Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Projekt Nouveau si klade za cíl udělat kvalitní svobodné ovladače pro grafické karty nVidia. Zmíním se o jedné z cest, jak pomoci vývojářům během pár minut, aniž byste museli být programátor nebo štědrý mecenáš.
Tou možností pomoci, aniž byste museli šáhnout na assember a do noci hackovat, je testování. Na stránce Testers Wanted je možnost provést dva testy:
Já si vybrat ten první. Není potřeba zkoušet nějaké nestabilní ovladače, ale stačí mít proprietární a spustit pár skriptů, které vygenerují textové soubory s informacemi o vašem hardware. Ty pak zašlete temnému hackerovi, který vám poděkuje a pošle to dalším bláznům, kteří to analyzují a zapracují do ovladačů.
V první řadě potřebujete git (nebo si to jde stáhnout ručně z githubu):
git clone https://github.com/pathscale/envytools
Vytvoří se automaticky adresář envytools. Pro kompilaci budete potřebovat tyto balíčky (Ubuntu):
cmake, libxml2, libxml2-dev, libpciaccess-dev, flex, bison
V příkazové řádce:
cd envytools cmake -D CMAKE_INSTALL_PREFIX:PATH=/usr/local . make make install #nebo 'make checkinstall'
Po úspěšné kompilaci už jen můžete spouštět diagnostikační programy - jednotlivé kroky jsou na Timing management, podle které ho se řídím. Překládat se mi to nechce, ale po tomhle úvodu už by to měl zmáknout každý:)
Je dobré si zjistit chipset vaší karty Comparison of Nvidia graphics processing units, Nvidia Codenames, protože některé příkazy se liší podle chipsetu.
Na konci byste měli mít vygenerovaných 5 souborů:
nvXX_vbios.rom, nvXX_strap_peek, nvXX_timing_peek, nvXX_mr_peek a výstup z 'lspci -vnn'Podle návodu se dá provést více věcí, nicméně tohle je minimum, které vývojáře zajímá. Záleží na vás. Zbývá už jen poslat soubory na patřičný e-mail a čekat na odpověď. Detaily v odkazovaném návodu.
Můžete se podělit o zkušenosti při rozjíždění na jiné distribucu, nebo při zkoušení jiného testu. Testováno na Ubuntu 11.04.
PS: Nenávidím ten WYSIWYG editor!
Tiskni
Sdílej:
Tak jsem dostal odpověď. Chtějí testy ze všech karet, i z těch starých:
However, we don't know how to drive old cards yet, so I wouldn't mind getting vbios from any card possible. If it isn't interesting for timing management, it will be interesting in the future for other things.
A dodatečně můžete přidat informaci o vetráčku. Je hlučný? Mění se jeho rychlost otáček v závislosti na teple nebo ne? Plus nějaký výstup závislý na chipsetu.
So, please go ahead and tell them to send me whatever they have, it will be appreciated. You can also ask them about their fan (is it loud?, changing speed when the temperature rises? or constant speed?). If they could provide the output of "nvapeek 0xe000 1000" on nv50+ or "nvapeek 10f0; nvapeek 0x15f4 8" on other cards, that would be great for fan management :)
Zeptal jsem se ještě, jestli to chce s proprietárním nebo svobodným ovladačem. Preferují proprietární:
Both are good, but I have a slight preference for the blob.
Takže testy, co jsem zmínil stačí s proprietárním ovladačem.
Super! Jsem rád, že ten článek mělo smysl psát:)