Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
On by opravdu nebyl problém zveřejňovat základní složku mzdy (tj. tu, která je stanovena napevno). Problém je s tou částí, která se řídí podle výkonu každého pracovníka. Dva lidé jsou stejně kvalifikovaní, dělají stejnou práci, ale každý je jinak výkonný - jeden se snaží a pracuje opravdu pořádně (dejme tomu, napíše hodně kvalitního programového kódu), druhý k tomu přistupuje podstatně vlažněji (napíše méně kódu a o kvalitu se příliš nestará). Pokud se zveřejní, že první má osobní ohodnocení např. 10 000 Kč, kdežto druhý jen 1 000 Kč, může to zásadním způsobem nabourat vztahy na pracovišti a ve výsledku i podstatně zhoršit efektivitu práce.
Souhlasim. Nekdy zamestnavatele zneuzivaji teto nevedomosti k udrzeni nakladu, ale jindy jsou pro to dobre duvody (kvalita prace). Zverejneni by vedlo k zavisti a mohlo rozvratit atmosferu ve firme a treba tu firmu i polozit.
No, asi by to spise dopadlo tak, ze kdo neodvadi perfektni praci, dostal by padaka. Firma by si radeji udrzela kvalitni zamestnance.
A neni to zvlastni, ze k tomu utajovani dochazi spise u lepe placenych oboru a pozic, a lide na techto pozicich se casteji deklaruji pravicove, a tedy jim pry tolik nevadi, ze nekdo bere vice nez oni? To jsou paradoxy..
Řekl bych, že k utajování dochází všude. Rozdíl je v tom, že lidé na hůře placených pozicích pracovní smlouvu moc důkladně nestudují, a tak ani nevědí, že tam tato podmínka je. Kamarád dělník mi vyprávěl, že když u nich proběhlo (nevelké) zvýšení platů, tak si to chlapi mezi sebou řekli (navzdory zákazu), což následně vyvolalo docela zlou krev.
Utajování je standardní skoro všude, s výjimkou pozic, kde se pracuje za pevně stanovenou mzdu (různé brigádnické pozice apod.). Tam, kde jsou tarifní platy (státní správa a samospráva, rozpočtové a příspěvkové organizace), je tarif samozřejmě veřejný, ale utajují se zbývající složky platu. Prakticky jedinou výjimkou jsou ústavní činitelé (poslanci, senátoři, prezident atd.), u kterých je pevně určený a veřejný celý plat včetně paušálních náhrad.
HP?
> Pokud se zveřejní, že první má osobní ohodnocení např. 10 000 Kč, kdežto druhý jen 1 000 Kč, může to zásadním způsobem nabourat vztahy na pracovišti a ve výsledku i podstatně zhoršit efektivitu práce.
Anebo mozna naopak - predtim ten pracovitejsi mohl byt nastvany, ze ten druhy se flaka, zatimco kdyz zna rozdil ve mzde, tak mu to prijde spravedlive.
Presne tak. Zajimave je, ze odpurci zverejnovani zminuji vzdy jen tu horsi situaci, a pritom jsou obe stejne pravdepodobne.
Jeho chyba. :)
Uspesni lide jsou optimisty, viz napriklad: folklore.org/StoryView.py
Ona kultura "utajovani vyse mezd" k nam prisla z Ameriky a ma jediny ucel - omezit moznost vyjednavani zamestnancu o mzdach. Vsechno ostatni jsou jen zastupne duvody (treba to co rika Luk - existuje 1000 a 1 dalsich viditelnych vyhod a nevyhod, ktere mohou zpusobovat zavist mezi lidmi na pracovisti). Ale je to velmi netrzni, protoze trh funguje jenom za predpokladu dokonale informace vsech akteru. Pokud nektery ucastnik trhu ma informace jen omezene, zacne dochazet k neefektivite.
Ja celou dobu myslel, ze to prislo od nas a to kvuli zavisti lidi. Nekde reknes kolik beres a ostatni Ti budou zavidet... prirozene temer nikdo z tech zavistivcu neuvidi, ze treba pracujes mnohem vice a tedy si vyssi plat zaslouzis. Myslim, ze s tradicni ceskou zavisti neni rozhodne dobry napad nekde zverejnovat vysi platu.
