Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Po delší době (asi rok) jsem nabral energii a sepsal další dotaz ohledně kličky v zákoně, která umožňuje legálně posílat nevyžádaná obchodní sdělení.
Abych vás uvedl do obrazu, podle zákona není e-mail obsahující jen doménové jméno (tedy URL) nevyžádané obchodní sdělení. Viz 480/2004 Sb. o některých službách informační společnosti, paragraf 2, f).
Dotaz 1: btw nevím, kde najít elektronické up-to-date zákony zadarmo. Někde jsem četl, že platné jsou jen ty v tištěné formě.
(Předchozí komunikace s úřady je v jednom z minulých zápisků "URL spam" - pokus o legislativní změnu. Stručně řečeno, dotyčné úřády s tím nic nemohou dělat; zmíněný zákon je implementací zákona z EU; mám napsat do EU.)
Zpátky k e-mailu, co jsem napsal. Byl mířený na Úřad na ochranu osobních údajů. Něco ve smyslu, jestli se něco pohlo.
Nic se nepohlo.
Alespoň vím, na čem jsem. Jako občan asi nemám právo navrhovat zákony, upozorňovat na chyby v zákoně a požadovat povinnou odpověď. Něco jako Bugzilla tu zřejmě neexistuje. Případně mě opravte. Nicméně legislativní změny může podle odpovědi e-mailu dělat:
Komu z nich mám napsat? Nikdo z těch, co jsem volil, se do vlády či Senátu nedostal. O zastupitelstvech si nejsem jistý.
Dotaz 2: Myslím, že by se to dalo i peticí, ale tahle záležitost je tak malá, že se nenajde velké množství lidí. Nicméně kdyby se příslušný orgán zabýval i peticí o 10 podpisech, stálo by to za to. Mají povinnost takovou petici prozkoumat?
Dotaz 3: Nějaké další možnosti?
Díky za přečtení tohoto extra vysávacího příspěvku.
Tiskni
Sdílej:
portal.gov.cz
je správně, to je oficiální místo, kde by měly být platné zákony. Pokud byste při pohledu na txt soubor navíc v kódování Windows-1250 znejistěl, nepropadejte panice, opravdu se píše rok 2010 Díky za info.
Oni mají snad povinnost petici pouze převzít, nikoliv se jí zabývat. A pokud by se jí náhodou museli zabývat, tak stále nemají povinnost její obsah řešit :) Petice jsou od toho, aby lidi měli jak vyjádřit svůj názor a úřady s tím nemusely nic dělat :)nikoliv "náhodou", ale peticí se (za splnění formálních podmínek) opravdu zabývat musí nicméně pravdu máš v tom, že je rozdíl mezi "zabývat se" a "vyřešit ke spokojenosti podepsaných občanů"
Dotaz 1: btw nevím, kde najít elektronické up-to-date zákony zadarmo. Někde jsem četl, že platné jsou jen ty v tištěné formě.Online viz Google. Nebo již zmíněný portal.gov.cz. Na začátku října jsem si ale říkal, že bych rád měl zákony offline, tak jsem si napsal skriptík, kterým jsem zákony z portal.gov.cz zmirroroval. Šlo to děsně blbě, protože když pošleš víc než 1 požadavek za sekundu, tak tě to na hodinu vykopne. Navíc i v případě, že předpis neexistuje (byl zrušen), vrátí HTTP 200. Mám to tady, je to 9665 souborů (!!!) a má to zagzipované 91 MB nebo 260 MB plaintext. Někdy bych to mohl zveřejnit, ať se s tím stahováním z portal.gov.cz nemusí otravovat i ostatní.
-rw-r--r-- 1 jenda jenda 454677 21. lis 00.43 trestni.txt -rw-r--r-- 1 jenda jenda 96880 21. lis 00.45 trestni.txt.gz -rw-r--r-- 1 jenda jenda 71743 21. lis 00.45 trestni.txt.bz2 -rw-r--r-- 1 jenda jenda 76722 21. lis 00.45 trestni.txt.lzmaVšechny tři jsem komprimoval s parametrem
-9
. To jsem nečekal, že bz2 je tak dobrý.
zmíněný zákon je implementací zákona z EU; mám napsat do EUblábláblá ... samozřejmě že tu českou implementaci mohou opravit, to jim EU nijak nezakazuje bylo v módě nadávat na Moskvu, teď je v módě nadávat a vymlouvat se na Brusel, nicméně za značnou část problémů si můžou místní, ale snaží se to prezentovat tak, že oni za nic nemůžou, to ta zlá EU, což jim projde, protože je módní kopat do EU, a zpětně takovéto lži zase posilují tu módu do EU kopat což mě pěkně štve, protože v tom pak zanikne ta oprávněná kritika EU, člověk je hned onálepkován za blbce, co kope do EU, protože je to v módě, a ne třeba proto, že má nějaké skutečné důvody a výhrady (které měl třeba již před vstupem ...)
samozřejmě že tu českou implementaci mohou opravit, to jim EU nijak nezakazujeNo jo, ale pomuze to vubec? Pokud vim, tak nejaky ty url o vymahani dluhu vlastni nejaka spolecnost nekde na Beatljuice nebo kde. Tam bude ceskej soud asi tezko neco narizovat. Kdyby to bylo tak jednoduchy, tak by uz asi nechodily ani skutecne spamy od ruskych, cinskych a americkych spamovych kralu. IMHO by pomohlo zrejme jenom vyhlasit skutecnej boj temhle spamovym kralum. Slozit nejaky penize za zneskodneni toho srace.
Smazání mailu nic nevyřeší, jen přijdou další.
Označit jako SPAM taky není řešení. Jak takhle funkce přesně funguje? Blokuje odesílatelovu adresu? Každý týden to mohou posílat z jiné. Blokuje to danou URL v mailu? Co když mi někdo známý bude chtít poslat mail právě s touto adresou?
U českých firem bude IMHO řešení se domluvit ať to už neposílají. Když budou schválně dál pokračovat, zažalovat (což v tomto případě nejde).
Tak jsem po delší odmlce zpět. Díky všem za reakce. Diskuzi jsem sledoval, ale byl jsem příliš vysátý na to, abych reagoval.
Viděl bych to na petici. Příslušný orgán na ni IMHO musí reagovat. Ať bude odpověď jakákoli, důvod, který uvedou by mohl být informačně přínosný. Jakmile se k tomu dostanu, hodím petici do dalšího zápisku.