Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Pracoval som s dvoma aplikačnými servrami pre java aplikácie... WebSphere, JBoss, robil som Webovú aplikáciu, Webservice.To jsem potom nepochopil, co jsi vlastně dělal.
Robil som na nejakých rozšíreniach hotových aplikácií a taktiež som sám robil nejaké WebServici...
No problém bol v tom, že som nevedel, čo WebService je (napr). A nedozvedel som sa to z nijakého článku ani toturiálu. Zato sa mi o skratkách, ktoré neboli nikde vysvetlené snívalo ešte tri mesiace.
Našťastie wikibooks má knihu v ktorej je to vysvetlené jednoducho a jasne, bez toho, aby sa na niečo odkazovala.
$ telnet www.abclinuxu.cz 80 Trying 80.95.102.12... Connected to www.abclinuxu.cz (80.95.102.12). Escape character is '^]'. HEAD / HTTP/1.1 Host: www.abclinuxu.cz HTTP/1.1 200 OK Date: Thu, 14 Jul 2005 09:00:53 GMT Server: Jetty/4.2.17 (Linux/2.4.22 i386 java/1.4.2_04) Expires: Fri, 22 Dec 2000 05:00:00 GMT Set-Cookie: JSESSIONID=4o3foqu1gqame;Path=/ Content-Type: text/html; charset=ISO-8859-2 Last-Modified: Thu, 14 Jul 2005 09:01:00 GMT Cache-Control: no-cache, must-revalidate Pragma: no-cache Transfer-Encoding: chunked
Nechcem povedať, že nemám rád Javu! Ja s tými Java-related technológiami neviem pracovať.
Keď čítam nejaký tutoriál, mám pocit, že som nejaký super-guru, čo sa rozumie všetkému, len ten tutoriál mi chýba k dokonalosti. Lenže ja zväčša ani neviem o čom je daný tutoriál, len ako sa to volá (napr. "WebService").
Nevím, mne zatím Apache 2.0 příliš nenadchnul. Ano, je to pročištěné, podstatně lepší API pro psaní vlastních modulů (a filtrů), ale z hlediska uživatele je pro mne vlastně jediným pokrokem podpora IPv6 (a to je spíš důsledek toho, že autoři se zařekli, že do 1.3 ji záměrně nepřidají). Teoreticky by multithreadová koncepce (MPM Worker) měla přinést větší výkon, ale mé testy to zatím ne a ne potvrzovat a navíc to stejně nejde používat v kombinaci s PHP. Takže zklamání… a zatím zůstávám u 1.3.
Mne Worker a PHP 4 idú v pohode... a Worker sa prejavuje v malom počte prípadov, hlavne na architektúrach, ktoré nepoužívajú (pri fork()) copy-on-write. Taktiež ti to zníži nároky na pamäť, ak máš cca 10 requestov za sek.
Ale ja ti svoj názor nevnucujem
To je právě ten problém: ono to většinou funguje, problémy nastanou jen ve velmi specifických situacích při nešťastném souběhu okolností. Samotné PHP thread-safe je (aspoň se to tvrdí), ale většina rozšíření není zkontrolována a nikdo si netroufne nějak závazně vyhlásit, která ano a která ne. Pro ostrý produkční server nic moc povzbudivého…
K porovnávání výkonu: zkoušel jsem čistého Apache bez PHP na stejném počítači, Apache 2.0 s Worker MPM a Apache 1.3, přeloženo ze zdrojáků se stejnými optimalizacemi. Zvolil jsem větší množství paralelních dotazů na jeden statický soubor, protože předpokládám, že právě při takovém typu zátěže by se měla nejvíce projevit výhoda threadů proti forku. Přes crossover kabel byl server propojen s druhým počítačem, kde jsem pomocí ab
měřil výkon pro různé počty paralelních klientů (od jednoho po tisíc). Ověřil jsem si, že úzké hrdlo není ani v síti ani v klientském počítači. Výsledky: ať jsem dělal, co jsem dělal, pořád byl za těchto podmínek Apache 1.3 o něco (kolem pěti procent) výkonnější.
Tiskni
Sdílej: