Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
(občas trochu nenápadný ale o to viac poteší)jj, to je přesně to, co to mu dává takovou tu "štávu" narozdíl od jiných, určitě víte co tím myslím...
Mate nekdo zkusenosti s nakupem z e-shopu ze zahranici (Amazon, atp.)?Sci-fi jsem z Amazonu teda neobjednával (vlastně jo, tři knížky ze světa Starcraftu pro známého
Čo sa týka rýchlosti a ceny, po pripočítaní poštovného z toho často vychádza najlepšie nemecký Amazon, kde je ponuka anglických kníh skoro identická s Amazonom britským (hlavne v oblasti beletrie), ale rozdiel v cene niekedy tvorí až 50% v prospech nemeckej verzie obchodu (je to samozrejme individuálne pre každú objednávku, nie vždy sú všade dostupné rovnaké edície, atď., ale moja všeobecná skúsenosť je takáto; objednávam približne raz za dva mesiace). Na rýchlosť a kvalitu dodávky sa dá spoľahnúť, oproti americkému Amazonu odpadajú tiež problémy s clom.
Ak knihy nemusia byť nové, určite sa oplatí pozrieť aj na AbeBooks (teraz vidím, že tiež otvárajú nemeckú pobočku). Pre zákazníkov z USA bývajú ceny bezkonkurenčné (ceny, podobne ako pri Jonathan Strange and Mr Norrell spravidla začínajú na $1), kvalita použitých kníh takmer vždy zodpovedá popisu (je vhodné sa riadiť aj hodnotením daného konkrétneho predajcu zákazníkmi) a často, obzvlášť pri objednávke viacerých kníh z jedného miesta, je to najvýhodnejší nákup aj pre zákazníka z Európy.
Strange-a & Norrella môžem pri všetkej úcte k prekladu Viktora Janiša v originále jedine odporúčať, je to jedna z kníh, kde hrá práca s jazykom podstatnú úlohu.
Tiskni
Sdílej: