V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Když jsem nedávno na svém Lenovo R61 updatoval jádro a nějaké další balíčky, nestačil jsem se po již zaběhnutém po-updatovském kolotoči (spočívající v dokompilování tp_smapi a testů, jestli ještě pořád fungují oba druhy suspendů, což ještě pořád není samozřejmé) divit. KThinkBat využívající tp_smapi fungovalo opět bezvadně, zato KPowersave nějak zblblo. Přestože obě baterie (jednu mám v UltraBay) byly plně nabité, KPowersave se tvářilo, jakože celkově má k dispozici právě 36 % možné energie. Čili počítalo podle rovnice: "nabitá baterie + nabitá baterie = z pouhých 36 % nabitá kombinace baterií".
Hledám za sebe náhradu v pozici správce malé linuxové sítě (její linuxové části, v případě zájmu klidně i té windowsovské)) Astronomického ústavu MFF UK v Praze (protože současně učit, bádat a ještě řešit počítače je nad mé možnosti).
Co je náplní?
Před dávnou dobou jsem zde psal o postupu zprovoznění linuxu na notebooku Asus M6B00R. Ozval se mi Peter Lehotský, že je vlastníkem stejného kousku a konzultovali jsme některá další nastavení a problémy. On je pak autorem postupu, jak zprovoznit na tomto stroji 3-D akceleraci (ATI proprietární ovladače karty série IGP ve 3-D nepodporují). Jak tedy vypadají relevantní části xorg.conf
, který sem po domluvě umisťuji?
Volba toho správného notebooku je velmi těžká věc. Zvláště, máte-li nějakým způsobem omezený rozpočet. Často je nutné přistoupit k nejrůznějším kompromisům a vybírat z nabídky méně renomované firmy sestavu, jež splňuje za příslušný peníz všechny požadavky. Ve stejné situaci jsem se v březnu ocitl i já.