Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
RFC 4709 z října minulého roku definuje způsob, jak inzerovat na webu WebDAV svazky. Namísto obskurdního micro$shitího použití <a folders="..."> (viz tuto m$ dokumentaci) představuje toto RFC čistou a jednoduchou cestu, jak toho dosáhnout.
Problém připojování WebDAV svazků totiž spočívá v tom, že jedno URL může označovat jak obyčejnou webovou stránku, tak WebDAV svazek. Micro$hit to řeší nestadartním elementem v HTML. Nové RFC místo toho vkládá mezistupeň, kdy z HTML dokumentu je dán odkaz na kratičký soubor, který označuje WebDAV svazek (včetně možnosti nadefinovat, co je „kořen“ svazku a v jakém jeho podadresáři jej má prohlížč otevřít). Tento soubor (včetně HTTP hlaviček) může vypadat nějak takto (vzato z RFC):
HTTP/1.1 200 OK Content-Type: application/davmount+xml Content-Length: xxx Cache-Control: private <dm:mount xmlns:dm="http://purl.org/NET/webdav/mount"> <dm:url>http://www.example.com/user42/</dm:url> <dm:open>inbox/</dm:open> </dm:mount>
Implementovat toto pomocí např. php skriptu je otázka chvilky. Jediný problém je, že si zatím prohlížeče neumí s tímto souborem poradit. Moje prozatimní řešení je (horkou jehlou ušitý) skriptík, který se použije jako wrapper pro content-type application/davmount+xml a spustí odpovídajícím způsobem nautilus:
#!/bin/sh F=$1 URL=`grep "<dm:url" $F | sed 's/^.*< *dm:url *>\(.*\)< *\/ *dm:url *>.*$/\1/'` OPEN=`grep "<dm:open" $F | sed 's/^.*< *dm:open *>\(.*\)< *\/ *dm:open *>.*$/\1/'` USER=`grep "<dm:username" $F | sed 's/^.*< *dm:username *>\(.*\)< *\/ *dm:username *>.*$/\1/'` U=`echo "$URL" |sed "s/:\/\//:\/\/$USER@/"`$OPEN U=`echo "$U" |sed "s/^http/dav/" ` nautilus "$U"
Lepší by si samozřejmě byl korektní wrapper, který správně rozpársuje soubor jako XML a spustí definovatelný program. Ale na to jsem byl moc línej :-P ...
Tiskni
Sdílej: