Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Pracoval som s dvoma aplikačnými servrami pre java aplikácie... WebSphere, JBoss, robil som Webovú aplikáciu, Webservice.To jsem potom nepochopil, co jsi vlastně dělal.
Robil som na nejakých rozšíreniach hotových aplikácií a taktiež som sám robil nejaké WebServici...
No problém bol v tom, že som nevedel, čo WebService je (napr). A nedozvedel som sa to z nijakého článku ani toturiálu. Zato sa mi o skratkách, ktoré neboli nikde vysvetlené snívalo ešte tri mesiace.
Našťastie wikibooks má knihu v ktorej je to vysvetlené jednoducho a jasne, bez toho, aby sa na niečo odkazovala.
$ telnet www.abclinuxu.cz 80 Trying 80.95.102.12... Connected to www.abclinuxu.cz (80.95.102.12). Escape character is '^]'. HEAD / HTTP/1.1 Host: www.abclinuxu.cz HTTP/1.1 200 OK Date: Thu, 14 Jul 2005 09:00:53 GMT Server: Jetty/4.2.17 (Linux/2.4.22 i386 java/1.4.2_04) Expires: Fri, 22 Dec 2000 05:00:00 GMT Set-Cookie: JSESSIONID=4o3foqu1gqame;Path=/ Content-Type: text/html; charset=ISO-8859-2 Last-Modified: Thu, 14 Jul 2005 09:01:00 GMT Cache-Control: no-cache, must-revalidate Pragma: no-cache Transfer-Encoding: chunked
Nechcem povedať, že nemám rád Javu! Ja s tými Java-related technológiami neviem pracovať.
Keď čítam nejaký tutoriál, mám pocit, že som nejaký super-guru, čo sa rozumie všetkému, len ten tutoriál mi chýba k dokonalosti. Lenže ja zväčša ani neviem o čom je daný tutoriál, len ako sa to volá (napr. "WebService").
Nevím, mne zatím Apache 2.0 příliš nenadchnul. Ano, je to pročištěné, podstatně lepší API pro psaní vlastních modulů (a filtrů), ale z hlediska uživatele je pro mne vlastně jediným pokrokem podpora IPv6 (a to je spíš důsledek toho, že autoři se zařekli, že do 1.3 ji záměrně nepřidají). Teoreticky by multithreadová koncepce (MPM Worker) měla přinést větší výkon, ale mé testy to zatím ne a ne potvrzovat a navíc to stejně nejde používat v kombinaci s PHP. Takže zklamání… a zatím zůstávám u 1.3.
Mne Worker a PHP 4 idú v pohode... a Worker sa prejavuje v malom počte prípadov, hlavne na architektúrach, ktoré nepoužívajú (pri fork()) copy-on-write. Taktiež ti to zníži nároky na pamäť, ak máš cca 10 requestov za sek.
Ale ja ti svoj názor nevnucujem
To je právě ten problém: ono to většinou funguje, problémy nastanou jen ve velmi specifických situacích při nešťastném souběhu okolností. Samotné PHP thread-safe je (aspoň se to tvrdí), ale většina rozšíření není zkontrolována a nikdo si netroufne nějak závazně vyhlásit, která ano a která ne. Pro ostrý produkční server nic moc povzbudivého…
K porovnávání výkonu: zkoušel jsem čistého Apache bez PHP na stejném počítači, Apache 2.0 s Worker MPM a Apache 1.3, přeloženo ze zdrojáků se stejnými optimalizacemi. Zvolil jsem větší množství paralelních dotazů na jeden statický soubor, protože předpokládám, že právě při takovém typu zátěže by se měla nejvíce projevit výhoda threadů proti forku. Přes crossover kabel byl server propojen s druhým počítačem, kde jsem pomocí ab
měřil výkon pro různé počty paralelních klientů (od jednoho po tisíc). Ověřil jsem si, že úzké hrdlo není ani v síti ani v klientském počítači. Výsledky: ať jsem dělal, co jsem dělal, pořád byl za těchto podmínek Apache 1.3 o něco (kolem pěti procent) výkonnější.
Tiskni
Sdílej: