abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:11 | IT novinky

    Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:22 | Komunita

    V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:00 | Nová verze

    Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:22 | Pozvánky

    Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.

    jose17 | Komentářů: 0
    včera 04:44 | IT novinky

    Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    19.5. 23:22 | Zajímavý software

    Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    19.5. 22:22 | Zajímavý software

    V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.5. 13:11 | Zajímavý článek

    Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    19.5. 12:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.5. 12:33 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (60%)
     (24%)
     (8%)
     (2%)
     (0%)
     (0%)
     (6%)
    Celkem 50 hlasů
     Komentářů: 5, poslední včera 20:57
    Rozcestník

    Mini-HOWTO: FF 2.0 a „microsummaries“

    10.9.2006 09:43 | Přečteno: 957× | Web | Výběrový blog

    Jednou z nových vlastností v připravovaném Firefoxu 2.0 jsou takzvané microsummaries (česky je navrhuju překládat třeba jako „piďi-shrnutí“, nebo s překladateli FF „minishourn“). Jsou to, jak již napovídá název, jednořádková shrnutí čistého textu k dané stránce. Např. to může být jméno posledního článku na některém webu, u jiných stránek může vyjadřovat status nějaké konkrétní položky, které je stránka věnována (např. v bugzille, či jiné databázi chyb by jím mohlo být shrnutí dané chyby a její status, u internetového obchodu aktuální cena a počet kusů na skladě atd.). Další příklady využití nechám již na fantazii jednoho každého.

    Zobrazení

    Drobným problémem je způsob, jakým jsou piďi-shrnutí ve FF zobrazována. Firefox je totiž ukládá mezi záložky (lépe řečeno umožňuje záložkám nastavit dynamicky název právě jako piďi-shrnutí). Jediný rozumný způsob jak je zobrazit je použít „Lištu záložek“ (dříve „osobní lištu“, či „personal toolbar“). Člověk si říká, že vývojáři musejí být na záložky ujetí, vzpomeňme jen jak idiotsky implementuje RSS „čtečku“ FF 1.x. Doufejme, že se někdy i u piďi-shrnutí dočkáme nějakého inteligentnějšího zobrazení...

    Jak na to?

    Nabízí se samozřejmě otázka, jak takovéto shrnutí přidat na vlastní stránky. V oficiální dokumentaci je bohužel popsán jen vcelku složitý postup pomocí tzv. generátorů. Jsou to vpodstatě XSLT šablony, které ze stránky „vytáhnou“ informaci, která se stane jejím piďi-shrnutím. To dává smysl pokud chceme extrahovat shrnutí z cizích stránek, k nimž nemáme přístup (viz např. moje pokusné generátory. Pozor, u cizích stránek je nutno postupovat ve dvou krocích, nejdřív nainstalovat generátor a teprve potom použit klasické „uložení do záložek“). Pokud však můžeme stránky sami měnit, je použití generátoru pěkným nesmyslem, protože:

    Proč to dělat jednoduše, když to jde složitě!

    Naštěstí Firefox umožňuje použít daleko jednodušší variantu (jen ji nemá zdokumentovanou!). Piďi-shrnutí stačí prostě vygenerovat jako jednu řádku čistého textu (text/plain). Pozor, je třeba správně nastavit kódování na web-serveru, respektive posílat skriptem kódování v hlavičce „Content- type:“. Potom už jen stačí přidat do záhlaví stránky něco jako:

    <html>
     <head>
      <title>Titulek</title>
      <link rel="microsummary" type="text/plain" href="/cesta/k/skriptu/co/generuje/shrnuti.php">
     <head>
    ....
    

    ...a voìla!

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.