Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
RFC 4709 z října minulého roku definuje způsob, jak inzerovat na webu WebDAV svazky. Namísto obskurdního micro$shitího použití <a folders="..."> (viz tuto m$ dokumentaci) představuje toto RFC čistou a jednoduchou cestu, jak toho dosáhnout.
Problém připojování WebDAV svazků totiž spočívá v tom, že jedno URL může označovat jak obyčejnou webovou stránku, tak WebDAV svazek. Micro$hit to řeší nestadartním elementem v HTML. Nové RFC místo toho vkládá mezistupeň, kdy z HTML dokumentu je dán odkaz na kratičký soubor, který označuje WebDAV svazek (včetně možnosti nadefinovat, co je „kořen“ svazku a v jakém jeho podadresáři jej má prohlížč otevřít). Tento soubor (včetně HTTP hlaviček) může vypadat nějak takto (vzato z RFC):
HTTP/1.1 200 OK Content-Type: application/davmount+xml Content-Length: xxx Cache-Control: private <dm:mount xmlns:dm="http://purl.org/NET/webdav/mount"> <dm:url>http://www.example.com/user42/</dm:url> <dm:open>inbox/</dm:open> </dm:mount>
Implementovat toto pomocí např. php skriptu je otázka chvilky. Jediný problém je, že si zatím prohlížeče neumí s tímto souborem poradit. Moje prozatimní řešení je (horkou jehlou ušitý) skriptík, který se použije jako wrapper pro content-type application/davmount+xml a spustí odpovídajícím způsobem nautilus:
#!/bin/sh F=$1 URL=`grep "<dm:url" $F | sed 's/^.*< *dm:url *>\(.*\)< *\/ *dm:url *>.*$/\1/'` OPEN=`grep "<dm:open" $F | sed 's/^.*< *dm:open *>\(.*\)< *\/ *dm:open *>.*$/\1/'` USER=`grep "<dm:username" $F | sed 's/^.*< *dm:username *>\(.*\)< *\/ *dm:username *>.*$/\1/'` U=`echo "$URL" |sed "s/:\/\//:\/\/$USER@/"`$OPEN U=`echo "$U" |sed "s/^http/dav/" ` nautilus "$U"
Lepší by si samozřejmě byl korektní wrapper, který správně rozpársuje soubor jako XML a spustí definovatelný program. Ale na to jsem byl moc línej :-P ...
Tiskni
Sdílej: