V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Pracoval som s dvoma aplikačnými servrami pre java aplikácie... WebSphere, JBoss, robil som Webovú aplikáciu, Webservice. Všetko som buildoval úžasným Mavenom, ale polovica z toho čo som robil nefungovala a tú druhú som nevedel nakonfigurovať.
Apache (1.3.x) je však delo. V základe neposkytuje také úžasné nástroje pre rýchly vývoj aplikácií, ale nakonfiguroval som ho jedna radosť a spolu s MySQL 4 a PHP 5 mi zaberajú ani nie 20 MB RAM na mojom domácom servri.
Keďže neviem využiť svoje programátorské zdatnosti v reálnej praxi, rozhodol som sa ísť krok po kroku a učiť sa používať všetky technológie, ako boli vyvíjané od roku 1970.
To ma veľmi rýchlo prešlo :| a hneď som skočil na rok 1993 a Apache, vďaka ktorému sa Linux dostal do povedomia prevádzkovateľov webových servrov.
Apache vyzerá byť omnoho silnejší (a verzia 2.x niekoľko krát) ako rôzne iné riešenia pre Javu, ktoré používajú firmy pre ktoré vyrábame softvér v práci. Pritom je to "len" Free Softvér. Nie je to úžasne?
PS: Ak si myslíte, že ešte neviem o niečom dôležitom, upozornite ma!
Tiskni
Sdílej:
Pracoval som s dvoma aplikačnými servrami pre java aplikácie... WebSphere, JBoss, robil som Webovú aplikáciu, Webservice.To jsem potom nepochopil, co jsi vlastně dělal.
Robil som na nejakých rozšíreniach hotových aplikácií a taktiež som sám robil nejaké WebServici...
No problém bol v tom, že som nevedel, čo WebService je (napr). A nedozvedel som sa to z nijakého článku ani toturiálu. Zato sa mi o skratkách, ktoré neboli nikde vysvetlené snívalo ešte tri mesiace.
Našťastie wikibooks má knihu v ktorej je to vysvetlené jednoducho a jasne, bez toho, aby sa na niečo odkazovala.
$ telnet www.abclinuxu.cz 80 Trying 80.95.102.12... Connected to www.abclinuxu.cz (80.95.102.12). Escape character is '^]'. HEAD / HTTP/1.1 Host: www.abclinuxu.cz HTTP/1.1 200 OK Date: Thu, 14 Jul 2005 09:00:53 GMT Server: Jetty/4.2.17 (Linux/2.4.22 i386 java/1.4.2_04) Expires: Fri, 22 Dec 2000 05:00:00 GMT Set-Cookie: JSESSIONID=4o3foqu1gqame;Path=/ Content-Type: text/html; charset=ISO-8859-2 Last-Modified: Thu, 14 Jul 2005 09:01:00 GMT Cache-Control: no-cache, must-revalidate Pragma: no-cache Transfer-Encoding: chunked
Nechcem povedať, že nemám rád Javu! Ja s tými Java-related technológiami neviem pracovať.
Keď čítam nejaký tutoriál, mám pocit, že som nejaký super-guru, čo sa rozumie všetkému, len ten tutoriál mi chýba k dokonalosti. Lenže ja zväčša ani neviem o čom je daný tutoriál, len ako sa to volá (napr. "WebService").
Nevím, mne zatím Apache 2.0 příliš nenadchnul. Ano, je to pročištěné, podstatně lepší API pro psaní vlastních modulů (a filtrů), ale z hlediska uživatele je pro mne vlastně jediným pokrokem podpora IPv6 (a to je spíš důsledek toho, že autoři se zařekli, že do 1.3 ji záměrně nepřidají). Teoreticky by multithreadová koncepce (MPM Worker) měla přinést větší výkon, ale mé testy to zatím ne a ne potvrzovat a navíc to stejně nejde používat v kombinaci s PHP. Takže zklamání… a zatím zůstávám u 1.3.
Mne Worker a PHP 4 idú v pohode... a Worker sa prejavuje v malom počte prípadov, hlavne na architektúrach, ktoré nepoužívajú (pri fork()) copy-on-write. Taktiež ti to zníži nároky na pamäť, ak máš cca 10 requestov za sek.
Ale ja ti svoj názor nevnucujem
To je právě ten problém: ono to většinou funguje, problémy nastanou jen ve velmi specifických situacích při nešťastném souběhu okolností. Samotné PHP thread-safe je (aspoň se to tvrdí), ale většina rozšíření není zkontrolována a nikdo si netroufne nějak závazně vyhlásit, která ano a která ne. Pro ostrý produkční server nic moc povzbudivého…
K porovnávání výkonu: zkoušel jsem čistého Apache bez PHP na stejném počítači, Apache 2.0 s Worker MPM a Apache 1.3, přeloženo ze zdrojáků se stejnými optimalizacemi. Zvolil jsem větší množství paralelních dotazů na jeden statický soubor, protože předpokládám, že právě při takovém typu zátěže by se měla nejvíce projevit výhoda threadů proti forku. Přes crossover kabel byl server propojen s druhým počítačem, kde jsem pomocí ab
měřil výkon pro různé počty paralelních klientů (od jednoho po tisíc). Ověřil jsem si, že úzké hrdlo není ani v síti ani v klientském počítači. Výsledky: ať jsem dělal, co jsem dělal, pořád byl za těchto podmínek Apache 1.3 o něco (kolem pěti procent) výkonnější.