Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
OpenStreetMap – britský projekt, který jsme vám zde již představili – se zasloužil o pozornost po pěti letech existence u příležitosti zemětřesení na Haiti, během kterého výrazně pomohl záchranářům jako kvalitní dostupná mapa ulic hlavního města Port au Prince. O celé kauze informovala BBC. Projekt zjednodušeně řečeno zveřejňuje mapy, které tvoří jeho uživatelé. Má velkou základnu přispívajících členů po celém světě – hlavně po Evropě – Českou ani Slovenskou republiku nevyjímaje.
America OnLine, Inc. (korporace známá často jako AOL) na druhou stranu vlastní od roku 2000 společnost MapQuest, která se zabývá tvorbou a publikováním webových map hlavně Spojených států. Postupně se snaží rozšiřovat funkce, aby obstál v tvrdé konkurenci webových gigantů Googlu a Yahoo!. Přidružuje k mapám služby jako MapQuest Find Me, které je určeno pro mobilní uživatele, a hledá pro ně nejbližší objekty jako banky, kina a jiné.
AOL také vlastní krom jiného i službu Patch, která přináší projekt hyper-lokální žurnalistiky. Jinými slovy se snaží přinést zprávy z nejbližšího okolí a tedy využít občanskou žurnalistiku, která je v tomto ohledu nejlepší řešení – jak s ohledem na náklady, tak na kvalitu příspěvku. Váš soused se přeci jen bude zajímat o dění před domem na ulici víc než obyčejný novinář z jiného města. AOL hodlá využívat právě OSM jako základní mapu pro tento projekt.
AOL zároveň vytvořil fond, do kterého vložil okolo jednoho milionu USD, z něhož se má financovat dotvoření map. A to hlavně v místech, kde působí komunity zapojené do projektu Patch, ale bez kvalitních map v systému OSM. Přitom také plánuje v budoucnu nasadit otevřené mapy na svůj hlavní mapový server, jelikož by tak ušetřil poplatky za licenci. Ty, podle The Next Web, dosahují částek přes milion dolarů ročně – v dnešní době dobře ušetřené peníze.
Bylo by naivní si myslet, že změna přijde rychle. Je sice pravděpodobné, že AOL ještě nějaký ten milion na fond vyčlení a peníze použije i v jiných částech světa (byť většina evropských států má velmi kvalitně zmapovaná alespoň větší města), ale získání dat bude ještě nějakou dobu trvat. Pro nedočkavce ale společnost zveřejnila beta verzi MapQuest s OSM, která se nachází na britské verzi MapQuest.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: