Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Pracoval som s dvoma aplikačnými servrami pre java aplikácie... WebSphere, JBoss, robil som Webovú aplikáciu, Webservice.To jsem potom nepochopil, co jsi vlastně dělal.
Robil som na nejakých rozšíreniach hotových aplikácií a taktiež som sám robil nejaké WebServici...
No problém bol v tom, že som nevedel, čo WebService je (napr). A nedozvedel som sa to z nijakého článku ani toturiálu. Zato sa mi o skratkách, ktoré neboli nikde vysvetlené snívalo ešte tri mesiace.
Našťastie wikibooks má knihu v ktorej je to vysvetlené jednoducho a jasne, bez toho, aby sa na niečo odkazovala.
$ telnet www.abclinuxu.cz 80 Trying 80.95.102.12... Connected to www.abclinuxu.cz (80.95.102.12). Escape character is '^]'. HEAD / HTTP/1.1 Host: www.abclinuxu.cz HTTP/1.1 200 OK Date: Thu, 14 Jul 2005 09:00:53 GMT Server: Jetty/4.2.17 (Linux/2.4.22 i386 java/1.4.2_04) Expires: Fri, 22 Dec 2000 05:00:00 GMT Set-Cookie: JSESSIONID=4o3foqu1gqame;Path=/ Content-Type: text/html; charset=ISO-8859-2 Last-Modified: Thu, 14 Jul 2005 09:01:00 GMT Cache-Control: no-cache, must-revalidate Pragma: no-cache Transfer-Encoding: chunked
Nechcem povedať, že nemám rád Javu! Ja s tými Java-related technológiami neviem pracovať.
Keď čítam nejaký tutoriál, mám pocit, že som nejaký super-guru, čo sa rozumie všetkému, len ten tutoriál mi chýba k dokonalosti. Lenže ja zväčša ani neviem o čom je daný tutoriál, len ako sa to volá (napr. "WebService").
Nevím, mne zatím Apache 2.0 příliš nenadchnul. Ano, je to pročištěné, podstatně lepší API pro psaní vlastních modulů (a filtrů), ale z hlediska uživatele je pro mne vlastně jediným pokrokem podpora IPv6 (a to je spíš důsledek toho, že autoři se zařekli, že do 1.3 ji záměrně nepřidají). Teoreticky by multithreadová koncepce (MPM Worker) měla přinést větší výkon, ale mé testy to zatím ne a ne potvrzovat a navíc to stejně nejde používat v kombinaci s PHP. Takže zklamání… a zatím zůstávám u 1.3.
Mne Worker a PHP 4 idú v pohode... a Worker sa prejavuje v malom počte prípadov, hlavne na architektúrach, ktoré nepoužívajú (pri fork()) copy-on-write. Taktiež ti to zníži nároky na pamäť, ak máš cca 10 requestov za sek.
Ale ja ti svoj názor nevnucujem
To je právě ten problém: ono to většinou funguje, problémy nastanou jen ve velmi specifických situacích při nešťastném souběhu okolností. Samotné PHP thread-safe je (aspoň se to tvrdí), ale většina rozšíření není zkontrolována a nikdo si netroufne nějak závazně vyhlásit, která ano a která ne. Pro ostrý produkční server nic moc povzbudivého…
K porovnávání výkonu: zkoušel jsem čistého Apache bez PHP na stejném počítači, Apache 2.0 s Worker MPM a Apache 1.3, přeloženo ze zdrojáků se stejnými optimalizacemi. Zvolil jsem větší množství paralelních dotazů na jeden statický soubor, protože předpokládám, že právě při takovém typu zátěže by se měla nejvíce projevit výhoda threadů proti forku. Přes crossover kabel byl server propojen s druhým počítačem, kde jsem pomocí ab
měřil výkon pro různé počty paralelních klientů (od jednoho po tisíc). Ověřil jsem si, že úzké hrdlo není ani v síti ani v klientském počítači. Výsledky: ať jsem dělal, co jsem dělal, pořád byl za těchto podmínek Apache 1.3 o něco (kolem pěti procent) výkonnější.
Tiskni
Sdílej: