Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Tiskni
Sdílej:
BSA nemá s kauzou Mironet nic společného, to je fáma. BSA tím pádem rovněž nemá komu hradit škodu. BSA je mezinárodní organizace, která má svou evropskou centrálu v Londýně. V Česku, ale i dalších evropských zemích, BSA působí prostřednictvím svých mediálních a právních zástupců, kteří mají pověření tuto organizaci zastupovat. Tato forma působení plně dostačuje pro tuzemské aktivity. BSA není v Česku registrována jako právnická osoba, protože aktivity této organizace to nevyžadují
Mám se smát nebo blejt?
BSA ale s kauzou Mironet opravdu nema nic spolecneho, tam slo o problem Policie, ktera provedla prohlidku tam, kde nemela co delat. Ustavni soud to uznal. Mironet potom jeste zaloval Microsoft za kazetu, co posilal jmenem BSA, ale pokud vim, v teto veci nic nevyhral.
Takze at se nam to libi nebo nelibi, s pripadem Mironet nijak BSA nesouvisi.
pravda.
jenže povinností neschopného redaktora je zeptat se na jiné kauzy jako digisys, kde již BSA figuruje (když už se tazatel zeptal na špatnou kauzu)
BSA nemá s kauzou MIronet nic společného, ale zato s kauzou Digisys ano. BSA na svém webu vyvěsila Digisys jako uživatele pirátského sw, a když se firma Digisys obrátila na soud, soud jí dal za pravdu a uložil BSA tuším 300 tisíc Kč pokuty (plus mínus, nevím to z hlavy přesně). A BSA, vzor to morálky, a ta, která nám tu káže o tom, jací jsme zloději, raději poslala BSA v Česku do bankrotu, aby nic nemusela platit, a od té doby tu pobočku nemá. Já osobně mám pak docela problém nějak uznávat organizaci, kpro kterou platí právo pouze jednostranně - tedy pro ostatní, nikoli pro ní.
O kauze Digisys mi není nic známo
vsak je to profesionalni lhar, ktery zastupuje pochybnou organizaci, prezentujici se smyslenymi cisly.
Vsak BSA pouze podava trestni oznameni, neprovadi zadne vysetrovani. To jsou jen famy, ktere jsou mezi lidmi, ti si je neoveri a potom v diskuzich hlasi svou pravdu. Je to videt i ve vcerejsi diskusi na Zive. Misto toho, aby se probiralo, co s nelegalnim uzivanim softwaru, stale se tam dokola resi, jestli je BSA pravnicka osoba (jako by to bylo potreba) a jak je to kolem jejiho udajneho samozruseni pred deseti lety. neda se to cist.
Ano, za stahování nelegálního SW můžete být stíhán (i když vlastně nevíte, co zrovna stahujete).Wtf?
Jasně. Když stahuji soubor corel_warez.zip se domnívám, že jde o recept na bábovku od našich babiček
Problém je, že dneska na warez lezou i uživatelé legálních verzí. Často je cracknutí legálně koupeného programu jediný způsob, jak ho vůbec nějak solidně používat. Ono totiž nějak uživatelé komerčních programů se nehlásí o svá práva, a tak komerční programy jsou prošpikované ochranami, registracemi, a dalších, až je to skoro k nepoužití.
Já sám jsem dokonce musel stáhnout crack přímo od Microsoftu k jejich Visual Studiu 6, protože jejich ochrana byla tak aktivní, že nebylo možné jej ani nainstalovat, a to ani legálně. Takže sám Microsoft musel vydat návod a opravu, jak vůbec na to.
A programy zásadně kupuji tak, že píšu objednávku: "Objednávám program X, verzi Y. Moje objednávka platí pouze v případě, že program nepotřebuje aktivovat jinak, než tím, co je přiloženo v instalaci, a že jeho instalace nebude nijak závislá na připojení k internetu, nebo následném kontaktování výrobce, či dodavatele, stejně tak jeho funkce nebude nijak licenčně závislá na konkrétní hw konfiguraci počítače."