by Kernel Panic nebyl zase až tak mimo realitu? ([1], [2], [3], [4], [5])
Ja nevim jak u tebe, ale ted zrovna instaluju 2005.1-r1 a hned jak se dostanes poprve do konzole, tak tam na tebe bafne text, ze k prohlizeni Hanbooku mas pouzit links2