Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Konečně mi došlo Raspberry PI a tak jsem se rozhodl k jeho prvnímu nasazení: Chtěl jsem „osvobodit“ své USB/MIDI klávesy od nutnosti pokaždé je připojovat k notebooku. Propojil jsem tedy klávesy s Raspberry PI s Raspbianem přes USB, k Raspberry přes malého Jacka bedýnky a ještě to celé napojil do lokální ethernetové sítě, aby se to dalo nějak rozumně konfigurovat.
Konfigurace Raspbianu byla celkem přímočará. Vyzkoušel jsem na něm nahodit MPD a fungoval prakticky hned. Poté jsem nainstaloval Timidity, což je „syntezátor“, který pojídá na vstupu MIDI zprávy (do chřtánu se mu dá nalít i MIDI soubor) a na výstupu vylézá digitální audio, které stačí už jen poslat do zvukovky.
Zdálo se, že Timidity po nainstalování hned začalo fungovat. Když jsem do něj nalil první MIDI soubor, co byl po ruce (pmidi -p 128:0 [soubor.midi]
) tak se sice cukal, ale to se dalo jednoduše spravit tím, že jsem v /etc/timidity/timidity.cfg prostě povypínal echa a chorusy a jemný resampling.
Pak jsem propojil Timidity s MIDI klávesami (aconnect 20:0 128:0
) a Timidity skutečně začalo hrát. Jenže ouha, s tak šílenou latencí, že to bylo horší, než nejhorší pneumatické varhany na které jsem se kdy pokoušel hrát.
Když jsem na internetu hledal, jak by se dalo Timidity přemluvit k nějaké menší latenci, našel jsem jen parametr -B pro příkazovou řádku. Pro Timidity v režimu démona tohle nikde zdokumentováno nebylo. Nakonec ale zvítězila taktika uživatelů Windows „nějak to zkusit.“ Konkrétně jsem si řekl, což kdyby parametr pro příkazovou řádky fungovat i v konfiguračním souboru . A taky, že jo. Toto mi funguje (v /etc/timidity/timidity.cfg):
opt B4,8
Pokud by to zlobilo, pak je nutno mírně zvýšit první číslo. Aby se Timidity vždy spojilo s MIDI klávesami, je nutné vždy po nastartování Timidity ještě spustit aconnect. To jsem nakonec vyřešil zásahem do /etc/init.d/timidity takto:
#!/bin/bash # # TiMidity /etc/init.d/ initscript for TiMidity++ # $Id: timidity.init,v 1.6 2004/09/30 01:04:04 hmh Exp $ # # Copyright (c) 2004 by Henrique M. Holschuh <hmh@debian.org> # Copyright (c) 2007-2009 Joost Yervante Damad <andete@debian.org> # Hacked (h) 2013 by Petr Tomasek # # Distributed under the GPL version 2 # ### BEGIN INIT INFO # Provides: timidity # Required-Start: $remote_fs # Required-Stop: $remote_fs # Default-Start: 2 3 4 5 # Default-Stop: 0 1 6 # Short-Description: start and stop timidity # Description: TiMidity++ is a very high quality software-only MIDI sequencer # and MOD player. ### END INIT INFO . /lib/lsb/init-functions NAME="timidity" PATH=/sbin:/bin:/usr/sbin:/usr/bin DAEMON=/usr/bin/${NAME} DESC="TiMidity++ ALSA midi emulation" PIDFILE=/var/run/timidity/${NAME}.pid set -e test -x ${DAEMON} || exit 0 TIM_ALSASEQ=true TIM_ALSASEQPARAMS="-B2,8" [ -r /etc/default/timidity ] && . /etc/default/timidity if [ "${TIM_ALSASEQ}" != "true" ]; then log_daemon_msg "Starting" "${NAME}" log_daemon_msg " (to get timidity as an ALSA Sequencer enable this by editing the file /etc/default/timidity)" log_end_msg 0 exit 0 fi [ -z "$SERVER_USER" ] && SERVER_USER=timidity [ -z "$SERVER_GROUP" ] && SERVER_GROUP=timidity if ! getent passwd | grep -q "^${SERVER_USER}:"; then log_daemon_msg "Server user does not exist. Aborting" log_end_msg 0 exit 1 fi if ! getent group | grep -q "^${SERVER_GROUP}:" ; then log_daemon_msg "Server group does not exist. Aborting" log_end_msg = exit 1 fi PARAMS="${TIM_ALSASEQPARAMS} -iAD" START="--start --chuid ${SERVER_USER} --quiet --exec ${DAEMON} --pidfile ${PIDFILE} -- ${PARAMS}" case "$1" in start) #log_daemon_msg "Starting" "${NAME}" [ -d /proc/asound ] && [ -d /dev/snd/ ] || { log_end_msg 1 || echo -n log_warning_msg "ALSA is not active, cannot start $DESC" exit 0 } log_begin_msg "Starting $DESC..." mkdir -p /var/run/timidity chown timidity /var/run/timidity if start-stop-daemon ${START} < /dev/null >/dev/null >>&1; then echo -ne '\n\t\t... connecting to MIDI keyboard..\t' sleep 2 aconnect 20:0 128:0 echo "[ok]" log_end_msg 0 else log_end_msg 1 exit 1 fi ;; stop) log_begin_msg "Stopping $DESC..." if start-stop-daemon --stop --oknodo --pidfile ${PIDFILE} \ --name ${NAME} --retry 10 ; then log_end_msg 0 else log_end_msg 1 exit 1 fi ;; restart|force-reload) $0 stop exec $0 start ;; status) status_of_proc $DAEMON $NAME ;; *) echo "Usage: $0 {start|stop|restart|force-reload|status}" >&2 exit 1 esac exit 0
Bacha na změnu /bin/sh na /bin/bash, jinak nefunguje echo -ne ...
. S touto změnou to funguje dobře. Třeba to bude někomu k užitku .
Tiskni
Sdílej: