Typst byl vydán ve verzi 0.14. Jedná se o rozšiřitelný značkovací jazyk a překladač pro vytváření dokumentů včetně odborných textů s matematickými vzorci, diagramy či bibliografií.
Specialisté společnosti ESET zaznamenali útočnou kampaň, která cílí na uživatele a uživatelky v Česku a na Slovensku. Útočníci po telefonu zmanipulují oběť ke stažení falešné aplikace údajně od České národní banky (ČNB) nebo Národní banky Slovenska (NBS), přiložení platební karty k telefonu a zadání PINu. Malware poté v reálném čase přenese data z karty útočníkovi, který je bezkontaktně zneužije u bankomatu nebo na platebním terminálu.
V Ubuntu 25.10 byl balíček základních nástrojů gnu-coreutils nahrazen balíčkem rust-coreutils se základními nástroji přepsanými do Rustu. Ukázalo se, že nový "date" znefunkčnil automatickou aktualizaci. Pro obnovu je nutno balíček rust-coreutils manuálně aktualizovat.
VST 3 je nově pod licencí MIT. S verzí 3.8.0 proběhlo přelicencování zdrojových kódů z licencí "Proprietary Steinberg VST3 License" a "General Public License (GPL) Version 3". VST (Virtual Studio Technology, Wikipedie) je softwarové rozhraní pro komunikaci mezi hostitelským programem a zásuvnými moduly (pluginy), kde tyto moduly slouží ke generování a úpravě digitálního audio signálu.
Open source 3D herní a simulační engine Open 3D Engine (O3DE) byl vydán v nové verzi 25.10. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
V Londýně probíhá dvoudenní Ubuntu Summit 25.10. Na programu je řada zajímavých přednášek. Zhlédnout je lze také na YouTube (23. 10. a 24. 10.).
Gemini CLI umožňuje používání AI Gemini přímo v terminálu. Vydána byla verze 0.10.0.
Konference OpenAlt 2025 proběhne již příští víkend 1. a 2. listopadu v Brně. Nabídne přibližně 80 přednášek a workshopů rozdělených do 7 tematických tracků. Program se může ještě mírně měnit až do samotné konference, a to s ohledem na opožděné úpravy abstraktů i případné podzimní virózy. Díky partnerům je vstup na konferenci zdarma. Registrace není nutná. Vyplnění formuláře však pomůže s lepším plánováním dalších ročníků konference.
Samsung představil headset Galaxy XR se 4K Micro-OLED displeji, procesorem Snapdragon XR2+ Gen 2, 16 GB RAM, 256 GB úložištěm, operačním systémem Android XR a Gemini AI.
Před konferencí Next.js Conf 2025 bylo oznámeno vydání nové verze 16 open source frameworku Next.js (Wikipedie) pro psaní webových aplikací v Reactu. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Sedím si tak u svého miláška (PC) a vtom na mě blikne okno se zprávou, která obsahovala odkaz. A pod ním zprávu ať na té stránce dám hlasovat. Kouknul jsem na tu stránku a viděl jsem foto dívky přítele, který mi to poslal. Nevěděl jsem o co jde, ale řekl jsem si, že mi kliknutí nic neudělá. Druhý den mi to ale nedalo a začal jsem zjišťovat o co v tom hlasování jde.
Zjistil jsem, že se jedná o anketu, ve které se volí Miss sympatie šumperských májových slavností. Když jsem se podíval na kandidátky, zjsitil jsem, že je mezi nimy i jedna má dobrá kámoška. Která je podle mě více sympatická než přítelkyně mého kámoše (teda alespoň pro mě). Nemohl jsem si nevšimnout, že nejvíce hlasů má právě kámošova přítelkyně. Ono ani není divu, pokud ten odkaz rozeslal šem svým kámošům. Ostatní kandidátky toto pokud vím nedělaly, teda spíš naopak. Doufaly, že je nikdo na netu neuvidí
. Prišlo mi nefér, aby vítězku určilo to, že její přítel šíří odkaz na její foto všude možně.
První moje reakce byla, že do svého blogu hodím odkaz na moji favoritku. Nejspíš by to pomohlo a ona by i vyhrála. Jenomže mi došlo, že by to bylo to samé co udělal kámoš. Ještě jsem uděla skriptík, kterým můžu přidávat kolik hlasů chci. Jenže opět je to nefér, takže ho používat nebudu (už jsem ho použil kvůli ověření funkčnosti). Nakonec jsem se vrátil k myšlence blogu, ale tentokrát trochu jiným způsobem. Rozhodl jsem se, že jsem dám odkaz na stránku, kde jsou všechny kandidátky a ať si každý vybere tu svou. Tím zajistím fair-play a hlavně potencionálně vysoký počet hlasujících. Čímž bych mohl odstranit rozdíly, vzniklé nečistou hrou.
Proto vás prosím věnujte chvíli vašeho drahoceného času a vyberte si svoji kandidátku na této adrese: http://www.ityden.cz/index.php?Foto=53
Tiskni
Sdílej:
Nemohl jsem si nevšimnout, že nejvíce hlasů má právě kámošova přítelkyně.A předejdu další otázce a rovnou řeknu, že to, že se pro ni nemá hlasovat, jsi "řekl" tím, žes naznačil, že svoje hlasy dostala nepoctivě nebo přinejmenším pochybným způsobem.
. Jinak tím předejití mdalší otázky si mě dostal
. J asi bych si zvolil možnost že raděj postojím
.
)
.
No, působí to na mě zhruba stejně jako volba miss u mladýho ve školce... Tadle věková kategorie mi opravdu nic neříká. Tak jsem vybral jednu, která doufám aspoň už má 15. 