V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Už několik týdnů marně přemýšlím o tématu diplomky. Rád bych něco kolem počítačové grafiky, především OpenGL (ES 2.0) a potřeboval bych poradit.
Momentálně dělám s kamarádem aplikace pro webOS 3 (pohled na TouchPad s webOS 3 na abclinuxu) v JavaScriptu a HTML 5. Zajímám se o OpenGL, nyní čtu OpenGL Programming Guide: The Official Guide to Learning OpenGL, Versions 3.0 and 3.1 (7th Edition) a už mám objednanou OpenGL® ES 2.0 Programming Guide. Chtěl bych něco udělat pro MeeGo, protože je otevřenější (na webOS zatím není ofic. SDK pro Linux). Předtím jsem v Maemo (předchůdce MeeGo) dělal bakalářku Aplikace pro mobilní platformu Maemo a tento systém už zhruba znám. Navíc Intel dokonce nabízí podporu zajímavým projektům pro MeeGo platformu (Accelerator ):
What is Intel AppUp developer program Accelerator?
Intel AppUp developer program Accelerator is a component of the Intel AppUp Application Fund. Under this program, Intel will provide funding to software developers and companies looking to speed time to market for applications that bring new user experiences to netbook and tablet consumers.
Will components also be considered for funding?
Yes, this is a new expanded feature of the Accelerator program - component development.
Will you also accept applications that are based on other mobile devices?
Yes, as long as the applications are ported over to work on Intel Atom processor-based devices
What are the criteria being considered to approve funding for apps and components?
We are looking for innovative applications and components that will bring out new user experiences, show potential for growth and have a broad consumer appeal.
Máte s tím někdo zkušenosti?
Zatím mám u vedoucího předběžně schválené téma o OpenGL a WebGL - principy, porovnání výkonu. Moc se mi do toho nechce a rád bych téma spojil s mobilní platformou a mohl to později komerčně využít - vytvořenou aplikaci bych mohl použít na webOS, Android...
Jo a téma by mělo být obhajitelné, když splním tyto body:
Napadá vás nějaké téma? Nemusí to být něco konkrétního, potřebuju nakopnout. Děkuju
Tiskni
Sdílej:
Crayon Physics vypadá roztomile. Na Maemo jsem pařil Numpty Physics a bylo to zábavné. Tohle téma "fyzikálních simulací" mě zaujalo a určitě mrknu, na jakých modelech jsou tyto typy her založené.
Vizualizace hudby mi přijde hodně experimentální a kreativní. Asi nemám tolik času, abych si s tím hrál.
Jsem obeznámen z formálními požadavky na diplomovou práci a je mi jasné, že v diplomce musí být smysluplný text.
Např. kdybych implementoval fyzikální simulátor, mohu psát o kolizních metodách a jiných souvisejících věcech. Rovněž bych se rozepsal o mé implementaci.
Jinak dík za názor.