Legrace byla, kdyz se sef jednou spletl, sekl prede mne a kolegu nove smlouvy k podepsani, my je podepsali a odevzdali. Za chvili pribehl rudy jako rak, prohodil nam je. Ja podepsal kolegovu, kolega mou. A nejvetsi prca byla, ze ani jeden jsme se nekoukli na to, co jsme podepsali, takze ja dodnes nevim, kolik bral on a on nevi, kolik jsem bral ja
Ty si nečteš smlouvy, které podepisuješ?
Smlouvy se přece nečtou. Čtou je jen pomatenci. Praví muži podepisují zásadně bez čtení (a pak se domáhají toho, aby je tatíček stát ochránil před povinnostmi, ke kterým se zavázali).
Pravi muzi se nedomahaji niceho, ti vystrili firmu od stredniho manazmentu vys. A krome toho obcas jeste funguje cosi jako zakladni duvera mezi firmou a zamestnancem, ktery tam pracuje vic nez deset let. Chapu, ze u mladych modernich jedincu menicich sve posty maximalne po dvou letech, jimiz se zdejsi server hemzi to je neco nepochopitelneho.
Na tuhle důvěru bych se moc nespoléhal. Sám mám zkušenosti z organizace, kterou jsem nějakých deset let bral jako "svoji firmu" a oni mě jako součást inventáře (a to i v době, kdy už jsem nebyl zaměstnanec a dělal pro ně dva dny v týdnu na živnostňák) a která se po těch deseti letech změnila v naprosto "zazmrdovaný" bordel v nejhorším slova smyslu. A vím, že ze začátku to postupovalo naprosto nepostřehnutelně, člověk to v podstatě ani nechtěl vidět a pak už bylo pozdě. Důvěra mezi firmou a zaměstnancem je hezká věc, ale člověk by přesto měl mít alespoň trochu krytá záda...
Jasne, nerikam, ze se to nemuze stat, ale pokladal jsem to za nepravdepodobne. Dnes uz si vse hlidam vic. Vinou ozralyho idiota z Vysociny nedoslo k uplne standardni privatizaci, takze dnes je nas majitel Rus, ktery se snazi byt Polakem a prijde mu divny, ze se u nas na stavebnich uradech neda zkorumpovat co potrebuje.
Byl to dodatek, ktery uz jsem drive mel precteny. Ted jen prisel podepsany od reditele, tak jsem na nej mel pripojit sve tri krizky.
Ja jsem takto prisel o dve vyplaty, kdyz krachoval prvni zamestnavatel. Resp. jsem si ji precetl, nasel nesrovnalost (vypoved dohodou, ne z organizacnich duvodu), ale naletel jsem jednatelce, ze zadne prachy nejsou. Moc me pak potesilo, kdyz za usporene penize odletela na mesicni dovolenou do Jizni Ameriky ...
lide ale inklinuji k tomu, ze svuj vykon hodnoti vzdy lepe ne z ti ostatni. Uz i u takovych banalit - napr. sex - kazda zena si mysli ze je perfektni milenka a pritom krome par profesionalnich neovlada zadna ani ty nejbeznejsi praktiky
Kdyby se zveřejnily mzdy (třeba nařízením zákona), tak by na určitou dobu - měsíc, dva, možná tři - nastal obrovský poprask. Pak by se to stalo jako něco zcela normálního, nikoho by to nevzrušovalo, a možná, že by to naopak přispělo k tomu, aby se dupalo po málo placených lidech (a nebo možná ne, a jsem naivní, nevím).
Ono je úplně jedno, jestli se mzdy zveřejní, nebo ne - ale mělo by se tak dít u 100% lidí. I kdyby se všechny mzdy staly veřejnými, tak jediné co stane, je několik měsíců trvající přechodový stav, který bude trochu zmatkovitý, a pak to nikomu vadit nebude. Lidi si zvyknout, a možná by to k leččemus dobrému pomohlo.
oprava: aby se nedupalo po málo placených lidech
Já na rozdíl od jiných si nemyslím, že při zveřejnění platů by tu všechno rozežrala závist, protože i lidi se přizpůsobí.
A možná by si lidé uvědomili, že nelze srovnávat absolutní výši platu (jehož výše stejně závisí i na takových věcech jako počet manželek, počet dětí, počet zdravotních postižení a tak) a navíc každý má i jiné povinné výdaje (hypotéka, léky,...). Takže je lepší než nějaké bezrozměrné číslo porovnávat životní úroveň a spokojenost.
Naprosto souhlasím.
V článku se konstatuje, že výše mzdy není citlivý osobní údaj. Avšak vyvození, že jej je možné zveřejnit bez souhlasu dotyčného, je chybné, protože se stále jedná o osobní údaj.
Že někdo bere hodně ještě neznamená, že má hodně. Třeba taková Pregnerová. V pořadu 13. komnata přinala, ze i když měla od Novy statisícové částky, tak měla velké problémy vyžít. Samozřejmě, že se na tom z velké části podílely drogy, ale stejně.
Já si osobně myslím, že právě u lidí, kteří rozhodují o větším veřejném majetku (což starostové jsou) by se příjmy a majetek přiznávat automaticky měl.
Pak ovšem je těžké odhalit jejich zlodějny a stávají se zloději oni sami (příležitosti ne každý odolá). Mám pocit, že třeba v USA (ale nejsem si jistý, takže mě prosím opravte) to takto funguje, že jsou tyto věci veřejné.
Na to odpovím jinak. Skoro vždycky, když se objeví nějaký brutální vrah, tak na 99% sousedi o něm řeknou: "My jsme to ani netušili, takový to byl hodný člověk, všem pomáhal". A analogicky to domyslíte. Jinak nejsou jen malé obce, kde si všichni vidí do talíře.
+1 u vsech verejnych cinitelu ...
A pro někoho je holt přirozené chodit po ulici nahý
Chodil malý blbý psíček
po ulicích Prahy,
nikdo si ho ale nevšim,
ačkoliv byl nahý.
To kdybych já chodila tak
jak ten psíček nahá,
tak by si mne jistě všimla
skoro celá Praha.
Jiří R. Pick
Jakto? Vždyť dneska velká část celebrit se stala celebritami tím, že ukázaly prso, nebo celé nahé v televizi, či jiných médiích před miliony lidí.
No, rozdíl je také v tom, kdo se tak ukazuje. Kdybych se ukázal v televizi nebo na ulici nahý například já, v lepším případě bych měl jen ostudu, v horším bych dostal pokutu nebo skončil v base za hrubou neslušnost na veřejnosti (§ 202 TrZ). Pokud to udělá například ... (dosaďte si jméno své oblíbené nepříliš známé modelky), ani jedna z uvedených věcí nenastane, naopak to bude dobrý start k větší oblibě mezi lidem obecným a k lepším penězům.
Firmy obyčejně mzdy svých zaměstnanců tají. Důvody jsou různé. Ochrana osobních údajů, případné sváry na pracovišti, které by mohly nastat po zveřejnění apod.
Mezi lidmi asi převažuje spíše názor, že by se mzdy zveřejňovat neměly. V jednom novém článku věnovaném ochraně osobních údajů se ale překvapivě píše: Mezi základní zásady pracovněprávních vztahů patří deklarace stejné mzdy za stejnou práci stejné hodnoty. Tudíž nic nebrání tomu, že se výše mzdy daného zaměstnance zveřejní bez jeho souhlasu. Jde o tento článek.
Nejsem vůbec odborník na zákony, studuju úplně jiný obor. Názor, že zaměstnavatel může zveřejnit mzdu zaměstnance i bez souhlasu, mě ale opravdu překvapil. Moc tomuto názoru nerozumím.
Dovedu si představit, že zveřejnění mezd by na některých pracovištích mohlo vyvolat bouři. Ale možná by to zase trochu pomohlo těm skutečně špatně placeným pracovníkům.
Tiskni
Sdílej: