Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Překvapení!
Budu volit Svobodné a jejich Plán Liberland.
Svým způsobem je to cynické, ale musím říct, že nad kampaní té bandy jsem se o víkendu pěkně pobavil.
Na jedné straně tvrdí, že EU je nereformovatelná, je potřeba „odejít bez placení“, ale na druhé straně se hrnou na pozici těch celkem solidně placených „bezzubých“ pohůnků. Jako blahé paměti Petr Mach.
Ale no tak. Je jaro a možná i na Klinice bude nějaká ekosoudružka svolná a odhalí svůj klín s drdy a i nějaké jarní políbení na hlavičku s afrem by mohlo být. Nebo klín s afrem a hlavu s dredy? Moc se v tom nevyznam, co se teď nosí.
Davko má všechny přednosti: Vous Che Guevary a názory Mao c tunga, ekoakcent a technooptimismus.
Svobodní zcela nevolitelní kvůli té šílené ideologii štíhlého státu a volného trhu, která by v praxi IMO vedla k předání kontroly nad státem a lidmi do rukou firem, ie. nejspíš by to vedlo k nějaké formě oligarchie / korporativismu apod...
To je zbytečná obava. Nebo jak očekáváš, že by se změnila celková míra zdanění?
Dneska je běžně kolem 50 %. Podle mého bychom měli směřovat někam ke 30 % – to bych považoval za celkem štíhlý stát a mohl bych být spokojený.1 Konkrétní hodnota je pak věcí společenské politické dohody a může se v čase měnit. Co by ale mělo být konstantní: rovná daň a jednoduchý transparentní systém…
A teď to důležité: pokud máš zdanění cca 30 %, tak stát (a skrze něj všichni občané) ovládá třetinu bohatství – a to je opravdu hodně. Představ si všechny boháče a třetinu jejich bohatství za daný rok. Je to sakra hodně peněz a disponuje s nimi stát. A ani ty dvě třetiny bohatství ti „boháči“ nemají jisté, protože ty závisí na tom, jaký budou mít lidé zájem o jejich produkty a služby na trhu – každý hlasuje peněženkou. S tou třetinou bohatství se dají dělat hodně velké věci – a každý občan má jeden rovný hlas, aby to mohl skrze volby a svoje zástupce ovlivnit. Problém není v tom, že by stát disponoval příliš malou částkou, jak se nám snaží socialisti namluvit – problém je v tom, že to stát dělá blbě.
Je to jako kdyby feťák disponoval částkou, se kterou normálně vyžije pětičlenná rodina – ale jemu to nestačí, on s tím nevyžije, musí ještě víc krást a jeho život stejně není šťastný. I kdyby měl dvakrát tolik, pořád by mu to nestačilo. Problém není v tom, že by disponoval příliš malou částkou – problém je v tom, že to dělá blbě. A socialistický stát se chová podobně jako ten feťák.
[1] BTW: v některé diskusi jsi mi vyčítal, že jsem si vybral nějakou veličinu a snažím se ji maximalizovat – tehdy jsem se nedostal k odpovědi, tak píšu aspoň tady – je zjevné, že tu hodnotu nemaximalizuji – mým cílem není dostat se na 0% zdanění
Ono těch důvodů, proč není dobré, aby stát hospodařil s nějakými velkými prostředky a bral nám víc a víc může být vícero. To co jsi už v podstatě zmínil. Čím víc stát od nás vybere, tím víc vyplýtvá na kraviny. To známe asi všichni.Ok, ale tohle je platné úplně stejně i pro soukromé firmy.
Každý z nás asi zažil, že když má peněz málo, musí si dvakrát rozmyslet, za co utratí každou korunu.Ok, takže uděláme záměrně společnost chudou aby šetřila každou korunu? Když 'zeštíhlíš' stát, neznamená to, že to bohatství (a s tím spojené rozhodování) někam zmizí - prostě o něm bude akorát rozhodovat (a plítvat) někdo jiný. Místo 5 ministerstev to bude 5 velkých firem nebo něco podobného. Rozdíl bude v absenci demokratické kontroly (která sice nefunguje úplně skvěle, ale alespoň ten mechanismus existuje).
Problém je, že každý stát postupně začne bobtnat a bobtnat. Je to jako s tim feťákem, chce víc a víc a NIKDY nebude spokojen, nebude mít dost.Aha, zatímco firmy tohle rozhodně nedělají, že... Některé velké firmy jsou větší než malé státy, viz třeba tady. A pokud bys "zeštíhlil" stát, tenhle trend bude IMO narůstat, ne se snižovat. Lidi jako ty a Franta připisujete státu nějakou specielní démonickou vlastnost ("rozežranost" atd.), která ale reálně není nijak specifická pro stát. Dokonce ani nemá minimálně náš stát nějaký drasticky vysoký obrat peněz. Podle toho odkazu výše má náš stát pouze asi 2× nebo 2.5× větší GDP než "GDP" Walmartu.
Ok, ale tohle je platné úplně stejně i pro soukromé firmy.
Soukromé firmy si ve většině případů konkurují, což je nutí ke zvyšování efektivity. Ovšem stát má na daném území monopol, což mu dovoluje dělat věci hloupě (neefektivně) nebo i zle (rozkrádání, šikana občanů atd.). Jakási konkurence funguje mezi politickými stranami – jenže ty se ve vládnutí střídají a nelze dost dobře porovnat jejich výsledky, protože spousta faktorů se v čase mění. Lépe může konkurence fungovat mezi státy, kde bys mohl najít inspirativní nebo naopak odstrašující příklady různých politik v jiných podobných státech – toho by se dalo využít v Evropě, kde poblíž sebe leží spousta menších států, jenže tohle se snaží zničit EU a skrze unifikaci nás o tuhle výhodu/možnost připravit.
Soukromé firmy si ve většině případů konkurují, což je nutí ke zvyšování efektivity.To je zas ten samý argument po 156., žádná nová informace. Reálně konkurence nefunguje a/nebo nefunguje dostatečně na to, aby firmy byly efektivní. Možná tak ty malé/střední, které se musí snažit, tím to ale zhruba končí. Kolikrát ani to ne.
To je podobně nesmyslná argumentace, jako když někdo najde chybu ve svobodném softwaru a začne říkat, že svobodný software je nebezpečný a proprietární je lepší. K chybě (nebo záměrné vadě) může dojít kdekoli – ale jde o to, které prostředí k těmto chybám vytváří vhodné podmínky a které naopak obsahuje mechanismy a principy, které těmto chybám předchází.
Ano, ve svobodném softwaru může být chyba, ale vtip je v tom, že jeho autor nedrží monopol na provádění úprav a ty si tu chybu můžeš opravit sám nebo si ji nechat opravit libovolným dodavatelem, kterého si najdeš na trhu.
To je podobně nesmyslná argumentace, jako když někdo najde chybu ve svobodném softwaru a začne říkat, že svobodný software je nebezpečný a proprietární je lepší.Já jsem ale nenašel nějakou jednu izolovanou chybu, já vidím víceméně celé prostředí které jako celek nemá ty vlastnosti, které tvrdíš, že má. A to v různých místech v čase i prostoru. To je asi jako kdybys mi tvrdil, že si mam nainstalovat Windows, že mi to bude skvěle fungovat. Já bych ti řekl, že mi v tom funguje blbě věc X, Y, Z a ty by mi řekl, že to je jen výjimečná chyba, která se nestává víc než jednou za 10 let.
ale jde o to, které prostředí k těmto chybám vytváří vhodné podmínky a které naopak obsahuje mechanismy a principy, které těmto chybám předcházíTo je opět pouze reiterace předchozích argumentů. Za mě, těmihle argumenty se začnu zabývat ve chvíli, kdy přijdeš s nějakými novými poznatky, ideálně reálnou praktickou / měřitelnou ukázkou toho, co tvrdíš, na dostatečné škále, ne pouze teoretickými poučkami a ideologií. Teoretizovat a vymyslet jak by něco mělo fungovat může kdokoli jakkoli, ale bude to k ničemu, pokud to tak reálně v praxi nebude. Jak už si všiml JS1, tohle je stejný problém jako s komunismem (zejména radikálním), na který si (ironicky) stejným způsobem stěžuješ. IMO není dobré takhle měřit různými metry komunismu a své vlastní ideologii.
Tím, že všechna ta opatření musí někdo zaplatit. Ono je sice hezké udržovat nějaký skanzen toho, jak si Davkol představuje správný venkov, ale musíš vidět i tu druhou stranu mince a to jsou náklady, které všichni ostatní musí zaplatit, aby se ta tvoje představa naplnila.
V některé z předchozích diskusí jsme se tu bavili o bydlení a tehdy jsem psal, že bychom se měli naučit naši zemi využívat efektivněji a rovnoměrněji a ne se snažit za každou cenu nacpat co nejvíc lidí do Prahy/Brna. Takže já v zásadě investice do infrastruktury podporuji1 a jedním z cílů takové politiky by mělo být to, aby se lidem žilo dobře i mimo velká města, aby se z nich mohli vystěhovat do čistějšího prostředí, kde budou mít víc prostoru, nebo aby se do těch měst nemuseli stěhovat, aby neměli pocit, že kdekoli mimo Prahu je to zabité a bez perspektivy. Stejně tak nejsem proti investicím do vzdělávání a zdravotnictví. Tohle jsou formy přerozdělování, které nepovažuji za až tak škodlivé – spíš za prospěšné resp. jsem si vědom toho, že vždycky nějaké přerozdělování bude, takže bychom ho měli směrovat k těmto formám.
Nicméně celé to je shora omezené tím, kolik peněz má stát k dispozici – a ten by se jednak neměl zadlužovat, protože to je dlouhodobě neudržitelné (jde o podvod na věřitelích nebo projídání peněz budoucích daňových poplatníků), a jednak je potřeba mít transparentní jednoduchý systém, rovnou daň a nechat většinu bohatství lidem, kteří ho vytvořili (jednak proto, že by bylo nemorální jim brát víc a jednak proto, že by se ti ten systém zhroutil). Úkolem vlády je poskytnout co nejlepší služby občanům s těmi penězi, které má k dispozici, a v souladu se svým programem, se kterým byla zvolena.
[1] např. ty pošty (nemám problém se státní poštou, ale měla by se transformovat do role univerzálního úřadu, kde lze realizovat většinu kontaktu se státem – např. pro lidi, kteří to nechtějí dělat po internetu z domova) nebo železnice
Nicméně celé to je shora omezené tím, kolik peněz má stát k dispozici – a ten by se jednak neměl zadlužovat, protože to je dlouhodobě neudržitelné (jde o podvod na věřitelích nebo projídání peněz budoucích daňových poplatníků),
MMT
jednak je potřeba mít transparentní jednoduchý systém, rovnou daň a nechat většinu bohatství lidem, kteří ho vytvořili
To už jsou tvoje ideologické představy.
Ve skutečnosti jde o to, nastavit si představu o způsobu života a vztahu k životnímu prostředí, přírodnímu bohatství,…
Ano, jsou situace, kdy udržovat lidská obydlí v určitých místech nedává smysl. Příkladem mohou být domy na pobřeží, které v dohledné době pohltí moře. U nás jsou tomu asi nejblíž Troubky. V tržní ekonomice je pak problém, když si obyvatelé těchto lokalit nemohou dovolit pořídit bydlení jinde a rozhodně se k tomu nedostanou prodejem domu – který kvůli tomu, kde je, nemá valnou hodnotu (ostatně ten, kdo by si ho pořídil, by se dostal do analogicky problematické situace).
V některé z předchozích diskusí jsme se tu bavili o bydlení a tehdy jsem psal, že bychom se měli naučit naši zemi využívat efektivněji a rovnoměrněji a ne se snažit za každou cenu nacpat co nejvíc lidí do Prahy/Brna.Nic ve zlem, ale toto je primo v rozporu s tvymi predstavami o volnem trhu a svobode. Ty lidi do te Prahy nebo Brna nikdo necpe, oni se tam cpou "svobodne" a "dobrovolne". V uvozovkach je to proto, ze je to predurceno v podstate jejich ekonomickymi moznostmi. Takze svoboda v pravem slova smyslu to neni.
Takže já v zásadě investice do infrastruktury podporuji1 a jedním z cílů takové politiky by mělo být to, aby se lidem žilo dobře i mimo velká města, aby se z nich mohli vystěhovat do čistějšího prostředí,Inu naivni predstavy prazaka o zivote na vesnici. Napriklad v zime se ve spouste vesnic neda dychat, protoze je cela dedina prekryta hustou zlutohnedou mlhou z kotlu na tuha paliva a to i pres masivni a vzdy do posledni koruny vybrane kotlivkoe dotace. (Ktere jsou fuj, fuj, protoze dotace a zla evropska unie.)
kde budou mít víc prostoru, nebo aby se do těch měst nemuseli stěhovat, aby neměli pocit, že kdekoli mimo Prahu je to zabité a bez perspektivy.Strasne si to idealizujes. Potrebujes mit urcitou masu lidi, aby to fungovalo. Dejme tomu, ze mas vesnici o trech tisicich obyvatelich (tedy uz docela velka vesnice). V takove vesnici se jakz takz udrzi Coop, mozna nejaka vecerka. Hospoda jedna, maximalne dve. Kulturni vyziti -- sbor dobrovolnych hasicu, fotbalovy klub, pripadne myslivci. Kdyz chces neco vic, mas smulu, cukrarna... zapomen, neuzivi se, literarni kavarna ... ale bez, hacker space, to uz je scifi. A to nemluvim o moznostech vydelku. V mensich vesnicich je to jeste smutnejsi, tam casto nemas ani ten coop. Tak se nediv, ze se vsichni cpou do vetsich mest a nechcou dobrovolne rovnomerne pokryvat plochu republiky.
V lokalnich topenistich se topilo cim bylo a nebyl problemPokud se ti libi, jak lidi zili pred sto nebo tisici lety, najdes spousty vhodnych mist v Asii nebo v Africe, ja bych rad zil v jedenadvacatem stoleti, troubo!
namátkou
nehledě k mikroplastům, které penetrují organismy
o kterych se pise v tech levicovych zdrojich
Dík za připomenutí. Nečetl jsem si to teď všechno, ale v zásadě to jsou rozumné výroky.
Novináři jsou největšími nepřáteli lidstva.
Podobně jako Miloš Zeman považuje žurnalisty za polovzdělance
Třeba v tomhle mají bohužel dost pravdu – stačí se podívat na úroveň dnešních novin a novinářů… To, co by dříve bylo považováno za negramotnost, je dneska dostačující k tomu, aby člověk psal do novin.
A vy jste kdo?
Jenže ty „přívlastky“ mají za následek ten autoritářský režim – jakmile se ti začnou lidi bouřit kvůli tomu, že zasahuješ do jejich ekonomické svobody a saháš jim na majetek, tak s nimi musíš nějak naložit a donutit je se podřídit.
Bez násilí/donucení to bude fungovat jen při silně ideologicky/nábožensky zmanipulovaném obyvatelstvu, které bude tvoje pravidla dodržovat „dobrovolně“. Už jsme se tu o tom bavili v souvislosti s UBI a represemi.
Pokud je nedonutíš se podřídit (represemi nebo ideologicky/nábožensky), tak ti přestanou přispívat a přesunou se do paralelní ekonomiky ve které budou obchody mezi sebou uzavírat svobodně. To má za následek jednak snížení tvého rozpočtu, takže tvůj stát může méně utrácet a hůř se mu pak přesvědčuje ostatní, že má smysl, a jednak část lidí vidí ty, kteří nepřispívají a rozhodnou se nepřispívat taky, protože jim to přijde nespravedlivé. Ty pak pravděpodobně zvýšíš daně, abys mohl alespoň částečně zachovat státní výdaje, což má ale za následek, že další lidé, kteří tě dosud tolerovali, přestanou být ochotní přispívat, až se ti ten systém nakonec zhroutí. Represe taky nejsou zrovna populární a často jsou implementované s chybami (např. jsou zneužitelné konkrétním úředníkem nebo policajtem k prosazení jeho osobních zájmů nebo i sadistických choutek), takže dopadnou i na nevinné oběti – to má za následek zase další lidi, kteří ti přestanou věřit, podporovat tě a přispívat do tvého rozpočtu nebo začnou vyvíjet nějakou protistátní činnost a sabotáže (zatímco ekonomické zásahy by dotyční ještě tolerovali, represe je naštvou natolik, že se postaví proti tobě).
Takže ačkoli se rozlišuje jakási „ekonomická“ a „osobní“ svoboda, je to do značné míry provázané a nelze z nich namíchat libovolnou kombinaci. Ve skutečnosti ty rozdíly mezi ekonomickou a osobní svobodou můžou být jen malé.
jakmile se ti začnou lidi bouřit kvůli tomu, že zasahuješ do jejich ekonomické svobody a saháš jim na majetek
Bylo by užitečné specifikovat, o kterých lidech je řeč.
Abych to ukázal na praktickém příkladu:
Chceš argument, jestli více socialismu, centralizace, regulací a řízení nebo více svobody a kapitalismu?Tohle je jednak falešná dichotomie, ale hlavně jsem se na nic takového jsem se neptal. Přečti si ten komentář ještě jednou, jestli tě zajímá, na co jsem se ptal...
klasický příklad Česká pošta. Něco takového by na svobodném trhu dávno zkrachovalo.No, anebo taky ne, vzhledem k tomu, že na trhu běžně takové firmy existují.
Pracoval jsi někdy v nějaké opravdu velké firmě? Moje zkušenost je, že o zvyšování efektivity se neustále mluví, ale reálně se nic moc neděje. Často se dokonce s tímto zdůvodněním dělají věci s opačným efektem (třeba se vyhodí někdo, kdo sice drahý, ale velmi důležitý).Soukromé firmy si ve většině případů konkurují, což je nutí ke zvyšování efektivity.
Odpověď nenajdeme u něj – musíme ji hledat u opozice. Kdo jsou jeho nejhlasitější kritici? Kdo se staví proti němu a kdo by mohl případně nastoupit místo něj? Vyčpělá a prázdná ODS? Vítači? SPD? Euromarxisti? Komunisti™?Pokud hledas skutecnou odpoved, mozna by nebylo spatne prestat tak komplexni problem, jakym je sprava veci verejnych, nahlizet pohledem primitivnich nalepek.
Je to poslední šance pro EU, aby se změnila a transformovala v uskupení, které bude odstraňovat tržní bariéry.Vztahuje se toto odstranovani barier i na trh s pracovni silou?
Babise nevolim, ale uz jsem si na nej nejak zvykl.A právě na tom stojí jeho "úspěch". Někdo se prodá za koblihu, jiný si zvykne. Stačí jen dostatek drzosti a hroší kůže.
Díky, soustruhu. Progresivními odkazy se přímo hemžíš. Na rudou platformu neziskových organizací bych skoro zapomněl. Vždycky si rád přečtu, co je nového.
Koukam tam na ty jména. S. Uhlová to bude asi potomek zeleného trockisty Uhla, že? A Rychlíková nejspíš potomek s. Rychlíka, chronického petenta a podepisovače peticí z okruhu zelených komunistů Bursíkovců. Že se ptám, nejspíš jo.
Já jen, že bych možná kapánek přehodnostil postoj z prvního svého postu, že rudošství není dědičné. Jak je vidět, tak možná Odin měl pravdu. Co ty a ekologický antinatalismus, jak to vypadá?
Koukam tam na ty jména. S. Uhlová to bude asi potomek zeleného trockisty Uhla, že? A Rychlíková nejspíš potomek s. Rychlíka, chronického petenta a podepisovače peticí z okruhu zelených komunistů Bursíkovců. Že se ptám, nejspíš jo.To kadrovani rodicu, ... to je tak hezky bolsevicke.
Tu benevolenci k ultralevičákům nechápu.
Já bych se např. zdráhal podat na někoho trestní oznámení za jeho výroky, přestože by podle stávajících zákonů mohly být nelegální… Prostě proto, že jsem pro svobodu slova a nesouhlasím s tím, aby byl někdo trestaný za projev názoru (byť jakéhokoli). Bohužel levičáci se toho nezdráhají a projevy názorů, které se jim nelíbí, klidně ženou k soudu.
Bohužel levičáci se toho nezdráhají a projevy názorů, které se jim nelíbí, klidně ženou k soudu.Muzes uvest konkretni priklad? Zajimalo by me, pokud tedy nepovazujes hanobeni rasy nebo naroda (predpokladam, ze to je to, co ti vadi) za moralne prijatelne, zda povazujes vyhrozovani za moralne prijatelne. Ja jsem pro absolutni svobodu slova, ale myslim, ze drtivou vetsinu tech spatnych pripadu (ne-li vsechny), co postihuje paragraf o hanobeni uz postihuje paragraf o vyhrozovani.
Otázka do pléna: přijde vám normální, aby se demokracie "dělala" na ulici? Podle mého je toto výsadou spíš různých fašistických nebo jinak nedemokratických režimů, kde se udělá manifestace a na základě ní se pak nějak rozhodne.Demonstrace je věc zakotvená v zákoně mnoha demokratických zemí.
Jo, s tim celkem souzním. Přidam jen několik technických poznámek.
říkám jasně, TO RADŠI KOMUNISTYJá myslim, že je to jedno. Třeba tady zde nepřítomný soudruh Fidel Castro JS je víceméně komunista a volí Piráty. Pro soudruhy, kteří chtějí volit komunisty, kteří se nejmenujou komunisti asi nejlepší volba.
to nejsou pravicově konzervativní lidéTo teda nejsou. Jsou ryze progresivně euromarxističtí. TOP 0 sama sebe označuje jako liberální. Takže kecaj jen částečně. Liberální demokracie se v současném pojetí rovná neomarxismu.
Tyhle vědce jsem zaznamenal, ale nevěnoval jsem tomu moc pozornosti, myslel jsem, že to je něco na způsob Vědci proti nenávisti. Teď vidim, že to ujde docela. Škoda, že se o tom moc neví.
Asi to hodim těm Frantovo cvokum, bude mě ale svrbět ruka, do českýho Parlamentu bych jim to nedal. Pro mě je nejdůležitější kritérium nekolaborace podpořená činy, ne jen pustými žvásty. Což mnozí europoslanci činí. Něco žvaní v předvolebních programech, a pak úplně jinak hlasujou.
mladí PirátůmObávám se, že Piráti neříkají voličům všechno a své pravé úmysly zastírají. V europarlamentu by pak hájili spíše zájmy EU a své pirátské internacionály (piráti v jiných zemích jsou poněkud otevřenější a upřímnější, takže doporučuji se podívat na jejich programy a projevy) než českých občanů. Chovají se podobně jako Hrabišovo ANO - ti taky lidem naslibují, co chtějí slyšet, ale reálné skutky (zejména v europarlamentu, kde na ně není tolik vidět) tomu pak neodpovídají. Bohužel ta strana se ještě veze na vlně toho, že je vypadají (vypadali) jako "strana pro mladé počítačové odborníky" a hodně lidí jim to tam hodí, aby "udělali těm mladým radost". Na druhou stranu hodně lidí z toho už vystřízlivělo a prokouklo je... tak snad to nedopadne tak zle. Jenže koho? Na jednu stranu to letos svádí k nějaké pragmatické kompromisní volbě menšího zla, aby můj hlas tzv. nepropadl, ale na druhou stranu, zástupci ČR to v europarlamentu stejně nevytrhnou - rozhodující bude, jak dopadnou volby ve Francii, Itálii, Německu a tam to vypadá, že se nějakých změn dočkáme a současní europapaláši půjdou od válu. Takže já si dovolím ten luxus a budu volit idealisticky, bez ohled na to, kolik které straně přisuzují průzkumy (ty stejně nemusí být pravdivé)
Proto bych radsi primou demokracii. Ale bohuzel hodne lidi je proti.Osobne se s casem pohybuji smerem k spise proti. Prima demokracie vychazi z predpokladu, ze kazdy ma dostatek informaci a pak rozhodne ve svem zajmu. Obe tyto premisy nejsou splneny. A je dost mozne, ze ti z toho vznikne system, ktery bude vylozene zalozen na "hackovani" / manipulovani lidi, smerem k zajmum nekolika malo. Srovnej obsah filmu Vrteti psem s aferami Cambridge Analytica, trolli farmy, nastupem fake-news. Ten posun za pouhych dvacet let je hodne desivy... Jako alternativni reseni mi prijde lepsi ponechat aktualni zastupitelskou demokracii, ale maximalizovat transparenci na vsech urovnich.
Ale jinak mam pocit, ze s temi socialnimi sitemi a tak se zatim ucime, co se s tim da delat. Asi jako kdyz se poprve objevil rozhlas a televize.Z meho pohledu neni ani tak problematicky rozvoj danych technologii, pripadne toho, jak s nimi nakladat, ale rozvoj znalosti/schopnosti manipulace s lidmi, ktere tech technologii vyuzivaji. Zatim co v prime demokracii musis hlidat, aby nikdo nemanipuloval s celou spolecnosti, coz muze byt netrivialni, v transparentnim (zastupitelskem) rizeni mas jasne definovane mista, ktere je nutne kontrolovat.
To sice ano, ale také to znamená, že zájmovým skupinám stačí ovlivňovat toto úzké hrdloProtiopatrenim je prave transparence.
leč přijde mi lepší zaměřit se nejen na kompetenci každého jednotlivce (mocné zájmové skupiny mohou být vždy o krok napřed v metodách manipulace), ale i vůbec existenci a motivaci zdrojů těchto zpráv.To by bylo fajn, s tim souhlasim, ale vidim to podobne realne jako predstavy o racionalnim rozhodovani, ktere tu v ruznych formach prezentuje xkucf. Zeptam se takto. Co je realnejsi? (1) System, kde kazdy rozpozna propagandu, manipulaci, fake-news a bude rozhodovat ve svem zajmu, nebo (2) system, kde rozhodovani podleha dukladne/systematicke verejne kontrole.
Zeptam se takto. Co je realnejsi? (1) System, kde kazdy rozpozna propagandu, manipulaci, fake-news a bude rozhodovat ve svem zajmu, nebo (2) system, kde rozhodovani podleha dukladne/systematicke verejne kontrole.
Pokud podléháš propagandě a manipulaci, tak tě mohou přece navést k tomu, abys volil nějaké špatné zástupce v zastupitelské demokracii.
Pokud podléháš propagandě a manipulaci, tak tě mohou přece navést k tomu, abys volil nějaké špatné zástupce v zastupitelské demokracii.To resi prave ta transparence. Pokud musi byt proces rozhodovani transparentni, omezujes i spatnemu zastupci delat spatne veci.
Ale díky manipulaci a propagandě si můžou lidi myslet, že ten zástupce to dělá správně.
Spousta lidí si např. myslí, že Babiš jako zástupce občanů to dělá špatně a že je ve vládě díky propagandě a obelhávání voličů. Dokonce proti němu pořádají masové demonstrace. A spousta lidí si naopak myslí, že to Babiš dělá dobře, a ve volbách mu hodí hlas. Kdo z nich má pravdu a kdo je zmanipulovaný?
Ono že by se o všem rozhodovalo v referendu je utopie, protože lidi (byť se budou snažit) na to nemají kapacitu – mají svoje životy, kterým se primárně chtějí věnovat a část rozhodování rádi delegují na svoje zástupce. Ale na druhou stranu začlenění prvků přímé demokracie do systému jsem celkem nakloněn. Myslím si, že je to spíše o zralosti a zkušenosti daného národa – jak se s tímto nástrojem postupně naučil zacházet a přistupovat k němu zodpovědně, než o nějakém technologickém vývoji, jak se tu snažíš naznačit.
Ta úskalí vidím někde jinde, než v manipulaci (jak jsem psal, manipulovat se dá i v zastupitelské demokracii). Problém je to, jak rozhodnout o tom, o čem se bude rozhodovat zastupitelsky a o čem přímo. Tzn. jak skloubit dva odlišné přístupy, aby to dohromady dávalo smysl a nepodkopávalo se to navzájem. Vláda je zvolena s nějakým programem a to je plán na několik let a měla by mít prostor tento plán realizovat, když už jí lidé dali důvěru. A ten plán může spočívat v tom, že se nejdřív udělají nějaká nepopulární opatření, aby se později mohly projevit dlouhodobější přínosy. A celé je to součást nějakého konceptu, který by dohromady měl fungovat. Zatímco v referendu se rozhoduje o jednom izolovaném problému. Při nedostatečné zkušenosti s referendy a odpovědnosti občanů můžou vést referenda k upřednostňování krátkodobých cílů na úkor těch dlouhodobějších (a tím nemyslím nějaké příští generace, ale výhled pět nebo deset let) a k narušování vládní koncepce/programu a podkopávání činnosti vlády (ta pak může končit funkční období s tím, že sice nesplnila svoje sliby, ale občané jí to sabotovali hlasováním v referendech, která šla proti jejímu programu). Pokud by referendum mělo fungovat jako pojistka demokracie a ochrana proti nějakému nečekanému zvratu v chování politiků, tak tam by bylo vhodnější mít možnost odvolat vládu a zvolit novou, než vetovat konkrétní rozhodnutí referendem.
Asi by to chtělo nějak stanovit, že v referendech se bude rozhodovat jen o nově nastolených otázkách, které nebyly předmětem předvolebních diskusí a programů, zatímco u těch otázek, o kterých se vědělo předem, bude mít prostor pro rozhodování vláda (ale bude možnost ji odvolat, kdyby „zdivočela“). Jenže tohle se snadno řekne, ale už hůře exaktně definuje nějakým zákonem…
Spousta lidí si např. myslí, že Babiš jako zástupce občanů to dělá špatně a že je ve vládě díky propagandě a obelhávání voličů. Dokonce proti němu pořádají masové demonstrace. A spousta lidí si naopak myslí, že to Babiš dělá dobře, a ve volbách mu hodí hlas. Kdo z nich má pravdu a kdo je zmanipulovaný?
Co je pravděpodobnější, když ten Babiš navíc řídí největší mediální dům a má největší PR kampaň?
Ostatně je to jeho svoboda, kterou tak hájíš, řídit největší mediální dům a mít největší PR kampaň.
Pokus se prosím reagovat alespoň trochu kontextově a ne jen jako automat na jednotlivé vytržené věty.
Tohle vlákno je o tom, že deda.jabko tvrdí, že referenda se dají manipulovat1 propagandou, a já k tomu říkám, že zastupitelská demokracie na tom není o moc líp – protože lidi lze zmanipulovat i k tomu, aby zvolili ty „správné“ zástupce a pak jim věřili, že to dělají dobře. Tzn. pokud se občané nechají manipulovat, je celkem jedno, zda jde o přímou nebo nepřímou demokracii.
Když si to přečteš celé, tak se dozvíš, že já (pro tebe možná překvapivě) jsem spíše pro referenda a vidím jejich úskalí jinde než deda.jabko.
[1] což je samozřejmě pravda – viz např. referendum před naším vstupem do EU, kde stát za peníze daňových poplatníků těmto vymýval mozky svojí prounijní kampaní
(3) Systém, ve kterém je minimum zdrojů propagandy, vlivných manipulátorů,…Tudiz neco jako vysneny svet xkucf... :-/ Dovolim si pripomenout, ze otazka neznela, co by se ti libilo, ale co ti prijde realnejsi.
Jakási – vlastně celkem silná – veřejná kontrola zde již funguje, zvláště ve srovnání se zeměmi směrem na východ.To ale neni prilis lichotive (relevantni) prirovnani.
Ale existence a společenská role např. uhlobaronů (či hlavního hlavouna jistého agrochemického holdingu) ukazují, že zřejmě ne dostatečně.Obavam se, ze tomu se z podstaty spolecnosti asi nebude mozne nijak vyhnout. Tedy z meho pohledu je potreba efektivne branit zneuzivani jejich moci. A v tomto mame co do hanet. V zapadni spolecnosti by politik se skraloupy, co ma Babis byl uz odepsany. I ten Gross se odporoucel za mnohem mensi prusvih nez je nejake capi hnizdo.
Scénář odstranění oligarchů je v principu zdaleka nejjednodušší (stačí vzít vidle a vyrazit za poměrně méně mocipány). Samozřejmě to může dopadnout všelijak, jako ostatně ukazuje i to Rusko, kde nakonec vyhráli bolševici.Ja to nevidim jako zrovna nejjednodussi reseni. Ta sance, ze se to nezvrhne, je relativne nizka, viz ruzne jara, barevne revoluce atp.
To znamená decentralizaci moci – včetně ekonomické – a tedy rozptýlení rozhodování do kolektivu, přičemž transparence je podmínkou nutnou (opak by byla opět centralizace: informací).
Zajímavé, že to říkáš zrovna ty jako zastánce EU, která bere pravomoci národním státům a centralizuje je do Brusele.
Klidně to mohou delegovat – na zastupitele – a je to kvůli škálování nezbytné (klimatická katastrofa je celosvětová, ale globální úplně přímá demokracie není logisticky řešitelná).
A teď si představ rozhodnutí, které je sice lokálně hodně výhodné (místní budou mít např. dobře placenou práci), ale z hlediska celého státu/národa nebo životního prostředí je to nevýhodné…
Zajímavé, že to říkáš zrovna ty jako zastánce EU, která bere pravomoci národním státům a centralizuje je do Brusele.
Ten „Brusel“ jsou opět delegáti členských zemí.
A teď si představ rozhodnutí, které je sice lokálně hodně výhodné (místní budou mít např. dobře placenou práci), ale z hlediska celého státu/národa nebo životního prostředí je to nevýhodné…
Přesně to je důvod pro rozšíření skupiny, která se podílí na rozhodování. Je pak věcí širokého konsenzu, jak nastavit princip subsidiarity.
Přesně to je důvod pro rozšíření skupiny, která se podílí na rozhodování
Takže naopak centralizace rozhodování. Ty rád píšeš o decentralizaci, protože ti to přijde z nějakých ideologických/emočních důvodů správné a ve tvé sociální bublině je to asi populární termín, ale zrovna tady bys potřeboval centralizovat. Na tom není v zásadě nic špatného, jen by sis neměl lhát do kapsy. Při decentralizaci rozhodování zde hrozí, že místní upřednostní svoje zájmy (např. ta dobře placená práce) na úkor celku (nebo i svých dlouhodobých zájmů). Souhlasím, že tady je lepší centralizovat rozhodnutí na úroveň státu a ne rozhodovat decentralizovaně na lokální úrovni.
Ne, v novém rozpoložení sil je vyhulený flašinetář se zablešenými dredy nebezpečnější pro planetu než uhlobaron. Osvětlím hned proč: včera jsem chvíli poslouchal moudra eurosvazáků na Čro. Svazák Palata se rozplýval že volby u nás dopadly obdobně, jako v Německu. Námitka moderátora: "A co Zelení jako v Německu?" Palata: "To jsou přece u nás Piráti".
S tým bych celkom súhlasil. Sice ještě není dokonáno, ale turbokomunisty bych viděl ve frakci zelených komoušů Green/EFA, nebo jak se to jmenuje. Melouni budou mít teď celkem (možná i klíčový) význam pro utvoření nějaké koalice a budou si určitě diktovat svojí vítací a ekoteroristické požadavky. Banda komančů s poměrně velkým vlivem je rozhodně nebezpečnější pro planetu než uhlobaron.
Banda komančů s poměrně velkým vlivem je rozhodně nebezpečnější pro planetu než uhlobaron.To si nemyslim. S některými hurá-ekologickými názory taky nesouhlasim a považuju je za kontraproduktivní, nicméně být škodlivější než pálení uhlí je dost náročné. To je velmi vysoká laťka...
nicméně být škodlivější než pálení uhlí je dost náročnéK tomu odkaz.
Ono nejde jen o šílené ekonápady, manipulaci studentíků Velekněžími atp., Zelení jsou extrémistická levice a fanatičtí vítači.
Až se tady začne zase s. Jabko ohánět aeronety (jejichž pilným čtenářem je zde asi on jediný), doporučuji znovu tu debatu kandidátů na gen. tajemníka Nejvyššího sovětu. Stačí 10 - 15 minut pro utvoření obrázku.
Padala tam hesla jako už ani jeden zmařený život ve Středozemním moři aj. (džihádistka Franciska Ska myslím). Čili budou chtít všemi prostředky podporovat nelegální pašeráctví neziskovek). Došlo i k otevřenému vyhrožování nepokrokové V4 hubou soudruha Franze Timmermanse (to ale není Zelenej to je myslim jen soudruh). Kdo nebude vítat, bude vyloučen ze Schengenu. To je pro mě novinka. Myslel jsem si, že základním pravidlem pro Schengen je nevpustit jakéhokoli ilegála bez dokladů do EU. Podle pokrokových dsocialistů to bude asi základní podmínka pro udržení Schengenu.
Tudíž to vidím docela chmurně. EU se asi změní, ale ještě k horšímu. Tyhle zelený komundírové nebudou hrát třetí ani čtvrtý housle.
A naši milí drdatí antifapařáti budou nejspíš u toho. Že se připojí k zeleným extremistům, tak na to bych si klidně i vsadil. Vrána k vráně sedá, soudruh soudruha si hledá.
A naši milí drdatí antifapařáti budou nejspíš u toho. Že se připojí k zeleným extremistům, tak na to bych si klidně i vsadil.Jestli je tohle oficální fantómovská předpověď, tak to mě docela uklidňuje, vzhledem k přesnosti tvých předchozích předpovědí...
Tak schválně, budeme se muset vsadit. Eurosocialistická TOP 0 s jejich frakcí je pro pařáty krajně pravicová (což je vlastně každý opačným směrem pro levicového extrémistu). Ve frakci bezpáteřních eupatolízalů ALDE je Bureš. A Bureš je třídní nepřítel a uzenář. Správný ekosoudruh/žka se živí pampeliškami a listím.
Ve frakci Grens-EFA najdou všechno, co vyznávají:
Proti uzenářům, uhlobaronům a majitelům bytů. Jako náhrada pro majitele je připraveno sociální bydlení pro všechny na Klinice.
Tak o ten v této frakci opravdu, ale opravdu není nouze
(za účelem rozšíření voličské základny). Snad není třeba blíže rozebírat. Záchranáři evr. ekonomiky opravdu, ale opravdu nebudou volit Le Penovou nebo Hnutí pěti hvězd. Budou volit ty, kteří je sem natahali a ty, kteří jim zajistili bezstarostný život na dávkách.
Kromě tradičních třídních nepřátel jako je uzenář patří mezi největší (ne-li hlavní) nepřátele patriot a nacionalista. Pro odstranění těchto buržoazních přežitků (mezi nejhorší patří buržoazní nacionalisté) je Eurosojuz jako dělaný.
Takže nač takové trapné cavyky od drdáčů. Se dvěma antifapařáty a dvěma pařátkami samostatnou krajně levicovou, vítačskou, ekoteroristickou frakci s akcentem na hulení opravdu, ale opravdu nepostaví. Zase je to ale eurosoalisticky vzorově genderově vyvážené. Kdyby měli ještě jednoho, tak by si mohli říkat bylo nás pět. Kdo by to ale měl být. Lichý počet už genderově nevyvážený. Proto bych navrhoval genderově neutrální šesté pohlaví.
protože je korupční a anti-transparentní.
A je nějaká strana, která byla delší dobu v politice a nemá za sebou korupční aféry?
To samé Bureš.
Bureš žije z velké části ze socialismu (z toho před rokem 1989 i toho současného, českého i unijního). Takže to spíš vypadá, že se jedni socialisti snaží vyštípat jiné, aby si taky přišli na své a ukousli si ze společného rozpočtu pro sebe. Trochu to připomíná boje různých „umírněných rebelů“ kdesi na poušti, kteří se tváří „demokraticky“ a chtějí svrhnout „ty zlé tyrany“, ale ve skutečnosti jde spíš o to, že chtějí taky řezat hlavy – akorát někomu jinému a chtějí být tím tyranem sami.
A je nějaká strana, která byla delší dobu v politice a nemá za sebou korupční aféry?Těžko říct, ale minimálně je díky pirátům to téma té transparence zpopularizováno. Dokonce do té míry, že řada jiných stran se na tom pokouší trochu přiživit - vč. třeba té TOP 09, kde občas sem tam o nějaké transparenci mluví, ale priorita to nijak moc extra není. TOP 09 je IMO strana, která dá přednost konzervativismu před demokratičností.
Bureš žije z velké části ze socialismu (z toho před rokem 1989 i toho současného, českého i unijního).Smíchat předrevoluční socialismus a ten 'současný' do jednoho pytle je IMO demagogie. Ale v každém případě moc nevím, co se tím snažíš říct. Bureš je IMO oligarcha a to je obecný negativní jev společný pro různé politické systémy.
Hmm, nojo. Budu souhlasit. Top 0 je euromarxistická partaj, která si hraje na pravicově konzervativně liberální stranu. To netransparentní rozhodně je. Zato Zelení jsou transparentní dost. Ten červený meloun pod zelenou slupkou je velmi zřetelný. Kromě Ovoce a pár dalších exemplářů by to měl vidět asi každý.
Jakoukoli souvislost s jídlem sis vymyslel
Jo, to jsem si vymyslel. Když mě to kolikrát nedá si rejpnout
Filmy o Vinnetouovi jsem měl a mam rád. Jsou to hezké pohádky. Taky jsem měl rád filmy o jednom pirátovi - Sandokanovi. Kdo neměl v té době tričko se Sandokanem z pouti byl totálně společensky znemožněn (tehdy ještě nebylo in/out). Kabir Bedi je vskutkuneopakovatelně charismatický soudruh. Když vidim dneska ty drdy hlavního suchozemského lupiče tak bych hodil tyč.
V zásadě to nejde mít mladé generaci za zlé, že volí antifapařáty, neb jsou snadno oblbnutelní a nepamatují reálný socík. Avšak někteří soudruzi ve středním věku jako Fidelito by měl mít snad už rozum, hergot.
Kabir Bedi je vskutkuneopakovatelně charismatický soudruh. Když vidim dneska ty drdy hlavního suchozemského lupiče tak bych hodil tyč.Ale vždyť oni toho Bediho následují, copak jsi krom Sandokana neoukal i na Černýho korzára?
Ale jo, koukal. Byli tři bratři korzáři a ti jsou i dnes: Zelený korzár (Zelení), Červený korzár (Piráti) a Černý korzár a to bude nejspíš Seréš.
Dlouhodobě nejlepší výsledky se somálskými korzáry ve Středozemním moři mají asi Rusové. Ti rozstříleli loďku i s korzáry bitevní lodí a na cca 7 let jim sebrali vítr z plachet.
Na Sandokanovi a i na Korzárovi se mi líbila Sandokanova Mariana, to byla kost. A neměl jsem rád britského imperialistu Brooka.Jenže s odstupem času je nutno poznamenat, že to obojí byla infantilní píčovina
Sice ještě není dokonáno, ale turbokomunisty bych viděl ve frakci zelených komoušů Green/EFA, nebo jak se to jmenuje.
Piráti se v europarlamentu připojí k frakci Zelených
Europoslanci zvolení za Piráty budou s největší pravděpodobností členy frakce strany evropských Zelených. Ti ale v Evropském parlamentu vytvářejí frakce dvě. Jedna je ve spojení s Evropskou svobodnou aliancí (Greens/EFA) a druhou frakcí je Evropská sjednocená levice spolu se Severskou zelenou levicí (GUE/NGL). Piráti dávají přednost frakci Greens/EFA, o níž tvrdí, že je liberální.
Ve svém programu má frakce Greens/EFA na prvním místě prosazení odchodu od jaderné energie…
Dalším bodem je zákaz všech geneticky modifikovaných rostlin…
Každý, kdo žije v Evropské unii, by měl v budoucnu získat „občanství EU“ bez ohledu na svou státní příslušnost.
Zatim co v prime demokracii musis hlidat, aby nikdo nemanipuloval s celou spolecnosti, coz muze byt netrivialni, v transparentnim (zastupitelskem) rizeni mas jasne definovane mista, ktere je nutne kontrolovat.Ja to vidim opacne. Je jednodussi podplatit (lobbingem) mensi skupinu poslancu (nebo dokonce ustavnich soudcu), nez slozite (reklamou) manipulovat volice tak, aby volili proti svym zajmum. Uz jenom proto, ze to druhe je daleko sirsi skupina lidi. Ostatne, je to videt v te tendenci centralizovat treba statni zakazky nebo lobbing (do Bruselu, do Washingtonu..). Druha vec je, ze volic se muze nechat manipulovat, jednou dvakrat, ale porad je koncove rozhodnuti na nem - a to je z hlediska manipulatoru sakra riskantni. Je dost prikladu z historie, kdy i pres masivni kampan se nepodarilo volice presvedcit, aby "hlasovali spravne". Ta transparence je jiste dobra vec, ale v mnoha zemich se tyto veci deji otevrene (tedy problem neni, ze by neexistovala transparence), konkretni priklady si jiste vybavis sam. Transparence predpoklada, ze lide, kteri jsou u moci, maji slusnost odstoupit, pripadne ze je na jejich odstoupeni ve spolecnosti dostatecny tlak. Trump nebo Babis jsou ale jedinci, kteri neodstoupi za zadnych okolnosti. Jedina moznost je demokraticka zmena (odvolani ve volbach). Me naopak pripady jako Trump nebo Brexit presvedcily spis o tom, ze reprezentativni demokracie je primo skodliva. (Driv jsem si myslel, ze prima demokracie je lepsi, ale v zasade ta reprezentativni neni zase tak velky problem.) Ze dvou duvodu: 1. Umoznuje prosadit minoritni navrhy lidem, kteri ziskali vetsinovou podporu (Trump ziskal vetsinu z ekonomickych duvodu, ale jeho podpora treba ICE a chovani vuci imigrantum je neco, co vetsina volicu neschvaluje). Takze neplati znama mantra o tom, ze reprezentativni demokracie je lepsi pro mensiny nez demokracie prima; naopak, za urcitych utilitarnich predpokladu lze dokonce matematicky demonstrovat, ze reprezentativni demokracie predstavuje pro mensiny vetsi riziko. 2. Retorika politiku, co usiluji o zvoleni v reprezentativnim systemu, zduraznuje tridni rozdily mezi lidmi (a to vede k nenavisti). Je to proto, ze se diskuse vede o volbe osob, misto toho, aby se vedla o konkretnich tematech, jako je tomu v demokracii prime. (K tomu bych jeste dodal, ze referendum vyhlasene vladou - ktera ma k danemu rozhodnuti mandat - nepovazuji za formu prime demokracie. Bez prava na iniciativu nedava referendum velky smysl.)
Tohle je celkem rozumné a v zásadě s tím nemám problém. Jen je otázka, jak to použít pro řízení státu. Přeci jen politika není jen série nějakých izolovaných rozhodnutí, ale měla by mít nějakou koncepci, aby ta rozhodnutí nešla proti sobě a negovala se navzájem, aby se netáhlo jednou doprava, pak doleva1 – představ si, že máš loď a před tebou je ostrov a ty ho můžeš obeplout zleva i zprava, obě cesty jsou v zásadě dobré, ale musíš si jednu vybrat a dokončit danou etapu s jednotnou koncepcí – a ne se do poslední chvíle přetahovat a dohadovat, zda to bude zleva nebo zprava.
Také někdy udělat A má smysl, jen pokud potom uděláš i B a C. Další věc je, že pokud se chceš vyhýbat lokálním maximům/minimům a chceš je překonat, tak v té sérii kroků budeš mít zároveň i některé nepopulární které dočasně zhorší situaci.
A teď je otázka, jestli občané jakožto množina jednotlivců hlasujících v referendech je schopná udržet jeden kurz/koncepci po nějaké delší období. Co když rozložení sil bude těsné? Pak je výsledek víceméně náhoda. Jednou to vyjde tak, příště naopak. Nebo co když velká část občanů nepochopí, že má uvažovat v širších souvislostech, a bude se zamýšlet jen nad tou jednou konkrétní otázkou? Pak můžou klidně hlasovat podle svého nejlepšího svědomí a myslet to dobře, ale budou sabotovat snahu ostatních, kteří se třeba zrovna snažili vyhnout lokálnímu maximu/minimu. Pokud k tomu jako občan budeš přistupovat zodpovědně a budeš nad tím přemýšlet, tak pravděpodobně budeš chtít mít něco jako atomické transakce nebo chytré kontrakty – něco ve stylu: pokud projde A a B, tak hlasuji pro C, ale jinak jsem proti a preferuji raději D. Pokud takový nástroj nemáš, tak můžeš počítat jen s tím, o čem už bylo v minulosti a na základě toho se rozhodnout pro jedno nejbližší příští hlasování, což může vést ke krátkozrakým a příliš opatrným/defensivním rozhodnutím… a další důležitá věc je, že pouhá změna pořadí, ve kterém se o jednotlivých otázkách hlasuje, pak může mít zásadní vliv na výsledek.
Dost možná pak dojdeš k tomu, že je potřeba v referendech schvalovat nějaké větší balíky změn, které jako celek dávají smysl, místo jednotlivých rozhodnutí. Takže vlastně hlasuješ o nějakých koncepcích, komplexnějších řešeních. A tím se víceméně dostáváš zase zpět k zastupitelské demokracii resp. volbě politických stran (což by měly být subjekty prosazující nějakou koncepci, soubor myšlenek).
Další věc je, kolik času lidé chtějí věnovat politice – většinu lidí to asi nebaví, nezajímá, nechtějí tomu rozumět, považují to za nutné zlo a raději by tuto činnost delegovali na někoho jiného a trávili čas jinak. Jasně, můžeš sice říct, že politika je důležitá, týká se nás všech… ale ne každý tohle nadšení bude sdílet a věnovat tomu odpovídající množství času (aby získal potřebné podklady a mohl se kompetentně rozhodnout). Pokud lidi budou muset rozhodovat, tak je pravděpodobně nouze naučí a dojdou k závěru, že tomu ten čas věnovat musí, jinak na to doplatí, ale je otázka, jestli pak s takovým životem budou spokojení (věnovat tolik času politice). Dost možná se pak uchýlí k tomu, že budou hlasovat podle doporučení nějakých autorit místo podle svého úsudku (ke kterému by museli pracně dojít studiem dané problematiky). A tady je otázka, jestli široká skupina lidí hlasujících anonymně (a bez hlubší znalosti) bude mít lepší výsledky než menší skupina lidí, kteří se pod svá rozhodnutí musí podepsat (a kteří se sběru informací a rozhodování věnují profesionálně a na plný úvazek).
Osobně vidím smysl referend u otázek, které nebyly předmětem předvolebních diskusí a politických programů prezentovaných před volbami. Tzn. pokud se objeví nějaké nové téma, ke kterému se občané neměli možnost vyslovit v době voleb a zahrnout ho do svého rozhodování (protože v té době neexistovalo), tak tam dává smysl uspořádat referendum.
[1] a tím nemyslím politickou levici a pravici
Přeci jen politika není jen série nějakých izolovaných rozhodnutí, ale měla by mít nějakou koncepci, aby ta rozhodnutí nešla proti sobě a negovala se navzájem, aby se netáhlo jednou doprava, pak dolevaNeni a proc? Vis co, ja si myslim, ze to je pekny kec. Protoze v praxi to tak neni ani v parlamentni demokracii. Ostatne, poloz si otazku, proc ti to same nevadi v ekonomicke sfere, u volneho trhu? V praxi samozrejme tenhle pozadavek vede na poloprimou demokracii. Ano, lide nechteji rozhodovat o vsem v referendu, ale resi se tim aktualni problemy a ty nejhorsi excesy. Shrnuto, koncepce je papirove pekna vec. Ale realna politika je stret zajmu a reseni v danou chvili tech nejhorsich aktualnich problemu. Ja na tu nelinearitu, kterou popisujes, neverim. Pokud je tvoje reseni nelinearni, je pravdepodobne zbytecne slozite a snadno zneuzitelne (bait and switch).
Zrovna ta ekonomika resp. chování lidí v tržním hospodářství je dobrý příklad. Kdyby to mělo být monotónní, tak bychom se nikam moc nedostali. To je takové to žití z ruky do huby. Pokud to tak někomu vyhovuje a je tak šťastný, zajímá ho jen ten okamžik tady a teď, tak proč ne, není na tom nic špatného, jeho volba. Ale pokud je tvým cílem něco vytvořit a posunout se někam dál, musí se na to jinak. Nutným předpokladem prakticky veškerého úspěchu je ten nemonotónní průběh, dočasná oběť. Např. bys mohl jít hned po střední pracovat, třeba dělat číšníka nebo jít už po základce makat na pole. Měl bys výrazně víc peněz, než bylo tvoje kapesné. Vývoj by byl monotónní, ale pravděpodobně bys uvázl v lokálním maximu. Pokud ale půjdeš na vysokou (a budeš studovat něco užitečnějšího než genderová studia), tak sice musíš dalších X let živořit s minimálním rozpočtem, ale tvoje budoucí vyhlídky jsou výrazně lepší. Nebo dejme tomu, že už pracuješ – pak můžeš začít studovat po večerech a později získat lepší práci. Znamená to, že ses ale dočasně vzdal svých koníčků a času stráveného zábavou, s přáteli atd. Vývoj tvé situace tedy nebyl monotónní – dočasně se tvoje situace zhoršila (přišel jsi o zábavu, volný čas), ale následně se tvoje situace výrazně zlepšila – překonal jsi lokální extrém, neuvízl jsi v něm. Totéž platí, když začínáš podnikat nebo se pouštíš do dalšího projektu – přicházíš o jistý příjem např. ze zaměstnání – a po nějaký čas nemáš vůbec nic, akorát tě to stojí peníze, práci a nervy… a až později se ta investice zúročí (a nebo taky ne a vyjde to až na několikátý pokus, což je taky součást podnikání). Firma, která neinvestuje a neposouvá se nikam dál, zkrachuje. Opět je to nemonotónní průběh – místo toho, aby si jen vypláceli dividendy nebo vysoké platy, tak dočasně zhorší svoji situaci, něco obětují, a investují tyto prostředky do vývoje, který jim přinese víc v budoucnu.
Nevím, co přesně tě přivedlo k napsání těchto komentářů, ale podle mého to jsou chybné závěry. Ona zastupitelská demokracie má svoje problémy, ovšem to neznamená, že ta přímá nemá zase jiné nebo že je nějak výrazně lepší. Už jsem to tu někde psal, ale pro pořádek ještě jednou: já jsem v zásadě pro referenda, akorát podle mého mají smysl u těch nových témat, o kterých se nevědělo před volbami, než že by se pomocí nich dalo řídit všechno. Ono to pak zavání mikromanagementem resp. je to něco podobného. Určitá důvěra a autonomie je k efektivnímu fungování nutná. Pokud dotyčný nemá tuto důvěru a i svobodu dělat chyby, tak pak zpětně ani nejde vyhodnotit, jestli dělal svoji práci dobře nebo špatně. Jde vlastně jen o to, aby ty chyby nebyly fatální – ale proti tomu je vhodnějším prostředkem odvolatelnost – než mikromanagement v podobě neustálých referend (ta by vedla spíš k alibismu politiků a kolektivní nezodpovědnosti).
Ještě k té zastupitelské demokracii: u nás to dost trpí nedostatečným oddělením zákonodárné a výkonné moci (v podstatě oddělené nejsou) a pak tím, že prakticky žádná vláda nemá prostor realizovat svůj program – tzn. nemá možnost říct, z které strany bude objíždět ten ostrov, a místo toho si celé funkční období hází klacky pod nohy s opozicí. To pak končí s tím, že výsledek je sice špatný, ale vláda za to vlastně nemůže, protože neměla prostor realizovat svůj program. Pak to začne nanovo a opakuje se to pořád dokola. Voliči mají pocit, že zvolí někoho jiného a tentokrát to bude lepší, ale ono to dopadne zase stejně…
"proc bych se mel starat o jine skupiny obyvatelstva.... ?"Empatie. Solidarita. Civilizace.
"Fakt tomu nerozumim."Ano, potvrzuji.
Tohle prostě nedopadne dobře
To nedopadne. Viděl někdo tu debatu kandidátů na předsedu Komise? Kromě Zahradila je to samej komouš, vítač a ekoterorista beze zbytku. Tak perverzní nejsem, abych na to koukal celý, ale i ten kousek stál za to.
Víš, že jsi spáchal ideozločin pročítáním plátku prohnilého kapitalisty? Pěkně si počti v pokrokovém Kolibáčově a2alarmu, soudruhu
Doba vymknutá z kloubů šílí.Pokud jsi na to, aby ti to doslo, potreboval, aby se zacalo mluvit o socialismu, pak jsi bud nedaval pozor nebo nejsi prilis inteligentni. Me treba stacilo sledovat vyvoj socialni nerovnosti a socialni mobility, a take vzestup ultrapravice. A jeste bych samozrejme dodal, ze "demokraticky socialismus", ktery prosazuji treba Sanders nebo AOC je ve skutecnosti jedinou vyzkousenou cestou (viz povalecny rozvoj USA a Zapadni Evropy), jak ty problemy resit, aby to prave nedopadlo spatne.
Ten tvůj údajně fungující a vyzkoušený socialismus právě vyrábí takové „velkopekaře“ jako je Babiš:
Česká republika holdingu Agrofert vyplatila 100 milionů z českých peněz, aniž by ministerstvo financí předložilo Evropské komisi doklady k proplacení vyplacených dotací. Společnost Penam z holdingu Agrofert nakoupila za peníze výrobní linku na toastový chléb.
Tohle nemá s tržním hospodářstvím nic společného. Socialismus je problém, nikoli řešení (podobně jako s tou EU, jak už tu někde padlo).
Napadlo tě, že ten veterinář se taky – zvlášť na vesnici – stará o hospodářská zvířata? Že do toho ten „stát“ fakt zasahuje?
U nich stát vynucuje některé kontroly/zákroky a tím veterinářům zvyšuje poptávku. (i když je tedy otázka, jak moc, protože i bez státních zásahů nikdo nechce jíst např. maso nemocných zvířat, takže soukromý sektor by si vytvořil vlastní opatření a různé soukromé kontroly kvality…)
Ovšem problém (lidského) zdravotnictví rozhodně není v tom, že by poptávka byla příliš malá – ta je naopak velká a spíš je problém poskytnout služby všem, kdo o to mají zájem.
Nebo že „mazlíčka“ občas necháš utratit?
Což se tedy děje i u lidí, viz eutanazie… ale to je dost kontroverzní téma.
Nicméně i bez ní je potřeba nějak rozhodnout, koho a jak léčit a koho ne. Tady by se chtělo říct, že lidské zdraví/život je to nejdůležitější a mělo by se léčit za každou cenu. Jenže co to znamená? Žádný rozpočet totiž není nekonečný – naopak každý je omezený. Takže pokud utratíš miliony za léčbu jednoho, budou ti chybět na léčbu jiných. A co když za několik milionů můžeš zachránit místo jednoho člověka několik jiných, jejichž léčba není tak nákladná? Co si vybereš? Nebo co když místo léčby (následků) ty peníze investuješ do prevence a zachráníš tím ještě víc lidí? Nebo je můžeš investovat třeba do stavby bezpečnější silnice, takže tam neumřou lidé, kteří by tam jinak umřeli a kterých je víc než těch, které bys zachránil léčbou? Taky se může stát, že kdybys ty peníze nechal soukromému sektoru, někdo by je investoval do vývoje něčeho, co zachrání více životů nebo zvýší kvalitu lidského života. Nebo bys třeba mohl investovat do obrany a tím odvrátit nějaké nebezpečí (a tudíž náklady), což v konečném důsledku může vyjít lépe, protože víc lidí přežije (buď to opatření přímo zachrání jejich životy nebo ušetří peníze, které se následně dají využít k záchraně životů nebo zdraví více lidí).
Regulace, socialistický přístup a dogma, že se zdraví/život musí zachraňovat vždy za každou cenu, vedou k tomu, že na straně nabídky (léků, vybavení, služeb) rostou výrazně ceny. A v důsledku toho se stejným rozpočtem vyléčíš méně lidí.
"Já myslim, že IT odvětví funguje dobře bez nějakých masivních regulací."Microsoft je téhož názoru
It is a fact that any rich man, unless he is a Jew, has less to fear from Fascism than from either Communism or democratic Socialism. One ought never to forget this, for nearly the whole of German and Italian propaganda is designed to cover it up. The natural instinct of men like Simon, Hoare, Chamberlain etc. was to come to an agreement with Hitler.
Ano, správně si to ještě rozšířil. Kromě tradičních třídních nepřátel jako je uzenář/uhlobaron přibyl eurosoudruhům třídní nepřítel největší a tím je nacionalista (v soudružské hantýrce fašista)
Mezi další hlavní nepřátele eurosocialismu patří sucho, déšť, povodně, teplo, zima a ruský agent. Komunisti byli břídilové, ti chtěli poručit jen větru dešti. Eurosoudruzi chtějí poručit světovému klimatu.
Ano, správně si to ještě rozšířil. Kromě tradičních třídních nepřátel jako je uzenář/uhlobaron přibyl eurosoudruhům třídní nepřítel největší a tím je nacionalista (v soudružské hantýrce fašista)Zajímavý. Když se tady debatovalo o Ukrajině a Donbasu, mam dojem, že jsi používal tenhle argument dost podobně - člověk tady tehdy z východně-hledících apologetiků měl pocit, že na Ukrajině je každej i se svou babičkou nácek a obdivovatel Bandery. Chápu, že ti ta rétorika vadí, ale možná jsi měl s její kritikou začít dříve...
Vítači?Koho vítají?
Tiskni
Sdílej: