Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Jistě jste v poslední době narazili na spoustu článků o nové čtečce Kindle 3 od amazonu. Ano, i já jsem neodolal a nechal si poslat Kindle 3 s Wifi. Nebudu se zde zaobírat tím, jak je to úžasná čtečka, lehká, snadno se ovládá, kvalita displeje je přímo uchvacující a čtenářský zážitek posouvá velmi, velmi blízko knize. Během čtení jsem schopen zapomenout i na to co držím v ruce a jen se vžít do příběhu, což je přesně to, co očekávám. Minimální bariéru mezi mnou a vyprávěním autora.
Ačkoliv bych o tomto všem vyprávěl rád, již za mne učinili jíní. Já se budu zabývat, co jsem musel učinit ke spolupráci mezi Opensuse 11.3 a Kindle 3 Wifi. Po připojení k PC, se čtečka zobrazí jako běžné Mass storage s několika adresáři. Documents, audiable, etc... Nás zajímá pouze Documents. Do této složky se kopírují knihy, které byste rádi četli. Formáty, které čtečka zvládá nativně: .azw (nativní formát), .mobi, .txt, .pdf. Možná i další, ale opravdu vyzkoušené mám jen tyto.
Bohužel jsem čelil problému se soubory ve formátu .pdb, který jsem používal dříve, a v němž se dají stáhnout knihy například na www.palmknihy.cz. Kindle jej neotevře, konverze přes e-mail neproběhne. Řešením je použít program Calibre. Tento se dá najít nejen ve verzi pro Win, ale i pro linux. Pro opensuse na opensuse.org pomocí click to install.
Po spuštění nás uvítá hláška o novější verzi, která je ke stažení na ......... etc etc. Vědom si závislostí, které bych musel předělávat jsem zvolil používat mírně starší verzi.
Program je maximálně intuitivní a v češtině. Jeho rozhraní nebudu popisovat. Nastavil jsem defaultní adresář, určit, které knihy importovat a těšil se na brzkou konverzi. Hups... konverze se prozatím nekonala, nebot Calibre z mé knihovničky udělal rozcupovaný čínský čaj. Rešením je použít program detox. (zbaví soubory a adresářovou strukturu dikritiky) já jsem použil příkaz:
detox -s uft_8 -r -v /cesta k adresáři s knihovnou,
(pokud si nejste jisti, zda detox je to pravé pro vás, doplnte parametr -n a program provede pouhou simulaci, kdy vám vypíše, jak by změnil soubory, kdyby byl spuštěn normálně)
Nyní jsem z Calibre vymazal celou knihovnu, a pokusil o opětovný import. Tento již proběhl v pořádku a nezbývalo nic jiného, než konvertovat knihovnu na poněkud rozšířenější formát .mobi. A i zde se dá narazit na překážku. V nastavení konverzí je zapotřebí uvést znakovou sadu, ze které převádíme. (pdb neobsahuje tuto informaci, nebo si ji Calibre neumí přečíst), postačí uvést do nastavení kodování cp1250. A už i samotný import proběhne bez problémů.
Po připojení Kindle je čtečka detekována, a je možné přímo z rozhraní Calibre odeslat dannou knihu do čtečky. (až ji najdete, zvolte odeslat specifický formát a zde volba .mobi, pokud jste dosud neprovedli konverzi, bude nyní provedena)
Po odpojení od PC a zapnutí čtečky, máte před sebou několik krásných večerů s elektronickou knihou.
Dále doporučuji navštívit server www.aktualne.cz kde najdete odkaz na posílání ranních článků do čtečky pomocí kindle e-mailu. Samozřejmě je nutné napřed povolit jejich e-mail v nastavení čtečky na stránkách amazonu. Na linuxexpresu, nabízí tuto možnost také. Za což děkuji, nebot je velmi příjemné popíjet ranní čaj s čerstvým zpravodajstvím i ze světa linuxu. Pokud by někdo trval na idnes.cz, psal jsem jim e-mail, kdy se hodlají rozhoupat k podobnému kroku jako konkurence, tak prý již brzo a na řešení se pracuje.... takže kdož ví.
Pokud máte svojí vlastní zkušenost s Kindle, podělte se v diskuzi!
Tiskni
Sdílej: