Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Víc jak půl roku zkušeností s netbookem Asus EEE, o komunitním webu... A jak mi jeden "ajťák" záviděl.
Někdy na jaře letošního roku jsem se stal hrdým majitelem netbooku Asus EEE 701. Konfiguraci popisovat nebudu, protože tu lze najít různě na internetu. Vlastním tu verzi s webkamerkou, i když, po pravdě řečeno, jí moc nevyužívám.
Tehdy stál, z dnešního pohledu, ještě "nekřesťanské peníze", protože dnes už je za polovic. Ale takový je život. Já si do něj pořídil navíc 8GB SD kartu, a velmi záhy i vyměnil RAM modul za 2GB.
V svém éééčku používám Ubuntu EEE ve verzi 8.04.1. Dodaný Xandros se tam opravdu dlouho neohřál. Nemohl jsem si zvyknout, byť se mi jinak vizuálně líbil. Jenže zvyk je zvyk. Starého vlka již novým kouskům nenaučíte. Dva roky užívání Ubuntu linuxu se na mně prostě podepsaly.
Konečně se tedy dostávám k tomu: Jak mi a hlavně mujeee.
Hned na začátku si postěžuji trochu na, jinak docela povedený, komunitní web. Jenže bohužel ten dle mého názoru strádá. Nejvíc asi autorsky, a potom mi jako "linuxákovi" vadí málo návodů pro linux. Po koupi mi moc nepomohl, a radši jsem pátral jinde. Ještě že mi nedělá problémy technická angličtina.
Takže jsem si v prvopočátku prošel poměrně trnitou fází experimentování a laborování, a hledání informací, a ladění... Přes eeeXubuntu, různá nastavení diskových oddílů, nepovedené povyšování systému. Jednoduše, stálo mě to hodně času, a získal jsem dost zkušeností i s vlastním linux/Ubuntu systémem. Snad se někdy "dokopu" to zpracovat do nějakého "user friendly" návodu.
Asus používám jako cestovní pracovní nástroj. Píšu na něm články, komunikuji, zpracovávám informace. Dokonce je občas mým pomocníkem při výuce předmětu "Výpočetní Technika" na jedné soukromé škole, kde budí zaslouženou pozornost. Elegantně s ním demonstruji krásu a nenáročnost operačního systému linux. Samozřejmě lepší práci odvede až s připojeným externím monitorem a klávesnicí. Na té maličké totiž ťukám svojí šestiprstou metodou mnohem pomaleji.
Na závěr ještě historka o té závisti.
Když jsem si poprvé éééčko zapnul v kanceláři mého předchozího zaměstnavatele, šel kolem kolega z IT úseku. Začal vyzvídat, a jakmile se dozvěděl vše co jsem na něj vychrlil včetně ceny, chytil se za hlavu a povídá, "Ty vole, já si před pár dny koupil PDA za 15 litrů! Tohle by se mi líbilo víc."
Zkrátka, kdo nehledá, nenajde.
Tiskni
Sdílej:
Jak zde autor napsal, MujEEE je komunitní web. Bohužel strádá především onou komunitou. Byli pouze celkem dva cizí lidé, kteří přiložili "ruku k dílu" a napsali alespoň nějaké články. Pokud autor dodá jakýkoliv návod nebo jakoukoliv zprávu, určitě bude uveřejněna, respektive si ji v rámci systému může uveřejnit sám. Ono lehce se kritizuje, ale už hůře píše články, že?