Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Ad 2) mam 1.5GB RAM (IBM r51e) a nepoužívam swap a výsledek je momentálně následující ... (přijde mi to tak celé svižnější)
$ free -m total used free shared buffers cached Mem: 1390 1232 158 0 37 485 -/+ buffers/cache: 709 680 Swap: 0 0 0
Ad 3) větší disk - v přenosnym usb šuplíku mam něco a v noťasu 40GB. Zatim musí stačit. Na hda5 mam MDV2006 a na hda6 MDV2007. Ale taky nic extra nedělam. Když třeba dělam kopie instalčních dvd Mandrivy pro kamaráda, tak přes ten usb disk.
Ad 7) jak pozoruju v diskusích o wifi, je nutný firmware. Možná je muj Atheros zabugovanej, zatim mi maká.
Ad 10) replikátor je "docking station", takový to s extra konektorem na jedný a mrakem vývodů na druhý straně? O tom si mohu nechat zdát. Low end jsem bral a musí stačit.
Ad 11) rescue jsem jednou použil - mam někde ty tři dvd vypálený, obnovily systém komplet se všim všudy, obě partišny. Akorát to obnovení trvalo dost dlouho. Už ani nevim, proč jsem to zkusil. Čili wokna mi tam vydržely ze začátku snad dva dny a pak asi 6 hodin.
Podrobnosti viz zdejší HW záznam.
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
7) WiFi Intel PRO/Wireless 3945ABG 802.11a/b/gMě funguje out-of-the-box v Ubuntu, jak Dapper 6.06, tak Edgy 6.10. A protože Ubuntu je tak trochu Debian ... tak by to snad v Debianu neměl být problém
vim ~/.emacs
Rychlejší disk = větší provozní teplota. Mj. A zase pomalejší disk, víc paměti, aspoň trochu se to kompenzuje.
Ale to by asi nešiel zaklopiť displej.
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Nechtěl jsem přispívat k flejmu. Pro mne je pocit z práce s noťasem teď už rozhodující. Možná nejsou Thinkpady top špičkou co do výčtu vybavení. Ohledně praktické použitelnosti u mne vedou.
OK, T60 neni dokonala, stale ma sve mouchy, ale proste na trhu nic lepsiho pro praci neni.hm, jak jsem nepřímo řekl, to je subjektivní ... například pro mě je lepší prakticky cokoliv s lepším rozlišením než 1024*768 (a tím nemyslím 1280*800
Navic srovnavate neporovnatelne, jak autor podotknul, kupoval drive,sorry, přehlédl jsem slůvka "na podzim" - nějak mě nenapadlo, že takovýto nadšený objevitelský blog se objeví s takovým zpožděním nicméně jelikož jsem juknul na aktuální cenu nejen u toho Asusu, ale i toho T60, nemyslím si, že to srovnání je úplně mimo ... prostě jsem našel T60 s konfigurací co mi od oka přišla skoro stejná kolem 50 kKč a k tomu že 1 GB RAM stojí 3700 kKč, krát dva, dohromady skoro 60 kKč ...
Mel jste nekdy v ruce Thinkpad po delsi dobu? Pokud totiz ano, ani by jste se nesnazil nabizet neco takoveho, jako AsusJá v práci používám R31 a teď pokukuji po nějakém NB domů jako náhrada za desktop. Žádné velké přenášení neplánuju, jen občas po bytě. Když jsem se podíval na ceny Thinkpadu, tak se mi vůbec nelíbily. V limitu 40k Kč žádná sláva. Potřebuji něco dostatečně výkoného (Gentoo), s AMD a nVidií a bez OS. A nic takového Lenovo nenabízí. Takže momentálně uvažuji o ASUS F3T-AP008. Dokoupím další GB RAM a myslím, že s výkonem problémy mít nebudu. Trochu se obávám, jestli si zvyknu na jiné rozložení klávesnice, umístění PgUp a spol se mi moc nelíbí, ale v nejhorším k tomu přidám nějakou externí. Asus sice není Thinkpad, ale od Asusu mám už router a šlape pěkně, tak věřím, že mě nezklame. Navíc jak to tak sleduji, cena pořád příjemně klesá. Ale co bych si určitě nekoupil je Acer![]()
Ale Asus by som aj tak nebral :)
Pri rozhodovaní závisí, čo od toho človek očakáva. Pre mňa bola, okrem iného, dôležitá výdrž baterky, preto som kúpil Lenovo (cca 4 - 5 hodín). Nabudúce kupujem Dell alebo MacBook :)
Tiskni
Sdílej: