Závažná zranitelnost ohrožuje více než 100 modelů tiskáren Lexmark (pdf). Společnost Lexmark vydala bezpečnostní záplatu firmwaru. Opravovaná zranitelnost může vést ke vzdálenému spuštění libovolného kódu (CVSSv3 9.0).
Byla vydána nová major verze 2.0.0 toolkitu SQLAlchemy (Wikipedie) přinášejícího do programovacího jazyka Python podporu SQL (Structured Query Language) a ORM (Object–relational mapping). Detaily v přehledu novinek a v průvodci migrací.
Byla vydána verze 1.67.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Byla vydána nová verze 23.1 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense od této verze postavený na FreeBSD místo HardenedBSD. Kódový název OPNsense 23.1 je Quintessential Quail. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Sdružení CZ.NIC, správce české národní domény, zveřejnilo Domain Report 2022, ve kterém upozorňuje na zajímavá data spojená s doménou .CZ. Na konci roku 2022 bylo evidováno celkem 1 463 116 domén. Průměrně bylo měsíčně zaregistrováno 17 193 domén, přičemž nejvíce registrací proběhlo v listopadu (23 581) a nejméně pak v červenci (13 199). Na rozdíl od předchozích let byl poprvé v historii zaznamenán propad v počtu domén zabezpečených
… více »Infisical je open source nástroj s end-to-end šifrováním pro snadnou správu a synchronizaci proměnných prostředí (.env souborů) napříč vývojovým týmem, zařízeními a infrastrukturou. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Interaktivní rozšiřovatelný editor pro práci se strukturovanými binárním daty GNU poke byl vydán v nové major verzi 3.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Kosťa Šiškov v posledních několika týdnech na svém blogu vzpomínal na různé přispěvatele do projektu FFmpeg: konec forku Libav, úvod, …, shrnutí.
Byla vydána nová verze 3.7 frameworku Flutter (Wikipedie) pro vývoj mobilních, webových i desktopových aplikací a nová verze 2.19 souvisejícího programovacího jazyka Dart (Wikipedie).
Wine 8.0 bylo vydáno. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Tato verze dokončuje přechod na Portable Executable moduly a WoW64 (volání 64bitových knihoven ze 32bitových aplikací).
Když jsem nedávno na svém Lenovo R61 updatoval jádro a nějaké další balíčky, nestačil jsem se po již zaběhnutém po-updatovském kolotoči (spočívající v dokompilování tp_smapi a testů, jestli ještě pořád fungují oba druhy suspendů, což ještě pořád není samozřejmé) divit. KThinkBat využívající tp_smapi fungovalo opět bezvadně, zato KPowersave nějak zblblo. Přestože obě baterie (jednu mám v UltraBay) byly plně nabité, KPowersave se tvářilo, jakože celkově má k dispozici právě 36 % možné energie. Čili počítalo podle rovnice: "nabitá baterie + nabitá baterie = z pouhých 36 % nabitá kombinace baterií".
Hledám za sebe náhradu v pozici správce malé linuxové sítě (její linuxové části, v případě zájmu klidně i té windowsovské)) Astronomického ústavu MFF UK v Praze (protože současně učit, bádat a ještě řešit počítače je nad mé možnosti).
Co je náplní?
Před dávnou dobou jsem zde psal o postupu zprovoznění linuxu na notebooku Asus M6B00R. Ozval se mi Peter Lehotský, že je vlastníkem stejného kousku a konzultovali jsme některá další nastavení a problémy. On je pak autorem postupu, jak zprovoznit na tomto stroji 3-D akceleraci (ATI proprietární ovladače karty série IGP ve 3-D nepodporují). Jak tedy vypadají relevantní části xorg.conf
, který sem po domluvě umisťuji?
Volba toho správného notebooku je velmi těžká věc. Zvláště, máte-li nějakým způsobem omezený rozpočet. Často je nutné přistoupit k nejrůznějším kompromisům a vybírat z nabídky méně renomované firmy sestavu, jež splňuje za příslušný peníz všechny požadavky. Ve stejné situaci jsem se v březnu ocitl i já.