Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Na druhou stranu jsou procesory AMD o proti Intelu o poznání slabší, a o více žerou.
PR má Intel očividně zvládnuté perfektně, to se musí uznat.
To je ovšem demagogie velmi hrubého zrna. Za prvé se testy, na které odkazujete, netýkají procesorů, o kterých by běžný uživatel uvažoval. Za druhé, co jsem je tak zběžně prošel, tety ukazují jediné: použijete-li procesor v aplikaci, pro kterou nebyl navržen, jeho výhody se neprojeví. Porovnává se šestijádro s dvanáctijádrem a většina testů je navržena tak, aby se pokud možno (ne moc nápadně, ale přesto) omezila výhoda vyššího počtu jader. Měření spotřeby tam pak nevidím vůbec. Ani fakt, že autor testu (stejně jako většina laiků) chybně používá termín "syntetický benchmark", na důvěryhodnosti moc nepřidá.
Pro mne je podstatné, že v kategorii procesorů, které pro mne připadají v úvahu, ve výrazné většině případů za stejnou cenu dostanu vyšší výpočetní výkon u AMD a za stejný výpočetní výkon zaplatím více u AMD.
Xeon 34xx = Core i7 8xx (oba jádro Lynnfield) Xeon 35xx = Core i9 9xx (oba jádro Bloomfield).
Xeon 34xx = Core i7 8xx (oba jádro Lynnfield) Xeon 35xx = Core i7 9xx (oba jádro Bloomfield).A doplňuji:
Xeon 36xx = Core i7 9xx (oba jádro Gulftown)Rozdíl mezi Bloomfieldem a Gulftownem je minimálně ve výrobním procesu. Bloomfield je vyráběn 45nm procesem, Gulftown pak 32nm procesem. Ekvivalentem Xeonu 36xx je například Core i7 980X. (model 975X byl ještě Bloomfield)
Techreport a anandtech ako nedoveryhodne zdroje ?
Rad by som videl ktore su pre vas doveryhodne zdroje/testy.A kde se dá takové desktopové dvanáctijádro za rozumnou cenu pořídit?He, jenom tak orientačně jsem zkusil porovnat ceny šestijádrového procesoru od Intelu vs. šestijádrový procesor od AMD. Nejlevnější Opteron (2.1GHz) cca 5000 s daní, nejlevnější Xeon (2.6GHz) 25000 s daní. Nikdo mě nepřesvědčí o tom, že tady za pětinásobek ceny dostanu pětinásobek výkonu. Tipuju, že ten Xeon jestli bude mít o 50% víc, tak je to moc. Bez ohledu na to, co na tom poběží (když to teda nebude přeložené překladačem od Intelu)
neboť výkon jednoho jádra bývá u různých modelů různýTo uznávám. Ale rozhodně nebude o tolik větší, aby to ospravedlnilo o tolik (tolikrát) vyšší cenu.
Intel dík HyperThreadingu využívá procesorového jádra efektivněji než AMDTo jednak závisí na zátěži a druhak to "efektivněji" furt nemá takový vliv, aby to ospravedlnilo o tolik vyšší cenu
je docela reálné, že by si daným Opteronem s přehledem poradil Core i7 860 v obdobné cenové relaci.Tak to určitě. Všiml sis, že ten i7 má jenom čtyři jádra? Tzn. když na tom budeš provozovat virtuální stroje (tj. několikrát stejný druh zátěže), tak ten HT podvod sotva vydá za jádro navíc, rozhodně ne za dvě. Ale jak tu padlo jinde: vyhoď si peníze z okna dle libosti.
