Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Známý právník jim "od boku" poradil, aby se všichni dědicové vzdali nároku na dědictví. Mluvím tady jen o té smlouvě s operátorem, nikoliv o celém dědictví. Ale není jisté, jestli to vůbec půjde.
Tak tohle určitě nepůjde. Můžeš se vzdát celého dědictví, ale ne části.
Pí*ovina, od každý smlouvy lze odstoupit...Za podmienok, s ktorými súhlasia obe strany.
kravina, smlouvy smrti zanikaji. Maximalne mohou chtit nejake odskodne ci vraceni mobilu, kdyz tam bylo financni zvyhodneni.
Zákon na takové situace myslí. Z hlediska možného vynucování plateb je nutné uhradit pouze případné dluhy a již započaté zúčtovací období. Soudím z vlastní zkušenosti. Vypovídal jsem takto smlouvu sice u jiného operátora, ovšem naprosto bez problému. I přes jakákoliv zvýhodnění paušální poplatek prostě zaniká. Do dědického řízení poté spadá jen fyzický majetek s náležitostmi, tedy mobilní telefon.
Tohle je proste pricina - to nepojmenovavaniJá bych příčinu hledal někde jinde než jen v nepojmenování. Pokud si lidé nechají s odpuštěním s*át na hlavu a budou jen ukazovat na firmy, banky, operatory atd. nikam to nepovede. Je třeba se nenechat hned při první příležitosti a zatnout jim to. V případě bank to není o tom "proč by to nezkusili když se o tom někdo nedoví" ale "proč to nezkusit když se nikdo nebude hádat" (pozůstalí většinou nemají v danou chvíli "vůli" se ještě s někým handrkovat)
Odpoveď: "Všechny. Od ČSOB po Poštovní spořitelnu."Heh, takže vlastně jen ČSOB a jeho druhá obchodní značka Poštovní spořitelna?
Já bych příčinu hledal někde jinde než jen v nepojmenování. Pokud si lidé nechají s odpuštěním s*át na hlavu a budou jen ukazovat na firmy, banky, operatory atd. nikam to nepovede. Je třeba se nenechat hned při první příležitosti a zatnout jim to.Jenze prave k tomu potrebujete nejdriv ukazat prstem. Protoze jedine ceho se banky a firmy opravdu boji je hrozba ztraty masy. Klidne se s nima muzete handrkovat a soudit a pro ne to nebude znamenat prakticky nic. Teprve kdyz masy zakazniku budou vedet co za svinstvo jejich oblibena banka dela a zacnou hromadne odchazet jinam, tak se neco zmeni. A mimochodem, i v jinych zemich maji banky. Mam ucet v UK, Spanelsku, mel jsem i v USA. Ve vsech mi nabizeli nesrovnatelne lepsi sluzby za min penez nez v CR. Takze se ma ceska banka nemuze divit, ze si u ni nechavam jen dluhy. Cim vic srovnani lidi budou mit, tim lip se k nam banky budou muset chovat, abysme vsichni nesli i se svyma penezma jinam.
Měl jsem ale na mysli, že "pouhé ukazovani" nestačí. Pokud se nenechají zákazníci odrbávat hned od začátku, bude situace v ČR podle mého názoru o něco lepší.Tak v tom s vámi souhlasím. Osobně si myslím, že mnohým českým firmám a bankám by nejvíc prospělo nakopat do zadku.
V případě bank je to zcela pochopitelné. Výpověď smlouvy totiž znamená i vybrání peněz z konta. Komu je má taková banka dát? Strýčkovi aby je potom žalovala tetička? Logické je počkat na výsledek dědického řízení (jehož součástí takový účet je) a pak s ním naložit podle jeho výsledku.
Normální "smrtelník" nemá šanci.
Ale má -- musíš se třeba soudit. Obávám se, že dokud se lidí budou soudů bát, tak se nic moc nezmění. [1] Jeden můj kamarád (ten je ovšem právník) šel reklamovat boty a vyhodili ho -- načež rozvinul paragrafovou ofenzivu. Nakonec to tomu obchodu přišlo dost draho -- musel nejet vratit boty (reklamoval několik párů od různých lidí), ale i uhradit náklady na znalecké posudky atd. (Myslím, že se jednalo o nějakého dealera Adidasu v Brně. Měl špatnou pověst a mám pocit, že s ním později Adidas rozvázal smlouvu. Jméno si nepamatuji.)
Pozn.: Plně souhlasím s tím co tu někdo psal. Když se někdo chová jako svině pak je to potřeba říct a to i s IČ a adresou
[1] Mluvím hlavně o sporech, kdy je právo jasně na tvoji straně.
A co když zemřelý paušálem "splácel" dotovaný telefon? Pak je to něco jako dluh, ne? Když zemřel můj otec, musel jsem zaplatit i jeho dluhy, protože jsem se kvůli rodině nezřekl celého dědictví...
Kámošovi zemřel otec. Zůstal po něm mimo jiné mobil se smlouvou. Kámoš chtěl zrušit smlouvu, ale v obchodě mu prý řekli, že "telefonní číslo" patří do dědictví. Taková smlouva prý není něco, co by šlo zrušit.
Dědicové budou muset ještě cca 2 roky každý měsíc platit až do vypršení smlouvy. Ale dobré zprávy, může se taky zaplatit celá částka najednou. Nebo se může taky po dohodě platit každý měsíc snížená sazba, přičemž telefonní číslo nebude možné používat. Jméno operátora neuvádím, ale má něco vzdáleně společného s dvouatomovým kyslíkem.
Jemu se nelíbí ani jedno ze tří navržených řešení, mně taky ne. Myslel jsem, že smrtí se smlouva okažitě ruší, protože člověk po smrti logicky už nemůže telefonovat.
Známý právník jim "od boku" poradil, aby se všichni dědicové vzdali nároku na dědictví. Mluvím tady jen o té smlouvě s operátorem, nikoliv o celém dědictví. Ale není jisté, jestli to vůbec půjde. Nebo mu to špatně řekli a smlouva smrtí zanikne. Pojišťovací smlouvy také zanikají úmrtím.
Tiskni
Sdílej: