Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Konference je naplánována tak, aby její první den korespondoval s mezinárodním dnem IPv6. Ve středu 8. června se tak návštěvníci akce mohou těšit na řadu zajímavých vystoupení věnovaných tomuto stále aktuálnějšímu a diskutovanému tématu. 9. června se potom představí přednášející, kteří budou mluvit o bezpečnosti, a to jak domén, tak internetu jako takového. Na návštěvníky konference Internet a Technologie 11 toho ale letos čeká daleko více!
Akce Internet a Technologie 11 volně navazuje na předešlé tři ročníky konference o internetu a jeho technologiích. Oproti nim však letos nabídne bohatší program a její součástí budou také workshopy, panel, v němž se představí registrátoři domén .CZ, a tematické informační „stánky“.
V prvním z workshopů ukáže Zbyněk Michl z Laboratoří CZ.NIC, jak vytvořit rozšíření pro populární prohlížeč Mozilla Firefox. Během dvou hodin se účastníci workshopu dozvědí, jak se dá takové rozšíření naprogramovat za několik minut. V průběhu setkání dojde i na bližší seznámení s projektem Jetpack, jenž výrazně ulehčuje tvorbu rozšíření pro nový Firefox 4. Zájemci o tento workshop si nemusí přinést žádné vybavení.
V navazujícím workshopu Petr Hruška (Laboratoře CZ.NIC) vysvětlí, co obnáší vývoj aplikací pro iPhone a iPad. Účastníkům názorně předvede postup tvorby velmi jednoduché aplikace pro Apple iPhone a podrobně popíše všechny kroky nutné pro zveřejnění aplikace v App Store. Pro absolvování workshopu není potřeba vlastnit hardware Apple, nejsou potřeba žádné speciální znalosti ani vědomosti.
Druhý den konference bude patřit registrátorům domén .CZ. Možnost prezentovat svoje úspěchy a novinky využili ACTIVE 24, Zoner a Dial Telecom. Na návštěvníky konference letos čekají také tematické „stánky". V nich si během každé přestávky budou moci založit své vlastní mojeID, budou mít možnost zeptat se na otázky týkající se právních aspektů doménových jmen. U pracovníků Laboratoří si budou moci nechat otestovat, jestli je jejich zařízení pro přístup k internetu kompatibilní s IPv6.
První den konference bude věnovaný pouze a jedině IPv6. Důvodem je nejen aktuálnost tohoto tématu, ale také to, že je tento den vyhlášen jako Světový den IPv6. S prezentacemi se představí jak odborníci z České republiky, tak ze zahraničí. Zájemci se mohou těšit na výjimečnou panelovou diskusi, při které budou na otázky moderátora a především obecenstva odpovídat zástupci společností UPC, Telefónica O2, MAFRA, Centrum Holdings nebo Seznam.cz.
V třetím bloku potom vystoupí první dva zahraniční hosté, konkrétně zástupci Hurricane Electric a slovinského operátora Mobitel; zástupce druhé jmenované společnosti představí případovou studii týkající se zavedení IPv6 do mobilní sítě. Na závěr českého dne IPv6 dostanou slovo zástupci výrobců hardwaru – NOKIA, CISCO a MICROSOFT.
Druhý den konference Internet a Technologie 11 bude o bezpečnosti, a to jak domén, tak internetu jako takového. Výjimkou potvrzující pravidlo bude hned úvodní prezentace zástupce ICANN, sdružení řídící celosvětový internet, který promluví o populárním tématu – nových generických doménách nejvyšší úrovně. Další prezentace v prvním i druhém bloku tohoto dne už budou především o bezpečnosti, a to jak té, která se týká DNS, tak bezpečnosti internetové. Představí se pracovníci bezpečnostních týmů. Na závěr dne dostanou slovo „síťaři“, tedy prezentace z kuchyně sdružení NIX.CZ.
Podrobný program najdete na internetových stránkách konference Internet a Technologie 11.
Přednášky z předchozích ročníků a jejich videozáznamy jsou k dispozici na stránkách konferencí Internet a Technologie 08, Internet a Technologie 09 a Internet a Technologie 10.
Pořadatelé konference Internet a Technologie 11 upozorňují, že kapacita v sále je omezená, a doporučují všem, aby se na akci přihlásili včas. Registrační formulář najdou společně s dalšími informacemi na webových stránkách konference. Cena za jednodenní vstupenku je 200 Kč včetně DPH, poplatek za oba dva dny akce je potom 400 Kč (opět včetně DPH). Na konferenci je samozřejmě možné se přihlásit také přes službu mojeID.
Mediálními partnery konference Internet a Technologie 11 jsou informační portály Root.cz (hlavní mediální partner), Lupa.cz, Zdroják.cz, AbcLinuxu.cz, LinuxExpres.cz a rozhlasová stanice ČRo Leonardo.
Konference Internet a Technologie 11 je jedním z řady projektů sdružení CZ.NIC. Vedle tohoto odborného setkání provozuje správce české národní domény například i specializované výukové centrum Akademie CZ.NIC, ve vlastní Edici CZ.NIC vydává odborné knihy nebo v rámci vzdělávacích a osvětových aktivit spolupracuje se školami po celé České republice. Jedním z posledních projektů, které sdružení spustilo na podzim loňského roku, je služba mojeID. Ta uživatelům internetu přináší možnost přihlašovat se k různým online službám pomocí jediné kombinace jména a hesla.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: