Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Jen bych doplnil pár věcí, které je dobré vědět, než člověk začne:
Co s čím porovnávat, se nejlépe zjistí pomocí udevinfo
, např.
udevinfo -a -n /dev/sdb udevinfo -a -p /class/net/eth0
Ve druhém případě se zadává tzv. devpath, tj. vlastně cesta v sysfs filesystému (bez počátečního /sys
). Je ale nutné kombinovat hodnoty "ze stejné sekce".
Stejnému klíči může být přiřazeno postupně několik hodnot, platí poslední (pravidla se zpracovávají postupně, jednotlivé soubory podle abecedy). Výjimkou je NAME
, přiřazení jména je vždy finální, tj. jakmile ho jednou nastavíme, další pravidla už ho nezmění. Stejného chování lze u ostatních klíčů docílit použitím operátoru ':=
' místo normálního '=
'.
PROGRAM
nelze přímo použít jako akci, místo toho lze použít např. NAME="%c"
(substituuje se výstup příkazu volaného pomocí PROGRAM
).
Pozor na akci RUN
, zpracování probíhá sériově, takže dokud příkaz neskončí, nezpracovávají se další pravidla ani události.
Z dokumentace bych doporučil zejména udev(7)
a Writing udev Rules. Ten článek je sice lépe srozumitelný, ale v mnoha bodech zastaralý, doporučuji proto konzultovat detaily s tou manuálovou stránkou.
Automatické mountování se sice dá řešit přes udev, ale není to příliš vhodné.Proč? Jednou jsem to zkoušel a nešlo to. Resp. připojilo to mechaniku jen jednou, pokud vevnitř bylo při spuštění
udevstart
nějaký médium.
udevtrigger
.
Tiskni
Sdílej: