Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Už delší dobu hledám program pro Linux, který bude umět:
Vyzkoušel jsem několik programů, o nich ještě něco napíšu níže, ale zatím jsem nenašel "ten můj". Přivítám jakékoliv tipy. Předem upozorňuji, že jsem v této oblasti nováčkem .
DBDesigner 4
- je open-source program, primárně určený pro MySQL. Je velice intuitivní, poměrně dobře se s ním pracuje, umí vytvářet SQL skripty z existujících modelů, ale neumí se spojit s PostgreSQL, takže je pro mě nepoužitelný. K programu je dodávaná poměrně kvalitní dokumentace.
Pozn.: Z DBDesigneru se
stal projekt MySQL Workbench a DBD se již dále nevyvíjí.
- pro mě nepoužitelný
Open System Architect
- Hned na začátku používání jsem zjistil, že má jednu velkou nevýhodu: není dostupná dokumentace (alespoň já jsem žádnou nenašel - web projektu ani pan Google). Po několika pokusech o spojení lokální databáze přes ODBC jsem to vzdal.Když jsem ho testoval, tak mi přišel jako poměrně pohodlný nástroj.
- pro mě zatím kvůli nefunkčnímu spojení s databází nepoužitelný
PGDesigner
- Poměrně nový projekt, je primárně vytvářen pro PostgreSQL a autor na něm od začátku roku udělal už spoustu práce. Bohužel se mi ho nepodařilo rozchodit .
DbVisualizer
- Výborný program, má všechny funkce které požaduji (až na generování dokumentace), ale:
Základní funkce jsou k dispozici i ve verzi "Free", rozšířené (jako editování db tabulek a import z CSV) ve verzi "Presonal" = $129.
- prozatím používám (verzi Free)
Mogwai ER-Designer
- Program "pouze" pro vytváření ERD - chtěl bych něco komplexnějšího, ale funguje tak jak by měl.
- testuju ho
dbWrench - Další výborný program, nevýhodou je pro mě vysoká cena- stojí $149. Umí vše co bych chtěl, včetně generování dokumentace.
Je možné, že jsem u nějakého z popisovaných programů neoběvil funkci kterou má, nestudoval jsem od každého programu jeho dokumentaci a zkušenosti s těmito programi moc velkou nemám.
Jaký program k těmto účelům používáte vy?
Tiskni
Sdílej: