Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Konečně mi došlo Raspberry PI a tak jsem se rozhodl k jeho prvnímu nasazení: Chtěl jsem „osvobodit“ své USB/MIDI klávesy od nutnosti pokaždé je připojovat k notebooku. Propojil jsem tedy klávesy s Raspberry PI s Raspbianem přes USB, k Raspberry přes malého Jacka bedýnky a ještě to celé napojil do lokální ethernetové sítě, aby se to dalo nějak rozumně konfigurovat.
Konfigurace Raspbianu byla celkem přímočará. Vyzkoušel jsem na něm nahodit MPD a fungoval prakticky hned. Poté jsem nainstaloval Timidity, což je „syntezátor“, který pojídá na vstupu MIDI zprávy (do chřtánu se mu dá nalít i MIDI soubor) a na výstupu vylézá digitální audio, které stačí už jen poslat do zvukovky.
Zdálo se, že Timidity po nainstalování hned začalo fungovat. Když jsem do něj nalil první MIDI soubor, co byl po ruce (pmidi -p 128:0 [soubor.midi]
) tak se sice cukal, ale to se dalo jednoduše spravit tím, že jsem v /etc/timidity/timidity.cfg prostě povypínal echa a chorusy a jemný resampling.
Pak jsem propojil Timidity s MIDI klávesami (aconnect 20:0 128:0
) a Timidity skutečně začalo hrát. Jenže ouha, s tak šílenou latencí, že to bylo horší, než nejhorší pneumatické varhany na které jsem se kdy pokoušel hrát.
Když jsem na internetu hledal, jak by se dalo Timidity přemluvit k nějaké menší latenci, našel jsem jen parametr -B pro příkazovou řádku. Pro Timidity v režimu démona tohle nikde zdokumentováno nebylo. Nakonec ale zvítězila taktika uživatelů Windows „nějak to zkusit.“ Konkrétně jsem si řekl, což kdyby parametr pro příkazovou řádky fungovat i v konfiguračním souboru . A taky, že jo. Toto mi funguje (v /etc/timidity/timidity.cfg):
opt B4,8
Pokud by to zlobilo, pak je nutno mírně zvýšit první číslo. Aby se Timidity vždy spojilo s MIDI klávesami, je nutné vždy po nastartování Timidity ještě spustit aconnect. To jsem nakonec vyřešil zásahem do /etc/init.d/timidity takto:
#!/bin/bash # # TiMidity /etc/init.d/ initscript for TiMidity++ # $Id: timidity.init,v 1.6 2004/09/30 01:04:04 hmh Exp $ # # Copyright (c) 2004 by Henrique M. Holschuh <hmh@debian.org> # Copyright (c) 2007-2009 Joost Yervante Damad <andete@debian.org> # Hacked (h) 2013 by Petr Tomasek # # Distributed under the GPL version 2 # ### BEGIN INIT INFO # Provides: timidity # Required-Start: $remote_fs # Required-Stop: $remote_fs # Default-Start: 2 3 4 5 # Default-Stop: 0 1 6 # Short-Description: start and stop timidity # Description: TiMidity++ is a very high quality software-only MIDI sequencer # and MOD player. ### END INIT INFO . /lib/lsb/init-functions NAME="timidity" PATH=/sbin:/bin:/usr/sbin:/usr/bin DAEMON=/usr/bin/${NAME} DESC="TiMidity++ ALSA midi emulation" PIDFILE=/var/run/timidity/${NAME}.pid set -e test -x ${DAEMON} || exit 0 TIM_ALSASEQ=true TIM_ALSASEQPARAMS="-B2,8" [ -r /etc/default/timidity ] && . /etc/default/timidity if [ "${TIM_ALSASEQ}" != "true" ]; then log_daemon_msg "Starting" "${NAME}" log_daemon_msg " (to get timidity as an ALSA Sequencer enable this by editing the file /etc/default/timidity)" log_end_msg 0 exit 0 fi [ -z "$SERVER_USER" ] && SERVER_USER=timidity [ -z "$SERVER_GROUP" ] && SERVER_GROUP=timidity if ! getent passwd | grep -q "^${SERVER_USER}:"; then log_daemon_msg "Server user does not exist. Aborting" log_end_msg 0 exit 1 fi if ! getent group | grep -q "^${SERVER_GROUP}:" ; then log_daemon_msg "Server group does not exist. Aborting" log_end_msg = exit 1 fi PARAMS="${TIM_ALSASEQPARAMS} -iAD" START="--start --chuid ${SERVER_USER} --quiet --exec ${DAEMON} --pidfile ${PIDFILE} -- ${PARAMS}" case "$1" in start) #log_daemon_msg "Starting" "${NAME}" [ -d /proc/asound ] && [ -d /dev/snd/ ] || { log_end_msg 1 || echo -n log_warning_msg "ALSA is not active, cannot start $DESC" exit 0 } log_begin_msg "Starting $DESC..." mkdir -p /var/run/timidity chown timidity /var/run/timidity if start-stop-daemon ${START} < /dev/null >/dev/null >>&1; then echo -ne '\n\t\t... connecting to MIDI keyboard..\t' sleep 2 aconnect 20:0 128:0 echo "[ok]" log_end_msg 0 else log_end_msg 1 exit 1 fi ;; stop) log_begin_msg "Stopping $DESC..." if start-stop-daemon --stop --oknodo --pidfile ${PIDFILE} \ --name ${NAME} --retry 10 ; then log_end_msg 0 else log_end_msg 1 exit 1 fi ;; restart|force-reload) $0 stop exec $0 start ;; status) status_of_proc $DAEMON $NAME ;; *) echo "Usage: $0 {start|stop|restart|force-reload|status}" >&2 exit 1 esac exit 0
Bacha na změnu /bin/sh na /bin/bash, jinak nefunguje echo -ne ...
. S touto změnou to funguje dobře. Třeba to bude někomu k užitku .
Tiskni
Sdílej: