V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Datovka pro Android je řešení odvozené od desktopového programu Datovka. Program vznikl opět ve sdružení NIC.CZ a spolu s programem iDatovka (pro systém Apple iOS) tvoří mobilní doplňky desktopové verze. Datovku pro Android lze instalovat přímo z obchodu Google Play (případně i ručně, pokud je potřeba).
Program Datovka pro Android je šířen pod licencí GNU GPLv3 a jedná se zatím o betaverzi, tedy o stav nedokončeného odladění (což se bohužel občas projeví pádem aplikace). Lze ho používat na systému Android ve verzi 2.2 a novějších.
Někoho zklame, že Datovka pro Android podporuje pouze čtení zpráv (přijatých i odeslaných) včetně příloh. Na druhou stranu většinou je potřeba právě tato funkce, vzhledem k fikci doručení, která se ve většině případů uplatní po vypršení zákonné lhůty. Navíc to lze považovat i za bezpečnostní ochranu, protože odeslání datové zprávy je extrémně citlivou záležitostí (tedy kdokoli by získal možnost posílat zprávy, může jménem majitele činit téměř libovolné právní úkony, s velmi obtížnou možností jejich následného popření).
Jinak ale aplikace podporuje libovolný počet účtů, takže lze kontrolovat zprávy i ve větším počtu schránek. Grafické uživatelské rozhraní je velmi jednoduché a ovládá se pouze prvky zobrazenými na displeji.
Druhým z dostupných programů pro Android je Datové schránky FREE. Jedná se o proprietární software dostupný zdarma (v obchodě Google Play) a má ještě svou placenou verzi Datové schránky FULL (za 300 Kč). Verze FREE umí pracovat jen s jednou datovou schránkou a před vstupem do schránky chvíli čeká. Placená verze FULL pracuje s libovolným počtem schránek a má navíc widget pro upozorňování na nové zprávy.
Také tento program zprávy pouze přijímá a zobrazuje, odesílat neumí. Ovládání je velmi podobné tomu, jako má Datovka pro Android. I v tomto případě si program vystačí s ovládacími prvky na displeji. Aplikace umí datové zprávy archivovat, ale činí tak pouze na základě příkazu uživatele (tedy ne automaticky).
Tvůrce programu pro uživatele připravil hlasování o nových funkcích. Je tedy možné, že se škála dostupných funkcí rozšíří třeba o odesílání zpráv nebo automatickou archivaci.
Webová aplikace České pošty je určena primárně pro přístup k desktopu. Nicméně protože výše uvedené aplikace neumějí posílat datové zprávy, může se toto řešení hodit i na mobilních přístrojích.
Již s nativním webovým prohlížečem v Androidu lze webovou aplikaci vcelku bez problémů používat. Pokud tak chcete činit na telefonu, vřele doporučuji otočit si ho naležato – v tomto stavu je všechno dobře čitelné a i bez zvětšování se lze trefit prstem na tu položku, která je potřeba.
Jak si můžete všimnout na screenshotech, vypadá vše v podstatě tak jako na desktopovém webovém prohlížeči. Proto kdo je zvyklý s ním aspoň občas pracovat, neměl by mít problém ani v mobilním prostředí.
Prohlížeč Opera Mobile zobrazuje stránky webového rozhraní ISDS prakticky úplně stejně jako prohlížeč od Googlu. Rozdíl je v reálu jen v tom, že když si zobrazení zvětšíte, zužuje Opera text aktuálního odstavce tak, aby se vešel na šířku displeje. O něco složitější situace je u mobilního prohlížeče Firefox. Ten má totiž nahoře fixní adresní řádek (i když možná existuje nějaký způsob, jak ho schovat), který při zobrazení na šířku zabírá nemalou část displeje.
Přestože aplikací pro přístup k datovým schránkám ze systému Android není mnoho a ještě toho moc neumí, v praxi to pravděpodobně bude zcela postačovat. Pro čtení zpráv jsou k dispozici dvě aplikace, a když už někdo bude potřebovat zprávu odeslat, má možnost využít webové rozhraní, které se odstraněním závislosti na Form Filleru stalo plně použitelné i v mobilním prostředí. Navíc není všem dnům konec a je možné, že se nabídka časem ještě rozšíří.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Placený datový trezor to dělá automaticky,
Technicky vzato trezor to nedělá. ISDS vyrábí podpis a razítko při každém stažení zprávy ze systému. Ať už je, nebo není v trezoru.
při lokálním stažení to člověk musí udělat ručně (buď na počítači, ale se zaplacením razítek, nebo přímo v ISDS zdarma, ale pracněji
ISDS nepřerazítkuje jakoukoliv zprávu. Pouze přidá razítko do zprávy, která byla stažena v době, kdy se razítka nepoužívala.
Tak přeci je rozdíl mezi tím, když si instalujete něco, co má otevřené zdrojové kódy a běží to na vašem zařízení, a tím, když je něco SaaS provozované s.r.očkem, které vzniklo dva roky zpátky...
A navíc píšou na stránkách lži a polopravdy typu:
Jak jsou má data ochráněná?
Na serverech služby datovka do mailu je uchováván jediný citlivý údaj a to je heslo do datové schránky. Je uloženo v zašifrované podobě a nikdo si ho nemůže přečíst. Ani správci serverů nemají klíč pro rozšifrování Vašeho hesla.
Tak buď se server k ISDS přihlásit umí (tj. umí i rozšifrovat heslo) nebo neumí...
Další perla:
Má k mým datům někdo přístup?
Vaše datové zprávy, které Vám datovka do mailu posílá, se na serverech datovky do mailu neukládají. Po odeslání emailem tedy nemá k Vašim datovým zprávám přístup nikdo.
Takže, když mi nejede mail server, tak se datová zpráva zahodí? Nebo že by přeci jenom měl server nějakou poštovní frontu
Případně i tahle velmi humorná odpověď:
Jak je zabezpečený přenos dat?
Veškerá komunikace mezi Vaším počítačem a datovkou do mailu, kdy se přenášejí citlivé údaje (např. heslo) je šifrovaná. Nikdo mezi Vámi a datovkou do mailu se tedy nemůže do Vámi zadaných údajů podívat a zneužít je. Obdobným způsobem je zabezpečený přenos mezi datovkou do mailu a systémem datových schránek provozovaných Českou poštou.
A datová zpráva není citlivá? Co takový přenos mezi systémy Datovky do mailu a vaším SMTP serverem... o tom raději pomlčíme, že...
Společnosti, která takto lže a mlží svým klientům bych nesvěřil ani doručení prázdného balíku papíru. Ono totiž, kdyby napsali pravdu, tak by se to o dost hůře prodávalo, že...