Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Zhruba před rokem jsem hledal nějakého databázového klienta pro Oracle a nalezl jsem SQuirreL. Přestože jeho myšlenka byla dobrá, nebyl ještě moc použitelný a postrádal jsem spoustu vlastností. Když jsem se na něj podíval nyní, málem jsem jej nepoznal.
SQuirreL (veverka) je grafický klient přístupující k databázi skrze rozhraní JDBC verze 2. Díky tomu jej můžete používat s libovolnou databází, pro kterou někdo napsal ovladač JDBC. Seznam podporovaných (rozuměj testovaných) ovladačů je velmi dlouhý a obsahuje všechny hlavní databáze. Najdeme zde například MySQL, PostgreSQL, Oracle, MS SQL Server, SAPDB, Interbase (FireBird) i Sybase.
Domovská stránka projektu se nachází na adrese
http://squirrel-sql.sourceforge.net/. Odtud si stáhněte
instalační balíček squirrel-sql-1.1rc1-install.jar (případně novější).
Program vyžaduje JRE verze 1.3 a dokáže využít i nové vlastnosti Javy 1.4.
Instalaci spustíte příkazem
java -jar squirrel-sql-1.1rc1-install.jar
. Spustí se grafický
instalátor, ve kterém si vyberete adresář, do něhož má být SQuirreL
nainstalován. Doporučuji si stáhnout i pluginy, které rozbalíte do podadresáře
plugins
. K dispozici jsou tato rozšíření:
Program spustíte příkazem squirrel-sql.sh
. Nejdříve musíte
nakonfigurovat ovladače. Najděte si v seznamu svou databázi a začněte ji
editovat. Pokud je její ovladač v cestě $CLASSPATH
, u databáze je
zobrazen zelený symbol. V opačném případě musíte ovladač najít na disku a
přidat přes volbu Extra Class Path.
Sun vytvořil aplikační rozhraní zvané JDBC pro snadný přístup k databázím.
Hlavní výhodou je, že jeden kód bude fungovat s různými databázemi. Lišit se
budou maximálně jednotlivé SQL příkazy. Výrobci databází obvykle dodávají JDBC
ovladače, například pro MySQL jej najdete najdete
zde pod názvem
MySQL Connector/J (následník MM driveru). Ovladač si někde rozbalíte a do Extra
Class Path vložíte soubor mysql-connector-java-2.0.14-bin.jar
.
Podobný postup platí pro všechny databáze, ovladače můžete najít na stránkách
Sunu.
Posledním přípravným krokem je vytvoření Aliasu, což je zástupce určité databáze. Nejedná se o nic složitého, nejdříve vyberete ovladač, pak upravíte URL, aby ukazovalo na vaši databázi a zadáte přihlašovací jméno. Během připojení budete vyzváni k zadání hesla, to bohužel není možné uložit.
Po úspěšném připojení se otevře okno s databází. Máte na výběr mezi stromovým zobrazením objektů v databázi a zadáváním SQL příkazů. Automaticky se zvolí objektový model, při kterém můžete procházet jednotlivé databáze, zjišťovat jejich tabulky, uložené procedury, pohledy (view), indexy, sekvence, bloby a další data.
Při zvolení tabulky máte k dispozici spoustu informací. Například definici jednotlivých sloupců, primární klíče, indexy či náhled na obsah tabulky. SQuirreL je naprosto dokonalý nástroj, pokud potřebujete prozkoumat neznámé schéma.
Asi byste nebyli moc spokojeni s SQL klientem, který by neumožnil vykonávat vaše SQL příkazy. Samozřejmě SQuirreL tuto vlastnost má. Po zvolení SQL tabu se ukáže intuitivní grafické rozhraní, do kterého můžete zadávat své příkazy. Do první textové plochy zadáváte své příkazy, které odešlete stisknutím tlačítka nebo klávesovou zkratkou Ctrl-Enter. Výsledná data se zobrazí do prostřední části jako úhledná tabulka. Pokud preferujete textový výstup, není problém, v konfiguraci si můžete vybrat mezi oběma způsoby zobrazení.
Někdy je nutné přistupovat ke vzdálené databázi. Jenže komu by se chtělo posílat data po síti nešifrovaně a vůbec umožnit logování odjinud než z localhostu, že? Naštěstí pokud máte na serveru přístup na ssh, není nic jednoduššího, než vytvořit ssh tunel.
Ukažme si tedy praktický příklad pro mysql. Příkazem
ssh -L3333:localhost:3306 server.cz
si otevřeme bezpečný tunel mezi pracovní stanicí a serverem server.cz. Cokoliv pošleme na port 3333 se přenese na server.cz na port 3306, kde naslouchá mysql. Ve SQuirreLu si nakonfigurujeme další alias a jako URL použijeme následující řetězec:
jdbc:mysql://localhost:3333/abc
Tímto způsobem získáme bezpečný přístup ke vzdálené databázi. Samozřejmě ssh tunel je naprosto obecný postup, takže jej můžete použít i s jinými klienty.
SQuirreL dospěl do velice kvalitního univerzálního SQL klienta. Pokud pracujete s více databázemi, nebo pokud vám nevyhovuje klient vaší databáze, mohli by se vám hodit. Pro někoho může být nevýhodou, že se jedná o aplikaci napsanou v Javě, na druhou stranu jej takto spustíte kdekoliv a ani jeho nároky nejsou přehnané.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: