Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Touchbook O ten nemám zájem. Zbytečně drahé.A hlavně by ti ho stihli dodat tak o Soudném dni…
Zobudte ma ked budu pouzitelne ARM servery so 4 sata portami...
Internet - kde muzi su muzi, zeny su muzi a deti su agenti FBI
LOL, ty si pako. Ale jinak když slevíš z nároků na klávesnici, tak je zařízení opravdu jako hub po dešti.Už od prvních náznaků vývoje netbooku na platformě ARM jsem snil o čtyřjádrovém ARMu s displayPortem, SSD diskem, samozrějmě s pasivním chlazením.
ale stejně je to experimental a člověk to musí hackovat.
Koukaje na tu nabídku si říkám, že slevit asi nebyl ten správný výrazMueh?
Navíc, bez klávesnice to jaksi není note/net/blehbook. Sou lidi co nechcou tablety a podobné věci.Tak tohle jsou jen marketingové (popř. zmrdspeakové) kecy. Sám mám takový netbook/tablet a ta klávesnice není nic víc než vyvedená USB sběrnice a na ni USB klávesnice jako klasické HID zařízení. Není nejmenší problém ji odpojit a připojit si libovolnou jinou USB klávesnici. A vzhledem k tomu, že na tom mém zařízení to moc neslouží ani jako stabilizace, tak si zevnitř většinou připojím BT a skrze to obyčejnou BT klávesnici (ale dělají si všelijak miniaturní). S myšidlem stejně tak.
Ono to je hlavně problém, že se výrobci nechce začít soupeřit s x86 platformou a tak se ARM strká jen do mobilů apod.Částečně za to můžou i výrobci. Co jsem se díval na TI, tak po jednotlivých kusech OMAP vůbec neprodávají, ve větším množství také ne, ale spíš velkoodběratelsky. Druhý problém je, že ty potvory nemají vůbec žádné patice, ale všecko se letuje napevno na desku (ale to už asi tak moc nevadí). Ono je to tak prostě dáno výrobci a hotovo.
a jednak nejsem manažerJo, jo. První potřebná věc, když chce člověk navrhnout desku.
Částečně za to můžou i výrobci. Co jsem se díval na TI, tak po jednotlivých kusech OMAP vůbec neprodávají, ve větším množství také ne, ale spíš velkoodběratelsky. Druhý problém je, že ty potvory nemají vůbec žádné patice, ale všecko se letuje napevno na desku (ale to už asi tak moc nevadí). Ono je to tak prostě dáno výrobci a hotovo.Při vytvoření firmy by to nebyl problém a pak by mělo jít to i prodávat po kouskách. Patice by se pro soupeření s PC opravdu hodila.
Jo, jo. První potřebná věc, když chce člověk navrhnout desku.Hehe, ale po navrhnutí co dál, maximálně se zeptat výrobce nebo si šetřit něco mezi litrem a dvěma na zakázkovou výrobu. Ten manažer byl pro založení firmy, například bych nevěděl, jak vůbec vytvořit obchodní síť, vlastně by mě to ani nebavilo (na rozdíl od technologie).
Při vytvoření firmy by to nebyl problém a pak by mělo jít to i prodávat po kouskách. Patice by se pro soupeření s PC opravdu hodila.Patice by šla vyrobit... Kus většího plošáku, z jedné strany piny, z druhé na BGA napájený procesor. Pravda, s protikusem by byl trochu větší problém.
Ten první odkaz vypadá dobře. Druhý: bohužel francouzsky neumím. Ale stačí názvy, fotky a videa:D
20% navíc není zas tak máloIMHO v tomhle případě jo zajímalo by mě to v případě, kdybych při dojíždění vlakem měl místo cca 3 h volnýho času 5,5 h, a byl to rozdíl, jestli mi to tak akorát vystačí, nebo se budu muset hodinu zabavit jinak, ale to je velmi speciální situace nebo kdybychom se bavili o rozdílu 7 h vs 8,5 h - jestli to pokryje pracovní dobu, člověk může celej den lítat po meetingách a dobít přes noc, anebo jestli mu to na začátku posledního meetingu chcípne ale 6 h je furt málo.
Dále má celkově menší odběr, takže stačí zdroje energie jako solární článek,viz odpověď Gruntovi
dynamo na kole nebo ruční mlejnek a la OLPCa to ti v našich podmínkách a při předpokládaném využití (i.e. doufám, že si to autor nekupuje na túru do Himalájí) přijde jako reálné?.
zajímalo by mě to v případě, kdybych při dojíždění vlakem měl místo cca 3 h volnýho času 5,5 h, a byl to rozdíl, jestli mi to tak akorát vystačí, nebo se budu muset hodinu zabavit jinak, ale to je velmi speciální situace nebo kdybychom se bavili o rozdílu 7 h vs 8,5 h - jestli to pokryje pracovní dobu, člověk může celej den lítat po meetingách a dobít přes noc, anebo jestli mu to na začátku posledního meetingu chcípne ale 6 h je furt máloTohle je prostě klasické manažerské vykrucování (či ono je to spíš ve své podstatě jen to vykrucování). V takových jednotkách nemá naprosto cenu se bavit. Validní jednotky jsou Watty, Volty, Ampéry, mA, Ah, kg, atd. Prostě to ber tak, že ARM má většinou příkon o nějaký ten řád menší než klasická x86. Takže když na nějakou baterii bude schopen nějaký x86 běžet 6h, ARM třeba na tu stejnou baterii bude schopen běžet třeba 12h (jen střílím, nic společného s realitou). A nebo bude mít ARM stejnou dobu běhu na jednou tak lehčí baterii. Když sebou budeš tahat baterii tankovou, tak na to poběžíš třeba týden, usw., usw. Vždyť to je matematika základní školy. To by snad i nějaký manažer mohl zvládnout, ne? Teda nehledě na fakt, že ani technologie baterií není úplně stejná a je pekelný rozdíl mezi nějakou Ni-Cd gelovkou a olověnou mrchou. A nebo ti to snad mám proměřit?
a to ti v našich podmínkách a při předpokládaném využití přijde jako reálné?To je snad nějaký vtip, ne? Co chceš aby na tebe někdo vybalil všechny use case nebo co? Pro nějakého kolaře, který si přihodí ke kolu nějaké lepší dynamo? No já nevím.
... A nebo ti to snad mám proměřit?opravdu nerozumím, co tím básník chtěl říci teorie sice hezká, ale co to vypovídá o tom výsledném řešení? - proč bych měl počítat volty, ampéry a watty, když mě jenom zajímá, jak dlouho to pojede? ... třeba když někdo chce vyúčtovat elektriku, tak mu taky řekneš, že je úplně blbej, když si chce jenom opsat údaj z elektroměru, a že by místo toho měl řešit, kterým spotřebičem jak dlouho protejkal jakej proud při jakým napětí atd.?
ano prosím - já mám totiž děsně slabou fantazii a nicmoc mě nenapadá jo ještě bych podotknul, že původní příspěvek jsem psal v kontextu blogu, kde sice autor plánované použití neupřesňuje, ale o těch Himalájích apod. tam nepíše, takže jsem si dovolil předpokládat, že to na nicmoc speciálního nechce, jinak by se pochlubil ...a to ti v našich podmínkách a při předpokládaném využití přijde jako reálné?To je snad nějaký vtip, ne? Co chceš aby na tebe někdo vybalil všechny use case nebo co?
Pro nějakého kolaře, který si přihodí ke kolu nějaké lepší dynamo? No já nevím.no to já taky nevím ... nedovedu si představit cyklistu, kterej se bude dřít s dynamem, aby si dobil počítač, místo toho, aby se domluvil, že si ho dobije ze sítě v hospodě, kde zastaví na oběd
nedovedu si představit cyklistu, kterej se bude dřít s dynamemRekuperace
Prostě to ber tak, že ARM má většinou příkon o nějaký ten řád menší než klasická x86.Mozna tak procesor, a tam rozdil proti Atomu maly. Ale kdyz vezmu cely system pro netbook, je to jen mala cast z cele spotreby. Viz zminena Efika - na webu uvadeji 'mene nez 12 W', muj Eee 901 (s x86 Atomem) ma spotrebu cca 7 W. Tedy otazka by mela znit: objevi se netbooky s ARMem, u kterych nasazeni ARMu prinese vyznamne vyhody (proti soucasnym x86)?
200–800 MHz. Konkrétně se jedná o model E8101B.
ARMy „nepotřebují“ chipset, protože se prodávájí do něj již zabudované. Kde jinde byste chtěl vzít USB, PCI, ATA a jiné sběrnice, zvukovku, grafiku a tak dále? Ono se sice dá všechno narvat to jednoho čipu a periferie připojit přes GPIO, ale vznikne z toho pak taková proprietární cihla, kde než se zjistí, jak ji naprogramavat, tak ji výrobce přestane vyrábět.
Jo to chápu, nestihnout o 2 hodiny nasere míň než nestihnout o 10 minutpodle toho co ... pokud jde třeba o nějakou prezentaci, tak poslední tři slajdy na deset minut se třeba dají odvykládat z hlavy, celá 2 h přednáška jen těžko.
Nicméně pokud je alternativa normální notebook (2.7kg), tak ten doplněk hmotnosti není problém použít pro akumulátor.lidé jsou různí, mě třebas poněkud sere tahat dva kusy hw když bych mohl jeden, navíc na tu výměnu je to potřeba vypnout ...
celá 2 h přednáška jen těžkoTakový přednášky bejvaj v učebnách, kde je rozhodně elektřina. V reálu jsem dokonce viděl jak si přednášející přednáškou ten noťas nabil
mě třebas poněkud sere tahat dva kusy hw když bych mohl jeden, navíc na tu výměnu je to potřeba vypnout ...No zde je fakt místo na vylepšení designu. Bylo by zajímavý dělat baterie podle velikosti, tak aby různé kapacity měnily třeba tloušťku samotného zařízení (ten kdo by měl jen síť, tak by měl ultraslim
tož na okraj bych poznamenal, že přednášky nebývají jenom v učebnách nabít noťas během přednášky = nutnost tahat zdroj; tím se nám opět jaksi ztrácí výhoda výdrže na baterku, to už mi stačí akumulátor na deset minut než přejdu od jedný zásuvky k druhý ...celá 2 h přednáška jen těžkoTakový přednášky bejvaj v učebnách, kde je rozhodně elektřina. V reálu jsem dokonce viděl jak si přednášející přednáškou ten noťas nabil.
no a vo tom to je, že prostě současný řešení stojí za prd, nevidim v nich výhodumě třebas poněkud sere tahat dva kusy hw když bych mohl jeden, navíc na tu výměnu je to potřeba vypnout ...No zde je fakt místo na vylepšení designu. ...
ale stejně mi to nějak neleze do palice, k čemu ta superúspornost je, když v tom podstatným parametru pro cestování na tom není o moc líp než "normální" řešení ...Si pak přečti můj poslední blog.
aha, níže se nějaké takové zmiňujíOno někdy stačí být trochu v obraze a neplkat naprázdno.
no a proč to v tom odkazovaném stroji není?Já jsem odkazoval nějaký stroj?
o jaké výdrži bychom se tu bavili potom?To ti já neřeknu, záleží to na mnoha parametrech, rozptyl odhadů může být klidně i řádový. Není to moje oblast. Já jsem před pár lety říkal, že chci laptop, kterému nedojde baterka, pokud ho budu dávat vždy před spaním nabíjet. Okolní lidi na mě koukali jak na blázna, ale dneska už se to umí postavit a dá se to koupit, a to s víceméně obyčejným LCD. Jestli příští upgrade bude takový, že na udržení počítače v chodu nebudu potřebovat elektrickou síť, a stále se vejdu do rozumné váhy a skladnosti, proč ne. Nevidím technologický limit, který by tomu mohl nadlouho bránit.
sorry, fakt nezvládám usledovat u úplně všeho, která technologie už někde v praxi funguje a která je na papíře - a vzhledem k tomu, že řeč byla o konkrétním stroji, který tuto technologii nevyužívá ... no, takže místo obecného "dokud nebudou" jsem měl napsat "dokud v té Toshibě budou s displayem lpět na současné technologii" ... btw, řekneš mi ty z hlavy, například jaký materiál je v současnosti nejoblíbenější na výrobu Orlice?aha, níže se nějaké takové zmiňujíOno někdy stačí být trochu v obraze a neplkat naprázdno.
ne, autor blogu, a já jsem na začátku threadu psal, o kterém stroji je řeč - aspoň by sis mohl přečíst, nač vlastně reaguješ ...no a proč to v tom odkazovaném stroji není?Já jsem odkazoval nějaký stroj?
Tak si tam místo spojky „a“ představ spojku „nebo“.Ono někdy stačí být trochu v obraze a neplkat naprázdno.sorry, fakt nezvládám usledovat u úplně všeho, která technologie už někde v praxi funguje a která je na papíře
aspoň by sis mohl přečíst, nač vlastně reaguješ ...Abys neměl potíže se sledováním vlákna, budu citovat, na co jsem tedy reagoval:
no, takže, jak jsem to prolít, to chceš napájet ze solárních článků ... hm, dobrej nápad tahat si s sebou ještě elektrárnu; jak píše kolega níže, dost podstatnou částí spotřeby je displej, a tam neušetříš, leda že ho zmenšíš - což někomu může vyhovovat, mně ne, bavíme se o něčem barevném okolo 10", ne? - takže mi to nepřijde na to cestování moc reálný, i když snížíš spotřebu procesoru na nula nula prdMoje reakce byla, že i displeje se vyvíjí. Pokud s tím máš nějaký, problém, je mi líto, ale já ti ho řešit nebudu.
ty potíže máš především ty na "proč to v tom odkazovaném stroji není?" jsi odpověděl "Já jsem odkazoval nějaký stroj?", což je pitomina, a ještě větší pitomina je tvářit se, že odpověď na tuto tvoji odpověď se ve skutečnosti týká odpovědi o tři příspěvky vejš - ne, fakt netýkáaspoň by sis mohl přečíst, nač vlastně reaguješ ...Abys neměl potíže se sledováním vlákna, ...
WTF? Ty už si snad ze mě musíš dělat normálně prdel, čoveče. Si to přečti, ne? Jako zas elektrárnu proboha? Vždyť jedním z pravidel je, že samotné panely nesmí být větší než zadní strana zařízení. Váha panelů je pár gramů, takže nic čeho by si normálně vyvinutý člověk (pokud teda ovšem asi není kavol) mohl všimnout a jinak už nevím teda.moc písmenek ...
no, takže, jak jsem to prolít, to chceš napájet ze solárních článků ... hm, dobrej nápad tahat si s sebou ještě elektrárnu;
hm, dobrej nápad tahat si s sebou ještě elektrárnu; jak píše kolega níže, dost podstatnou částí spotřeby je displej, a tam neušetříš, leda že ho zmenšíš - což někomu může vyhovovat, mně ne, bavíme se o něčem barevném okolo 10", ne?Není displej jako displej. I ty existují s různými spotřebami při stejné velikosti. Zatím souhlasím, že displej a podobné periferie jsou jednoznačně na špičce toho listu, takže nemá cenu vymýšlet nějaké super-úsporné algoritmy a tak, ale ani to nemusí být věčné. Bohatě by stačilo kdyby ty displeje měly nějaký vstup pro světlo, fotodiodu co by měřila množství vstupujícího světla a jen by k tomu přičetla nějaké množství svojí diodou pro dosažení určité úrovně (, která by jen tak mimochodem nemusela být vůbec statická, ale závislá na světlosti okolí, zase nějakou fotodiodou). Problém je pouze to, že u libovolného systému třeba s tím OMAPem je ten OMAP z pohledu spotřeby zanedbatelnou položkou. U některých x86 systému to zas tak automaticky neplatí.
takže mi to nepřijde na to cestování moc reálný, i když snížíš spotřebu procesoru na nula nula prdOk. Končím. I porovnávání penisů mělo větší smysl než tato diskuse.
WTF? Ty už si snad ze mě musíš dělat normálně prdel, čoveče. Si to přečti, ne?sorry, ale fakt mě nezajímají vnitřnosti nějakýho hudebního přehrávače atd. jestli je tam něco relevantního, tak to odkaž konkrétně
Jako zas elektrárnu proboha? Vždyť jedním z pravidel je, že samotné panely nesmí být větší než zadní strana zařízení. Váha panelů je pár gramů, takže nic čeho by si normálně vyvinutý člověk (pokud teda ovšem asi není kavol) mohl všimnout a jinak už nevím teda.mno, píšeš tam něco o tom, že článek, co jsi měřil, je pěkně v prdeli, pokud nemá ideální podmínky takže potřebuješ patřičnou rezervu, aby to chodilo i za normálních podmínek, k tomu nějak dořešit kolísání - nejspíš rvát to do nějakýho akumulátoru, a k tomu elektronika okolo ... jednu takovou hračku si předloni vzal kámoš na vodu ... že prej na dobíjení mobilu, no tak bylo to dvakrát větší a těžší než oba naše mobily dohromady, na dobíjení FreeRunneru se to nechytalo, tu jeho mrchu to trošku utáhlo, takže po tejdnu mu akorát tak docházela šťáva, zatímco bez dobíjení by to měl na 3-4 dny, a to jsme měli sluníčka docela dost
Není displej jako displej. I ty existují s různými spotřebami při stejné velikosti. Zatím souhlasím, že displej a podobné periferie jsou jednoznačně na špičce toho listu, takže nemá cenu vymýšlet nějaké super-úsporné algoritmy a tak,no aspoň na něčem že se shodnem
ale ani to nemusí být věčné.ovšem začali jsme okolo zařízení na trhu ... jo, třeba časem budeme mít teleporty a replikátory a jánevímco, ale o tomhle ten blog jaksi asi nebyl
možná by měla větší smysl, kdyby ses nevěnoval "co by kdyby" ... třeba má ta platforma úžasnej potenciál, ale řešení na ní postavený, který vidím, pro mě jaksi postrádá nějaký výhody, proč bych ho měl volit; když to má bejt úsporná platforma, tak bych čekal řešení, kde se ta úspornost projeví nějakou reálnou výhodou (ok, pořád je tady ta váha, na druhou stranu zase větší displej a další ... nicméně pokud se budem držet 10", tak Intelí netbooky kolem toho kila váží taky, a ve výdrži si nezadaj)takže mi to nepřijde na to cestování moc reálný, i když snížíš spotřebu procesoru na nula nula prdOk. Končím. I porovnávání penisů mělo větší smysl než tato diskuse.
a pokud x86 cpu nejede naplnoNo a to bude asi ten největší rozdíl. Když ARM jede naplno tak žere nějaký ten Watt. A je rozdíl shlédnout jeden film na tankovou baterii a tři filmy na baterii o velikost pár AAA článků, ne?
mne sa paci ten Efika Smarttop za 95eur. len neviem ako je to s dodanim zo zahranicia este som nic takehoto neobjednaval mimo SK republiku
To vypadá mocně. Ješte by se hodila nějaká skládací klávesnice do kapsy:)
že to nemá žádný výstup na ext. monitorAno, to je blocker, a proto jsem vlastně nakonec rád, že AI sabotovala moji objednávku TouchBooku.
Taky neexistuje větší než ta std. tříčlánková baterka.Co nějaká, ehm, „neoriginální“?
ale to existují i GPU do USBFunguje to v Linuxu?
HDMI nebo DVI má většina nových (i starších) monitorů a nové projektory (třeba ty ultramobilní) mají taky HDMI.Já to chápu, ale zatím bych na notebooku pouze HDMI mít nechtěl, protože tyhle nové projektory ještě nejsou ani zdaleka všude.
Notebook? Moc velkejNo právě, to je super!
a těžkej.To pak holt záleží, jestli s tím na zádech zdoláváš Mt Everest nebo jen cestu do školy, atp.
Já bych to nechtěl zkoušet ani na tom netbooku, poslyšA já ani na notebooku. Ale když nemáš jinou možnost, tak jsi rád, že jsi rád.
No právě, to je super!No, ne. Patnáctka už je na přenášení prostě moc ohromná a nevejde se do normálního batohu (nebo alespoň ne k jiným věcem) navrhovaného na A4. A na větší batoh bych potřeboval ještě větší nosič a… a… prostě by to bylo naprd.
To pak holt záleží, jestli s tím na zádech zdoláváš Mt Everest nebo jen cestu do školy, atp.EEE jde vzít i do jedné ruky.
Patnáctka už je na přenášení prostě moc ohromná a nevejde se do normálního batohu (nebo alespoň ne k jiným věcem) navrhovaného na A4.
Definuj normální batoh.
EEE jde vzít i do jedné ruky.
A? Já taky nosím svou 2,5kg příšeru v jedné ruce, dokonce za hranu.
Definuj normální batoh.Takový, jaký mám já a jaký se akorát vejde do mého košíku (asi 45×35 cm, teď to měřit nepůjdu).
A? Já taky nosím svou 2,5kg příšeru v jedné ruce, dokonce za hranu.No dobře, tak pohodlně a snadno do jedné ruky…
Takový, jaký mám já a jaký se akorát vejde do mého košíku (asi 45×35 cm, teď to měřit nepůjdu).
Můj normální batoh je na 15,4" laptop dělaný a mé dřívější (jinak cílené!) batohy na tom nebyly "hůře". Cyklistickým osmilitrovým batůžkem argumentovat nehodlám, protože to je extrémně malý batoh.
No dobře, tak pohodlně a snadno do jedné ruky…
Chtělo by to transformovat tukové zásoby na svalstvo.
Proč? Tuk je mnohem lepší investice než svalstvo - zhodnocuje se (t.j. přibývá) mnohem snáz a rychlejiChtělo by to transformovat tukové zásoby na svalstvo.
Můj normální batoh je na 15,4" laptop dělaný a mé dřívější (jinak cílené!) batohy na tom nebyly "hůře". Cyklistickým osmilitrovým batůžkem argumentovat nehodlám, protože to je extrémně malý batoh.No jo, ale prostě nebudu nosit někam na chvíli mnohem větší batoh jenom kvůli tomu, aby se mi tam vešla obluda…
Chtělo by to transformovat tukové zásoby na svalstvo.Pff
Ne, nedá se na tom mj. programovat. Na netbooku to jde... velmi pohodlně. Totéž platí pro práci s nějakými dokumenty, brouzdání po webu nebo koukání na filmy.Jestli se ti na netbooku velmi pohodlně programuje, tak to gratuluju, ale pak máme dost rozdílný představy. A když se to tak vezme, brouzdat web a čumět na filmy můžu i na tom mobilu. Na filmy moc malej displej? Jistě, ale to má i netbook...
Jinak u filmů je mi to fakt jedno, vzhledem na co a v jaké kvalitě koukám.Tak vzhledem k tomu, že něco takového se dá většinou natlačit skoro až do ksichtu, je to stejně vcelku šumák. Akorát se tím ušetří místo. Na velikosti nezáleží. Akorát mobil už mi přijde hodně malý (pokud teda člověk nevlastní krávu podobnou té Ďolíkové).
Jestli se ti na netbooku velmi pohodlně programuje, tak to gratuluju, ale pak máme dost rozdílný představy.1024×600 je docela dostatečné rozlišení na fullscreen textový editor. Paradoxně nejvíc mi při tom vadí, že mám displej moc nízko (a taky absence numerického bloku na klávesnici). Jsem zvyklý mít klávesnici o 25 cm níž než displej.
Na mobilu nemůžeš třeba rozjet Maximu a jiné plnohodnotné programy z linuxu. (pokud nemáš N900)
Asi nic moc co by se nedalo udělat na mobilu, který se vleze do kapsy.No, pokud bych si k tomu mobilu nosil klávesnici a alespoň 9" displej, tak bys měl pravdu. Ale to pak je rozměrově jako ten 10" notebook… Na rovinu, já zase nevidím smysl notebooků nad 14". Pro takový stroj bych prostě neměl využití.
Mně popravdě docela uniká smysl podobných zařízení. Co na tom člověk může dělat?Naprosto cokoliv? Vetšinou je na tom schopný běžet Angström (či jiná OpenEmbedded distribuce), Ubuntu a nebo něco takového. Já si to hodně oblíbil v poslední době, a co jsem trochu vytunil jack, na sledování filmů v posteli. Rozhodně pohodlnější než nějaký kravský notebook a na mobilu se to zas sleduje docela blbě a ještě horší se na tom mém píše. Akorát budu muset sehnat klávesnici co se vleze pod peřinu. Jinak jsem na tom navlhnul a odzkoušel i nějaké zvukové filtry, takže na takové blbůstky to má výkonu dost. Dále je to možné bez klávesnice využít jako takový ten tabulkový počítač alias Jeffersonův ústav (na takové střeše se s nějakým 5kg monstrem fakt moc dobře neoperuje) a také se to ještě docela hodí do přírody (je to většinou odolnější než klasické x86 s točícími se hadry). Jediným omezením takových zařízení je fantazie vlastníka. Jinak teď hledám ještě nějaké zařízení, velikost něco mezi tabletem a mobilem (tzv.
tak akorát).
a RISC architekturu si udělala uvnitř čipu a navenek stále zůstala CISCem.Tedy jinak, že x86 se změnila na RISC, což se může i brát jako převálcování CISCa RISCem.
právě ARM prohrává, protože platfroma x86 neustále tento poměr zlepšujeNebo taky, že ARM drží na svém globálním minimu a x86 se po krůčkách limitně přibližuje. ... Vše je relativní.
ARM to prohraje a za takových 10, spíše 15 let bude ARM plarfotma bojovat o přežití.Určitě ne, například ad jiná diskuze, ty nový dvě jádra jsou prej pro snížení latence při přerušení
Architektura x86 je velmi flexibilní a x86 je v podstatě emulátor, kdy x86 strojové instrukce nemají skoro nic společného s architekturou procesoru a nijak jí výrazně neurčují.Tedy pokud by něco válcovalo ARM, tak to je vnitřní RISC emulující x86 a ne samotná x86. Docela by mě zajímalo o kolik by se zrychlil ARM kdyby byl taky jen emulovaný mikrokódem.
ARM díky tomu, že stroják a architektura byla našitá k sobě získal velmi nízkou spotřebu, ale v zásadě při jakékoli změněn jí postupně ztrácí.No a dokud jí neztratí (bude úspornější), tak bude pořád lepší.
Obzvláště výživné je to ve vstupech a výstupech, kde sice máte namapováno zařízení jako paměťovou buňku, ale změnit třeba jediný bit je sekvence minimálně dvou instrukcí, ale často více (protože stroják ARMu nedokáže do registru ani natáhnout libovolnou konstantu, jen některé, zbytek se musí tahat jako konstanta z paměti).x86 taky nemá Jazelle a že by vlastně stačilo jen změnit dekódovací tabulku mikrokódu
Rychleost reakce na přerušení je rovněž katastrofálně pomalá.2x 2 miliardy hodinovejch taktů, v tom se přerušení ztratí bezproblému. Třeba oproti 5x86 je to tak 120x rychlejší. Každopádně se víc času ztratí při samotné obsluze. Navíc jak jsem psal, tak v OMAP5 jsou navíc dvě jádra speciálně pro I/O obsluhu. V normální PC aplikaci rozhodně nepotřebuješ reagovat na přerušení tak rychle. Pokud si myslíš opak, tak prosím napiš příklad.
já to říkal už dávno, které se přizpůsobuje aktuální situaci. Tudíž se nebudu vůbec rozčilovat a budu reagovat pouze na jedinou věc:
A poměr výkon/spotřeba právě ARM prohrává[citation/proof needed]. Teda samozřejmě za předpokladu, že to všechno rozšíříme o poměr výkon/cena/spotřeba.
Jak se tak na to dívám, asi to píše schválně všechno naopak, že?asi ... ještě jsi zapomněl napsat, že kolo je technologie stará tisíce let, a proto je bezpodmínečně nutné, aby byla nahrazena
Tiskni
Sdílej: