Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Tak jsem přišel o Linux. Bohužel nevím na jak dlouho, ale zatím to vypadá na dlouho. Ach jo.
Po ročním používání různých distribucí, jsem zakotvil u SuSE 9.3, mám ho takříkajíc všude jako hlavní a jediný použivaný a použitelný systém.
Pak jednoho krásného dne odešel do křemíkového ráje můj notebook od IBM A21m, mašinka trochu pomalejší, ale dostačující všem mým potřebám. Nezbylo nic jiného než šáhnout po dalším notebooku.
Dostal jsem mimořádně výhodnou nabídku na ACER TravelMate 4100, nu nelenil jsem a druhý den jsem již držel vybraný kousek v ruce. Lehoučká, stříbřitě plastová krabička s poměrně nadupaným výkonem oproti předchozímu Ibemku. to je hrozný patvar ibemku
Zklamáním bylo, předinstalování XPéček (tfuj!), ale pro jistotu jsem zatím jen rozdělil disk a na druhou polovinu nainstaloval SuSE, instalace proběhla za pouhých 25 minut, což je podstatné zlepšení oproti 1hodinu30minut u předchozího, ale nakonec mi to bylo houby platné.
Po klasickém splash-screenu X-server hapal a nabnčil si ústa. Na mém netypickém a zřejmě supermoderním monitoru s rozměry 330mm x 206mm (mám pocit, že to není zrovna klasický rozměr) se X-server rozhodl stávkovat.
Pak následovala klasika, alt + F2 a spuštění yastu, přenastavování karty (asi 110 různých typů, co by mohli přicházet v úvahu) Brrr, už nikdy více nechci tohle zkoušet.
Ke konci jsem rezignoval, a nastavil textové prostředí. Zatím jedu v těch dokonalých XPéčkách a hledám sebemenší inspiraci, jak se z toho vyhrabat.
Pokud někdo z vás vlastní stejný typ ACER TRAVELMATE 4100 a povedlo se mu rozchodit X-server, tak bych byl velmi vděčný za každou radu. Díky
Tiskni
Sdílej: