Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Víc jak půl roku zkušeností s netbookem Asus EEE, o komunitním webu... A jak mi jeden "ajťák" záviděl.
Někdy na jaře letošního roku jsem se stal hrdým majitelem netbooku Asus EEE 701. Konfiguraci popisovat nebudu, protože tu lze najít různě na internetu. Vlastním tu verzi s webkamerkou, i když, po pravdě řečeno, jí moc nevyužívám.
Tehdy stál, z dnešního pohledu, ještě "nekřesťanské peníze", protože dnes už je za polovic. Ale takový je život. Já si do něj pořídil navíc 8GB SD kartu, a velmi záhy i vyměnil RAM modul za 2GB.
V svém éééčku používám Ubuntu EEE ve verzi 8.04.1. Dodaný Xandros se tam opravdu dlouho neohřál. Nemohl jsem si zvyknout, byť se mi jinak vizuálně líbil. Jenže zvyk je zvyk. Starého vlka již novým kouskům nenaučíte. Dva roky užívání Ubuntu linuxu se na mně prostě podepsaly.
Konečně se tedy dostávám k tomu: Jak mi a hlavně mujeee.
Hned na začátku si postěžuji trochu na, jinak docela povedený, komunitní web. Jenže bohužel ten dle mého názoru strádá. Nejvíc asi autorsky, a potom mi jako "linuxákovi" vadí málo návodů pro linux. Po koupi mi moc nepomohl, a radši jsem pátral jinde. Ještě že mi nedělá problémy technická angličtina.
Takže jsem si v prvopočátku prošel poměrně trnitou fází experimentování a laborování, a hledání informací, a ladění... Přes eeeXubuntu, různá nastavení diskových oddílů, nepovedené povyšování systému. Jednoduše, stálo mě to hodně času, a získal jsem dost zkušeností i s vlastním linux/Ubuntu systémem. Snad se někdy "dokopu" to zpracovat do nějakého "user friendly" návodu.
Asus používám jako cestovní pracovní nástroj. Píšu na něm články, komunikuji, zpracovávám informace. Dokonce je občas mým pomocníkem při výuce předmětu "Výpočetní Technika" na jedné soukromé škole, kde budí zaslouženou pozornost. Elegantně s ním demonstruji krásu a nenáročnost operačního systému linux. Samozřejmě lepší práci odvede až s připojeným externím monitorem a klávesnicí. Na té maličké totiž ťukám svojí šestiprstou metodou mnohem pomaleji.
Na závěr ještě historka o té závisti.
Když jsem si poprvé éééčko zapnul v kanceláři mého předchozího zaměstnavatele, šel kolem kolega z IT úseku. Začal vyzvídat, a jakmile se dozvěděl vše co jsem na něj vychrlil včetně ceny, chytil se za hlavu a povídá, "Ty vole, já si před pár dny koupil PDA za 15 litrů! Tohle by se mi líbilo víc."
Zkrátka, kdo nehledá, nenajde.
Tiskni
Sdílej:
Jak zde autor napsal, MujEEE je komunitní web. Bohužel strádá především onou komunitou. Byli pouze celkem dva cizí lidé, kteří přiložili "ruku k dílu" a napsali alespoň nějaké články. Pokud autor dodá jakýkoliv návod nebo jakoukoliv zprávu, určitě bude uveřejněna, respektive si ji v rámci systému může uveřejnit sám. Ono lehce se kritizuje, ale už hůře píše články, že?