Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Když jsem nedávno na svém Lenovo R61 updatoval jádro a nějaké další balíčky, nestačil jsem se po již zaběhnutém po-updatovském kolotoči (spočívající v dokompilování tp_smapi a testů, jestli ještě pořád fungují oba druhy suspendů, což ještě pořád není samozřejmé) divit. KThinkBat využívající tp_smapi fungovalo opět bezvadně, zato KPowersave nějak zblblo. Přestože obě baterie (jednu mám v UltraBay) byly plně nabité, KPowersave se tvářilo, jakože celkově má k dispozici právě 36 % možné energie. Čili počítalo podle rovnice: "nabitá baterie + nabitá baterie = z pouhých 36 % nabitá kombinace baterií".
Od nějaké doby se updatů jádra bojím jako čert kříže. Zkušenosti ukazují, že kerneloví vývojáři v honbě za novými funkcemi při spravení něčeho rozbijí něco jiné. Nemám jim to za zlé, hardwaru a požadavků na user-friendly je zřejmě až příliš. Ale uživatel, který chce mít funkční stroj, si tak musel vždycky vybrat. V 2.6.23, které přišlo s Fedorou 8, fungoval wi-fi ovladač ke kartě Intel3945 podivně (a hlavně neblikal LED-kou, takže člověk netušil, co se děje). Lepší variantou byl od intelu dodávaný IPW3945, který ovšem tu a tam zpanikařil a s ním celé jádro. Výsledek: výtuh.
Jádro 2.6.24 sice přineslo funkční IWL3945, nicméně při pokusu o hotplug výměnu baterky za DVD-ROM panikaří s následným výtuhem. To v 2.6.23 fungovalo bez problémů. Takže je na výběr: buď Wifi, nebo hotplug UltraBay slot. Existuje workaround, a to sice výměna zařízení v bayi ve stavu suspend-to-disk. Ale kdo by to tak chtěl provozovat navždycky, že?
Jádro 2.6.25 stále má funkční IWL3945, dokonce funguje hotplug v UltraBay slotu. Nicméně někoho napadlo, že staré rozhraní o stavu baterie v /proc/acpi
doplní novým, v /sys/class/power_supply/
. Zde poznámka: tato změna prý měla nastat už v 2.6.24 jádře, kde jsem ji však nazaregistroval. Zřejmě měl v té době někdo z Fedoří komunity dost rozumu na to, aby ji do distribučního jádra nezahrnoval.
Výsledkem je, že HAL z distribuce, na nějž spolehá KPowerSave, vidí místo dvou baterií čtyři, z nichž dvě ještě navíc blbě čte. Baterie v UltraBay slotu se mu zdá "doplňková", čili plná je pro něj prázdná a prázdná je naopak podle HALu plná. KPowerSave je vcelku oprávněně zmatené a taky se podle toho chová.
A řešení? Kompilaci se nejde vyhnout. Buď se musí zkompilovat jádro a zakázat jedno z těch dvou interfejsů. S HALem verze 0.5.10 lépe to v /sys
, protože toto HAL 0.5.10 stejně neumí číst správně (neboť špatně předpokládá, že dostane informaci od inotify, o něhož však nic nepřichází a nepřichází, a...). Nebo je nutné zkompilovat HAL. Verze 0.5.11 má tento problém vyřešený. A nebo, pokud chcete mít v systému (čímž teď myslím zejména ten balíčkovací) alespoň trochu pořádek, musíte použít balíčky z vývojové Fedory a přebalit je pro Fedoru 8.
Ani to není tak jednoduché, jak by mohlo vypadat. HAL-0.5.11 totiž chce (k přebalení) PolicyKit s verzí větší než 0.7 a pozor, PolicyKit s verzí větší než 0.7 požaduje HAL-0.5.11. Což je triviálně řešitelné, existují-li už hotové balíčky, horší už v situaci, kdy oba balíčky potřebujete přebalit. Postup, který fungoval je tedy přebalit a nainstalovat libsmbios z Fedory Development (o něj si řekne PolicyKit z Fedory Development), posléze přebalit PolicyKit a nainstalovat jen "natvrdo", tedy bez kontroly závislostí. No a teď je již možné přebalit HAL z Fedory Development a nainstalovat jej.
Na závěr již očekávané service haldaemon restart
a KPowerSave vidí opět pouhé dvě baterie se správnými kapacitami.
Naštěstí tedy řešení existuje. Stálo mě to "jen" hodinu práce a dvě hodiny studia vývojářských mailing-listů. Každopádně si do budoucna update jádra a dalších low-level záležitostí pěkně rozmyslím. Pokud tedy nepřijdu na vlastnost, která v 2.6.23 a 2.6.24 fungovala, v 2.6.25 ale ne...
P.S. Ještě doplnění týkající se všech notebooků Lenovo ?61: Pokud si myslíte, že máte-li v systému nabitou baterii, systém je zapojen k napájení a to náhle vypadne, že budete za každých okolností v pohodě, tak se šeredně pletete. A to v případě, že máte napájení přes dokovací stanici. Chlapci z Lenova se totiž domnívají, že když vypadne napájení docku, je to z hlediska notebooku to samé, jako kdybyste mu přímo z desky utrhli třeba sériový port. Nezávisle na OS (který ani nemusí být spuštěný) laptop prostě zmrzne, rychlost procesoru vyskočí na maximum a do hodiny spotřebuje baterku. Máte-li tento problém, updatujte BIOS a v něm pak zakažte pod Config -> Docking station veškerá Legacy zařízení. Přijdete tak o sériové a paralelní port v docku, odměnou však bude to, že až zase vypadne elektřina, notebook si nenechá vaši rozdělanou práci pouze pro sebe.
Tiskni
Sdílej:
/sys/devices/platform/smapi
a pak vždy zápisem hodnot lze přikázat nabíjení/vybíjení jedné nebo druhé baterky (a nastavit fůru dalších věcí). Nepochybně by to šlo démonizovat např. nějakým skriptem v cronu, který by mezi oběma baterkama třeba přepínal.