abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 15:44 | Nová verze

    Byl vydán Mozilla Firefox 126.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vylepšena byla funkce "Zkopírovat odkaz bez sledovacích prvků". Přidána byla podpora zstd (Zstandard). Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 126 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 15:22 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 11.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 14:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 24.0 linuxové distribuce Manjaro (Wikipedie). Její kódové jméno je Wynsdey. Ke stažení je v edicích GNOME, KDE PLASMA a XFCE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 13:00 | Nová verze

    Byla představena oficiální rozšiřující deska Raspberry Pi M.2 HAT+ pro připojování M.2 periferii jako jsou NVMe disky a AI akcelerátory k Raspberry Pi 5. Cena je 12 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:44 | Pozvánky

    V Praze o víkendu proběhla bastlířská událost roku - výstava Maker Fair v Praze. I strahovští bastlíři nelenili a bastly ostatních prozkoumali. Přijďte si proto i vy na Virtuální Bastlírnu popovídat, co Vás nejvíce zaujalo a jaké projekty jste si přinesli! Samozřejmě, nejen českou bastlířskou scénou je člověk živ - takže co se stalo ve světě a o čem mohou strahováci něco říct? Smutnou zprávou může být to, že provozovatel Sigfoxu jde do

    … více »
    bkralik | Komentářů: 0
    dnes 12:33 | Humor

    Kam asi vede IllllIllIIl.llIlI.lI? Zkracovač URL llIlI.lI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:00 | IT novinky

    Společnost OpenAI představila svůj nejnovější AI model GPT-4o (o jako omni, tj. vše). Nově také "vidí" a "slyší". Videoukázky na 𝕏 nebo YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:44 | Zajímavý článek

    Ondřej Filip publikoval reportáž z ceremonie podpisu kořenové zóny DNS. Zhlédnout lze také jeho nedávnou přednášku Jak se podepisuje kořenová zóna Internetu v rámci cyklu Fyzikální čtvrtky FEL ČVUT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:22 | IT novinky

    Společnost BenQ uvádí na trh novou řadu monitorů RD určenou pro programátory. První z nich je RD240Q.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    včera 13:00 | IT novinky

    Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem nadále zůstává Frontier od HPE (Cray) s výkonem 1,206 exaFLOPS. Druhá Aurora má oproti loňsku přibližně dvojnásobný počet jader a dvojnásobný výkon: 1,012 exaFLOPS. Novým počítačem v první desítce je na 6. místě Alps. Novým českým počítačem v TOP500 je na 112. místě C24 ve Škoda Auto v Mladé Boleslavi. Ostravská Karolina, GPU

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (72%)
     (6%)
     (11%)
     (11%)
    Celkem 238 hlasů
     Komentářů: 16, poslední dnes 11:05
    Rozcestník


    Vložit další komentář
    24.2.2006 00:28 Sinuhet | skóre: 31
    Rozbalit Rozbalit vše Re: SSL - 1 (certifikáty)
    BTW, uz se doporucuje delat 2048 bitove klice.
    24.2.2006 08:27 Xerces
    Rozbalit Rozbalit vše Re: SSL - 1 (certifikáty)
    Ahojda, já ten rozdíl stále nechápu :-( Jaká je principiálně výhoda SSL oproti GNUPG? V článku se píše, že tím hlavním rozdílem, je to, že u SSL stačí znát CA aby si oba důvěřovali, ale u GNUPG přesi stačí si osobně vynměnit klíče a je to ještě bezpečnější. A když si mohu zajistit certifikát od CA, tak proč bych si nemohl zajistit GPG klíč od protistrany? Navíc GPG klíč mohu dále podepisovat a distribuovat, takže to funguje tak nějak přirozeně samo. To mě totiž vytáčí, že úřady začínají požadovat certifikáty, za které by bylo nutné platit CA a odmítají si vyměnit klíče osobně. Jaký je problém aby patřičný úřad byl defakto takovou CA?
    24.2.2006 09:19 Pavel F.
    Rozbalit Rozbalit vše Re: SSL - 1 (certifikáty)
    No protože každý úřad nebude mít lidi, kteří budou mít na starosti výměnu klíčů, ověřování, atd. Je to prostě něco jako outsourcing. Externí CA vydává certifikáty a úřady v dobré víře důvěřují těmto certifikátů, aniž by museli mít vlastní mechanismy pro ověřování pravosti, atd. Je to asi podobná námitka, jako kdybyste prohlásil, že občanské průkazy jsou nesmysl, že by stačilo, kdybyste se každému úřadu prokázal jinak, že se jedná zrovna o Vás. Také úřady v dobré víře důvěřují OP, že je vydala jiná autorita (stát) a nemusí Vás jinak ověřovat (pokud bezpečnostní prvky na OP souhlasí)
    24.2.2006 12:10 Marian K.
    Rozbalit Rozbalit vše Re: SSL - 1 (certifikáty)
    Přesně tak. Například naše firma vydává podepsaný software, přičemž podpis se dělá pomocí certifikátu od Verisignu. Kdyby si každý uživatel tohoto SW měl napsat k nám o klíč a nejlíp si pro něj dojít osobně (aby měl jistotu, že někde uprostřed není někdo "zašitý"), asi bychom celý den nedělali nic jiného.
    24.2.2006 12:26 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: SSL - 1 (certifikáty)
    že občanské průkazy jsou nesmysl, že by stačilo, kdybyste se každému úřadu prokázal jinak, že se jedná zrovna o Vás
    Dovede-li se tato představa důsledně do analogie s PGP, musel byste s sebou přivést někoho (A), kdo vás zná. Ten (A) by s sebou přivedl někoho (B), kdo zná jeho (A). (B) by s sebou přivedl někoho... až někonec by byl někdo (X), koho zná úředník :-) Podle 6 stupňu odloučení by vám měli stačit 4 lidi :-)
    Petr Tomášek avatar 25.2.2006 12:18 Petr Tomášek | skóre: 39 | blog: Vejšplechty
    Rozbalit Rozbalit vše Re: SSL - 1 (certifikáty)
    a jak myslite, ze to fungovalo predtim, nez byly obcanske prukazy? ;-))
    multicult.fm | monokultura je zlo | welcome refugees!
    1.3.2006 12:06 GeBu | skóre: 27 | blog: zápisky
    Rozbalit Rozbalit vše Re: SSL - 1 (certifikáty)
    To by mě taky hodně zajímalo. Jak to např. bylo ve středověku nebo v Římě, Řecku, Egyptě, Číně.
    1.3.2006 23:44 Dan Ohnesorg | skóre: 29 | blog: Danuv patentovy blog | Rudná u Prahy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: SSL - 1 (certifikáty)
    Jak to fungovalo v Rime nevim, ale v Anglii nemeli do doby, nez zacali bojovat s terorizmem, zadne obcanske prukazy. Na jedne akci FFII jsme sedeli s anglicany a povidali si o tom, protoze "me to hlava nebrala". Oni zastavali nazor, ze jediny pripad, kdy potrebuji byt identifiovani jsou volby a tam se to resi tak, ze se volebni listky poslou kazdemu domu na adresu a kdyby na ne volil nekdo jiny, tak se na to prijde, protoze prece kdyz oni k tem volbam prijdou, tak zjisti, ze nekdo volil jejich jmenem.

    Nicmene oni zalozni identitu maji, jen ne tak viditelnou. Nikdo se s nima nebavi bez platebni karty. Takze chcete elektromer = ukazte platebni kartu, chcete dostat podporu na dite, ukazte kartu a urad na ni posle penize. A ziskani karty funguje na principu znamosti, dite dostava kartu tak, ze s nim zajdou rodice do banky, kde je po mnoho let znaji a reknou, hele to je nase dite. Stejne tak na mistnich uradech, oni se proste vzajemne znaji a vsechno resi na jednom miste, takze maji jednu urednici co je zna na vsechno, od kolibky do hrobu.

    Myslim ze pro nas je to ale stejne nepochopitelne. Dokazu si to prestavit na vesnicich, ale v Praze ne.
    I'm an Igor, thur. We don't athk quethtionth. Really? Why not? I don't know, thur. I didn't athk. TP -- Making Money
    3.3.2006 14:17 GeBu | skóre: 27 | blog: zápisky
    Rozbalit Rozbalit vše Re: SSL - 1 (certifikáty)
    To vypadá fakt zajímavě až neuvěřitelně. Zkusím ověřit.
    18.3.2006 07:29 petr
    Rozbalit Rozbalit vše Re: SSL - 1 (certifikáty)
    to jsou nesmysly ... vsichni meli v anglii do doby obcanek průkaz pojištění a měli sociální čísla s nějako kartou ... takže identifikaci měli ...
    24.2.2006 12:19 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: SSL - 1 (certifikáty)
    Zatímco u PGP si musím vyměnit klíč s každou protistranou, u certifikátů SSL si zajistím jednou certifikát CA a pak už vím, že všechny certifikáty vydané touto CA mají ověřené údaje (dle politiky CA). Pokud třeba budu potřebovat komunikovat jen v ČR s certifikáty uznávanými zákonem, stačí mi 3 certifikáty současných CA a nemusím shánět 10 milionů GPG klíčů :-) Druhá výhoda CA je ta, že ručí za certifikát přímo. U GPG víte, že Franta podepsal klíč Pepovi, Frantovi ho podepsala Jitka, Jitce Blanka, a s Blankou jste si klíš vyměnil. Budete všem těm lidem mezi opravdu věřit? Úřad jim samozřejmě věřit nemůže, a nelze se na tento řetězec spolehnout ani v žádném případě, který má mít nějakou právní váhu - všechny ty články řetězu by se totiž stali spoluručiteli, a to předem, aniž by věděli, za co vlastně ručí. Úřad si s vámi nemůže vyměňovat klíče a být "takovou" CA, protože úřad si nemůže dělat, co se mu zlíbí - vynakládat "jen tak" peníze na vytvoření důvěryhodné CA, zaškolovat lidi apod.
    27.2.2006 13:37 Xerces
    Rozbalit Rozbalit vše Re: SSL - 1 (certifikáty)
    Děkuji, s těma OP jsem to pochopil a máte pravdu, jistá výhoda v tom bude. Pak bych ale měl jedno velké přání, aby stejně jako existuje jeden průkaz totožnosti, existoval jeden certifikát na veškerý kontakt s úřady. Prostě aby stačilo jednou za 10 let dojít pro certifikát a hotovo.
    24.2.2006 09:59 lovec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: SSL - 1 (certifikáty)
    No .. mal by som niekolko nevela (desiatok) pripomienok: - To nie je specifickou vlastnostou SSL, ze prijemca a odosielatel sa nemusia poznat. To je vlastnost PKI. - Co ste napisali: "Ak dostanem správu od používateľa XY a tá správa je podpísaná jeho certifikátom," je upl na haluz .. sprava (presnejsie jej hash) sa podpisuje sukromnym klucom a v certifikate je ulozeny len k nemu zodpovedajuci verejny kluc. - CA nepotrebuju na svoju cinnost "povolenie na cinnost", ale akreditaciu od Narodneho bezpecnostneho uradu. - Garantom el. podpisu (podla ceskeho zanoka digitalneho) v ceskej republike nie je NBU, ale ministerstvo in formatiky. - NBU nevydava "bezpecnostne predpisy pre CA". Hlavnym predpisom CAcky je jej bezpecnostna politika. TU si v ydava sama. NBU moze na CA posobit len bez vyhlasky, alebo (ne)udelenim akreditacie. - CA EVPU nesidli v Dubnici nad Vahom, ale v Novej Dubnici. - Nie je pravda, ze konfiguracny subor "by mal byť spravidla umiestnený v /etc/ssl/openssl.cnf". Napriklad j a ho mam na linuxe v /usr/lib/ssl/openssl.cnf, na solarise bol defaultne ulozeny /usr/local/ssl/openssl.cnf. - paSinuhet: - 2048 bitove kluce sa vytvaraju prevazne pri sifrovani pomocou RSA. Ale velkost zatial nie je az tak kritic ka. Vacsina kvalifikovanych certifikatov je 1024 bitova (vzdy RSA, vyhlaska NBU ine algoritmy nepovoluje).

    Xerces: S PGP skusenosti nemam, aj ked s el. podpisom robim uz 2 roky(robim = je to hlavna napln mojej prace). Jedna k na komunikaciu medzi serverom a klientom mozes pouzit len SSL. To je hlavnou naplnou tohto protokolu.

    SSL nema vela spolocneho s el. podpisom. Ten sa robi podla standardu PKCS#7 (alebo doplnenie v norme ETSI). I na vec je, ze projekt OpenSSL si dal za jednu z uloh okrem vzniku open-source implementacie SSL protokolu aj podporu vzniku komplexnej kniznice zaoberajucej sa sifrovanim, podpisovanim a vsetkym co s tym suvisi. A teda umoznuje aj vytvarat a overovat aj podpis.Pass phrase nie je "heslo, ktoré budeme používať pri vytváraní elektronického podpisu". Je to o tom, ze privatny kluc je ulozeny v zasifrovanej pomocou symetrickej sifry. Kluc, ktorym je zasifrovany sa ziskal z tohto hesla. - Registracna a nie certifikacna autorita overuje, totoznost osoby, ktora ziada o vydanie certifikatu. - Certifikat sa nevytvara "pomocou CA certifikatu", ale pomocou sukromneho kluca CA. Certifikat CA je dobry len na to, aby v certifikate bolo mozne spravne uviest vydavatela. Tu si uz trosku PKI a PGP zacinaju "liezt" do kapusty. PKI je oficialny standard, pokryty strasnou haldou noriem o formate podpisu, certifikatov, CRL, casovych peciatok a co ja viem coho este. Je zalozeny na tom, ze existuje zopar certifikacnych autorit, ktore (cez nejake registracne autority, ale to nas teraz nezaujima) overia totoznost osoby a vydaju jej certifikat. CAcky nesu zodpovednost (aj hmotnu) za to, ze certifikat vydali komu mali a nie niekomu inemu.

    Projekt PGP je ovela volnejsi. Phil Zimmermann ho pojal tak, ze certifikaty nevydava nejaka neohrozena CA, ale kazdy si ho vyda sam. Na to, aby bolo mozne "verit" takto vydanemu certifikatu je vsak potrebne, aby sme ho ziskali z doveryhodneho zdroja. CO znamena, napriklad, ze nam ho da niekto fyzicky.

    Ina moznost ako ziskat certifikat je ziskat ho od osoby, ktorej doverujete a jej kluc uz mate. Co je vsak skoro nemozne, ak sa chcete vybavovat s niekym, s kym ste sa este nestretli.
    24.2.2006 17:25 rastos | skóre: 62 | blog: rastos
    Rozbalit Rozbalit vše Re: SSL - 1 (certifikáty)
    No .. mal by som niekolko nevela (desiatok) pripomienok:

    Od toho tu tá diskusia je ;-) Nikde netvrdím, že som miestny expert na SSL. Je pravda, že článok je miestami nepresný. Ale cieľom je vysvetliť princípy. A neunudiť pritom čitateľa na smrť.

    - To nie je specifickou vlastnostou SSL, ze prijemca a odosielatel sa nemusia poznat. To je vlastnost PKI.

    To tiež nie je celkom presné. V článku poukazujem na to, že fyzické overenie toho, že certifikát C patrí osobe O robí certifikačná autorita a nie ten, kto skúma konkrétny elektronický podpis nejakého dokumentu.

    - Co ste napisali: "Ak dostanem správu od používateľa XY a tá správa je podpísaná jeho certifikátom," je upl na haluz .. sprava (presnejsie jej hash) sa podpisuje sukromnym klucom a v certifikate je ulozeny len k nemu zodpovedajuci verejny kluc.

    Správne.

    - CA nepotrebuju na svoju cinnost "povolenie na cinnost", ale akreditaciu od Narodneho bezpecnostneho uradu.

    Slovník vraví akreditácia == "úradné oprávnenie vykonávať istú činnosť"

    - Garantom el. podpisu (podla ceskeho zanoka digitalneho) v ceskej republike nie je NBU, ale ministerstvo in formatiky.

    Dobre vedieť. To som nevedel a o právnom pozadí v ČR som sa vyjadroval v článku dosť opatrne ;-)

    - NBU nevydava "bezpecnostne predpisy pre CA". Hlavnym predpisom CAcky je jej bezpecnostna politika. TU si v ydava sama. NBU moze na CA posobit len bez vyhlasky, alebo (ne)udelenim akreditacie.

    Tak dobre. Ja neprevádzkujem verejnú CA a ten, kto ju chce prevádzkovať musí vedieť viac, ako to čo je v tomto článku. NBÚ SR publikuje na svojich stránkach "metodika auditu SW aplikácií pre ZEP","vzor protokolu o kompilácii", "Schválené formáty" a niekoľko vyhlášok a predpisov popisujúcich najrôznejšie aspekty od technického zabezpečenia budov CA, cez off-site backup-y, disaster recovery a podobne. Ak sa cítiš dostatočne fundovaný, tak o tom napíš článok. Čitatelia budú vďační.

    - CA EVPU nesidli v Dubnici nad Vahom, ale v Novej Dubnici.

    Pravda je. Vzhľadom na to, že sme na českom serveri a väčšina čitateľov by mala problém nájsť to na mape - dúfam, že mi odpustia. ;-)

    - Nie je pravda, ze konfiguracny subor "by mal byť spravidla umiestnený v /etc/ssl/openssl.cnf". Napriklad j a ho mam na linuxe v /usr/lib/ssl/openssl.cnf, na solarise bol defaultne ulozeny /usr/local/ssl/openssl.cnf.

    Ok. Podla zdrojákov, je default /usr/local/ssl - ale do hry vstupuje LSB, ktoré hovorí, že system-wide konfigurácia má byť pod /etc.

    Xerces: S PGP skusenosti nemam, aj ked s el. podpisom robim uz 2 roky(robim = je to hlavna napln mojej prace). Jedna k na komunikaciu medzi serverom a klientom mozes pouzit len SSL. To je hlavnou naplnou tohto protokolu.

    To bude vysvetľovať, prečo mám pocit, že Ťa ten článok zdvihol zo stoličky.;-)

    Pass phrase nie je "heslo, ktoré budeme používať pri vytváraní elektronického podpisu". Je to o tom, ze privatny kluc je ulozeny v zasifrovanej pomocou symetrickej sifry. Kluc, ktorym je zasifrovany sa ziskal z tohto hesla.

    Správne. Uff. Je piatok vecer a ja mam dost. Bol by si ochotný urobiť reviziu druheho dielu članku?

    24.2.2006 22:44 Robert Kupka | skóre: 15
    Rozbalit Rozbalit vše Re: SSL - 1 (certifikáty)
    - CA EVPU nesidli v Dubnici nad Vahom, ale v Novej Dubnici.

    Pravda je. Vzhľadom na to, že sme na českom serveri a väčšina čitateľov by mala problém nájsť to na mape - dúfam, že mi odpustia. ;-)

    Nie, my Novodubničania ti neodpustíme :) A Novú Dubnicu vôbec nie je ťažké na mape nájsť. Nájdeš ju aj na Google Earth.

    Ak sa cítiš dostatočne fundovaný, tak o tom napíš článok.

    Ty ho píšeš a vzhladom na množstvo nepresností, na ktoré ťa lovec upozornil, by si na svojej fundovanosti mal poriadne zapracovať.

    Inak, dobrá téma.
    27.2.2006 09:29 Vlastimil Ott | skóre: 66 | blog: Plastique | Opava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: SSL - 1 (certifikáty)
    Opraveno na "v Novej Dubnici", díky.
    Práce: Liberix, o.p.s. | Blog: OpensourceBlog.cz | Online kurz Zlatý WordPress
    25.2.2006 11:36 Kumar
    Rozbalit Rozbalit vše Re: SSL - 1 (certifikáty)
    Diky obema :) mam rad diskuzi dvou lidi kteri VI ze neco vi :) TOHLE je diskuze a ne blaboly o nesmyslnostech BRAVO :)))
    15.11.2006 13:35 zorokuncak
    Rozbalit Rozbalit vše Re: SSL - 1 (certifikáty)
    prosim vas, kdo je certifikacni autorita pro el. podpisy v CR? diki
    24.1.2008 20:01 Karlik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: SSL - 1 (certifikáty)
    Dobry den, snazim se pochopit certifikaty a digitalni podpisy. Chtel bych totiz sve ucetni nechat vystavit digitalni podpis od CA PostSignum Ceske posty, aby mohla posilat oficialni maily na urady. Jsem z toho ale zmatenej a proto procitam vsechny navody, abych pochopil, jak to vlastne vsechno funguje. Nejde mi o to, abych do toho videl na 100 procent, ale spis nevim, na co ji mam upozornit, aby si hlidala jako oko v hlave atd. Vim, hlidejte si soukromy klic (ctu vsude), ale rarazi me uz jen import do mailovych klientu. Bojim se, aby se ji soukromej klic nevalel, kde nema a mela o nem absolutni prehled. Proto jsem si procital napriklad tento clanek X krat, i jsem si klice vygeneroval a vse funguje bez problemu. Muzete mi ale prosim rici (kdyz pominu me dotazy ohledne funkcnosti celeho mechanizmu overovani) co jsou tyto sobory:

    RSpublickey (logicky z nazvu - verejny klic) musi ho mit i prijemce,ze? RSprivatekey (logicky z nazvu je to prave to oko v hlave - privatni klic) RScertificate.pem (co je ale toto? To je snad privatni klic vcetne verejneho klice? Tomu prave nejak nerozumim).

    A soubor p12 je nejaky balik privatniho a verejneho klice, co akceptuji mailovy klienti?

    Snad pochopite o co mi jde a pripadne mi poradite. Budu Vam moc vdecny. Karlik

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.