To jednak závisí na zátěži a druhak to "efektivněji" furt nemá takový vliv, aby to ospravedlnilo o tolik vyšší cenuTo
efektivnějšínemá takový vliv aby to ospravedlnilo cenu o jednu korunu větší. Procesor je jeden, exekuční jádro je furt jedno, ALU je stejný počet stejně jako vnitřních procesorových sběrnic. Jen je jednou tolik stavových registrů (věřím, že na prstech obou rukou bych je spočítal – Intel se pyšní, že to zabere jen o 5% víc místa z celkového množství tranzistorů procesoru). Ale jinak jádro běží stále stejnou rychlostí jako když je HyperThreading nepoužitý. Není v žádném případě možné aby jádro při použití HT zpracovalo o x% více instrukcí (nepočítám-li, že může druhé vlákno zpracovávat instrukce, když první vlákno na něco čeká). Max. nárust rychlosti zpracovávání instrukcí může být zaznamenán tak max. v případě nějaké tupě napsané aplikace, která neustále ukládá registry do stacku a pak je z něj zas obnovuje, protože pouze toho je tam víc. Jinak ale procesor nebude rychlejší ať si tam nalepíte nálepek HyperThreading kolik chcete.
Přínos hyperhreadingu je na výkon procesoru je zjevný, což lze mimochodem snadno dokázat a změřit.Pak je ovšem něco špatně, protože se jim podařilo při testech porušit fyzikální zákony a naprosto elementární matematiku.
Tak to určitě. Všiml sis, že ten i7 má jenom čtyři jádra? Tzn. když na tom budeš provozovat virtuální stroje (tj. několikrát stejný druh zátěže), tak ten HT podvod sotva vydá za jádro navíc, rozhodně ne za dvě.Jinak IMHO nevydá snad ani za to jedno (jak by také mohl?). Max. eliminuje trochu té jednovláknové čekací režie a díky zipovému řazení instrukcí možná trošičku zlepší odezvu než-li v případě softwarového plánovače. Otázkou je ovšem zda-li bude toto zrychlení vůbec aby pokrylo režii paralelního zpracování.
Cena v IT nie je linearna s vykonom(uzitkovou hodnotou). Od istej ceny (sweet spot) zacina rast geometricky. Platilo to aj pre amd ked malo technologicky oproti intelu navrch.
if grep vmx /proc/cpuinfo &> /dev/null ; then testuj else echo "Není podpora VT!" fiskript pro VT-d:
instaluj lshw dostaň_z_lshw_výrobce_a_typ_mb if [ x$výrobce_a_typ_mb == "x"]; then instaluj křišťálová_koule výrobce_a_typ_mb = `křišťálová_koule "jakou mám značku a typ mb?"` fi url=najdi_na_google($výrobce_a_typ_mb) if [ x$url == "x" ]; then if ! je_instalováno(křišťálová_koule) ; then instaluj křišťálová_koule fi url = `křišťálová_koule "jaká je url informací o $výrobce_a_typ_mb ?"` fi wget -o specifikace.html $url if [ $? != 0 ] ; then if ! je_instalováno(křišťálová_koule) ; then instaluj křišťálová_koule fi křišťálová_koule -fmt html "jaké jsou specifikace $výrobce_a_typ_mb ?" > specifikace.html fi # FIXME - obchodní název není jen VT-d, je třeba grepnout jiné ýrazy # FIXME - co když se "VT-d" na dané stránce vyskytuje v irelevantních souvislostech, třeba v adwords? if grep "VT-d" specifikace.html &> /dev/null ; then testuj else echo "Není podpora VT-d!" fi
dmesg | grep -e DMAR -e IOMMUOdpověď:
... DMAR:DRHD base: 0x000000feb03000 flags: 0x0 IOMMU feb03000: ver 1:0 cap c9008020e30260 ecap 1000 ...How to assign devices with VT-d in KVM
[ 0.000000] ACPI: DMAR 00000000c77820f0 00090 (v01 AMI OEMDMAR 00000001 MSFT 00000097) [ 0.000000] Your BIOS is broken; DMAR reported at address fed90000 returns all ones! [ 0.033377] DMAR: Host address width 36 [ 0.033476] DMAR: DRHD base: 0x000000fed90000 flags: 0x1 [ 0.033575] DMAR: parse DMAR table failure.:-/
vykon jakkoliv CPU naddimenzovane virtualni masiny spolehlive zabije I/OCo jsem tak zkoušel, tak u posledního stabilního qemu (0.12) to není tak hrozné - ztráta oproti čistému železu max. o 30% a to ještě při VELMI intenzivním I/O. Jinak do 15%. (Jako disk se použil oddíl na LVM na RAID1, virtio ovladač)
Tiskni
Sdílej: