Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Konečně mi došlo Raspberry PI a tak jsem se rozhodl k jeho prvnímu nasazení: Chtěl jsem „osvobodit“ své USB/MIDI klávesy od nutnosti pokaždé je připojovat k notebooku. Propojil jsem tedy klávesy s Raspberry PI s Raspbianem přes USB, k Raspberry přes malého Jacka bedýnky a ještě to celé napojil do lokální ethernetové sítě, aby se to dalo nějak rozumně konfigurovat.
Konfigurace Raspbianu byla celkem přímočará. Vyzkoušel jsem na něm nahodit MPD a fungoval prakticky hned. Poté jsem nainstaloval Timidity, což je „syntezátor“, který pojídá na vstupu MIDI zprávy (do chřtánu se mu dá nalít i MIDI soubor) a na výstupu vylézá digitální audio, které stačí už jen poslat do zvukovky.
Zdálo se, že Timidity po nainstalování hned začalo fungovat. Když jsem do něj nalil první MIDI soubor, co byl po ruce (pmidi -p 128:0 [soubor.midi]
) tak se sice cukal, ale to se dalo jednoduše spravit tím, že jsem v /etc/timidity/timidity.cfg prostě povypínal echa a chorusy a jemný resampling.
Pak jsem propojil Timidity s MIDI klávesami (aconnect 20:0 128:0
) a Timidity skutečně začalo hrát. Jenže ouha, s tak šílenou latencí, že to bylo horší, než nejhorší pneumatické varhany na které jsem se kdy pokoušel hrát.
Když jsem na internetu hledal, jak by se dalo Timidity přemluvit k nějaké menší latenci, našel jsem jen parametr -B pro příkazovou řádku. Pro Timidity v režimu démona tohle nikde zdokumentováno nebylo. Nakonec ale zvítězila taktika uživatelů Windows „nějak to zkusit.“ Konkrétně jsem si řekl, což kdyby parametr pro příkazovou řádky fungovat i v konfiguračním souboru . A taky, že jo. Toto mi funguje (v /etc/timidity/timidity.cfg):
opt B4,8
Pokud by to zlobilo, pak je nutno mírně zvýšit první číslo. Aby se Timidity vždy spojilo s MIDI klávesami, je nutné vždy po nastartování Timidity ještě spustit aconnect. To jsem nakonec vyřešil zásahem do /etc/init.d/timidity takto:
#!/bin/bash # # TiMidity /etc/init.d/ initscript for TiMidity++ # $Id: timidity.init,v 1.6 2004/09/30 01:04:04 hmh Exp $ # # Copyright (c) 2004 by Henrique M. Holschuh <hmh@debian.org> # Copyright (c) 2007-2009 Joost Yervante Damad <andete@debian.org> # Hacked (h) 2013 by Petr Tomasek # # Distributed under the GPL version 2 # ### BEGIN INIT INFO # Provides: timidity # Required-Start: $remote_fs # Required-Stop: $remote_fs # Default-Start: 2 3 4 5 # Default-Stop: 0 1 6 # Short-Description: start and stop timidity # Description: TiMidity++ is a very high quality software-only MIDI sequencer # and MOD player. ### END INIT INFO . /lib/lsb/init-functions NAME="timidity" PATH=/sbin:/bin:/usr/sbin:/usr/bin DAEMON=/usr/bin/${NAME} DESC="TiMidity++ ALSA midi emulation" PIDFILE=/var/run/timidity/${NAME}.pid set -e test -x ${DAEMON} || exit 0 TIM_ALSASEQ=true TIM_ALSASEQPARAMS="-B2,8" [ -r /etc/default/timidity ] && . /etc/default/timidity if [ "${TIM_ALSASEQ}" != "true" ]; then log_daemon_msg "Starting" "${NAME}" log_daemon_msg " (to get timidity as an ALSA Sequencer enable this by editing the file /etc/default/timidity)" log_end_msg 0 exit 0 fi [ -z "$SERVER_USER" ] && SERVER_USER=timidity [ -z "$SERVER_GROUP" ] && SERVER_GROUP=timidity if ! getent passwd | grep -q "^${SERVER_USER}:"; then log_daemon_msg "Server user does not exist. Aborting" log_end_msg 0 exit 1 fi if ! getent group | grep -q "^${SERVER_GROUP}:" ; then log_daemon_msg "Server group does not exist. Aborting" log_end_msg = exit 1 fi PARAMS="${TIM_ALSASEQPARAMS} -iAD" START="--start --chuid ${SERVER_USER} --quiet --exec ${DAEMON} --pidfile ${PIDFILE} -- ${PARAMS}" case "$1" in start) #log_daemon_msg "Starting" "${NAME}" [ -d /proc/asound ] && [ -d /dev/snd/ ] || { log_end_msg 1 || echo -n log_warning_msg "ALSA is not active, cannot start $DESC" exit 0 } log_begin_msg "Starting $DESC..." mkdir -p /var/run/timidity chown timidity /var/run/timidity if start-stop-daemon ${START} < /dev/null >/dev/null >>&1; then echo -ne '\n\t\t... connecting to MIDI keyboard..\t' sleep 2 aconnect 20:0 128:0 echo "[ok]" log_end_msg 0 else log_end_msg 1 exit 1 fi ;; stop) log_begin_msg "Stopping $DESC..." if start-stop-daemon --stop --oknodo --pidfile ${PIDFILE} \ --name ${NAME} --retry 10 ; then log_end_msg 0 else log_end_msg 1 exit 1 fi ;; restart|force-reload) $0 stop exec $0 start ;; status) status_of_proc $DAEMON $NAME ;; *) echo "Usage: $0 {start|stop|restart|force-reload|status}" >&2 exit 1 esac exit 0
Bacha na změnu /bin/sh na /bin/bash, jinak nefunguje echo -ne ...
. S touto změnou to funguje dobře. Třeba to bude někomu k užitku .
Tiskni
Sdílej: