Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Vývojář bez znalosti
SQL by se těžko mohl seriózně zabývat stavbou informačních systémů.
Knihu, o které si přečtete v následující recenzi, by rozhodně neměli
ignorovat ti, kteří se této problematice věnují.
Celý podtitul knihy zní Hotová řešení k okamžitému použití a pokud bych měl knihu zařadit, nejspíše by nejlépe padla do řady Kuchařka. Jedná se totiž o seznam malých či větších problémů s jejich úplným řešením. Tyto tituly jsou ve světě velmi úspěšné (prodávají se v edicích Cookbook), ale u nás jsem se s žádnou jinou knihou tohoto typu ještě nesetkal. Kromě této, samozřejmě.
Kvalitních knih zabývajících se problematikou relačních databází je v češtině málo. Většina je totiž orientována na konkrétní produkt a ačkoliv bývá úvod někdy slibný, nakonec se stejně jedná o referenční příručku konkrétní implementace standardu SQL. Tato kniha je ovšem jiná. Nejenže je v ní 50 stran věnováno nudné teorii, která mi v titulech s obdobnou problematikou chybí, ale je jiná zejména v tom, že se nevěnuje pouze jednomu produktu.
Kniha SQL Hotová řešení je kuchařkou pro databázové relační systémy Microsoft SQL Server, Oracle a MySQL. Ale pěkně popořádku. Hned v úvodu knihy najdeme stručný teoretický výklad, který je srozumitelný a pěkně strukturovaný. Výklad začíná samozřejmě vysvětlením základních pojmů jako je entita, relace, tabulka či kardinalita. Vyvrcholením je pak seznámení čtenáře s normálními formami (NF).
První část končí zevrubným seznámením s nástroji, které jsou použity v knize. Nutno podotknout, že na doprovodném CD, které je přiloženo ke knize, najdeme časově omezenou verzi (přes tři roky starého) serveru Microsoft SQL Server 2000 a také MySQL 4.0 (binární podoba pro Linux i Windows). Systém Oracle se na CD pochopitelně nenalézá, zato však potěší kompletní archiv příkladů, které byly v knize použity. Ty jsou pěkně uspořádány a u každého příkladu v knize najdeme i název souboru.
A to už jsme v praktické části knihy. Začíná částí o výběru údajů. Jedná se tedy o popis důležitého příkazu SELECT a všech jeho využití. Od této chvíle se jedná o klasickou kuchařku: návod - řešení. V podrobném obsahu (nebo rejstříku, který však není až tak detailní) si najdete problém a poté si můžete přečíst řešení. Potřebujete dejme tomu vědět, jak setřídit podle abecedy číselník, který je napsán v azbuce? Stačí najít paragraf s názvem Kódové stránky ve vztahu k vyhledávání a třídění údajů.
Každý návod obsahuje samozřejmě vysvětlení problému, příklad (většinou i více příkladů) a poté jsou vyjmenovány rozdíly mezi platformami. Zde bych pochválil grafické zpracování knihy, které je velmi povedené. Podobně je tomu také v kratších kapitolách nazvaných Vkládání, úpravy a mazání údajů.
Asi nejrozsáhlejší částí je kapitola o funkcích. Popsány jsou všechny nejpoužívanější funkce jak pro práci s textovými řetězci a časem, tak i binárními poli. V šesté kapitole najdeme návody na referenční integritu a kurzory. Sedmá kapitola je pak věnována transakcím, UP a spouštím. Tady pochopitelně chybí server MySQL, který UP a spouště nepodporuje. Naopak v podkapitole o transakcích není o MySQL ani zmínka, přestože je kompletně podporuje. Škoda jen, že se autor také nevěnuje systému PostgreSQL.
Závěr knihy je věnován bezpečnosti, uživatelům a aplikačnímu rozhraní. Je to jakýsi úvod do programování pomocí technologií ODBC, ADO.NET a PHP. Úplně poslední kapitola je pak věnována XML a webovým službám (pomocí .NET). Jedná se však pouze o úvod, nečekejte podrobný výklad. Nechybí samozřejmě odkazy, doporučená literatura a rejstřík.
Celkovou vynikající sazbu podtrhují přehledně zpracované praktické příklady a také rozdíly mezi jednotlivými servery, které jsou vysázeny do tabulek. Je to opravdu velice přehledné. Naopak se mi nelíbilo, že autor používá smajlíky. Ty opravdu nejsou do seriózní publikace vhodné, zvlášť když se jedná o tuto relativně vážnou problematiku. Obálku nebudu hodnotit, zdá se mi to u IT publikací zbytečné. Ostatně posuďte sami na přiloženém obrázku.
Ještě na závěr bych vás rád upozornil, že v knize narazíte na funkce, které server MySQL implementovanou má, ale autor se zmiňuje pouze o podobných funkcích na systémech MS SQL a Oracle. Například dočasná tabulka nebo transakce, to všechno MySQL 4.0 má (dočasné tabulky dokonce i starší verze). Je to nejspíš způsobeno tím, že autor systém MySQL příliš nepoužívá, případně zpožděným překladem ze slovenského jazyka.
Stručný obsah:
Název | SQL Hotová řešení |
Autor | Luboslav Lacko |
Vydal | Computer Press |
Datum vydání | 2003 |
Počet stran | 296 |
Doporučená cena | 289,- Kč / 429,- Sk |
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: