Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Tak jsem přišel o Linux. Bohužel nevím na jak dlouho, ale zatím to vypadá na dlouho. Ach jo.
Po ročním používání různých distribucí, jsem zakotvil u SuSE 9.3, mám ho takříkajíc všude jako hlavní a jediný použivaný a použitelný systém.
Pak jednoho krásného dne odešel do křemíkového ráje můj notebook od IBM A21m, mašinka trochu pomalejší, ale dostačující všem mým potřebám. Nezbylo nic jiného než šáhnout po dalším notebooku.
Dostal jsem mimořádně výhodnou nabídku na ACER TravelMate 4100, nu nelenil jsem a druhý den jsem již držel vybraný kousek v ruce. Lehoučká, stříbřitě plastová krabička s poměrně nadupaným výkonem oproti předchozímu Ibemku. to je hrozný patvar ibemku
Zklamáním bylo, předinstalování XPéček (tfuj!), ale pro jistotu jsem zatím jen rozdělil disk a na druhou polovinu nainstaloval SuSE, instalace proběhla za pouhých 25 minut, což je podstatné zlepšení oproti 1hodinu30minut u předchozího, ale nakonec mi to bylo houby platné.
Po klasickém splash-screenu X-server hapal a nabnčil si ústa. Na mém netypickém a zřejmě supermoderním monitoru s rozměry 330mm x 206mm (mám pocit, že to není zrovna klasický rozměr) se X-server rozhodl stávkovat.
Pak následovala klasika, alt + F2 a spuštění yastu, přenastavování karty (asi 110 různých typů, co by mohli přicházet v úvahu) Brrr, už nikdy více nechci tohle zkoušet.
Ke konci jsem rezignoval, a nastavil textové prostředí. Zatím jedu v těch dokonalých XPéčkách a hledám sebemenší inspiraci, jak se z toho vyhrabat.
Pokud někdo z vás vlastní stejný typ ACER TRAVELMATE 4100 a povedlo se mu rozchodit X-server, tak bych byl velmi vděčný za každou radu. Díky
Tiskni
Sdílej: