Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Už delší dobu hledám program pro Linux, který bude umět:
Vyzkoušel jsem několik programů, o nich ještě něco napíšu níže, ale zatím jsem nenašel "ten můj". Přivítám jakékoliv tipy. Předem upozorňuji, že jsem v této oblasti nováčkem .
DBDesigner 4
- je open-source program, primárně určený pro MySQL. Je velice intuitivní, poměrně dobře se s ním pracuje, umí vytvářet SQL skripty z existujících modelů, ale neumí se spojit s PostgreSQL, takže je pro mě nepoužitelný. K programu je dodávaná poměrně kvalitní dokumentace.
Pozn.: Z DBDesigneru se
stal projekt MySQL Workbench a DBD se již dále nevyvíjí.
- pro mě nepoužitelný
Open System Architect
- Hned na začátku používání jsem zjistil, že má jednu velkou nevýhodu: není dostupná dokumentace (alespoň já jsem žádnou nenašel - web projektu ani pan Google). Po několika pokusech o spojení lokální databáze přes ODBC jsem to vzdal.Když jsem ho testoval, tak mi přišel jako poměrně pohodlný nástroj.
- pro mě zatím kvůli nefunkčnímu spojení s databází nepoužitelný
PGDesigner
- Poměrně nový projekt, je primárně vytvářen pro PostgreSQL a autor na něm od začátku roku udělal už spoustu práce. Bohužel se mi ho nepodařilo rozchodit .
DbVisualizer
- Výborný program, má všechny funkce které požaduji (až na generování dokumentace), ale:
Základní funkce jsou k dispozici i ve verzi "Free", rozšířené (jako editování db tabulek a import z CSV) ve verzi "Presonal" = $129.
- prozatím používám (verzi Free)
Mogwai ER-Designer
- Program "pouze" pro vytváření ERD - chtěl bych něco komplexnějšího, ale funguje tak jak by měl.
- testuju ho
dbWrench - Další výborný program, nevýhodou je pro mě vysoká cena- stojí $149. Umí vše co bych chtěl, včetně generování dokumentace.
Je možné, že jsem u nějakého z popisovaných programů neoběvil funkci kterou má, nestudoval jsem od každého programu jeho dokumentaci a zkušenosti s těmito programi moc velkou nemám.
Jaký program k těmto účelům používáte vy?
Tiskni
Sdílej: