Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Zdravím Vás!
Tentokrát bych vás chtěl požádat o radu a vaše zkušenosti při výběru kancelářské židle k počítači. Jako první jsem si "letmo" vybral židli ALLAK z Ikea s tím, že se ještě podívám na další nabídku, až budu u počítače. To jsem tedy udělal a zjistil jsem, že možností je mnohem více - viz např. velmi široká nabídka serveru casemodding.cz. Tady jsem zjistil, že budu potřebovat poradit, protože možností je spousta (včetně cenové relace kolem dvou tisíc, což jsem ani nečekal).
Tiskni
Sdílej:
já sedím zpříma, proto preferuji tvrdou židli, krom toho mám pracoviště uspořádané jaksi "všude kolem", takže mi vyhovují kolečka a otočná židle.
Co se týče klekátka (teď nevím, doufám že je to to samé jako klekačka)Jo, je to to samé (ale moje má kolečka - bez nich je to na houby), i když ta adresa "antiradary-detektory" mě dost zmátla.
[...] vetsi pruzeni (ja snad zacnu psat s hackamaMožná by to nebylo od věci, ale tohle se povedlo) v operadle.
"Vím že je to málo, zajímavější výrobky jsou tak někde kolem pěti tisíc a výše, ale tolik do mého zdraví prostě investovat nebudu."
"Nechci po Vás, samozřejmě, abyste mi našli židli podle výše zmiňovaných kritérií, chtěl bych vás spíše poprosit o zkušenosti s vaším sezením u PC, jaké kancl. židle používáte, jak jste s nimi spokojeni, co je při výběru důležite, co méně atd. "Moje zkušenost je taková, že do toho chceš investovat o řád méně, než bys měl. Nemusíš kupovat zrovna IQ, i když někteří známí na ni nedají dopustit, ale i ten Verksam nebo Kläppe vypadají celkem rozumně, i když taký žádná sláva - většina těch kousků jsou designérské výstřelky. :-/ Pořád ještě se musím zeptat, kde že v práci sehnali tohle a koupit to taky. Radši peníze odříznu z fondu na počítač než z fondu na židli.
“...ale tolik do mého zdraví prostě investovat nebudu...buď to investuješ do židle, nebo do rehabilitace (což může stát ještě víc), to si asi nevybereš.“
Je dulezite mit dobrou zidli. Jinak nevydrzite dlouho u prace:)Ja jsem jsi poridil tehle typ.
http://www.manutan.cz/kancelarska-zidle-orlando_M217265.html S kreslem jsem spokojeny.
Za sebe můžu říct, že bych ultra drahou kancelářskou židli nekupoval. V minullém zaměstnání jsem měl poměrně drahou židli cca za 10 tis.- sice byla kvalitní a bezprobémová, ale nepřišlo mi, že by bylo nutno za ni dávat tak velké peníze. Pak jsem měl jednu z Asko nábytek v ceně cca 5 tis.- s tou jsem byl spokojený asi 2 roky, než se mi rozpadl spodní kříž. No a teď mám už asi 4 roky jednu relativně obyč. židli kupovanou v Mobelixu (stála cca 2,5 tis.) a s tou jsem maximálně spokojený. Hlavně bych ti poradil nekupovat koženou, nebo koženkovou židli- je opravdu hrůza na tom sedět celý den, i když při krátkém zkoušení někde na prodejně může materiál působit docela příjemně.