Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Jednou z nových vlastností v připravovaném Firefoxu 2.0 jsou takzvané microsummaries (česky je navrhuju překládat třeba jako „piďi-shrnutí“, nebo s překladateli FF „minishourn“). Jsou to, jak již napovídá název, jednořádková shrnutí čistého textu k dané stránce. Např. to může být jméno posledního článku na některém webu, u jiných stránek může vyjadřovat status nějaké konkrétní položky, které je stránka věnována (např. v bugzille, či jiné databázi chyb by jím mohlo být shrnutí dané chyby a její status, u internetového obchodu aktuální cena a počet kusů na skladě atd.). Další příklady využití nechám již na fantazii jednoho každého.
Drobným problémem je způsob, jakým jsou piďi-shrnutí ve FF zobrazována. Firefox je totiž ukládá mezi záložky (lépe řečeno umožňuje záložkám nastavit dynamicky název právě jako piďi-shrnutí). Jediný rozumný způsob jak je zobrazit je použít „Lištu záložek“ (dříve „osobní lištu“, či „personal toolbar“). Člověk si říká, že vývojáři musejí být na záložky ujetí, vzpomeňme jen jak idiotsky implementuje RSS „čtečku“ FF 1.x. Doufejme, že se někdy i u piďi-shrnutí dočkáme nějakého inteligentnějšího zobrazení...
Nabízí se samozřejmě otázka, jak takovéto shrnutí přidat na vlastní stránky. V oficiální dokumentaci je bohužel popsán jen vcelku složitý postup pomocí tzv. generátorů. Jsou to vpodstatě XSLT šablony, které ze stránky „vytáhnou“ informaci, která se stane jejím piďi-shrnutím. To dává smysl pokud chceme extrahovat shrnutí z cizích stránek, k nimž nemáme přístup (viz např. moje pokusné generátory. Pozor, u cizích stránek je nutno postupovat ve dvou krocích, nejdřív nainstalovat generátor a teprve potom použit klasické „uložení do záložek“). Pokud však můžeme stránky sami měnit, je použití generátoru pěkným nesmyslem, protože:
Naštěstí Firefox umožňuje použít daleko jednodušší variantu (jen ji nemá zdokumentovanou!). Piďi-shrnutí stačí prostě vygenerovat jako jednu řádku čistého textu (text/plain). Pozor, je třeba správně nastavit kódování na web-serveru, respektive posílat skriptem kódování v hlavičce „Content- type:“. Potom už jen stačí přidat do záhlaví stránky něco jako:
<html> <head> <title>Titulek</title> <link rel="microsummary" type="text/plain" href="/cesta/k/skriptu/co/generuje/shrnuti.php"> <head> ....
...a voìla!
Tiskni
Sdílej: