Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Jistě jste v poslední době narazili na spoustu článků o nové čtečce Kindle 3 od amazonu. Ano, i já jsem neodolal a nechal si poslat Kindle 3 s Wifi. Nebudu se zde zaobírat tím, jak je to úžasná čtečka, lehká, snadno se ovládá, kvalita displeje je přímo uchvacující a čtenářský zážitek posouvá velmi, velmi blízko knize. Během čtení jsem schopen zapomenout i na to co držím v ruce a jen se vžít do příběhu, což je přesně to, co očekávám. Minimální bariéru mezi mnou a vyprávěním autora.
Ačkoliv bych o tomto všem vyprávěl rád, již za mne učinili jíní. Já se budu zabývat, co jsem musel učinit ke spolupráci mezi Opensuse 11.3 a Kindle 3 Wifi. Po připojení k PC, se čtečka zobrazí jako běžné Mass storage s několika adresáři. Documents, audiable, etc... Nás zajímá pouze Documents. Do této složky se kopírují knihy, které byste rádi četli. Formáty, které čtečka zvládá nativně: .azw (nativní formát), .mobi, .txt, .pdf. Možná i další, ale opravdu vyzkoušené mám jen tyto.
Bohužel jsem čelil problému se soubory ve formátu .pdb, který jsem používal dříve, a v němž se dají stáhnout knihy například na www.palmknihy.cz. Kindle jej neotevře, konverze přes e-mail neproběhne. Řešením je použít program Calibre. Tento se dá najít nejen ve verzi pro Win, ale i pro linux. Pro opensuse na opensuse.org pomocí click to install.
Po spuštění nás uvítá hláška o novější verzi, která je ke stažení na ......... etc etc. Vědom si závislostí, které bych musel předělávat jsem zvolil používat mírně starší verzi.
Program je maximálně intuitivní a v češtině. Jeho rozhraní nebudu popisovat. Nastavil jsem defaultní adresář, určit, které knihy importovat a těšil se na brzkou konverzi. Hups... konverze se prozatím nekonala, nebot Calibre z mé knihovničky udělal rozcupovaný čínský čaj. Rešením je použít program detox. (zbaví soubory a adresářovou strukturu dikritiky) já jsem použil příkaz:
detox -s uft_8 -r -v /cesta k adresáři s knihovnou,
(pokud si nejste jisti, zda detox je to pravé pro vás, doplnte parametr -n a program provede pouhou simulaci, kdy vám vypíše, jak by změnil soubory, kdyby byl spuštěn normálně)
Nyní jsem z Calibre vymazal celou knihovnu, a pokusil o opětovný import. Tento již proběhl v pořádku a nezbývalo nic jiného, než konvertovat knihovnu na poněkud rozšířenější formát .mobi. A i zde se dá narazit na překážku. V nastavení konverzí je zapotřebí uvést znakovou sadu, ze které převádíme. (pdb neobsahuje tuto informaci, nebo si ji Calibre neumí přečíst), postačí uvést do nastavení kodování cp1250. A už i samotný import proběhne bez problémů.
Po připojení Kindle je čtečka detekována, a je možné přímo z rozhraní Calibre odeslat dannou knihu do čtečky. (až ji najdete, zvolte odeslat specifický formát a zde volba .mobi, pokud jste dosud neprovedli konverzi, bude nyní provedena)
Po odpojení od PC a zapnutí čtečky, máte před sebou několik krásných večerů s elektronickou knihou.
Dále doporučuji navštívit server www.aktualne.cz kde najdete odkaz na posílání ranních článků do čtečky pomocí kindle e-mailu. Samozřejmě je nutné napřed povolit jejich e-mail v nastavení čtečky na stránkách amazonu. Na linuxexpresu, nabízí tuto možnost také. Za což děkuji, nebot je velmi příjemné popíjet ranní čaj s čerstvým zpravodajstvím i ze světa linuxu. Pokud by někdo trval na idnes.cz, psal jsem jim e-mail, kdy se hodlají rozhoupat k podobnému kroku jako konkurence, tak prý již brzo a na řešení se pracuje.... takže kdož ví.
Pokud máte svojí vlastní zkušenost s Kindle, podělte se v diskuzi!
Tiskni
Sdílej: