Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Zhruba před rokem jsem hledal nějakého databázového klienta pro Oracle a nalezl jsem SQuirreL. Přestože jeho myšlenka byla dobrá, nebyl ještě moc použitelný a postrádal jsem spoustu vlastností. Když jsem se na něj podíval nyní, málem jsem jej nepoznal.
SQuirreL (veverka) je grafický klient přístupující k databázi skrze rozhraní JDBC verze 2. Díky tomu jej můžete používat s libovolnou databází, pro kterou někdo napsal ovladač JDBC. Seznam podporovaných (rozuměj testovaných) ovladačů je velmi dlouhý a obsahuje všechny hlavní databáze. Najdeme zde například MySQL, PostgreSQL, Oracle, MS SQL Server, SAPDB, Interbase (FireBird) i Sybase.
Domovská stránka projektu se nachází na adrese
http://squirrel-sql.sourceforge.net/. Odtud si stáhněte
instalační balíček squirrel-sql-1.1rc1-install.jar (případně novější).
Program vyžaduje JRE verze 1.3 a dokáže využít i nové vlastnosti Javy 1.4.
Instalaci spustíte příkazem
java -jar squirrel-sql-1.1rc1-install.jar
. Spustí se grafický
instalátor, ve kterém si vyberete adresář, do něhož má být SQuirreL
nainstalován. Doporučuji si stáhnout i pluginy, které rozbalíte do podadresáře
plugins
. K dispozici jsou tato rozšíření:
Program spustíte příkazem squirrel-sql.sh
. Nejdříve musíte
nakonfigurovat ovladače. Najděte si v seznamu svou databázi a začněte ji
editovat. Pokud je její ovladač v cestě $CLASSPATH
, u databáze je
zobrazen zelený symbol. V opačném případě musíte ovladač najít na disku a
přidat přes volbu Extra Class Path.
Sun vytvořil aplikační rozhraní zvané JDBC pro snadný přístup k databázím.
Hlavní výhodou je, že jeden kód bude fungovat s různými databázemi. Lišit se
budou maximálně jednotlivé SQL příkazy. Výrobci databází obvykle dodávají JDBC
ovladače, například pro MySQL jej najdete najdete
zde pod názvem
MySQL Connector/J (následník MM driveru). Ovladač si někde rozbalíte a do Extra
Class Path vložíte soubor mysql-connector-java-2.0.14-bin.jar
.
Podobný postup platí pro všechny databáze, ovladače můžete najít na stránkách
Sunu.
Posledním přípravným krokem je vytvoření Aliasu, což je zástupce určité databáze. Nejedná se o nic složitého, nejdříve vyberete ovladač, pak upravíte URL, aby ukazovalo na vaši databázi a zadáte přihlašovací jméno. Během připojení budete vyzváni k zadání hesla, to bohužel není možné uložit.
Po úspěšném připojení se otevře okno s databází. Máte na výběr mezi stromovým zobrazením objektů v databázi a zadáváním SQL příkazů. Automaticky se zvolí objektový model, při kterém můžete procházet jednotlivé databáze, zjišťovat jejich tabulky, uložené procedury, pohledy (view), indexy, sekvence, bloby a další data.
Při zvolení tabulky máte k dispozici spoustu informací. Například definici jednotlivých sloupců, primární klíče, indexy či náhled na obsah tabulky. SQuirreL je naprosto dokonalý nástroj, pokud potřebujete prozkoumat neznámé schéma.
Asi byste nebyli moc spokojeni s SQL klientem, který by neumožnil vykonávat vaše SQL příkazy. Samozřejmě SQuirreL tuto vlastnost má. Po zvolení SQL tabu se ukáže intuitivní grafické rozhraní, do kterého můžete zadávat své příkazy. Do první textové plochy zadáváte své příkazy, které odešlete stisknutím tlačítka nebo klávesovou zkratkou Ctrl-Enter. Výsledná data se zobrazí do prostřední části jako úhledná tabulka. Pokud preferujete textový výstup, není problém, v konfiguraci si můžete vybrat mezi oběma způsoby zobrazení.
Někdy je nutné přistupovat ke vzdálené databázi. Jenže komu by se chtělo posílat data po síti nešifrovaně a vůbec umožnit logování odjinud než z localhostu, že? Naštěstí pokud máte na serveru přístup na ssh, není nic jednoduššího, než vytvořit ssh tunel.
Ukažme si tedy praktický příklad pro mysql. Příkazem
ssh -L3333:localhost:3306 server.cz
si otevřeme bezpečný tunel mezi pracovní stanicí a serverem server.cz. Cokoliv pošleme na port 3333 se přenese na server.cz na port 3306, kde naslouchá mysql. Ve SQuirreLu si nakonfigurujeme další alias a jako URL použijeme následující řetězec:
jdbc:mysql://localhost:3333/abc
Tímto způsobem získáme bezpečný přístup ke vzdálené databázi. Samozřejmě ssh tunel je naprosto obecný postup, takže jej můžete použít i s jinými klienty.
SQuirreL dospěl do velice kvalitního univerzálního SQL klienta. Pokud pracujete s více databázemi, nebo pokud vám nevyhovuje klient vaší databáze, mohli by se vám hodit. Pro někoho může být nevýhodou, že se jedná o aplikaci napsanou v Javě, na druhou stranu jej takto spustíte kdekoliv a ani jeho nároky nejsou přehnané.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: