Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Víc jak půl roku zkušeností s netbookem Asus EEE, o komunitním webu... A jak mi jeden "ajťák" záviděl.
Někdy na jaře letošního roku jsem se stal hrdým majitelem netbooku Asus EEE 701. Konfiguraci popisovat nebudu, protože tu lze najít různě na internetu. Vlastním tu verzi s webkamerkou, i když, po pravdě řečeno, jí moc nevyužívám.
Tehdy stál, z dnešního pohledu, ještě "nekřesťanské peníze", protože dnes už je za polovic. Ale takový je život. Já si do něj pořídil navíc 8GB SD kartu, a velmi záhy i vyměnil RAM modul za 2GB.
V svém éééčku používám Ubuntu EEE ve verzi 8.04.1. Dodaný Xandros se tam opravdu dlouho neohřál. Nemohl jsem si zvyknout, byť se mi jinak vizuálně líbil. Jenže zvyk je zvyk. Starého vlka již novým kouskům nenaučíte. Dva roky užívání Ubuntu linuxu se na mně prostě podepsaly.
Konečně se tedy dostávám k tomu: Jak mi a hlavně mujeee.
Hned na začátku si postěžuji trochu na, jinak docela povedený, komunitní web. Jenže bohužel ten dle mého názoru strádá. Nejvíc asi autorsky, a potom mi jako "linuxákovi" vadí málo návodů pro linux. Po koupi mi moc nepomohl, a radši jsem pátral jinde. Ještě že mi nedělá problémy technická angličtina.
Takže jsem si v prvopočátku prošel poměrně trnitou fází experimentování a laborování, a hledání informací, a ladění... Přes eeeXubuntu, různá nastavení diskových oddílů, nepovedené povyšování systému. Jednoduše, stálo mě to hodně času, a získal jsem dost zkušeností i s vlastním linux/Ubuntu systémem. Snad se někdy "dokopu" to zpracovat do nějakého "user friendly" návodu.
Asus používám jako cestovní pracovní nástroj. Píšu na něm články, komunikuji, zpracovávám informace. Dokonce je občas mým pomocníkem při výuce předmětu "Výpočetní Technika" na jedné soukromé škole, kde budí zaslouženou pozornost. Elegantně s ním demonstruji krásu a nenáročnost operačního systému linux. Samozřejmě lepší práci odvede až s připojeným externím monitorem a klávesnicí. Na té maličké totiž ťukám svojí šestiprstou metodou mnohem pomaleji.
Na závěr ještě historka o té závisti.
Když jsem si poprvé éééčko zapnul v kanceláři mého předchozího zaměstnavatele, šel kolem kolega z IT úseku. Začal vyzvídat, a jakmile se dozvěděl vše co jsem na něj vychrlil včetně ceny, chytil se za hlavu a povídá, "Ty vole, já si před pár dny koupil PDA za 15 litrů! Tohle by se mi líbilo víc."
Zkrátka, kdo nehledá, nenajde.
Tiskni
Sdílej:
Jak zde autor napsal, MujEEE je komunitní web. Bohužel strádá především onou komunitou. Byli pouze celkem dva cizí lidé, kteří přiložili "ruku k dílu" a napsali alespoň nějaké články. Pokud autor dodá jakýkoliv návod nebo jakoukoliv zprávu, určitě bude uveřejněna, respektive si ji v rámci systému může uveřejnit sám. Ono lehce se kritizuje, ale už hůře píše články, že?