V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
BSA nemá s kauzou Mironet nic společného, to je fáma. BSA tím pádem rovněž nemá komu hradit škodu. BSA je mezinárodní organizace, která má svou evropskou centrálu v Londýně. V Česku, ale i dalších evropských zemích, BSA působí prostřednictvím svých mediálních a právních zástupců, kteří mají pověření tuto organizaci zastupovat. Tato forma působení plně dostačuje pro tuzemské aktivity. BSA není v Česku registrována jako právnická osoba, protože aktivity této organizace to nevyžadují
Mám se smát nebo blejt?
BSA ale s kauzou Mironet opravdu nema nic spolecneho, tam slo o problem Policie, ktera provedla prohlidku tam, kde nemela co delat. Ustavni soud to uznal. Mironet potom jeste zaloval Microsoft za kazetu, co posilal jmenem BSA, ale pokud vim, v teto veci nic nevyhral.
Takze at se nam to libi nebo nelibi, s pripadem Mironet nijak BSA nesouvisi.
pravda.
jenže povinností neschopného redaktora je zeptat se na jiné kauzy jako digisys, kde již BSA figuruje (když už se tazatel zeptal na špatnou kauzu)
BSA nemá s kauzou MIronet nic společného, ale zato s kauzou Digisys ano. BSA na svém webu vyvěsila Digisys jako uživatele pirátského sw, a když se firma Digisys obrátila na soud, soud jí dal za pravdu a uložil BSA tuším 300 tisíc Kč pokuty (plus mínus, nevím to z hlavy přesně). A BSA, vzor to morálky, a ta, která nám tu káže o tom, jací jsme zloději, raději poslala BSA v Česku do bankrotu, aby nic nemusela platit, a od té doby tu pobočku nemá. Já osobně mám pak docela problém nějak uznávat organizaci, kpro kterou platí právo pouze jednostranně - tedy pro ostatní, nikoli pro ní.
O kauze Digisys mi není nic známo
vsak je to profesionalni lhar, ktery zastupuje pochybnou organizaci, prezentujici se smyslenymi cisly.
Vsak BSA pouze podava trestni oznameni, neprovadi zadne vysetrovani. To jsou jen famy, ktere jsou mezi lidmi, ti si je neoveri a potom v diskuzich hlasi svou pravdu. Je to videt i ve vcerejsi diskusi na Zive. Misto toho, aby se probiralo, co s nelegalnim uzivanim softwaru, stale se tam dokola resi, jestli je BSA pravnicka osoba (jako by to bylo potreba) a jak je to kolem jejiho udajneho samozruseni pred deseti lety. neda se to cist.
Ano, za stahování nelegálního SW můžete být stíhán (i když vlastně nevíte, co zrovna stahujete).Wtf?
Jasně. Když stahuji soubor corel_warez.zip se domnívám, že jde o recept na bábovku od našich babiček
Problém je, že dneska na warez lezou i uživatelé legálních verzí. Často je cracknutí legálně koupeného programu jediný způsob, jak ho vůbec nějak solidně používat. Ono totiž nějak uživatelé komerčních programů se nehlásí o svá práva, a tak komerční programy jsou prošpikované ochranami, registracemi, a dalších, až je to skoro k nepoužití.
Já sám jsem dokonce musel stáhnout crack přímo od Microsoftu k jejich Visual Studiu 6, protože jejich ochrana byla tak aktivní, že nebylo možné jej ani nainstalovat, a to ani legálně. Takže sám Microsoft musel vydat návod a opravu, jak vůbec na to.
A programy zásadně kupuji tak, že píšu objednávku: "Objednávám program X, verzi Y. Moje objednávka platí pouze v případě, že program nepotřebuje aktivovat jinak, než tím, co je přiloženo v instalaci, a že jeho instalace nebude nijak závislá na připojení k internetu, nebo následném kontaktování výrobce, či dodavatele, stejně tak jeho funkce nebude nijak licenčně závislá na konkrétní hw konfiguraci počítače."
Tiskni
Sdílej: