Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Jednou z nových vlastností v připravovaném Firefoxu 2.0 jsou takzvané microsummaries (česky je navrhuju překládat třeba jako „piďi-shrnutí“, nebo s překladateli FF „minishourn“). Jsou to, jak již napovídá název, jednořádková shrnutí čistého textu k dané stránce. Např. to může být jméno posledního článku na některém webu, u jiných stránek může vyjadřovat status nějaké konkrétní položky, které je stránka věnována (např. v bugzille, či jiné databázi chyb by jím mohlo být shrnutí dané chyby a její status, u internetového obchodu aktuální cena a počet kusů na skladě atd.). Další příklady využití nechám již na fantazii jednoho každého.
Drobným problémem je způsob, jakým jsou piďi-shrnutí ve FF zobrazována. Firefox je totiž ukládá mezi záložky (lépe řečeno umožňuje záložkám nastavit dynamicky název právě jako piďi-shrnutí). Jediný rozumný způsob jak je zobrazit je použít „Lištu záložek“ (dříve „osobní lištu“, či „personal toolbar“). Člověk si říká, že vývojáři musejí být na záložky ujetí, vzpomeňme jen jak idiotsky implementuje RSS „čtečku“ FF 1.x. Doufejme, že se někdy i u piďi-shrnutí dočkáme nějakého inteligentnějšího zobrazení...
Nabízí se samozřejmě otázka, jak takovéto shrnutí přidat na vlastní stránky. V oficiální dokumentaci je bohužel popsán jen vcelku složitý postup pomocí tzv. generátorů. Jsou to vpodstatě XSLT šablony, které ze stránky „vytáhnou“ informaci, která se stane jejím piďi-shrnutím. To dává smysl pokud chceme extrahovat shrnutí z cizích stránek, k nimž nemáme přístup (viz např. moje pokusné generátory. Pozor, u cizích stránek je nutno postupovat ve dvou krocích, nejdřív nainstalovat generátor a teprve potom použit klasické „uložení do záložek“). Pokud však můžeme stránky sami měnit, je použití generátoru pěkným nesmyslem, protože:
Naštěstí Firefox umožňuje použít daleko jednodušší variantu (jen ji nemá zdokumentovanou!). Piďi-shrnutí stačí prostě vygenerovat jako jednu řádku čistého textu (text/plain). Pozor, je třeba správně nastavit kódování na web-serveru, respektive posílat skriptem kódování v hlavičce „Content- type:“. Potom už jen stačí přidat do záhlaví stránky něco jako:
<html> <head> <title>Titulek</title> <link rel="microsummary" type="text/plain" href="/cesta/k/skriptu/co/generuje/shrnuti.php"> <head> ....
...a voìla!
Tiskni
Sdílej: