abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:44 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 12:22 | IT novinky

    Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 3
    včera 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 9
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    20.6. 18:11 | Komunita

    Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    20.6. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1965 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    OpenGL diplomka pro MeeGo

    28.7.2011 21:30 | Přečteno: 1178× | Projekty | poslední úprava: 28.7.2011 21:35

    Už několik týdnů marně přemýšlím o tématu diplomky. Rád bych něco kolem počítačové grafiky, především OpenGL (ES 2.0) a potřeboval bych poradit.

    Momentálně dělám s kamarádem aplikace pro webOS 3 (pohled na TouchPad s webOS 3 na abclinuxu) v JavaScriptu a HTML 5. Zajímám se o OpenGL, nyní čtu OpenGL Programming Guide: The Official Guide to Learning OpenGL, Versions 3.0 and 3.1 (7th Edition) a už mám objednanou OpenGL® ES 2.0 Programming Guide. Chtěl bych něco udělat pro MeeGo, protože je otevřenější (na webOS zatím není ofic. SDK pro Linux). Předtím jsem v Maemo (předchůdce MeeGo) dělal bakalářku Aplikace pro mobilní platformu Maemo a tento systém už zhruba znám. Navíc Intel dokonce nabízí podporu zajímavým projektům pro MeeGo platformu (Accelerator ):

    What is Intel AppUp developer program Accelerator?
    Intel AppUp developer program Accelerator is a component of the Intel AppUp Application Fund. Under this program, Intel will provide funding to software developers and companies looking to speed time to market for applications that bring new user experiences to netbook and tablet consumers.

    Will components also be considered for funding?
    Yes, this is a new expanded feature of the Accelerator program - component development.

    Will you also accept applications that are based on other mobile devices?
    Yes, as long as the applications are ported over to work on Intel Atom processor-based devices

    What are the criteria being considered to approve funding for apps and components?
    We are looking for innovative applications and components that will bring out new user experiences, show potential for growth and have a broad consumer appeal.

    Máte s tím někdo zkušenosti?

    Zatím mám u vedoucího předběžně schválené téma o OpenGL a WebGL - principy, porovnání výkonu. Moc se mi do toho nechce a rád bych téma spojil s mobilní platformou a mohl to později komerčně využít - vytvořenou aplikaci bych mohl použít na webOS, Android...

    Jo a téma by mělo být obhajitelné, když splním tyto body:

    1. Student je na tématu schopný odvést rozumný objem práce - věc, která se nenapíše za víkend.
    2. Student na něm ukáže schopnost inovativně myslet a/nebo předvede získané znalosti - buď něco vymyslím a nebo naimplementuju nějakou složitější věc, kterou jsem se při studiu materiálů k diplomove práci naučil.

    Napadá vás nějaké téma? Nemusí to být něco konkrétního, potřebuju nakopnout. Děkuju

           

    Hodnocení: 50 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    |🇵🇸 avatar 28.7.2011 23:35 |🇵🇸 | skóre: 94 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenGL diplomka pro MeeGo
    Portuj nějakou hru, to máš hromadu srandy, komerční využití (fuj!) i prostor pro porovnávání výkonu. Nebo by mohlo být super něco jako Crayon Physics říznuté fyzikálním simulátorem Step. Osobně by se mi hrozně líbila nějaká vizualizace hudby (jako je to psychedelické blikání v některých přehrávačích), která by brala v potaz hudební žánr (většina jich s rockem nebo metalem vypadá blbě, jsou "optimalizované" na tuc-tuc) -- to by mohlo být zajímavé algoritmicky.
    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ ani boha, ani pána
    29.7.2011 03:13 pc2005 | skóre: 38 | blog: GardenOfEdenConfiguration | liberec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenGL diplomka pro MeeGo
    davkol: Crayon Physics je dobrá gamesa, ale u fyzikálnějších věcí bych byl spíš pro alternativu k phunu/algodoo. Je hrozná škoda, že k tomu autor nedal k dispozici zdrojáky, protože jsem měl spolu s pár dalšími lidmi nápady na vylepšení a ještě než to autor přeměnil na to Algodoo, tak návrhy zařazoval pomalu.

    Imho za takovej podobnej simulátor, kterej by měl otevřený vývoj by ti lidi (a školy) utrhali ruce (hlavně bych si to mohl očesat o přetěžující grafický efekty a generovat vylepšující nápady na svým kompu ;-) ). Taky by bylo zajímavý mít linuxovej Pontifex s možností full 3D stavby :-D.
    29.7.2011 17:13 dejvik | skóre: 12 | blog: vysatost
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenGL diplomka pro MeeGo

    Crayon Physics vypadá roztomile. Na Maemo jsem pařil Numpty Physics a bylo to zábavné. Tohle téma "fyzikálních simulací" mě zaujalo a určitě mrknu, na jakých modelech jsou tyto typy her založené.

    Vizualizace hudby mi přijde hodně experimentální a kreativní. Asi nemám tolik času, abych si s tím hrál.

    29.7.2011 08:19 ufik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenGL diplomka pro MeeGo
    1. Diplomka neni JEN o tom NECO NAPROGRAMOVAT, ale je nutne NAPSAT a posleze i obhajit fakultou predepsane mnozstvi stran vicemene teoretickeho textu. Proto bych se drzel vedoucim navrzeneho tematu a zkusil bych: 1. Popsat co to je a jak funguje WebGL a OpenGL. 2. Nastudovat si a popsat jak funguji benchmarky pro 2D/3D grafiku. 3. Bud si vybrat nektery z existujicich benchmarku a nebo vytvorit vlastni, pomoci ktereho provedes porovnani. Tento benchmark implementovat jak pro OpenGL, tak pro WebGL. 4. Rozumnym zpusobem zhodnotit dosazene vysledky.

    Znacka ideal by bylo, kdyby oba navrzene benchmarky byly zpusteny vzdy nekolika ruznych HW konfiguracich a v zaveru by se porovnaly dosazene vysledky.

    Myslim si, ze programovani by tam melo byt dost a podle meho by nemel byt problem u obhajoby.
    |🇵🇸 avatar 29.7.2011 08:34 |🇵🇸 | skóre: 94 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenGL diplomka pro MeeGo
    Víme, jak se benchmarky takřka zpravidla míjí s realitou...
    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ ani boha, ani pána
    29.7.2011 17:07 dejvik | skóre: 12 | blog: vysatost
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenGL diplomka pro MeeGo

    Jsem obeznámen z formálními požadavky na diplomovou práci a je mi jasné, že v diplomce musí být smysluplný text.
    Např. kdybych implementoval fyzikální simulátor, mohu psát o kolizních metodách a jiných souvisejících věcech. Rovněž bych se rozepsal o mé implementaci.
    Jinak dík za názor.

    Rezza avatar 29.7.2011 10:57 Rezza | skóre: 25 | blog: rezza | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenGL diplomka pro MeeGo
    A na jake skolce? Neco by se dalo domluvit :)
    29.7.2011 17:36 dejvik | skóre: 12 | blog: vysatost
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenGL diplomka pro MeeGo

    FIMU. Určitě to můžem zkusit. Ozval bych se příští týden.

    mirec avatar 31.7.2011 09:14 mirec | skóre: 32 | blog: mirecove_dristy | Poprad
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenGL diplomka pro MeeGo
    Ja mám doma práve Archos 10.1 a straaašne by sa mi hodilo keby na tomto bežalo meego s vlastným (akože si ho napíšem sám ;)) užívateľským rozhraním na OpenGL ES. Žiaľ ešte som sa nedokopal ani k tomu aby som nahradil android SDE-čkom s Ångströmom aby som zistil aspoň akú grafiku to má.
    LinuxOS.sk | USE="-fotak -zbytocnosti -farebne_lcd +vydrz +odolnost +java" emerge telefon

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.