V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Projekt Nouveau si klade za cíl udělat kvalitní svobodné ovladače pro grafické karty nVidia. Zmíním se o jedné z cest, jak pomoci vývojářům během pár minut, aniž byste museli být programátor nebo štědrý mecenáš.
Tou možností pomoci, aniž byste museli šáhnout na assember a do noci hackovat, je testování. Na stránce Testers Wanted je možnost provést dva testy:
Já si vybrat ten první. Není potřeba zkoušet nějaké nestabilní ovladače, ale stačí mít proprietární a spustit pár skriptů, které vygenerují textové soubory s informacemi o vašem hardware. Ty pak zašlete temnému hackerovi, který vám poděkuje a pošle to dalším bláznům, kteří to analyzují a zapracují do ovladačů.
V první řadě potřebujete git (nebo si to jde stáhnout ručně z githubu):
git clone https://github.com/pathscale/envytools
Vytvoří se automaticky adresář envytools. Pro kompilaci budete potřebovat tyto balíčky (Ubuntu):
cmake, libxml2, libxml2-dev, libpciaccess-dev, flex, bison
V příkazové řádce:
cd envytools cmake -D CMAKE_INSTALL_PREFIX:PATH=/usr/local . make make install #nebo 'make checkinstall'
Po úspěšné kompilaci už jen můžete spouštět diagnostikační programy - jednotlivé kroky jsou na Timing management, podle které ho se řídím. Překládat se mi to nechce, ale po tomhle úvodu už by to měl zmáknout každý:)
Je dobré si zjistit chipset vaší karty Comparison of Nvidia graphics processing units, Nvidia Codenames, protože některé příkazy se liší podle chipsetu.
Na konci byste měli mít vygenerovaných 5 souborů:
nvXX_vbios.rom, nvXX_strap_peek, nvXX_timing_peek, nvXX_mr_peek a výstup z 'lspci -vnn'Podle návodu se dá provést více věcí, nicméně tohle je minimum, které vývojáře zajímá. Záleží na vás. Zbývá už jen poslat soubory na patřičný e-mail a čekat na odpověď. Detaily v odkazovaném návodu.
Můžete se podělit o zkušenosti při rozjíždění na jiné distribucu, nebo při zkoušení jiného testu. Testováno na Ubuntu 11.04.
PS: Nenávidím ten WYSIWYG editor!
Tiskni
Sdílej:
Tak jsem dostal odpověď. Chtějí testy ze všech karet, i z těch starých:
However, we don't know how to drive old cards yet, so I wouldn't mind getting vbios from any card possible. If it isn't interesting for timing management, it will be interesting in the future for other things.
A dodatečně můžete přidat informaci o vetráčku. Je hlučný? Mění se jeho rychlost otáček v závislosti na teple nebo ne? Plus nějaký výstup závislý na chipsetu.
So, please go ahead and tell them to send me whatever they have, it will be appreciated. You can also ask them about their fan (is it loud?, changing speed when the temperature rises? or constant speed?). If they could provide the output of "nvapeek 0xe000 1000" on nv50+ or "nvapeek 10f0; nvapeek 0x15f4 8" on other cards, that would be great for fan management :)
Zeptal jsem se ještě, jestli to chce s proprietárním nebo svobodným ovladačem. Preferují proprietární:
Both are good, but I have a slight preference for the blob.
Takže testy, co jsem zmínil stačí s proprietárním ovladačem.
Super! Jsem rád, že ten článek mělo smysl psát:)