Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
RFC 4709 z října minulého roku definuje způsob, jak inzerovat na webu WebDAV svazky. Namísto obskurdního micro$shitího použití <a folders="..."> (viz tuto m$ dokumentaci) představuje toto RFC čistou a jednoduchou cestu, jak toho dosáhnout.
Problém připojování WebDAV svazků totiž spočívá v tom, že jedno URL může označovat jak obyčejnou webovou stránku, tak WebDAV svazek. Micro$hit to řeší nestadartním elementem v HTML. Nové RFC místo toho vkládá mezistupeň, kdy z HTML dokumentu je dán odkaz na kratičký soubor, který označuje WebDAV svazek (včetně možnosti nadefinovat, co je „kořen“ svazku a v jakém jeho podadresáři jej má prohlížč otevřít). Tento soubor (včetně HTTP hlaviček) může vypadat nějak takto (vzato z RFC):
HTTP/1.1 200 OK Content-Type: application/davmount+xml Content-Length: xxx Cache-Control: private <dm:mount xmlns:dm="http://purl.org/NET/webdav/mount"> <dm:url>http://www.example.com/user42/</dm:url> <dm:open>inbox/</dm:open> </dm:mount>
Implementovat toto pomocí např. php skriptu je otázka chvilky. Jediný problém je, že si zatím prohlížeče neumí s tímto souborem poradit. Moje prozatimní řešení je (horkou jehlou ušitý) skriptík, který se použije jako wrapper pro content-type application/davmount+xml a spustí odpovídajícím způsobem nautilus:
#!/bin/sh F=$1 URL=`grep "<dm:url" $F | sed 's/^.*< *dm:url *>\(.*\)< *\/ *dm:url *>.*$/\1/'` OPEN=`grep "<dm:open" $F | sed 's/^.*< *dm:open *>\(.*\)< *\/ *dm:open *>.*$/\1/'` USER=`grep "<dm:username" $F | sed 's/^.*< *dm:username *>\(.*\)< *\/ *dm:username *>.*$/\1/'` U=`echo "$URL" |sed "s/:\/\//:\/\/$USER@/"`$OPEN U=`echo "$U" |sed "s/^http/dav/" ` nautilus "$U"
Lepší by si samozřejmě byl korektní wrapper, který správně rozpársuje soubor jako XML a spustí definovatelný program. Ale na to jsem byl moc línej :-P ...
Tiskni
Sdílej: